Evlilikte eğitim farkı

Evlilikte eğitim farkı önemli mi

• Evet

OY: 105 84,0%
  • Hayır

OY: 20 16,0%

• Ankete Katılan
    125

Legendwomen

LİFE GOES ON EVERYTHİNG İS OKEY
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2021
1.391
1.369
24
Merhaba arkadaşlar aklımı kurcalayan bir soru deneyimlerinizemve tecrübelerinize güveniyorum

Nice okul okumuş insan var çevremde , lisede nelerse üniversitede ve sonrasında da olar. Gittikleri okul ne kafa yapılarını bir gram değiştirmiş ne de bakış açılarını. Sadece meslek sahibi olmuşlar.
Kadınlar kulübünde de sıkça görüyorum. Kız atanmış,öğretmen olmuş, ama hala anası babasının onu yonetmesine izin veriyor, kendi hayatı hakkında karar almaktan aciz, ataerkiye sonuna kadar hizmet ediyor, asla toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamak aklına gelmiyor, sevgilisinin kıskançlık adı altında onu kısıtlanmasıni doğal karsiliyor, hobisi yok, dünyada gezdiği gördüğü bildiği bir şey yok, kendini neyin mutlu edeceğini bilmiyor-bilse de başkalarına rağmen bunu yapmaktan aciz, kendi degerini altınla ölçüyor, görümce - elti- kaynana lafları ağzına yuva yapmış.
Sonra kız konu açıyor ; ben memurum nişanlım esnaf. Eğitim farkı sorun olur mu 😂😂😂
Yani aylık geliriniz denkse evlen gitsin. Sanki eğitimlisin de aldığın egitimin hayatına iş dışında bir katkisi mi olmus dünya görüşüne??

Evlilikte etki eden tek eğitim aile eğitimi farkı bana göre. Bi arkadaş yazmış aslında yukarıda, eğitiminin sadece meslek sahibi yaptığı, karakterine kişiliğine etki etmeyen bir eğitimse bi fark yok. Yani özetle
“Okusa Alim olsa yine merkep, yine merkep..!

Şimdi birileri gelir. Okumuş cahillerden, efendim eğitimli eşeklerden dem vurur.

Nedense hic eğitimsiz eşekleri konu eden yok.

Bizim toplumumuzun eğitimli insana gıcık kaptığını düşünüyorum.

Eğitim önemlidir. Ben eğitimli insanlara aşığım. ❤

Bi keresinde Kuzenlerimle biraraya geldik tabu oynamaya. Hepsi yas olarak benden küçük. lise mezunu ama salak çocuklar değiller. Kendi hallerinde akıllı çocuklar.

Neyse bana "varlık" kelimesi cıktı. Tabu kelimeler de para, arsa, arazi vb kelimelerdi.

Esime "ontoloji" dedim.

Eşim varlık felsefesi dedi.

Kuzenim "ne diyosunuz siz ya.ben sizle oynamam" diyerek oyundan çekildi.

Insan felsefe anlamazsa matematik anlasın.

Spordan anlamıyorsa müzikten anlasın.

Ama bir şeyden anlasın yani.

Üniversite okumak ; farklı insanlarla hemdem olmak insan hayatinda dönüm noktasıdır.

Kendinden farklı olani sevmek, farkli olana düsman olmamak tam bu noktada başlar.

Lisans,yüksek lisans, doktora.... fark etmez.

Bence eşlerin eğitim seviyesi yakın olmalı.

Efendimizin de dediği gibi "hic bilenle bilmeyen bir olur mu?"

Allah hepinizi eğitimli, ahlakli vicdanli , iyi insanlarla karşılaştırsın.

Son düzenleme:
Bence kesinlikle onemli. Biri lisans biri onlisans mezunu olabilir ya da biri lisans okuyup digeri uzerine devam da ettirmis olabilir ama asgari musterekler biraz uymali. Bir de bu fikrimden bagimsiz olarak - tabi coook nadir ornekleri geciyorum oradan ornek verilmesin lutfen- Turkiye'de erkekler durumu azicik kendinden iyi kadini kaldiramiyor bence. En basta oyle davranmasa da sonradan hep bir sey ortaya cikiyor.

Bence epey önemli, evlilikte çoğu şeyde denklik olmalı ki anlaşmada problem çıkmasın, çok duyduk, kadın üniversite mezunu adam değil, kendi kendine aşağılık kompleksine giren, ya da tam tersi olup karısını sen ne anlarsın diye küçümseyen.
Evlenenler çok tabi, nadiren kendini gelistirmis birine denk gelirsen ne ala, ama genelde eğitim farkının sorun olduğunu görüyoruz. Evlilikte eşini iyi seçmek lazım. Kimi paraya bakar, kimi kafaya bakar.

Egitim onemli tabi ama o eğitimi alan tarafın bu fırsatı değerlendirip kendini yetiştirmiş olması asıl olan.

Aldiği eğitim bir diplomadan ibaret olan, kendine gram bir şey katmamış, üniversite hayati boyunca açıp bir kitap okuma zahmetine gitmemiş tonla insan var.

Şimdi bu insan gidip lise mezunu birine eğitim denkligimiz yok demesin bir zahmet. Hayat görüşleri sosyo ekonomik durumları gayet de denk.

Yani demek istediğim eğitim konusuna sadece kapısından girdiğı okul olarak bakilmamali, acılan o kapıdan ne denli yararlanmaya çalıştığına odaklanmalı.
Denklik de tam bu noktada aranmalı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Sadece eğitim değil,bir çok konuda eşitliğin sağlanması lazım evlilikte.. Bırakın evliliği günlük yaşantımda bile eğitimsiz insana tahammül seviyem sınırlı,evlenip aynı evde yaşamak dehşet verici olsa gerek.
Siz bakmayın burada okumuş adam adam olamamışçılara,bu toplum eğitim düzeyi yüksek insanı sindiremedi daha illa kötüleyecek biyerden. Her konuda denginizle olun.. Eğitim,aile,ekonomi,kültür vs vs..

Sadece eğitim değil,bir çok konuda eşitliğin sağlanması lazım evlilikte.. Bırakın evliliği günlük yaşantımda bile eğitimsiz insana tahammül seviyem sınırlı,evlenip aynı evde yaşamak dehşet verici olsa gerek.
Siz bakmayın burada okumuş adam adam olamamışçılara,bu toplum eğitim düzeyi yüksek insanı sindiremedi daha illa kötüleyecek biyerden. Her konuda denginizle olun.. Eğitim,aile,ekonomi,kültür vs vs..

Kadın başa kalkmayacaksa erkek bunu kompleks yapmayacak bir karakterdeyse yok
Ben eşimle eş değerdim aynı statüde yöneticilerdik başta sorun yok gibiydisonradan arkadaş çevresi eşin şehir dışı göreve gidiyor sen evde mi oturuyosun.senin eşinin İngilizcesi iyiymiş. Yurtdışına gidiyormuş.yukseklisans yapıyormuş.calistigi yerde baya tütü ok uyormus senin işin zor valla gibi erkek muhabbeti yapa yapa eşimde sonradan kompleks oluştu evlilik boyunca devam etti
Yani erkek öyle bir olgunlukta olacak ki kadının eğitimi statüsünü çevre ne derse desin kaldırabilecek
Tabi yeni jenerasyon daha iyi o konuda çünkü bizim gibi bu konudan muzdarip kadınların yetiştirdiği erkeklerle evleniyorlar

Deneyimlemiş olarak yazıyorum, bunu yazdığım için de üzgünüm ama önemli. Maaş farkı da bir zaman sonra yorucu oluyor. İki taraf bu durumları umursamasa bile toplum eleştiriyor. Hele ki kadın erkekten fazla kazanıyorsa, iyi bir eğitim almışsa. Siz çift olarak kendinize güvenseniz bile insanlar yıpratıyor. Çok seviyorsanız atlatabilirsiniz ama mutlaka yıpranacaksınız. Başta kendi aileniz bu durumu olağan karşılamayacak.

X