Evliliğe mi alışamadım? Tecrübelerinize ihtiyacım var

Üzüldüm çok geçmiş olsun. Keşke babanızı dinleseydiniz o vakit.

Bu noktadaki önyargım da şu: eşim birkaç defa kardeşim evleneceğinde erkek tarafı ev alır içini de biz dizeriz adet bu dedi bende ailen içini dizecek olsaydı bizim evi dizerlerdi nasıl dizecekler dedim ben dizicem dedi o zamana borçlar biter dedi çok kötü kavga ettik dizemezsin dizersen ya bende kardeşlerimi evlendiririm ya da seni boşarım dedim böyle iğrenç tartışmalar oldu ileride düzlüğe çıkarsak destek olmaktan fazlasının olmasından da endişe ediyorum eşimi evin babası gibi bir konuma koymuşlar bekarken de yok kardeşine tablet almalar yok ev eşyalarını yeniletmeler herşeyi yaptırdılar eşime ben bunları gördüm ama hem bekar olduğum için birşey demedim hem de vakti gelince onlarda bize yapar diye düşündüm

Sizin eşiniz zaten evlilik fikrine çok alışabilmiş değil, sizi halen benimseyememiş. En son işyerindeki kadın arkadaşı ile bile canı gide gide kesmişti samimiyeti. Evli olduğunu idrak edememiş hiçbir şekilde daha. Sakın kazara mazara hamile kalmayın bu süreçte.

Evet asla çocuk düşünmüyorum

Ailenız ongorude bulunmus herseyını hazırla demıs ama sız yapmadınız galıba
Birde maaaşa gecınce babamda o durumdaysa ben kardeslerıme egıtımlerıne fılan bıraz destek olmak ısterım
Yangından mal kacırır gıbı neden evlendınızkı
Siz secmıssınız bu yolu
Ben calışmadıgım halde babama kardesıme destek oluyorum
Calışsaydım hemen evlenmek yerıne onlara dedtek olurdum yada evlensem bıle o konuma gelmeden evlenmezdım

Varsa yoksa ailesi. Sizi o aileden görmüyor daha. O aile kurmadı sizinle, kendi ailesine tek yağdıramıyordu, ortakçı aldı kendine. Bitmedi karısının maaşıyla karnını doyurup kendi maaşını anasına danasına sıvama planları yapan kasaba kafalı erkekler.

Geçen bir konuda da yazmıştım. Eşiniz sizden en az 5-6 kat fazla kazanmalı ki ailesine bu kadar destek olabilsin. Aksi zaten matematik hesabına uymuyor. Erkekler bence çok öngörüsüz. Yaparım ederim diye ahkam kesiyor ama iş başa gelip ev geçimi, çocuk masrafı gelince dank ediyor.
Siz bu insanla daha çok sorun yaşarsınız. Bence yol yakınken dönün. Neden onun öğrenme sürecinde yıpranasınız ki.

++++

Bu öğrenecek adamlardan da değil bence. Yoksa karısının yanında anası "Bizde evsiz adama kız verilmez." dediği zaman bi utanırdı. Bunlar yaşanmazdı zaten. Bu adama ev kızını bedava versen evlenmez. O zaman iş başa düşer ailesine yağdıramaz. Adamın bir amacı varmış ona da ulaşmış.

Şimdi kızacaksın ama işte benim en çok karşı çıktığım mevzu bu. Elin adamı kaçıyor mu? Atandın mis gibi bir nefes al, birkaç yıl paranı ye, gez toz, ailene destek çık. Karşına bin tane erkek çıkar yine seversin niye hemen koştur koştur nikah, eşya derdine girdin?
Yazık o paralara eşyaya, havaya gidiyor hep.
Atanmak için canımız çıkıyor ne emekler... Ben sana şunu tavsiye ederim yol yakınken bırak. Yok seviyorum diyorsan rahat 3 yılın böyle gider sonra borçlar azalınca nefes alırsınız ailesiyle de görüşmezsin. Ama yine işte hep mücadele olacak hayatın. Yok ev alalım borç, araba alalım borç...
Ama o aile bu sefer de borçlar azaldı diye kocandan para alır her türlü.

Evliliğin ilk zamanları borç olabilir,bunalabilirsiniz bunlar cokk normal şeyler...Amaa eşiniz atanali baya bi süre olduysa en azindan biraz birikim yapmış olmalıydı,kendi kuracağı ailesini düşünmeden kök ailesine harcayan biri,evlilik sürecinde bile ailesine para gönderen biri kendi kurduğu ailenin değerini ne kadar bilir düşündürücü..

Burada durumları iyi olsa da kimsenin ailesi yardim etmek zorunda değil,ben de öğretmenim ve eşyalarımızı eşimle almıştık,zaten bu yaşa kadar aileler okutmakla üzerine düşeni yapıyor belli yaşa gelmiş insanlardan bi beklentide olmak bana vicdanen doğru gelmiyor,durumlari ne kadar iyi olursa olsun

Dediğim gibi bizimkilerin hiç durumu yok ama benim maaşım tüm çeyizi almak yatak odasını dizmek için fazlasıyla yeterliydi zaten düğüne kadar, diğer eşyalar bana kitlendiği için Şuan alamıyorum
Bastan anlasacaktin o zaman.
Ya benim esimin ailrsinin durumu yoktu. Destek de olmadilar. Ama benim esimle hic boyle tartismalarim olmadi.
Siz zaten calisiyorsunuz.
Simdi soyle yapacaktınız. Butcenizi ayarlayip ,her seyi konusup ,oyle evlilege karar verecektiniz.
Esinizin ailesi ile ilgili beklentiye girmeyin, cok uzulursunuz.
Bu arada esinizden para istemeleri dogru degil, buna da esiniz gerekli cevabi vermeli.

Kendi başınızı kendiniz yakmışsınız. Ailenizi dinlemeliydiniz. Çok yanlış bir karar olmuş erken nikah yapmak. Hiçbir şey ortada yok ama evlisiniz. Daha dün önceden nikah kıymak üzerine bir üye konu açmıştı. Ona eğer nikahı önceden kıyarsanız en eşiniz ne eşinizin ailesi sizi ciddiye almaz düğün öncesi demiştim. Sizde de o hesap. Ailesi yapmak zorunda değil evlenme kararı almış meslek sahibi yetişkin iki insan olarak bu sizin sorumluluğunuz. Eşinizin ailesi nasıl olsa evlendiler diye görüyor muhtemelen o yüzden daha rahatlar. Haksız da değiller. Böyle beklentileriniz vardı madem olmadan evlenmeseydiniz. Terapistin size faydası olacağını düşünmüyorum, zaten kısıtlı olan paranızı bir de oraya harcamayın. Beklentiye girmeyi bırakırsanız düzgün bir evlilik hayatınız olur. Haklı olduğunuz tek yer eşinizin ailesine para vermesi. Bu da aranızda halletmeniz gereken bir durum

Ben de öğretmenim. Eşim belediyede çalışıyor, evlenirken parası vardı eşya düğün için vs. Ben de biriktirmiştim.
Biz o parayı harcamadan az miktarla düğün yaptık ve ben eşimin bekarken yaşadığı eski eşyalı evine yerleştim.(Herkes küçümsedi kendine bu eşyalı evi mi layık gördün diye)
Ben çeyizimi bile açmadım..O sırada birikim yaptık ve 6 ay içinde evimi aldım. Eşyamı da çok güzel aldım aileden de zerre almadık.
Eşler arasındaki bağ ve uyum önemli. Millet okutuyor çocuğunu bir zahmet evlilik için gerekli şartları da bireyler kendi oluştursun. Herşey mükemmel olmak zorunda değil başlangıçta

Kesinlikle eş %100 sorumlu. Siz bu sıkıntılar içinde kendinize bir elbise bile alamazken eşiniz nasıl ailesine para gönderme sorumsuzluğu içinde olabiliyor anlamıyorum. Bence siz kendi üstünüze başınıza harcayın, kuaföre filan da gidin, eşiniz görsün hanyayı konyayı. O zaman dank eder herhalde kafasına.

Ben de yeni evliyim eşim tayinci olduğundan dolayı burda 2 sene kalacağız ben de isterdim şahsen 4 4 lük evim olsun yeni eşyalarım olsun ama eşimin bekarlıktan kalma eşyalarını kullanıyorum çeyiz de almadım batıya gideceğimizde alırız diye eşyalar gelip geçici önemli olan mutluluk bizde de kredi var ikimiz de memuruz benim maaşım full ve onun maaşının nerdeyse yarısı kredilere ev ihtiyaçlarına gidiyor. Bekarken çok takıyordum ev sıfır olsun eşyalar çok güzel olsun ama evlenince beni eşyalar çok da rahatsız etmedi koltukları felan tertemiz yıkattı ben gelmeden sadece yatak eşyaları ve mutfak eşyalarını kullanmak istemeidm ona da internetten en uygununu sipariş verdim çok da güzeller valla ben çok seviyorum eşya gelip geçici bence önce borçlarınızı kapatmaya bakın düğünde takılanlarla felan borçlarınızı kapatsanız rahatlarsınız biraz maddi şeyler için kırıp boşanma konusunu açmak bence hoş değil çok da yeni evlisiniz ama aileye yardım konusunda kesinlikle sınırınızı çizin ben nişanlıyken o sınırı çizdim şuan bir sorunum yok şükür muhtaç durumdalarsa elbet yardım edecek anne baba bu ama yeni bir ailesi bar artık önceliği kendi ailesi olmalı alıp karşınıza konuşun bu şekilde olmayacağını anlatın baktınız anlamıyor o zaman boşanmakla ilgili gözdağı verin bence umarım hakkınızda hayırlısı olur bu günleri atlatırsınız

Ben nişanlıyken bu durumu çözdüm demişsiniz
Yöntemim mi yanlış bilmiyorum ki nasıl çözdünüz siz nasıl konuştunuz nasıl ifade edilmeli bu durum ben bir iki sefer üstü kapaklı konuştum baktım anlamıyor en son kavgamı bastım o da çok ayıp bu yaptığın öğrenci kardeşime yaptığım destek bile gözüne çok gelmiş dedi (kardeşini tanısanız öğrenci değilde CEO çocuğu sanırsınız) bende kardeşin aç kalır açıkta kalır başka dedim sürekli o şehir senin bu kuaför benim geziyor dedim o da benden böyle birşeyim parasını istese zaten vermeyeceğimi biliyor benden yurdun parası işte kitap parası bilet parası filan istedi dedi. Fakat zaten tüm bunlara para harcadığı için elzem şeylere kalmıyor. Onu geçtim kardeşi salak mı elbise için gezme için para harcasın tabiki de istersen başka şekilde isteyecek yani öyle bir konuşuyor ki eşim konuşmanın sonunda ben acaba paragöz müyüm diye kendimi sorgular halde buluyorum kısaca kendimi ifade edemiyorum sanırım siz nasıl konuştunuz nasıl anlatılır bu durumlar

Nişanlıyken eşim altınlar için kredi çekip babasına verecekti ödemesi evlendikten sonraya kalacaktı ben insan gibi konuştum anlamadı en son anlamıyorsan nişanı atıyorum babamlara da söylüyorum dedim ki ben asla az takılmış çok takılmış derdinde değildim benim ödeyeceğim parayla bana bir şey verilmesi saçma geliyordu ben de bu şekilde babama anlattım eşime de söyledim bu şekilde aileme anlattım diye de restimi çektim o kadar insan gibi günlerce konuşmaktan anlamayan adam dize geldi şaşırtıcı şekilde kendinizi sorgulamayın haklı olan sizsiniz eşinizi bence son kez karşınıza alıp konuşun alın bi defter bi kalem gelir gider hesabı yapın biz öyle yaptık bu ay maaşlarımızı şu kredi kartına yatırıcaz kapatıcaz felan diye naaş yatar yatmaz kredi kartına atıp onu da kapattırıyordum siz de o şekilde alın konuşun karşınıza hesap kitap yapın daha da anlamıyorsa resti çekin bence erkeklerde bir rahatlama olayı var nişanlandık evlencez zaaten evlendik boşanmaz zaten çalışıyorsunuz kismeye muhtaç değilsiniz buna onu hissettirin sizi elde bilmesin bir de benim bir huyum vardır kısasa kısas yaparım o ailesine 1 verse ben 5 veririm geçim derdine kendisi düşsün bu ne kadar doğru tabi bilemem ama dediğiniz gibi anne babası hayatta olan maddi durumu da gayet iyi olan kardeşine yardım etmesine gerek yok ailesiyle göbek bağını koparamıyorsa evlenmeyecek bence önce alın insan gibi konuşun sonra da resti çekin böyle karakteri nasıl bilmiyorum ama benim eşim genelde kestirip atan biri olmadığı için o yüzden de kolay rest çektim her şeyi göze alarak yapın bunh

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…