Ev Alma Sorunsalı / Lütfen Yardım..

Bu ülke şartlarında kirada olmak gerçekten zor.
1600 tl ıle 10 sene gecınmek sızı korkutmuyormu
faturalarla 600 tl gıttı zaten
eger sartlar ıyı yonde degısmezse kı bunun konusulacak bır yanı yok
her ay 1000 tl sıze yetmek zorunda sıgara ıcmemek ve gezmemek zorundasınız
yaz tatıllerınıde dusunun
aılenız en basta abınıze ev vererek onun ayakları uzerınde durmasını engellemıs
ayrıca kac aıle kendı kıraya cıkıp ev verırkı.
ıyı bır davranıs ama sonuc olarak ıkı kardes arası kesın net haksızlık ve kendılerını zora sokmuslar
gerek yokmus
herkez kendıne guvenerek evlenseymıs

İzmire bizde yeni taşındık, gelirimiz 4 bin küsür, 1000 tl kira ödüyoruz, oturduğumuz ev ahım şahım değil, orasını burasını düzeltmekten ev sahibesinin öküzlüğünden artık fenalık geliyor, daha taşınalı 3 ay oldu başka evlerde buradan farklı değil, yani iyi sorunsuz yerler 1250 Tl den başlyor, gerçi birkaç yer bakmıştım 1250 olmasına rağmen banyosu falan berbattı.. Aynı sen gibi düşündük ev kirası yerine kredi ödeyelim diye ama minimum kredi ödemesi 2500 Tl. 20-30 yıllık kredi bedelleri. Burada en uygun ev 250.000 Tl den başlıyor, kısacası elinizde toplu para olmadan kısa vadede kredi bile çekemiyorsunuz. Araba varken algı vergisi yakıtı bazen sanayisi zorluyor, araba olmazsada alışık olunca zorluyor. Ne yazıkki insanların maaşı enflasyona göre ama yaşam şartları serbest piyasa bazında.. Kısacası bu güne şükredebiliyoruz:) Bize emekli olmadan ev hayal.. Yani toplu para yoksa kredi çekmenin mantığı yok, kredinin mantığı faizi peşin ödersen sorun çıkarmaz, faizi peşin ödesen bile ödeme aksatmasında kredi yine zarar.. Önünü görmeden o bile zor.
Haklısınız. Bizde Bornovadayız burayı az çok bilirsiniz..
Evler uçuk.
Çocuk olmadan birşey sahibi olmazsak çocuktan sonra zor gibi geliyor.. Her ay 1000 lira sokağa atıyorum. Gerçekten içim içimi yiyor.
Ne yapacağımı bilemedim.

Tatlım ailenden isteme bırak borçlarını ödesin evlerini yaptırsınlar. seni yine düşünürler yeri gelince ihtiyacın olunca. yaşlı insanlar.
çünkü şuan ev almak için müsait bile değilsiniz.
borcunuzu bitirin önce.
sonra kredi çeker ev alırsınız.
peşinatsız kredi çeken bir sürü insan var.
aldığın eve göre duruma o zaman bakın önce borcunuzu ödeyin.

Yukarıda da yazdım asıl niyet abinin evin yarısı değerini kredi çekip bana vermesi. Ki kendisi kamuda çalışıyor.
Neyse her ay yüklü miktarda borç yapıyor, çocuk aç diyor mama alamadım diyor. Annemde kıyamıyor.
Babam daha evlenmeden dedi zaten kredi taksidinizin yarısını ben öderim siz yeter ki karar verin diye.
Şuana kadar vicdanım rahat etmedi. Ama baktım abim benden çok fazlasını sömürüyor. Bende artık biraz bana yardım etmenizi isteyeceğim diyeceğim.. Ya da yine kıyamıcam bilmiyorum..
Anlıyorum. Fakat bu durumda nasıl olur bilemedim. İleri dönemde çocuk düşünülürse sıkıntı yaşanır geçim olarak.
İnsan bu, başına ne geleceği belli değil.
Mesela benim kızım beş yıl sonra oldu, maddi olarak hep bebek için uğraştık.
Demem o ki ev işi yıllar sürüyor, çocuk düşünürseniz nasıl olacak?
Bi kısmı ailenizden aldınız, kalan kısım kredi ile mi olacak? Bu durumda sizin de sürekli çalışmanız gerekecek.

ıyı bır davranıs ama sonuc olarak ıkı kardes arası kesın net haksızlık ve kendılerını zora sokmuslar
gerek yokmus
Evet korkutuyor.. Şimdi daha gözü kara olabiliyorum ama 2 sene sonra çocuk olacak..
Onun masrafı. E yeni evliyiz gezmek tozmak isteyeceğiz onun yükü. Planlarımız hep 10 sene sonrası için olacak.
İnanın düşününce uykularım kaçıyor.
Ama başka çarem yokmuş gibi hissediyorum. Şuan 1000 liraya oturuyorum seneye 1100 olacak..
Bu hep böyle gidecek gibi.
Ailem abime hep hazır sundu.. Annem desem daha doğru sanırım.
Birde alışkanlık oldu. 6 sene bedava ev 1 sene bedava para..
Bir asgari ücret veriyorlar..
Ve artık ben bu işin uyanıklık olduğunu düşünüyorum.
Yoksa sıfır telefon alamazlar heralde 2 ayda 2 kez.

Bizde Bornovadayız.. Ev sahipleri evlerine bakmıyor, deli kiralar istiyor :KK12:

Tatlım ailenden isteme bırak borçlarını ödesin evlerini yaptırsınlar. seni yine düşünürler yeri gelince ihtiyacın olunca. yaşlı insanlar.
çünkü şuan ev almak için müsait bile değilsiniz.
borcunuzu bitirin önce.
sonra kredi çeker ev alırsınız.
peşinatsız kredi çeken bir sürü insan var.
aldığın eve göre duruma o zaman bakın önce borcunuzu ödeyin.
Galiba haklısınız. Onlarında tek hayali.
Benim yüzümden vazgeçmelerini isteyemem. Daha da zorlayamam zaten.
Beklerim de.. Acaba ne kadar gider böyle..

Birikim nasıl olacak bilmiyorum.. Çocuk olacak ileride. O olmadan bi cesaret girsek mi diyoruz :KK43: Çok zor

Ya bi yerden uzun vadeli borç para bulunacak ya da siz yaşam şartlarınizi minimuma indirip bi kenara atmaya çalışacaksınız. Üzgünüm ama başka türlü olmaz gibi. Evin yüzde yüzünü karşılayan konut kredisi veren bir banka yok diye biliyorum olsa bile geri ödemesi zaten yüklü olur. zor Evet Allah yardinciniz olsun

Ya bi yerden uzun vadeli borç para bulunacak ya da siz yaşam şartlarınizi minimuma indirip bi kenara atmaya çalışacaksınız. Üzgünüm ama başka türlü olmaz gibi. Evin yüzde yüzünü karşılayan konut kredisi veren bir banka yok diye biliyorum olsa bile geri ödemesi zaten yüklü olur. zor Evet Allah yardinciniz olsun
Evet malesef yok.. Peşinat istiyorlar.
Kenara para atarak 50 bin peşinat kaç yılda yapabilirim ki..
Of çok zor işler.

Merhabalar,
Size şimdi kısaca aile hayatımdan bahsetmek istiyorum. Annem ile babamın 1 adet evi (200 bin değerinde) bir adet yazlık arsaları var (120 bin değerinde) abim evli 2 çocuğu var evlendiğinde annemler evi abime bıraktı kendimiz kiraya çıktık. Şuan arsanın kredisinin yarısı duruyor onu ödüyorlar. Bende yeni evlendim 3 ay oldu ve 1.000 lira kira ödüyorum. Malesef İzmirde düzgün bir yerde oturmak isterseniz 800 gözden çıkacak..
Eşimle ortak gelirimiz 3.600 civarında.. Bir önceki konumdan da bilenler olur birikimimiz şuan yok. Altınlarımızı krediye yatırdık. Hala daha kapatamadık borcu..
Ailem bana karşı kendilerini mahçup hissediyor. Çünkü hem ev abimde hemde abime her ay 1.000 liralık yardım yapıyorlar. Eşi çalışmıyor ve 2 çocukla geçinmeleri zor.
Ailemden istesem bir şekilde buluğ buluşturup 40 bin civarında peşinat verirler ama şuan zaten kredi ödedikleri için konuyu açmaya utanıyorum ama bir an önce ev almam lazım.
10 bine yakın kredi borcumuz var. Ve dediğim gibi birikim hiç yok.
Şuan faizlerde uçmuş durumda. Ama yine de herkes ev al salaklık etme diyor.
Siz olsaydınız ne yapardınız ? Gerçekten aklım çok karışık..
borç bittikten sonra ev alma işini düşünürdüm... bizimde ortalama sizinki kadar ödenecek borcumuz var şu an , taksıtle her ay odenıyor ama tamamen 2016 aralıkta bıtecek..
aılem 100.000 peşinat veriyor, bir miktar takı var düğünden kalan, bizim eve girende şu an ortalama 3500 Tl kadar ama inanın ay sonu zor geliyor borç oldugundan ve kırada oturdugumuzdan ötürü...
biz ev bakıyoruz ama duzgun evler 250.000 üstü yani, en az 130-140 bın kredı cekmemız lazım elı ayagı duzgun bır ev ıcın onun da odemesı aylık bazda neredeyse 2000 tl. eee daha cocuk olacak, faturalar, yeme ıcme, saglık gıderlerı baya sıkıntıya gırecegız, şu an kredılerde çok yüksek o nedenle bız beklemedeyız...
uygun bır ev bulursak kredılerde secımler sonrası duser dıye umuyoruz o zaman ev alırız dıye dusunuyoruz..
not: ev alırsak bebegımın odasının parası ve benım dogum masraflarım ıcın kenarda paramız hazır .... ona ragmen hemen ev ısıne atlamıyoruz...

Anlıyorum. Fakat bu durumda nasıl olur bilemedim. İleri dönemde çocuk düşünülürse sıkıntı yaşanır geçim olarak.
İnsan bu, başına ne geleceği belli değil.
Mesela benim kızım beş yıl sonra oldu, maddi olarak hep bebek için uğraştık.
Demem o ki ev işi yıllar sürüyor, çocuk düşünürseniz nasıl olacak?
Bi kısmı ailenizden aldınız, kalan kısım kredi ile mi olacak? Bu durumda sizin de sürekli çalışmanız gerekecek.
Evet hep böyle gidecek.. Çocuğumdan kısmak istemem. Bilmiyorum. Olmayacak sanırım

gerek yokmus
Konuyu okuduğumda ben de böyle düşündüm fakat dile getirmek istemedim.
Haksızlık evet.
Ve hala buna devam ediliyor.

borç bittikten sonra ev alma işini düşünürdüm... bizimde ortalama sizinki kadar ödenecek borcumuz var şu an , taksıtle her ay odenıyor ama tamamen 2016 aralıkta bıtecek..
aılem 100.000 peşinat veriyor, bir miktar takı var düğünden kalan, bizim eve girende şu an ortalama 3500 Tl kadar ama inanın ay sonu zor geliyor borç oldugundan ve kırada oturdugumuzdan ötürü...
biz ev bakıyoruz ama duzgun evler 250.000 üstü yani, en az 130-140 bın kredı cekmemız lazım elı ayagı duzgun bır ev ıcın onun da odemesı aylık bazda neredeyse 2000 tl. eee daha cocuk olacak, faturalar, yeme ıcme, saglık gıderlerı baya sıkıntıya gırecegız, şu an kredılerde çok yüksek o nedenle bız beklemedeyız...
uygun bır ev bulursak kredılerde secımler sonrası duser dıye umuyoruz o zaman ev alırız dıye dusunuyoruz..
not: ev alırsak bebegımın odasının parası ve benım dogum masraflarım ıcın kenarda paramız hazır .... ona ragmen hemen ev ısıne atlamıyoruz...
Çok zor gerçekten Allah yardımcınız olsun.
Sizin en azından güvenebileceğiniz bir miktar var.
Ben varsayımlarlayım hep. Ev fiyatları çok yüksek, ve her geçen gün daha da yükseliyor.

Ailene yük olma diyecektim de abin resmen sömürüyor . Ailen ona verecegine sana versin. Ben sen kamudasin abin değil falan diye düşünmüştüm .
Bende kamudayım o da kamuda..
Ben bayanım çalışıyorum. ama o eşini çalıştırmazmış. Zaten hep çocuğu öne sürüyor. Buda büyüsün 3. gelecek bence sırf eşi çalışmasın diye.
Ben istemedim hiç ailemden. Hep abime kıyamadım. 5 yaşındaki yeğenimi aratıp evde yemek yok dedirtiyorlar. Artık uyanıklık. Artık vicdansızlık.

neden kız erkek evlat ayrımı yapılır o zaman sanada ev versinler yada kiranı karşılasınlar yenge iyi yere kapak atmış hem ev vermişler hemde 1000 tl eş çalışmıyor diye yardım vay be... birde sigortasını ödesinler dışardan... aileniz iyilik yaptım diye düşünmüş ama yanlış yapmışlar şimdi sana karşı hep mahçup olacaklar bir evlada varıyoğu sermişler önüne diğerine hiç bir şey yok

Evet hep böyle gidecek.. Çocuğumdan kısmak istemem. Bilmiyorum. Olmayacak sanırım
Sizin dile getirmenize gerek yok ki, aileniz bilmiyor mu? Oğullarına yapıyorlar yapacaklarını. Ona verdikleri parayı her ay size verseler peşinatınız olur.
Ben olsam birşey istemeyip ona göre davranırdım. Koskoca iki çocuklu adam daha anasından para alıyor, üstelik kamuda memur, kira derdi yok. İyiymiş.

Konuyu okuduğumda ben de böyle düşündüm fakat dile getirmek istemedim.
Haksızlık evet.
Ve hala buna devam ediliyor.
Daha kötüsü benim düğün zamanı annem o ay verememiş. Kızıma bir bilezik daha yapacağım demiş.
Sonuç: torunlarını göstermedi.

Evet malesef yok.. Peşinat istiyorlar.
Kenara para atarak 50 bin peşinat kaç yılda yapabilirim ki..
Of çok zor işler.
Ben arabamızı almadan önce, eşimin bana verdiği cep harçlığından ayda 1-2 küçk altın alıyordum, o zamanlar düşüyordu, düşsede yükselde enaz 1 tane.. 4 tane olunca tam yapıyordum altını. Para birikmiyor ama o birikiyor :) 2 yıl sonunda baya bişeyler olmuştu, enazından kenarında az da olsa bişey durur. Artırabilirsen 5-10 tane bile durması kârdır. Altın biriktirirseniz bilezik falan almyın gram altın yada küçük yapın, kenarınızda 100 Tl tutarak gram a yatırım yapabilirsiniz.

X