Evlilikte eğitim farkı

Evlilikte eğitim farkı önemli mi

• Evet

OY: 105 84,0%
  • Hayır

OY: 20 16,0%

• Ankete Katılan
    125
fark ne kadar o önemli bence. lisans-y.lisans benim için fark değil. ön lisansta aynı şekilde. ama lise mezunu biriyle mümkün değil olmam ben. ya ben bu konuda garip bir şansa sahibim eşim dahil sevdiğim hoşlandığım tüm erkekler üniversite sınavında derece yapmış, aşırı zeki çalışkan tiplerdi. büyük konuştuğum bir şeyin başıma gelmediği nadir durumdur benim için.

kendini geliştirmek tabi önemli. bir arkadaşımın eşi lise mezunu, gerçekten sevdiğimiz iyi biri. biz bir araya geldiğimizde üniversite anılarımızdan falan bahsedince bozuluyor, sıkılıyor. konuyu değiştirmeye çalışıyor hemen. bizde çok uzatmıyoruz ama sıkılana kadar konuşamamak içimizde kalıyor. sonuçta eşi benim üniversiteden arkadaşım ve biz çok güzel zaman geçirdik birlikte, o zamanları konuşmak iyi geliyor bize. anlaşıyorlar mı evet ama hep bi tarafın kendinden ödün vermesi gerekiyor, aile yapıları çok farklı değil ama gelir seviyesi epey farklı. ben ödün vermeden ilerlediğim bi ilişkinin daha az yıpratıcı olacağını düşünüyorum.

Tabi ki vicdan etik ekonomik durum kişilik vs gibi faktörler de etkili . Ama genel olarak kesinlikle önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuk yetistirmeden tutun hayaller önceliklere veya ortak bir sosyal ortam paylaşımında bile kendinisi gösterir.

Ortaokul ve üniversite farkı
Bu benim için çok büyük fark valla
Arada en az 8 yıllık daha eğitim hayatı var
Yani adamın iki katı yıl eğitim almışsınız
Ortak nokta bulabiliyor musunuz gerçekten?

Kendini çok geliştirmiş kültürlü farklı ilgi alanları olan biridir o zaman bi şans verilebilir belki

Bu benim için çok büyük fark valla
Arada en az 8 yıllık daha eğitim hayatı var
Yani adamın iki katı yıl eğitim almışsınız
Ortak nokta bulabiliyor musunuz gerçekten?

Kendini çok geliştirmiş kültürlü farklı ilgi alanları olan biridir o zaman bi şans verilebilir belki
Ben eğitimde belli bir esnekliğin olduğuna inanıyorum. İnsanlar kendilerini okul eğitimi dışında da geliştirebilir tabi ki ama o esneklik faktörü ancak belli bir noktaya kadar gitmesine izin verir, daha ilerisine geçemez.

insan insana %100 denk olamaz ama manevi olarak ahlaki olarak dünya görüşü olarak aile yapıları olarak birbirine ne kadar yakın olursa o kadar iyi. sonrasında öğretim de bizim gibi ülkelerde önemli oluyor siz takmasanız çevreniz burun kıvırıyor ama şöyle bir durum var son yıllarda üniversitelerde kız erkek öğrenci oranını incelerseniz ezici şekilde kız öğrenci sayısı daha fazla yani her kızın dengi ile evlenmesi artık imkansız.

Ben eğitimde belli bir esnekliğin olduğuna inanıyorum. İnsanlar kendilerini okul eğitimi dışında da geliştirebilir tabi ki ama o esneklik faktörü ancak belli bir noktaya kadar gitmesine izin verir, daha ilerisine geçemez.
Belli esnekliğe ben de varım
Ama ortaokul-üniversite farkı bana aşırı geldi
Liseye bile tereddütle yanaşırdım ki ortaokul yani
Ortak ilgi alanı, hayat tecrübesi, konuşacak konu bulunur mu bilmiyorum
Daha önemlisi çocuk yetiştirme çok önemli bi konu
Ortak vizyona sahip olabilirler mi onu da bilemiyorum

Beyefendi kendini geliştirmiştir
Konu sahibi de kendini çok geliştirmediyse
Ancak öyle aynı düzeye yaklaşırlar gibi geliyor bana

Arada uçurum var. Farketmez yazanlar olmuş ama bana göre önlisans lisans bile farkediyor, sadece öğretim olarak bakmıyorum çünkü. 2 yıl daha az öğretim hayatı olduğu için değil öğretim şartları bile farklı...
Üniversite mezunu olup kitap okumamış, gezip görmemiş insan yok çevremde. Hatta iş hayatında karşılaştığım çoğu kişi bir çok ülke gezmiş, en az 1 yabancı dili iyi derece konuşan insanlar...
Üzgünüm ama olmaz...Evlenirken kendinize sadece eş seçmiyorsunuz, esasen bir hayat seçiyorsunuz. Lütfen karakter, eğitim, statü, aile olarak denk birileri ile olmaya çalışın.

Belli esnekliğe ben de varım
Ama ortaokul-üniversite farkı bana aşırı geldi
Liseye bile tereddütle yanaşırdım ki ortaokul yani
Ortak ilgi alanı, hayat tecrübesi, konuşacak konu bulunur mu bilmiyorum
Daha önemlisi çocuk yetiştirme çok önemli bi konu
Ortak vizyona sahip olabilirler mi onu da bilemiyorum

Beyefendi kendini geliştirmiştir
Konu sahibi de kendini çok geliştirmediyse
Ancak öyle aynı düzeye yaklaşırlar gibi geliyor bana
Onu diyorum işte ben de. Ortaokul mezunu üniversite mezununun seviyesine kadar esneyemez. Lastiği izin vermez, kopar 😂

insan insana %100 denk olamaz ama manevi olarak ahlaki olarak dünya görüşü olarak aile yapıları olarak birbirine ne kadar yakın olursa o kadar iyi. sonrasında öğretim de bizim gibi ülkelerde önemli oluyor siz takmasanız çevreniz burun kıvırıyor ama şöyle bir durum var son yıllarda üniversitelerde kız erkek öğrenci oranını incelerseniz ezici şekilde kız öğrenci sayısı daha fazla yani her kızın dengi ile evlenmesi artık imkansız.
Elinizde istatistik var mı? Kız öğrenci sayısı erkek öğrenci sayısından fazla mi gerçekten? Gördüğüm kadarı ile hala erkek öğrenci sayısını geçmemiş ama neredeyse %50- %50.

Ben herseyin illa denk olmasi gerektigini dusunmuyorum ama bu fark bana gore fazla. Ama siz "anlaşabiliyorum" diyorsaniz ortaokul mezunuyla aranizda bir fark yok demektir zaten. Ama ileride pişman olabilirsiniz yine de goz onunde bulundurun bunu.

Ha kendim herseyin denk olmasi gerektigini dusunmuyorum ama kendimden her anlamda geride biriyle birlikte olmadim hiç, ozellikle egitim hayati olarak benden fazlalardi, tabi ben ortaokul mezunu degilim. 🙄

X