Evlenip ayrılmaktansa, nişanlıyken ayrılmak daha mı kolay? Lütfen yardım...

evet işte ben hiç yok diyemiyorum. garip garip huyları var. hepsini anlatsam, hepsi ayrı ayrı ayrılık bahanesi. ama birde şöyle düşünüyorum. hayatındaki herkes ona bir tekme vurmuş. ailesi bile kıymetini bilmiyor, onlara o kadar iyi davranmasına rağmen. bende üzülüyorum işte, neden kıymetini bilmiyorlar diye. hep böyle düşündüm, kimse onun kıymetini bilmemiş ben bileyim, kimse onu sevmemiş ben seveyim, kimse ona süpriz yapmamış ben yapayım... ama noldu, yine ele karşı merhametli yine el daha iyi... maddi konuya gelince, bazen sınırlarını zorluyor, yetiştiremediğini anlıyorum. ama bizim için değil, ailesi işin içine girdiği için yetiştiremiyor. ailesi hem yardım etmiyor, hemde onu al buna para ver vs vs... ailesi karışmasa, sözümü dinliyor, evi şöyle yapalım böyle yapalım diyince tamam diyor. Zaten önemli günlerimizde hep onların yüzünden mahvoldu. Ama sorun elde değil benim nişanlımda, kendi ailesiyle benim aramda mesafeyi koyamadı.

Buarada önemli değil :) sonuçta burası bir topic ve tüm görüşler yazılabilir. Ayrıca size katılıyorum, bir erkek eşini seviyorsa gözü para pul görmez. Neyim var neyim yok zaten hepsi senin, enazından gönlün olsun, cebimde duracağına senin gönlünü hoş tutsun der, ama az ama çok alacaksa hediyesini alır.[/QUOTE]

bak canım a cı maaaa acıyosun bence sen ona aynen benımde buna benzer bir ilşkim var aramızda nişanlıydık bizde ailesiyle anlaşamıyorduk ..oda ailesiyle görüşmüyordu zaten 5 yıldır felan ....meslegımı bıraktım onun için
evde yemek yapsam götürürdüm hasta olsa başından ayrılmazdım .oda bana karşı çok ıyıydı .gözümün içine bakardı .....

anlaşamıyorduk ...hep ertelıyordum ......hep dedımkı ALLAHIM ben bu adama 6 yılımı verdım sonum kötü olucaksa bir ayrılık olsun herşey olup bitmeden dıye dular ettım......
ama beni çokkkk sevıyodu ölücek kadar ..abartmıyorum kaç kere braktım intihar ettı bu adam ...

eşyalarımızı özel yaptırdık tek tek begenerek seçerek ..tasarlayarak evıde o şekılde aldık....ama ne oldu bılıyomusun yalanını yakalım ve bitirdim tek kelımeyle .....annem zaten dıyodıkı sen bu adama acıyosun kızım acıyarak sevgı olmaz dinlemedım annemı işte

ailesi kıymetını bılmıyorsa sanane canım boşver blmesınler onun ailesi sonuçta .....hani ailsi ona kötü davranıyorya buda onlara iyi.....bir laf vardrya yapan yaranır dıye......sende fazla iyi davrandıgın için kaybediyorsun bence .....evlılık ıkı insanın hoşgörüsüyle tatlı diliyle anlaşmasıyla olur bence .....birinizin ak dedigine ötekınız siyah dediginde anlaşmaya varablmektir bence .....

aslında sorun para degıl gibi maddiyat olmadan hiç bişeyde olmuyor valla ....tamam sıkıntı çekersin .çekersinde kıymetını bilen biriyle çek bari bacım .....bu senı üzüyor ailesini mutlu ediyor anladıgım kadarıyla.....sanada ılımlı davranmıyor ....ne demek senın yanında huzursuzum ? biyerde yazmıştın öle sen .....ne demek ya istedigin eşyaları alıyorum 1 senedir sana çalışıyorum .......evlenınce dersinki o koltukkkkkkkkkk benımmmmmmmm oturma oraya sana almışya çok fedakarmış maşallah enişte .

benım bıldıgımde aile yardım eder...elınde varsa yoksa neyapsın .ama sana iyi ılımlı davranırlar o halde ellerınde yoksa ...bunu sevgıyle dıllerıyele...anlayışla ... kapatırrlar...

bence senın için dede bitmiş ama biz kadınların yaptıgını yapıyorsun belkıde onca sene verdim .emek verdim .bensiz ne yapar .

işte hatalarımızda orda başlıyor zatenya

YAŞAM BOYU KRONIKLEŞMİŞ ACIYI ÇEKMEKTENSE

BİR KEZ VE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ACI ÇEKMEYİ YEGLERİM

Evlenip ayrılmak hepsinden kötü canım ne kadar süredir tanıyorsun sen bu adamı zor be evlilik cidden şans işi denk geldin ne ala tam bi kumar

Konun o kadar ilgimi cektiki.. Yasadiklarinin belki %80'ini bende yasadim daha oncede yazmistim..

Bir insanin, nisanlisiyla, omrunun geri kalaniyla onemli bi donemecte konusmak icin bile caba sarfetmemesi, konuscak hic bi sey olmasa dahi sirf senin icini ferahlatmak icin kosup gelmemesi, yetmeyip birde ustune 'sen dawranislarini duzeltirsen hersey hallolur' tavrinda saygisizca ve senin hislerini onemsemez sekilde davranmasi bile sana karsi hassas olmadigini gosteriyo..

O sana deseki 'konusmamiz lazim', yuregin yerinden oynar, endiselenirsin, bi an once ogrenmek, cozmek icin isini birakir kosarsin dimi?

Buyuklerimiz hep sunu der. Sevdiginle degil, seveninle evlen..

1,5 yil boyunca degil hediye,eliyle onundeki yemekten bi lokma bile yedirmeyen bi adamla ewleniyodum ya, allah korudu.. Bir gun birileride bizi bebegi gibi sevicek, zamani gelicek eminim..

İnsallah dogru karari verirsin arkadasim..

Kızlar dün baya gelişme oldu. Sabah nişanlım mesaj attı, çok hastayım belliki bedduan tutmuş diye. Halbuki ben ona beddu etmedim, sdece Allaha havale ettim. Herneyse, baya bir mesaj trafiğinden sonra bizim ilerde bir park var, işe gitmeden konuşalım dedi. Gittik parka. Hala, benlik bir sorun yok diye bir havası var. Ben gayet sakinim. Nedir sorun dedi. Rahatsız olduğum ve canımı sıkan birçok şey olduğunu söyledim. En başta beni önemsemediğini, bana gereken değeri vermediğini dahada önemlisi bunun onun içinden gelmediğini söyledim. Herkese gelince paranın ve zamanın olduğunu bana gelince yok olduğunu söyledi. Evlenince bana para verecek misin, aç mı kalacağım diye bile düşünüyorum ne kadar acı değil mi dedim. Sen beni oyuncak mı sanıyorsun, önce hediyem hazır dedin, sonra almadım belki hazırdır dedin dedim. Son dakikaya kadar hediyeni alacaktım ama fırsat olmadı dedi, evet çok güzel yine son dakikaya kaldım demek ki dedim. Bana gelince para yok diyorsun, kendi ayağıma bile ayakkabı alamıyorum sana almaktan diyorsun, ablana hiç düşünmeden kredi kartından bileti kestin dedim. Dememle birlikte çıkardı yüzüğünü, peki sen bilirsin dedim bende çıkardım. Hepsini avcuma verdi, istemiyorum al ne halin varsa gör diye ayaklarının dibine attım. Bastım eve gittim. Peşimden geldi, dur eve gidip annenlede konuşcaz bu iş bitti dedi. Gidelim buyur ailem zaten senden vazgeçti dedim. Şok oldu. Annemi aradı, annemde gelin eve hadi dedi. Annem tarafsız kadındır, nişanlımıda çok sever, ama benim gibi haksızlığa gelemez. Oturduk konuştuk, hüngür hüngür ağladı oda, zaten ben kaç gündür ağlıyorum bilmiyorum. Bu zamana kadar kimse beni sevmedi kimse benimle ilgilenmedi dedi. Ailem ne zaman geldiyse şikayet etti hep sorun çıkardı dedi, evet dedim ailen sürekli yanımızda ne özel günümüz kaldı ne başka birşey. Mezuniyetine geldim ya dedi, hiç beni düşünmüyorsun hep koşuşturdum ogün oruçlu oruçlu dedi. Sen bana koşuşturmadın, sen ablana koşuşturdun. Deseydin abla 1 gün daha kal, mezuniyet töreni var diye. Ama annenlerle konuşmuşlar, onların planı bozulmasın nasılsa ben önemli değilim demi dedim. Ben senle en güzel günlerimi geçirmek istiyorum, seninle başbaşa aşkımı yaşamak istiyorum seni paylaşamıyorum sen bunu anlamıyorsun diye haykırdım Neyse işte cumaya gidip geldi, sonra nerde yüzüklerimiz dedi, ben takmam dedim. Sen çıkardın sen takacaksın dedim. Kendi yüzüğünü kendin çıkardın ama dedi, ben bilmem dedim. Sonra ikimizede taktı yüzükleri.

Sonra dışarı çıktık biraz vakit geçsin diye, avm ye gidelim dedi. Gittik, biraz gezdik sonra oturduk. Konu konuyu açtı ve bende açtım ağzımı. Ailen ne zaman gelse, yavrum çocuğum bir eksiğiniz var mı diyeceğine daha abinin bilgisayarını yaptırdın mı onu al bunu al diyor. Abin ev alacakmış alsın, baban ev alacakmış alsın, baban abinede yardım edecekmiş etsin, demekki maddi durumunuz var dedim. Nerden olsun babamın parası yok dedi, madem yok nasıl ev alacak kredi çekecek kim ödeyecek sen mi? dedim. Abin buraya geldi yoğurtla ayranın hangisi pahalı diye 1 liranın hesabını yaptı, adamlar ev almanın derdinde sen daha benim takılarımı alamadın dedim. Abim bendende para istedi ama yok dedim dedi. Düşünebiliyormusunuz evi herşeyi nişanlım tek başına alıyor, evladım birşeye ihtiyacın var mı diye soracaklarına dahada para istiyorlar. Şok oldum dedim, abinin yaptığı çok büyük ayıp dedim. Bunlarıda açık açık söyledim. Ablan ramazan günü niye buraya geldi, buraya gelene kadar babanın evi yokmu vardı, annen sahip çıksaydı baban eniştene hesap sorsaydı sana mı düştü bilet parası dedim. Sizin nasıl aile ilişkileriniz var hiç anlamıyorum, ailen seni hiç sevmiyor dedim. Sustu hiçbirşey söylemedi. Evet önceden maddiyatta değildim artık işin maddiyatındayım, eğer 1 tane nişanlına doğum gününde hediye alamıyorsan ablana düşünmeden otobüs bileti alıyorsan ben artık maddiyattayım. Onlar bize hiçbirşey almıyor, ailen birgün gelipte al gelin bu terlikte hediyemiz olsun dedi mi demedi. Bu senin suçun değil, bundan sonra hiçbirşey almayacaksın onlara, param yok diyeceksin dedim. Eğer bu konuşmayıda sonradan başıma kakacaksan şimdiden söyle dedim. Yok birşey haklısın dedin. Yoksa ben böyle bir evlilik yürütemem dedim. Ne yani ayrılalım mı dedi, gerekirse ayrılacağız hayatı ikimizede zindan edemeyiz, düşünsene sorunlu bir eş, sevmediğin eve gelmek istemediğin bir ev, sende mutsuz olursun dedim. Ama ben eşimi çok seviyorum, evimide seviyorum, işten çıkınca hemen sana gelmek istiyorum, neden ayrılalım ki dedi. Ayrılmayacaksak birbirimizi tutacağız dedim. Sonra yürümeye başladık. El ele tutuşunca kolumuz geriye gidip öne giderken elim cebine takılıyor. Gülüştük, sonra cebini tuttum, ben bu cebi tutmalıyım ki içindekiler dökülmesin hayatım dedim. Ne kazanıyorsm ne maaşım varsa hepsi senin dedi. Sonra alışveriş yaptık, slipe baktım dur bakıcam ne kadar hediye para var dedim. 15 lira varmış iyi biriksin dedim. Bu 15 liraylada sana hediye alırız dedi şakasına, yok efendim öyle 15 20 liralık hediye kabul edemem artık dedim. Önceden çöp alsan bile olur diyordun dedi. O öncedendi, sevgi aşk parayla pulla ölçülmez ama oda bir göstergesidir. Öyle gidip ucuz hediyeler alma bana, her seferinde daha pahalı bir hediye al dedim (Burda bir üyemiz yazmıştı bunu, çok üstüne gitmişlerdi, nişanlımı sömürmek niyetinde değilim ama benim isteklerime yetişemezse ailesine yetişemiyorum der. Bana 10 liraya birşey alıyorsa ailesine zaten 50 lira harcıyor, onun cebine ben sahip çıkmazsam eğer ne evimiz ne arabamız hiçbirşey olamaz.) Dondu kaldı, hiçbirşey diyemedi. Akşam iftara bize geldik, keyfi yerindeydi, eve gidincede mesaj attım seni bu dünyada benden çok düşünen başka kimse yok, önce karım önce kocam dersek mutlu oluruz dedim. haklısın hayatım tamam dedi.

Şuan bekleme aşamasındayım :44:

Nişanı atmak daha mantıklı tek yüzüğü çıkarıyorsun kendini kimseye üzdürtme ben çok üzdürtdüm bir seneyi geçti hala kızıyorum kendime içine sinmeyen düzeleceğini düşünmediğin durumlar varsa arkana bakmadan kaçmak en hayırlısı

e hediye alamıyorsan ablana düşünmeden otobüs bileti alıyorsan ben artık maddiyattayım. Onlar bize hiçbirşey almıyor, ailen birgün gelipte al gelin bu terlikte hediyemiz olsun dedi mi demedi. Bu senin suçun değil, bundan sonra hiçbirşey almayacaksın onlara, param yok diyeceksin dedim. Eğer bu konuşmayıda sonradan başıma kakacaksan şimdiden söyle dedim. Yok birşey haklısın dedin. Yoksa ben böyle bir evlilik yürütemem dedim. Ne yani ayrılalım mı dedi, gerekirse ayrılacağız hayatı ikimizede zindan edemeyiz, düşünsene sorunlu bir eş, sevmediğin eve gelmek istemediğin bir ev, sende mutsuz olursun dedim. Ama ben eşimi çok seviyorum, evimide seviyorum, işten çıkınca hemen sana gelmek istiyorum, neden ayrılalım ki dedi. Ayrılmayacaksak birbirimizi tutacağız dedim. Sonra yürümeye başladık. El ye kabul edemem artık dedim. Önceden çöp alsan bile olur diyordun dedi. O öncedendi, sevgi aşk parayla pulla ölçülmez ama oda bir göstergesidir. Öyle gidip ucuz hediyeler alma bana, her seferinde daha pahalı bir hediye al dedim (Burda bir üyemiz yazmıştı bunu, çok üstüne gitmişlerdi, nişanlımı sömürmek niyetinde değilim ama benim isteklerime yetişemezse ailesine yetişemiyorum der. Bana 10 liraya birşey alıyorsa ailesine zaten 50 lira harcıyor, onun cebine ben sahip çıkmazsam eğer ne evimiz ne arabamız hiçbirşey olamaz.) Dondu kaldı, hiçbirşey diyemedi. Akşam iftara bize geldik, keyfi yerindeydi, eve gidincede mesaj attım seni bu dünyada benden çok düşünen başka kimse yok, önce karım önce kocam dersek mutlu oluruz dedim. haklısın hayatım tamam dedi.

Şuan bekleme aşamasındayım :44:[/QUOTE]
Canim konunu bastan okudum.comert olmayan bi adamla evlilik gercekten büyük sorun.gectim pahali hediyelerden bi cikolatayi esirgeyen ama ailesine gelince parasi olmasada hayir diyemeyen adamla bir ömür gecmrz asla.daha büyük sorunlar cikar.dogum gününde bi cikolatayla bari gelse sevinmezmiydin..fakirde olsa cömert olacak.lafi agzinda olan adamdan hep korkmusumdur zaten.ama konusmakla en iyisini yapmissin.ohh icim rahatladi burda valla okurken.yuzugu cikarmakla ve ailene söylemekle ciddiyetini de görmüş. Cesaretine saglik.iyikide ciddi ciddi ayrılığı düşünüp konuyu actin.cat cat söyledin. Boyle adamlarin silkelenmeye ihyiyaci oluyor arada.ama bundan sonrasi önemli. Bakalim degisecekmi.senin icin hayirli ise bu adam, insallah istediğin yönde değişir.
Ya o degilde düğün öncesi taki toka bohca mevzularini aileler aralarinda konusmaliydi.siz neden aranizda konu edip birbirnizi yipratiyorsunuz.nisanlanacak ciftlere en onemli tavsiyem bu olur hep.kesinlikle düğün dernek işleri büyükler aralarinda konusup anlassinlar.sen ailene ne istediğini söyle ailende onun ailesine.ciftler arasinda halletmeye calisinca hep sorun cikiyor ciftler yoprandigiyla kaliyor

gelişmeler şimdilik olumlu görünüyor ama bakalım sonuç nasıl olacak. kendi adıma ikinci şansa çok ve insanların değişebileceğine pek inanmam. insanlar neyse odur. umarım nişanlınızda değişeceğim diyerek show yapmıyordur.

o üye bendim kız :)) yediler beni pahalı hediye isterim diye senide yemesinlerr valla okudukça tebessüm ettım tatlım ohhhhhhh güzel sölemişsin ipleri eline al .alkii başkası çekemesın onu öteye.beriye .....çok ssevındım tatlım .erkekleri sürekli agütlemek gerek kendı başına bırakırsaan ohooooooo anlamıyorlar hadi hayırlısı içindekıleri dökmüşsün resmen bende rahatladım....
ahh o abileri ablaları yokmu her ailede var gibi bunlar çıkarcılar nolcek

valla net bir hödük

nişanlıyken nezaketlikten beş dakika sonra ölecek adamlar evlenince odun oluyor çıkıyor, bu ne olur tahmin etmek güç

Benimkini daha öncede başka konularda silkelemiştim, sonradan noldu evet düzeldi. İşine gelirse çokta güzel değişiyor. Kendi durmadan ayrılalım diyordu en ufak bir kavgada bile, meğer göz boyamaymış. Ciddi ciddi ayrılırız diyince, ne yani ayrılacak mıyız dedi. Meğer aklının ucundan bile geçmiyor ayrılık... Evet canım ya en büyük hatayı ben ve ailem ne alınıp ne verilecek konuşmadık, ailem onlara bıraktı, biz gelin istemeye gitsek ve bize bıraksalar ohooo... ellerinden ne geliyorsa alır götürür benim ailem. kardeşim mahcup kalmasın diye gelini el bebek gül bebek tutarlar. Ailemde onları kendi gibi sandı. Onlarda ilk geldikleri günden beri adetleriniz nedir, ne alınacak diye bir defa bile sormadı. Ben nişanlıma söyledim bohça alınır şöyle olur böyle olur diye. Hayatında ailesi ona bir çöp bile almamış, başlarda kavga çıkardı bohça alışverişi için. Böyle adetlere gerek yokmuş, zar zor ikna ettim. Alışverişe çıkınca hoşuna gitti, herşeyden aldı bol bol. Ama o raddeye gelene kadar ben ne çektim Birde, babama hiçbirşey söyleme ondan hiçbirşey isteme benden iste bana söyle diyip durdu. Sıkıldım artık senin bu cümlelerinden, ailen o kadar sefer gelip oturuyor bir kere sordumu ne alınacak diye. Artık ailem ne gerekliyse söylicek dedim. Tamam istesinler dedi. Geçen yıl kurban bayramı bizim ilk bayramımızdı. Herkes bilir, bayramda gelin giydirilir, takısı takılır. hatta bazı yörelerde kurban kesip gönderirler. Babam izin verdi kayınvalidemlere gittik bayramda. Ben giderken kayınvalidemle kayınpederime hediye aldım, nişanlıma hediye aldım. Onlar bana çöp almamışlar. Döneceğimiz gün, nişanlım mutfakta ailesine birşeyler diyordu. Altınbaş, atasay falan açıktır şimdi, gidip ya kolye alın ya başka birşey. Neyse almışlar eve geldik, kocaman bir altınbaş kutusu. Gözlerime inanamıyorum, set kutusu hemde açtım içini, o koskocaman kutunun içinden incecik tel gibi zinciri belli olmayan kolyeucuyla zinciri beraber olan kolyeler var ya ondan. Sarıldım çok teşekkür ettim. Ama çok üzüldüm. Sonra kayınvalidem, kıyafet falan gereksiz hiç değilse bu altın dedi. İkinci şok. bunlar adet falan herşeyi biliyorlar, ama yapmıyorlar

Bende pek inanamıyorum arkadaşım, gün geçtikçe zaman daralıyor. Anneme söyledim, düğüne 1 gün dahi kalsa evlenmicem diyebilirim haberin olsun dedim. Bakın yine stresle uyandım, içimde koskocaman bir stres var.

evet evet :) sağolsunlar valla birçok üye yorum yazdı, derdimi paylaştı haliyle bende nickleri pek hatırlayamadım evet valla içim bir rahatladı konuşurken bir rahatladım bir rahatladım. Az bile söyledim, Allah biliyor ya kendi öz annesinden öz babasından daha çok düşünüyorum onu. bazen öyle laflar ediyorlarki acaba diğerleri öz de bu üvey çocuk mu diye düşünüyorum. Nişanlım resmen tek başına büyümüş, hem çalışmış hem okumuş. Üniyi ailesinin yanında okumamış ondan sonrada hep tek kalmış. bekar evi dizmiş, kayınvalidem birgün gelipte oğlum yardım edeyim dememiş. Birde övünür bununlar, oğlum herşeyini kendi yaptı kendi aldı oğlum bitanedir. E siz niye hiç gelip yardımcı olmadınız? Niye şimdi her haftasonu buraya geliyorsunuz? Bekliyorum canım valla, bu hafta içi yıldönümümüz var. Bakalım ne yapacak ne hediye alacak. Artık gönlümü alması çok çok zor. Evet ya abiye bak sen, ailesinin 5 kuruş yararı olmadığını biliyor birde borç istiyor. Gelin damadın tarafını istemiyor derlerdide inanmazdım, evet bende artık istemiyorum. Madem maddi manevi yararları yok, yarardan çok sömürmeye çalışıyorlar, ne özelimiz kalıyor ne başka şeyimiz, burdaki gelin evini sadece otel olarak kullanıyolar, gelip gezip tozup gidiyorlar, ne alınacak düğüne az kaldı ne eksiğimiz var demiyorlar, açıksözlülükle söylüyorum, ailesini istemiyorum.

valla net bir hödük

nişanlıyken nezaketlikten beş dakika sonra ölecek adamlar evlenince odun oluyor çıkıyor, bu ne olur tahmin etmek güç

herkes diyorum eşim evlendikten sonra değişti, benimki daha evlenmeden değişti. evlenince canavara dönüşecek sanırım

Şuan bekliyorum, bana prensesmişim gibi davranmazsa ayrılacağım. Artık bende ukalayım, çünkü prensesmişim gibi davranılmayı hakediyorum. Bugüne kadar bu ilişki o nasıl istediyse öyle oldu çünkü. Kıymetimi bilecekse bilsin yoksa artık ne dayanacak gücüm ne sabrım kaldı benim. Nişan en mutlu zaman derler, ben sürekli üzülüyorum sürekli stres içindeyim, sürekli içimde nişanlımı başkalarından kaçırmak için bir mücadele var. İnşallah dediğin gibi en hayırlısı olur...

"Köprüyü geçene kadar" mantığını gütmediklerini nereden biliyorsunuz?

Nişanlıyken sizin yaşadığınız sorunların %1 ini bile yaşamayan insanlar evlendikten sonra asıl olayı görüyorken sizin özellikle temkinli ve şüpheci olmanız gerekmez mi?

Evlendikten sonra erkeklerin ailelerine bilhassa düşkün olduklarını unutmayın. Evlenmeden önce görüşmeyip evlendikten sonra ana kuzusu olanlar o kadar çok ki.

Nişanlınıza güvenmeyin demiyorum ama "ayrılmak" lafını bu kadar kolay kullanması (şaka bile olsa) sizi düşündürmüyor mu?

Değişmeleri mümkün olmayan bir aile yüzünden ömür boyu sinir harbi yapmaya hazır mısınız?

senı baya öfkelendırmiş ailesi, sende içinde tuta tuta kınlendin canım demekkı....

bencede herzaman sölerim arada mesafe ennnnn güzelididr diye ...

seni seviyorum nerdeeeeeeeee .....gördügüm heryerdeeeeeeeeeee ......olsun

hadı bakalım gelişmeleri yaz

Dün akşam yemeğe çıkardı beni. İftarı dışarda yapalım dedi tamam dedim. Dün baya ilgilendi, dışarı çıkmıştık öğlen. Bak şu güzelmiş, sana alalım mı falan demeler... Ama benim için o kadar önemli değil ki... Neyse iftarımızı yaptık ben biraz konuştum. Evlilikten korktuğumu, onunla yapacağımız evliliğin 1 sefer olup ölene kadar süreceğine inanmadığımı anlattım. Düğünü ertelemek istediğimi söyledim. Şok oldu. İstersen erteleriz, zorla olacak birşey değil zaten ama neden korkuyorsun dedi. Bende döküldüm. Sonra laf nasıl geldiyse, krediye geldi. Daha önce evden taşınırken dosyaları kutulara koyarken kredi isteği gördüm. 10 bine yakın bir para, sorduğumda sonra konuşuruz demişti, erteledi. Çekmedim dedi. Dün sordum o parayı çektin mi diye, evet çektiysem nolcak yani evlenmicen mi benimle dedi. Ben parada değilim ama neden benimle paylaşmıyorsun dedim. Ben böyle konuları konuşmayı sevmiyorum diye kestirip attı. Hep sakladığın birşeyler var dedim, üstüne gittim. Evet bir borcum vardı ama ödedim bitti dedi. Ne borcu dedim, çünkü ilişkimizin başlarında kayınvalidem hep "oğlum önce biraz kendini toparlasında" diyordu. O zamanlar sormadım, yıllardır mesleği olan bekar adam, mal yok mülk yok, ilgilenmedim. Ne aldında böyle borca girdin, yada kime ne ödemesi yapıyorsun dedim. Meğer benim cimri nişanlım eski kız arkadaşına para yedirmekten birsürü borca girip kredi çekmiş. Kız yurt dışına gittiğinde birsürü para yollamış. En sonunda da nişanlımı başka bir adamla aldatmış (öyle mesajlaşma, yada yemeğe çıkma gibi bir aldatma değil). Bunu duyunca kalkıp tuvalete gittim, orda yığılıp kalacaktım o kadar kötü oldum. Sonra kalkalım dedim, tek kelime konuşmadım. Beni eve bıraktı yukarı çıktı çayımızı içti ama ailemde anladı yüzümden düşen bin parça. Sonra uzayıp giden bir mesaj trafiği. Herkese yedirmişsin bana bir doğum günümde hediye almadın dedim, sen benim en kıymetlimsinler falan filan dedi.

Ne kadarda konuşsam içimdeki öfke bitmiyor. Herkese oluk oluk para akıtmış ama bana gelince herşeyin hesabını yapıyor. Bugün konuştuk, istersen sıkıntıya girebiliyorsun, sınırlarını zorlayabiliyorsun, senin sevgini haketmemiş önce paranı yiyip sonra başka adamın yatağına girmiş sevgiline bile yedirmişsin, çok merak ettim ne yaptıda senin gözünü böyle boyadı, benim gözüm senden başkasını görmezken niye bana hesap yapıyorsun dedim. Sana güvenmemi istiyorsan ne kazanıyorsun, ne borcun var, kime ne para veriyorsun bilmem lazım yoksa evlilik olmaz dedim. Beyefendi böyle konuları sevmiyormuş. Benimle sevmek zorundasın yoksa evlenemem dedim. Nişanlım yeni iş değiştirdi, hatta iş görüşmesine beraber gittik ama ben maaşı konuştuklarında tabiki yanlarında değildim. Atıyorum o zaman 20 lira demişlerdi. Şimdi soruyorum 15 lira diyor. O zaman sen geri kalan 5 lirayı bi yere veriyorsun dedim. Başta 20 diye konuştuk ama patron böyle söyledi, ilerdeki işlerin durumuna göre bakacakmışız dedi. Bana neden söylemiyorsun dedim, ben sevmiyorum böyle şeyleri konuşmayı diyor. Ben 3 ünde 5inde değilim, senin laf karmaşandayım açık değilsin bana dedim. Eğer bana değer veriyorsan benim içinde birşeyler yap, benim içinde mücadele et sınırlarını zorla dedim. En sonunda illallah etti, tamam hayatım eğer yetmiyorsam senin içinde kredi çekip alırım istediklerini dedi. Hiçbirşey demedim. Dahada önemlisi bana saygı duymayı öğren dedim, sen hiç çekinmiyorsun benden dedim. (bugün telefonu yüzüme kapatmıştı) Ne hakla kapatırsın sen dedim, ben senin arkadaşınmıyım? (artık alışkanlık haline getirdi cünkü bunu) Yüzüm asıldığında, suratını topla demek yerine, acaba ne yaptımda yüzü asıldı diye bir düşün dedim. Falan filan işte...

Ağladı oda, bir erkeğin helede oruç oruç ağlaması çok dokunaklı oluyor. Sen benim herşeyimsin, varımda yoğumda senin, ben çalışıp sana bakarım kimseyede muhtaç etmem, ne kazanıyorsam senin dedi. Sarıldım bende, birbirimizden birşey saklamayalım yoksa bu yuva yuva olmaz dedim. Bak siz evdesiniz, ben sahurda hep yalnızım kimse yok yanımda dedi. Hep böyle duygu sömürüsü yapıyor, bir kere biraz hastaydı ateşi vardı evde oturuyoruz(ev ikimizin evi, önceden tuttuk evi biz nişanlım tek başına orda kalıyor. iki ayrı eve kira vermesin diye böyle yaptık), saat geç olmuştu, hadi ben gidicem dedim. Kim kalıcak benim yanımda gitmesen olmazmı diyor Ben o eve girince, hiç kendi evime gitmemi istemiyor, bazen böyle fazla sahipleniyor ama geneldede burnumdan getiriyor...

Yarın konuşacağım, düğünü ertelemek istediğimi söyleyeceğim. Acele karar vermek istemiyorum

net olmayan birine güvenmemekte haklısınız vala zorrrr bencede ertelemnız ıkınız acısından daha ıyı gıbı gorunuyor suan....cimri olmasını da ayrıca hıc anlamadım sız onun evlenecegı ınsansınız kımden ne kaçırıyor kı enteresannn vala....

Şu an düğünü ertelemeniz en doğru karar, o kadar kısa sürede değişip değişmediğini anlayamazsınız.

Gerekirse ucu açık bir şekilde erteleyin, gerçekten istiyorsa sizi beklesin.

Artık fedakarlık sırası onda.

Bende öyle düşünüyorum. Lafa gelince takıp takıştıracaktı, araba alacaktı, hatta geçen gün sana yeni laptop alalım diyor ama görünürde hiçbirşey yok. Sanırım yüzsüzlük edip herşeyi söylemek en doğrusu, senin söylediklerin hep gösteriş için mi atıp tutmak mı diye sormak lazım

vee mutlu sonn iyi yapmışsın konuşmakla sorunların üstünü örtersen hiç bir zaman çözülmez ler ....en güzeli açıklık netlik

aglamayan çocugada meme vermezler bilirsin ne istiyorsan şimdi iste sen evlenınce 3 kere sölemek zorunda kalırsın :)))

Bize söylediklerini onunla aynen böyle konuş bu kadar net beklentilerini isteklerini bildir bilsin sende onun çapını öğren inan baştan herşey daha kolaydır hele çocuk olunca çokkk değiişir mecburiyetlerle yaşamak zor..
Durumu kısıtlımı ,yada ailesinin durumumu kısıtlı böyle büyütülmüş olabilir ama konuşmadan öğrenemzsin bizde müneccim değiliz sende..
Mesela benim eşim(daha 32 günlük evliyiz :) ) 7.5 yılın ardından evlendik (maşaallah) o böyle hiç sevmezdi ilk günden beri özel gün falan ama bende çok dert etmezdim ona doğumgününde pastalar yapar sürprizler yapardım aklıma gelirse sonra bende yapmadım ama oda niye kestin demedi yani her anı yaşamak önemli günlere bölünmek değil her gün mutlumusun o önemli her gün hissetmelisin gözünün bebeğinde seni önemsediğini görmelisin klişe laflar gelmesin..konuş evlendikten sonra değişmesi kabullenmesi daha zor ,senin beklentilerini bilsin bu önemliiii

Bunu şimdi terketsen bi de paragoz olursun para için terketti olursun bosversene erkeğin herşeyi cekilirde cimrisi cekilmez

Kızlar yeni gelişmeler var :)

Yıldönümümüzdü, yemeğe çıktık. İftarımızı yaptık güzelce, sonra pasta geldi pastamızı kestik. Nişanlım hediyemi verdi. Meğer doğum günümdede bir hediye almış. Daha önce bir kolye almıştı bana, yüzük ve küpeside vardı ama o zaman hepsini alamamıştık. Doğum günümde küpelerini almış (arkasının klipsini farklı istemiştik, o yüzden doğum günüme yetişmemiş), bugün içinde yüzüğünü almış. Gerçekten mutlu oldum çünkü daha önce bakıp beğenmiştik. Bende ona hediyemi verdi, gözleri doldu inanamadı sarıldı falan....

Sonra konuştuk biraz. Kayınpederimle konuşmuş, abim ev alıyor olabilir ama ben onun düğününde çok yardım etmiştim sıra sizde demiş. Düğüne az kaldı nişanlımın bileziklerini tamamlayın demiş. Hatta siz parayı gönderin biz burdan modelini beğenip alacağız demiş. Nişanlım diyorki, gerçekten bende çok üzüldüm eğer ben abimin yerinde olsaydım.... Sen abinin yerinde olsaydın evi almazdın ertelerdin dedim. Evet dedi. Doğrusuda bu zaten dedim. Ortadaki düğünü kaldırmadan ev alan abine yardım edildiğini başkası öğrense ayıplar dedim. Ben onlar için şunları şunları yaptım dedi sıra onlarda dedi. Eltimden örnekler verdi, onunla beni kıyaslama bile dedim. Türkiyenin en güzel üniversitelerinden birinde zor bir bölümü okudum, 5 ay yurt dışında kendi ayaklarım üzerinde durdum, birçok yer gezdim gördüm. Senin yanınada zaten ortama girmesini bilen, giyinip kuşanmasını bilen, insanlarla sohbet edebilen havalı biri olmalıydı, sen zaten başka türlü biriyle anlaşamadın hayatım, görmüyormusun hayat standartlarımı sağolsun babam aldı araba atlayıp geziyorum gideceğim yere gidiyorum dedim. Ama yok diyorsan, alırdın kırsal kesimden bir kız (kesinlikle aşağılamıyorum sadece yaşam tarzı olarak farklı olduğumuzu söylemeye çalışıyorum), oturturdun senin adlığın koltuklara, birde çocuk doğururdu akşamınada yemeğini yapardı, geçinip giderdin. Neden eksik neden fazla diye sormazdı ama üzgünüm ben öyle değilim dedim. Sonra arabada gelirkende konuştuk, açıkca söylemek gerekirse buraya düğünü erteleyelim demek için gelmiştim ben dedim. Neden hayatım dedi. Korkuyorum çünkü dedim. Çok mücadele ettim yoruldum, çatlamış bir evliliğim olmasını istemiyorum dedim. Benim tarafımdan hiçbirşey yok ama ailem konusunda haklısın dedi. Sürekli onlarla senin aranda kaldım, hiç yardımcı olmadılar bana dedi. Ama artık herşeyin farkındayım dedi. Benimde artık gözüm kara dedim. Hep sustum, sen üzülme diye hiçbirşey söylemedim ama artık birşeyi sevmiyorsam sevmiyorumdur direk söylicem dedim, ailenin yanındada söylerim sanada söylerim dedim. Söyle kız dedi.

Ben şunu anladım: Erkeklere aman canım aman cicim diyip pohpohlamamak lazımmış. Ne istiyorsak yüzsüzce söylemek lazımmış. İpi ele alıp nereye istiyorsak çekmek lazımmış :)

Dipnot: Düğüne kadar bekleyeceğimi ve davranışlarını kontrol edeceğimide söyledim. İnşallah bugün ki gibi devam eder...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…