Ev Alma Sorunsalı / Lütfen Yardım..

Çok zor gerçekten Allah yardımcınız olsun.
Sizin en azından güvenebileceğiniz bir miktar var.
Ben varsayımlarlayım hep. Ev fiyatları çok yüksek, ve her geçen gün daha da yükseliyor.
valla peşinatsız ev zor onuda bu şartlarda biriktirmek imkansız , ya aileden gelecek destek ya düğünden kalan takılar vs satılacak o da ne kadar ederki; ki sizde o da yokmuş...
Ama sizin kiraya verdiğiniz meblagda yuksek çok , biz su an aidat dahıl 485 tl veriyoruz ve Bursadayız. Merkezden uzagız , evımız küçük ama işime 5 dk mesafede...
Allah sizede yardımcı olsun.. Umarım gönlünüze göre bir eviniz olur.

Evet malesef. 6 yıl önce başladı ve her sene yeni şeyler çıkıyor.
Maddi durumları yok ama gezmeden etmeden geri kalmazlar.
3 lira ile işe gittiğimi bilirim. Yine annemden para istemedim. İsteyemedim. Ama benim hakkımı hep abimin yemesinden sıkıldım sanırım.

Duygu sömürüsü yapmayı o kadar iyi biliyor ki.
5 yaşındaki çocuk babaanne bizde yemek yok demez değil mi?
Ne yapsın.. Hem kızıyor hem kıyamıyor.

Daha kötüsü benim düğün zamanı annem o ay verememiş. Kızıma bir bilezik daha yapacağım demiş.
Sonuç: torunlarını göstermedi.
Yazık.. Vicdan yoksunu anlaşılan.
Bu böyle gidecek abinizde ki durum.
Ben kamuda değilsiniz sanıyordum, önden peşinatınız olsa alabilirsiniz ev elbet. Kira olarak 1000 lira az değil.
Dediğiniz gibi krediye gider bu para evinizde oturursunuz.

Evet sorun o işte.. Kiramın uçuk olması. Daha uyguna desem 800 den aşağı kira ödeyemem heralde burda.

Olay bana da sıçramaya başladı.
Abicim senin hattından telefon alsam? Elektrikller kesik param yok?
Verdim verdim yeter dedim.
Sıra annemlerde umarım onlarda diyebilirler.
Şuan tek umudum faizlerin düşmesi.

abinize ve yengenize haklı eleştiriler yaparken aynı şekilde sizin de anne ve babanızdan beklenti içinde olmanız çok tuhaf. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. önce borçlarınızı kapatın sonra biraz peşinat biriktirip evinizi alın. biraz zorlanırsınız ama hiçbir şey kolay değil. anne babaya güvenerek evlenilmez. yazık insanların da ev yapma hayali varmış. engel olmayın.

Bir ev.. 1 yıldır 1.000 yardım..
Saygı sıfır..
Ben ailemden beklenti içinde değilim. Vermezlerse size çocucuğumyu göstermem. Size bakmam demem.
Onlar başımın tacı. 1 lira vermeseler onlar annem ve babam.
O ev abimin değil, abimle benim evim. O niyetle alındı.
Ben sadece biraz hakkımı istiyorum.
Abimden istesem vermiyor.
Ki diyorum ya vicdanım rahat değil. Sadece bir seçenekti.

kiminin anne-babası çocuğa yük, kimi çocuk da anne-babaya yük... aileniz başta yanlış yapmış, onlara kendi evlerini verip kiraya çıkmışlar, abiniz de eşi de rahatı bulmuş... karısı da çalışmaz tabi, kira derdi yok, sıkıntıya düşseler yardım isteyecekleri aile var... kendi ayağının üstünde durmadan 2 çocuk yapmış, bu devirde ne cesaret...
ailenize günah, yıllarca emek verip çocuk büyütüyorsun artık bi yaştan sonra rahat yaşama döneminde hala çocukların yükünü omuzundan atamıyorsun...
torunları için kıyamıyorlar, hep destek olacaklar onlara...
sizin de ev peşinatınız olsaydı 20,25 bin, aileniz de belki öyle üstüne eklerlerdi bir miktar ve ev için krediye başlardınız ama zaten başka borcunuz da varmış...
o borcu ödeyip bitirdikten sonra aileler de destek olacaksa ev alın derim, tamam kredi ödemek zor fakat zaten kira ödeyeceksiniz, kira ödemenin sonu yok, kredi ise eninde sonunda bitecek ama peşinat!

Galiba haklısınız. Onlarında tek hayali.
Benim yüzümden vazgeçmelerini isteyemem. Daha da zorlayamam zaten.
Beklerim de.. Acaba ne kadar gider böyle..

Bu aralık sonu evleneli 2 yıl bitecek benim. her şeyi kendimiz yaptık. benim ailem bana biraz yardım etti onun ailesi de biraz etti. ki kendi ailemin elinden gelen o kadardı ama onun ailesi daha fazla yapabilirdi yapmadı. borcumuz yeni bitti 4 ay oluyor çok şükür. yemeden içmeden borç ödedim 1 buçuk sene. sizin 10 bin tl borcunuz biter gider inan bana hiç üzme kendini.
kısmetinizde varsa zaten eviniz de olur borcu da biter. Allah isteyen herkese versin bende kiracıyım inşallah

Malesef öyle.. Verdikleri para da değilim. Bir Allah razı olsun diyemeyişlerindeyim.
Saygısızlık diz boyu.. Tehditler falan.. Annem şaşırıyor. İkinizde bendensiniz biriniz ak çıktı biriniz kara..
Torunlar olmasa annemde yüzlerine bakmayacakta işte.. Kıyamıyor.
İnşallah bir an önce birikim yapabilecek seviyeye girebiliriz.
Gönülden istiyorum.

Erkek çocuk hep kıymetli, siz iki kişi çalışıyorsunuz malesef bu nedenle maddi olarak göz ardı ediliyorsunuz. Bizde de benzer bir durum var. Abim kayırılır hep, çünkü o asgari ücretle çalışıyor. Ben ailemden bişey beklemiyorum ona rağmen benden maddi yardım beklerler

İnşallah bir an önce biter.
Evet kısmetimizde varsa olur değil mi?
Olur inşallah..

iyi de canım. o ev anne babanızın üzerine değil mi?
annene ve babana allah uzun ömürler versin. onlar hayattayken neyin hakkı?
ailen abinin oturmasını uygun görmüş. diyecek bir şey yok

iyi de canım. o ev anne babanızın üzerine değil mi?
annene ve babana allah uzun ömürler versin. onlar hayattayken neyin hakkı?
ailen abinin oturmasını uygun görmüş. diyecek bir şey yok
Elbette. Ben zaten ev istemiyorum ki. Lazım olacak para dörtte biri.
Yardım istiyorum ki istemedim sadece istesem mi diye burda sordum.

yazık... abiniz o evin yarısını size asla vermez, sanmıyorum... kaybetmek istemez... zaten o kadar düşünceli olsa aileimin evinde oturuyorum kira da ödemiyorum, onlar da sıkışıktır yük olmayayım der...
herşeyin hayırlısını isteyin, ev de mal mülk de geçici... ama kira ödemektense şartları zorlayıp ev almaya çalışın olur inşallah... biz kira ödedik 1,5 sene, eşya vs borçlarını da ödedik, takılara dokunmadık sonra da takılar ev peşinatına gitti, kredi ödüyoruz... önce huzur olsun da, gerisi çalışınca içiniz temiz olunca gelir inşallah...

Bencede vermeyecek :)
Babam sağolsun o düşünmüştür ama Allah korusun anne babamızı kaybetsek malk mülk uğruna iki kardeş birbirimize düşeceğiz. Ben biraz safım çünkü. Evi bana ver dese az ağlasa vercek cinsim. O da iyi biliyor.

Kiram çok yüksek olduğu için ve düşmeyeceği için ev almak mantuıklı gelmişti.
Ya işyerime 1.5 saat yerde oturucam ya da ev alacağım.

Maaşından yardım etmeyi bırak, para isteyeceğine ev alacağım diyip para verme.
Onlar seni düşünmüyorsa sen niye daha evin yokken yardım ediyorsun

eşimin ailesi ya da benim ailem oturduğu evi bana verip kendileri kiraya çıksa, asla müsade etmezdim...
kaldı ki eşimin ailesi yeri geldi beklenti içine girdiler...
ailelerden bi beklentiniz yok, siz hakkınızı istemeden versinler diyorsunuz, zatn dile getirmeyin de siz kendi şartlaırnızı olgunlaştırınca anladığım kadarıyla anne-babanız zaten elinden geleni yapar. allah büyüktür.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…