Evlilikte eğitim farkı

Evlilikte eğitim farkı önemli mi

• Evet

OY: 105 84,0%
  • Hayır

OY: 20 16,0%

• Ankete Katılan
    125
Konuştuk biz bunu geçenlerde uzun uzun 🤔 Ordaki bayan doktora yapıyordu.
insanlar kendini yetiştirdikten sonra ben eğitimin o kadar sorun olacağını düşünmüyorum.
ben yüksek lisans mezunuyum. Sınıfın hep “inek” tabir edilen öğrencisiydim. Eşim teknik lise mezunu. O 16 yaşından beri aktif iş hayatında, benim 5 senelik bir tecrübem var. Çoğu şeyi o bana öğretiyor.
evliliğin temeli sevgi, saygı, sadakat üzerine kuruludur. Önemli olan değerler bunlardır.

Hiç üniversite görmemiş bir adamın kendini geliştirmesi için çok önemli cevrede yetişmesi lazım
Çok kültürlü ailede yetişecek çok önemli insanlarla görüşecek iş yapacak vs
Öyle imkanı olan da okur zaten.
Ben okumuslarin bile kendini geliştirildigini çok az gördüm bir de okumamış olanin şansı az.

Elinizde istatistik var mı? Kız öğrenci sayısı erkek öğrenci sayısından fazla mi gerçekten? Gördüğüm kadarı ile hala erkek öğrenci sayısını geçmemiş ama neredeyse %50- %50.
araştırdım Erkek 4108571 Kız 3831562 mış yani erkek öğrenci daha fazla ben haberlerde kız öğrenciler üniversite sınavında daha başarı diye haberleri görünce böyle zannetmiştim. birde bir kaç bölümü incelemiştim o bölümlerde aradığım üniversitelerde %60 kız daha fazlaydı hep tıp fakulteleri bazı illerdeki. şimdi genel olarak araştırmış oldum bunu heryerde söylüyordum hatamdan dönmüş oldum sayenizde.
birde kendi çevremde üniversite okumayan kız yok ama erkek çok :KK70:

Ortaokul ve üniversite farkı

Bence cok zor.

Yaslar kac?

Illa denklik demiyorum ama burda ucurum var.

Mesela suan bina seklindeki ozel universitelerde cocuklar bir kere profesör görmeden, bir duzgun makale okumadan, yayin takip etmeden, arastirma yapmayi bilmeden mezun oluyor. Gececek kadar dil ogrenip mezun olmadan unutuyor.
Sonra evde 4 5 sene kpss calisiyor (burda da cok örnegi var, yas 30a yaklasmis, elde bir kuru diploma) okumus ama ne meslek edinmis, ne vizyon edinmis.

Kaliteli bir kurumdan mezun muhendis bu ornekle denk mi?
Veya lise mezunu, is hayatina atilmis, parasini kazanmis, piyasayi tanimis, hayati ögrenmis, zevklerine hobilerine yönelebilmis biri bu ornekten asagida mi?

[
Ortaokul ve üniversite farkı
Esneklik olabilir ama bu oluru olmayan bir fark.
Yaşlar 40-45 üstü değilse ortaokul mezunu olarak kalmak için hiçbir sebep mantıklı gelmiyor.
Bir noktada tercihtir ve bu tercihi yapan insanla hayat kurmak bana göre makul değil.
Kendini geliştirme geyikleri zaten önceki nesiller için geçerli. Eskiden duyardık lise mezunu banka müdürü vs. O dönemin kalifiye insanlarıymış. Üniversite mezunu olmaya denkmiş, kendini geliştirmiş vs.
Şimdi üniversite mezunu olup eline bir kitap dahi almayan insan dolu bu memleket.
Bu zamanda ortaokul mezunu olarak kalanın kendini geliştirmiş, egosundan arınmış biri olabilme ihtimali kaçta kaç? Binde, onbinde, yüzbinde bir?
Not: zengin olup olmaması fikrimi değiştirmez.

Son düzenleme:
Evlilikte birçok şey önemli, işin içine aşk girince aradaki farklar aşılır gibi görünse de evlenince göze batıyor.
Belki birebir denk olması imkansız ama en azından birbirine yakın şartlarda olmak mühim bence.
Ailelerin, aile kültürlerinin, eğitimin, maddi imkanların, hayat görüşlerinin benzer olması lazım.

araştırdım Erkek 4108571 Kız 3831562 mış yani erkek öğrenci daha fazla ben haberlerde kız öğrenciler üniversite sınavında daha başarı diye haberleri görünce böyle zannetmiştim. birde bir kaç bölümü incelemiştim o bölümlerde aradığım üniversitelerde %60 kız daha fazlaydı hep tıp fakulteleri bazı illerdeki. şimdi genel olarak araştırmış oldum bunu heryerde söylüyordum hatamdan dönmüş oldum sayenizde.
birde kendi çevremde üniversite okumayan kız yok ama erkek çok :KK70:
Ah birde üniversite okumayı sadece meslek sahibi olmak olarak görmesek ☹️ keşke bakış açımız genişlese, gerçekten kendi ayakları üzerinde durabilen, gerektiğinde kendi doğruları için tüm dünyayı karşısına alabilecek kadınlar yetiştirse bu ülke...

Denk olmasa da yakın olmalı bence de. Bir de okuyan adam alınız hayatınıza. Yani kitabı hayatının bir parçası yapmış, okumadan duramayanlardan. Çünkü okuyan insanın ruhu ehlîleşir.

Tecrübelerim eğitimin sadece bir şapka gibi dekoratif bir nesne olduğunu göstermekte. Doktora yapmış ancak eşine şiddet uygulayan, kızı yaşındaki bayanlara asılan erkekler tanıdım. Okul okuyarak hayat kalitenizi arttırırsınız ama okulun size sağladığı imkanları kullanmak kişiye kalmıştır.
İnsanın kendini geliştirebilme yeteneğine bakın, ailesinin sağladığı imkanlarla bir yerlere gelmiş ve öteye gidemeyen bir insan ile imkansızlıklar nedeniyle lise terk bir insanı kıyaslamak adil değil.
Bir eş adayı için düşünüyorsanız okuduğu okul (bölüm değil) önemlidir ama en önemlisi ailesi daha önemlidir. Ailesi ile iletişimi, sizinle olan iletişimi ve arkadaşları.

Merhabalar konunuzu görünce yazmak istedim ben tam da bu dediğiniz durumdayım yani ben lisans mezunuyum esim ortaokul mezunu ve şunu soyleyebilirim yaşadığım tek sıkıntı etrafın baskisiydi konu komşunun lafiydi ki onlar da aradaki sevgi saygıyı görünce bi sure sonra susuyor . Esimle ilk tanıştığım zamanlarda bende bir koyu davul bile dengi dengine taraftarıydim ama onu tanıdıkça evlendiğimde pişman olmayacağım kanısına vardım ve neticede evlendim. Burda onemli olan mevzu eşiniz olmasını istediğiniz bu kişinin kişilik özellikleri esim benim hayatımda gördüğüm en iyi yürekli en ahlaklı saygılı büyüğüne küçüğüne hoşgörülü ve çok merhametli bi insan ki bende hayatta böyle şeylere daha çok önem veren birisiyim varsın türevi integrali bilmesin varsın anatomiden fizik kimyadan anlamasın yüreğinde Allahin yarattığı herseye karşı sevgisi olsun bu bana yeter ayrıca işinde de çok profesyoneldir ve oturdugumuz yerde çoğu kişi tarafından tanınmıştır bunun disinda her iş gelir elinden oyle en ufak şeye tamirci çağıranlardan değiliz cocuğumuzun yatağını bile kendi yaptı her şeyiyle mesleğiyle ilgili olmamasina rağmen..okuyamamis maddi sıkıntılarından dolayi ama küçük yaşta çalışmak zorunda kaldığı için kendini hayatın her alanında geliştirmeye çalışmış . Bir de çok girişken bi insandır girdiği ortama hemen uyum sağlar neşe verir eğlendirir insanları mesajın başında bahsettiğim o çok konuşan konu komşu varya suan hayranlar eşime hepsi de çok sever sayar . Ailesine gelince onlar küçük bir köyde yaşayan bir köylü aile ve esim nasilsa onlar da aynı özelliklere sahip ve ailemde görmediğim ilgi alakayı onlardan görüyorum yani onlar konusunda da hiç pişman olmadım simdiye kadar...Ve konunun özeti olarak şunu söyleyebilirim suan geriye dönebilsem ve önümde okumuş onlarca es adayı beni bekliyor olsa da döner eşime sarılırım yine hiç düşünmeden...Rabbım bundan sonra da pişman etmesin insallah umarım siz de sizin için en doğru kararı verirsiniz...

Merhaba arkadaşlar aklımı kurcalayan bir soru deneyimlerinizemve tecrübelerinize güveniyorum
Her açıdan denklikten bahsedenler olmuş. Her açıdan denkliği aramakla gecer insanın ömrü. buldum zanneder yinede yanilirsiniz. En önemlisi ahlaki değerlerin ayni olması. Kültür farkı olmamalı. Egitim cok büyük sorun yaratmaz.

X