Ev Alma Sorunsalı / Lütfen Yardım..

Daha kötüsü benim düğün zamanı annem o ay verememiş. Kızıma bir bilezik daha yapacağım demiş.
Sonuç: torunlarını göstermedi.

ben katıyım

göstermiyorsa güle güle gidin kiraya derdim

baksın çaresine

sanki devlet maaş bağlamış

ayrıca da 2000 maaş ve evi varsa neden geçinemiyor

gezmesin lüks giymesin vs vs git dolabına en son moda giysiler vardır

abin maaşını ne yapıyor kumar mı oynuyor

izmir çok pahalı bir şehir orası ayrı. ama bence sızın içinize dert olan sorunsal ailenızın abınıze yaptıkları.
bence aileler alım durumları eşitse cocuklarına adaletlı olmalılar. benım eşimin ailesınde de var bu tarz seyler hatta ılk zamanlar konu bıle acmıstım. ama ben kabullendım böyle daha mutluyum. size gelınce kendı yagınızda kavrulun kimseden bir şey istemeyin. inanın böyle her şey daha iyi oluyor.
Ben zamanı gelınce adaletın yerını bulacagına inananlardanım. Allah bereketını verır her zaman. önce borçlarınızı bıtırın. izmir de hangı semtte oturuyorsunuz bilmiyorum ama daha uygun bır yere taşınabilirsiniz.

Abin benim abimi anımsattı benden istemesin de ev kalsın kendisinde! Benim ailemde hem evin kirasını veriyor hem de yardım ediyorlar onun dışında haftada rahat 3 gün yemek annemgilde yiyorlar ve daha geldiklerinde ellerinde bir ekmek görmedim. Gelin dilenci gibi onu istiyorum bunu istiyorum diye hepimize sırayla anlatıyor! Yeğenim üzerinden sömürü yapıyor halamın çok parası var diyor 3 yaşındaki çocuk. Kendimi bildim bileli de abimin borcu var. Yengem de evde p.p.. büyütüyor senelerdir.
Benim de evim yok bir miktar birikim yaptık birikim yapma amacıyla olmadı ama.. Kimsenin tek kurşunu istemiyorum o yüzden 1 sene daha biriktirip bizi zorlamayacak bir kredi ile almayı düşünüyoruz evi. Ailenin de hayalleri varmış bahçeli ev gibi (benimkilerin de hayali bu) bence isteme onlardan yaşlılar zaten daha nereye kadar çocukları için çabalayacaklar? Onlar yapsınlar arsaya evlerini yaşlılıkta hayallerini gerçekleştirmiş olsunlar. Siz daha sonraki senelerde alırsınız daha yüksek birikimle inş

Yok yok ailelerimiz çok benziyo... Seninkiler vicdanen rahatsız benimkilerde o yok tek farkla. Sana söyleyeyim kesinlikle sonunda kıyamayacak ve isteyemeyeceksin

Once bi borcunuzu odeyin de eve sonra sira gelsin. Bi de ailenden ev almak icin para istemem hosuma gitmedi. Kocan neci yani

10 binlik borca ayda 1000 tl odeseniz 10 ayda biter 2000 odeseniz 5 ayda, bu sirada sizde ev arastirir ufak tefek hazirliginizi yaparsiniz ve eliniz rahatlar bence

Ayyy resmen aynısı ya okudukça kendi abimin ve yengemin klonu olduklarını düşündüm. Karısını çalıştırmazmış ama çalışan annesinden kız kardeşinden hep beklenti içinde!

Bana böyle bir şey olsa üvey evlat olduğumu düşünürdüm neden bu kadar rahatsiniz anlamadım, abi o evde oturuyor ve yardım yapıyorlar bilmiyorum önceden de abiniz onlara yardım ediyor muydu veya bütçeleri bir miydi? Bence çocuklara eşit davranılmali aanlamadım ben sizi

Benim de gerçi ailemde böylebir durum ssöz konusu benim de kardeşimi kayiriyor ailem ama en azından ben bozuk atıyorum onlara heheh

eşinizin ailesi veremiyor mu borç ?

2017 gibi ev fiyatları çok düşmesini bekliyorlar, gerçekten de ekonominin bu durumuyla bir kriz kaçınılmaz ve ilk emlak sektörü ve enerji sektörünü vuracak. bence 2016 ortalarını bekleyin hem biraz daha borcunuzu ödemiş olursunuz .

ard arda yazmış olucam ama bence aileniz abinize 1000 lira ödemek yerine 500 gibi bir miktar vermeye başlasınlar. en azından borcunuz biteseye kadar. siz de borcunuzu yeniden yapılandırın bankaya gidip belki aylık daha fazla bir miktar öderseniz daha önce biter borcunuz. ama ailenize çok yük olmayın bence, onlar hayallerini gerçekleştirsinler.

Aileniz var olan evlerini abinize bırakıp kiraya mi ciktilar anlayamadim ben. Eğer oyleyse, genelde yeni evleneni kiraya çıkartıp ona ev almaya ugrasilmaz mı. Hazir kurulu düzen bozulmaz. Yanlış da biliyo olabilirim tabi

Yorumlar için teşekkür ederim. Kısa bir özet geçeyim onuda.
Abim evleneli 6 sene oldu. O zaman ev kredisi ödüyorduk ve abimde askerden yeni gelmişti belli bir işi yoktu.
Beraber oturmayı teklif etti annem, kabul ettiler. Zaten 2. ay hamile olduğunu öğrendik. Bebek oldu işler çok değişti. Yengemler makedonya göçmeni (lütfen kimse üzerine alınmasın bende şuan göçmen mahallesinde oturuyorum ve komşularımı çok seviyorum) Biz size çocuk verdik siz de bize ev vereceksiniz dediler. O zaman 2 evimiz vardı. Oturduğumuz ev abimin, kira da olan benimdi. O niyetle aldı babam. Sorunlar ordan patladı zaten. Hergün kavga gürültü. Babam rahatsızlandı. En son gözü karartıp diğer evi sattı oturduğumuz evin kredisi kapattı ve biz uzak bir ilçeye taşındık. Bir süre görüşmedik sonra torun hatrına barışıldı. Abim bu arada biz evi terk edince eşya kalmadı tabi eşya için kredi çekmiş. Ödeyememiş. Çekmiş ödeyememiş. 30 bin borcu vardı. Babam emekli olduğunda onun o borcunu benimde 2 binlik kredi kartı borcumu ödedi. Sonra abim buna güvenip 40 binlik borç daha yaptı. Şaun maaşının %70 i krediye gidiyor. 2. çocuk oldu tabi masraf arttı. Bu sebeple elde para kalmıyor. Ama hala çok rahat. Gezer eder ikisinde de son model telefon var. İlk başlarda zor durumda dedim kıyamadım ama artık gerilmeye başlıyorum. Bu arada annemde babamda emekli ama çalışıyorlar. Babam gece gündüz çalıştığı için 70 kilodan 50 kiloya düştü ve bir takım sorunları var hatta bugün hastaneden sonuç alacak. Eğer kötü birşey çıkarsa abimle asla görüştürmeyeceğim onları.
Kusura bakmayın uzun oldu.

Bilenler bilir de bilmeyenler ya cevap vermeyecek, ya soracak ya da eski konularına bakacak.

Siz neyin kredisini ödüyorsunuz?

İkincisi olan olmuş tabi ama madem abin ev bakacak durumda değil neden evlendirdiniz? Bunu bilerek evlendirdiyseniz ev de vermenize rağmen olmuyorsa bakmak zorunda ailen kusura bakma ama böyle olacağını biliyordunuz. Diğer alternatif eşi çalışacak. Ekmek elden su gölden ne zamana kadar?

Sana gelince kendi yağında kavruluyormuşsun zaten neden aileden para isteyesin ki?

Sizi aileniz böyle alıştırmış bence, illa aileden beklenti içine girmeniz gerekiyormuş gibi..

Biz düğünde bir olay yaşadık ve düğün masraflarımızı ödüyoruz şuanda. Ve ben aileme söylemedim üzülmesinler diye.
Eve mi kapatacaktık ? Evlenmek istedi. Karşı çıktılar annemle babam ama nereye kadar ? Eşi çalışmıyor. Zaten şuan 7 aylık bebek var. Bahanesi de hazır yani.
Bakın ben ailemden para istemiyorum. Abimin artık yaptıklarına dayanamadığım için benimde rahat yaşamaya hakkım olduğunu düşündüm ve abimden istemedikçe masraf üstüne masraf yapmaya başladı. Ondan bana sıra gelmeyecek. Bir şekilde artık o evin tapusunun onun olmadığını anlasın istiyorum.
Tekrar tekrar söyledim. Ailemden beklenti içinde değilim.

Zaten ailen tüm kaynakları abine akıttığı için beklenti yolların psikolojik olarak kapalı. Ama içten içe istiyorsun en azından geri ödemeli olarak ev almak için peşinatı verseler fena olmaz sanki.. ama durum ortada..
Abine gelince annen baban o şekilde yetiştirmiş, başkasına gebe kalmayı öğretmiş, kendine yetmeyi öğretememiş maalesef. O yüzden annenlerin ona yardım etmesi abini mahçup etmez.
Bu böyle gelmiş böyle gider.

Ama bu düzenin değişmesi lazım. Annem babam kazık çakmadı ya. O zaman ne yapacak ?
Bi yerden başlamak gerekiyor aslında..

Bu erkeklerde ki rahatligi hic anlayamiyorum ya.Benim abimde oyle annemler ev verdi icini begenmediler abim kredi cektiler icini yaptirdilar.Simdi de kustuler bize para yardimi yapmiyorsunuz diye.

Ama bu düzenin değişmesi lazım. Annem babam kazık çakmadı ya. O zaman ne yapacak ?
Bi yerden başlamak gerekiyor aslında..
Bu sorunun cevabını istemek için çok geç.
Bunu çocuk yetiştirirken öğretmesi lazımdı anne ve babanın.
Elde bir şey yokken evlediren sizsiniz. Şimdi yarı yolda bırakmak sizin hatanız olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…