Esleriniz ne kadar calisiyor?

Eşim öğretmen. Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Dersleri belirli günlere toplanmış durumda. Çarşamba perşembe ve cuma çalışıyor sadece. Akşam 6 gibi evde oluyor. Ek ders olduğu için o da. Yoksa daha erken gelirdi.

Arabamız var. Istediğim yere her an gidebilirim. Araba bende duruyor çünkü. Zaten ilçe merkezine yürüyerek gidebilirim. Il merkezine de her an dolmuş gidiyor. Ulaşım sorunu yok.

Ben de instagram üzerinden sipariş üzerine el emeklerimi satıyorum. Ben de kazanıyorum biraz yani.

Ekonomik olarak iyi durumdayız Allaha bin şükür.

Köyden her şeyimiz geliyor zaten. Annem alt sokakta oturuyor.

Sizin sorununuz istanbulda yaşıyor olmak bence.

Istanbulda ulaşım sorunum olmasın derseniz çok fahiş kiralar ödemek zorunda kalırsınız.

Kirasi uygun olsun derseniz de ömrünüz yolda izde geçer. (Aynı sorun ev almak için de gecerli)

Benim karadeniz manzarali bir restoranda yediğim yemeği siz marmara manzarali bi yerde yemek isterseniz bir avuç dolusu para ödersiniz. Fark bu.

Orası dünyanın en büyük ve cazip sehirlerinden biri. Turisti ile göçmeni ile dünyanın en kalabalık ve en güzel yerlerinden biri.

Bizim aylık gelirimiz sizinkinden biraz daha az. Ama benim altımda jeep var. Çünkü ben trabzondayım. Siz istanbulda.
Elbette bir fark olacak.

O fark da bu işte...
Bazen İstanbul'da yaşamak tercih meselesi değil; zorunluluk oluyor.

Sizin sorununuz istanbulda yaşıyor olmak bence.
Bazı meslekler vardır ki İstanbul dışında ekmek yiyemezsin. Bak İzmir - Ankara gibi diğer büyük illeri dahi kastetmiyorum, sadece İstanbul diyorum. Emin ol kayıtlardaki 16 milyonluk İstanbullunun hepsi büyük bir zevkle İstanbul'da yaşamıyor...

Gercekten cok merak ediyorum genel olarak insanlar nasil yasiyorlar? Bir tek biz miyiz bu hayatin yukunu ceken yoksa herkes mi boyle yasiyor...

Evliligimin 6. Yilindayiz 2 yasinda bir oglum var. Esim medya sektorunde, dizi film reklam vs yapiyor ve calisma saatleri tam bir rezalet.

Ortakoy de calisiyor, evimiz zaten isyerine cok uzak cunku o civardaki evlere paramiz asla yetmiyor. Sabah 10 da isbasi ama gece korunde arayip yarin 9 a yetismesi gereken bir yayin var deyip 6 da cagirdiklari da oluyor.

Aksam 7 de paydos, ama ben esimin 7 de ciktigini nerdeyse hic gormedim. Ciktigi gunlerde de cikabilir miyim diye izin almak zorunda oglen gibi ki is akisi ona gore planlansin. Haftada 6 gun bu sistemde calisiyor sadece pazar gunleri izinli o da acil yayin yoksa...

Fakat nerdeyse her aksam 7 de cikamadigi gibi 10-11 bazen gecr 2-3 hatta bazen ertesi sabah geldigi bir kac saat uyuyup tekrsr gittigi oluyor. Bu fazla mesailerin maddi bir karailigi olmadigi gibi izin karsiligi da yok.

Onceki isyerinde 7 yil calisti ve canina tak etti. Suan sektorun istanbuldaki en buyuk ve tek kurumsal firmasina girdi, tabiki buyuk umutlarla en azindan burda kurumsal oldugu icin daha duzenli olur saniyordu ama o da ne? Daha bile rezalet calisma saatleri.

Elimdeki projeyi bitireyim de aksam gecikmeyeyim diye oglen yemegi yemiyorum diyor. Yine de aksam bitirmis dahi olsa yaptigi isi musteriye gonderiyorlar musteri keyfi gelip izliyor varsa revizyon veriyor pnu duzeltiyorlar filan boyle salak bir sistem.

Biz her ne yaptiysak cozum bulamadik. Sadece calismak icin yasiyor. Ne kendine ne bana hayri yok evde oldugu saatlerde. Dusa girmek icin bile alarm kurmak zorunda cunku evde oldugu saatlerin tamamini uyuyarak gecirse bile dinlenmeye yetmiyor.

Belki gelir diye yaptigim ve cope giden yemeklerin haddi hesabi yok. Hadi bu aksam yemek yapmayalim gelirken ekmek al yumurta kiralim dedigimde bile cogu kez gelmedigi icin bazen evde haftalar geciyor yemek yapilmiyor.

Evimiz toplu tasima veya ana caddeye cok uzak ve yokusta. Bir ihtiyacim oldugunda cok basit bir tuhafiye bir kirtasiye vs en az 40 dakika bebek arabasiyla yokus tirmanmazsam asla ulasamam. Tek alternatifim bim. Bimden baska hic bir secenek yok park bahce dahil. Kaldirim bilr yok yurumek icin lanet olasi yerde.

Bir tek pazar gunu evde olunca da, vakit mi gecirelim markete mi gidelim dinlensin mi sosyalleselim mi derken asla ama asla zaman yetmiyor.

Cocugum bazen bir hafta geciyor babasinin yuzunu gormuyor.

Esimin psikolojisi vok bozuldu, bizim ne yatak odamiz kaldi ne sohbetimiz...

Ben sinirli agrasif ofkeli bir insan haline donustum iyice, atismaya bile firsat bulamiyoruz ne yazikki...

Cok uzun oldu, ama gercekten merak ediyorum. Boyle mi sizin eslerinizin de calisma sistemi?

Bu arada aldigi maas 6 bin. Bu adam meslegini kariyerini birakip alelade bir iste (kaldiki pnu bile bulmak mesele suan ) asgari ucretle calisirsa daha mi az calisacak?

Yoksa bizim gibi bu sartlarda calisan baskalari da varmi gercekten hayat evlilik dedigimiz sey boyle bisey mi? Gercekten bilmiyorum benim butun sulalem memur herkesin duzenli bir hayati var ozel sektorde isler boyle mi yuruyor yoksa biz mi talihsiziz...
Benimki de hep evde :işsiz: sanırım evlenmeden önce her yönü tek tek düşünmek gerekiyor.

Ah kanayan yaram. Eşim haftanın yedi günü çalışıyor. Özel sektörde öğretmen. Özel sektörün amanı yok maalesef. Yorgunluktan ve geleceği düşünmekten seks hayatımız sekteye uğradı. Ki eşim evlenmeden önce o kadar düşkündü ki bana ve sekse. Düşünün bu seviyeye geldik.
Geçen gün para gitmesin diye öğlen yemek yemediğini öğrendim. Ağlamaktan içim dışıma çıktı. Yazın üç ay maaşı yok, o yüzden kişin para biriktirme derdindeyiz. Şimdi bebek de geliyor. Hayat cidden çok zor. Allah kolaylık versin size de bize de.

Vallahi ucu ucuna herşey :) ben de çalışıyordum 2300 maaşım vardı yeni ayrıldım zorunlu bi sebebiyetten yeni iş bakıyorum işte bakalım bacım geçim zor :/
İnsAllah bu gönlüne göre bulursun canım bir iş.Bende baslicam çalışmaya ama üç cocuk zaten peltim çıkıyor ,bilmiyorum Allah büyük bakalim

kirmizigitar kirmizigitar naber kuzum
Hamileliktede herşeyimiz aynı gidiyordu
Derdimizde aynıymış :/
Eşlerimizin çalışma saatleride maaşlarıda aynı
Sektör farklı sadece
Eşim inşaat sektöründe şantiyeleri kuruyor eleman alımı iş takipleri kontrolleri maaşları vs vs herşey onda
Çocuktan önce yurt dışında çalışıyordu bi ay ben gidiyordum bi ay eşim geliyordu 15 civarı kazanıyordu ama görüşemiyoruz böyle olmuyor diye tamamen dönüş yaptı
Şimdi hiç görüşemiyoruz
Çevre illerede gidiyor sabah işten çıkınca nereye gideceğini kendi bile bilmiyor
Akşam eve gelecekmi belli değil
Bazen şantiyelerden birinde sorun çıkıyor eve girmesi çıkması bir oluyor
Haftada max 4 gece eve gelebiliyor
Ondada yemek ye duş al anca
Dengede tutmaya çalışıcam diye kendini paralıyor
Birikmiş ütü varsa onu yapıyor evde ne gözüne çarparsa işte
Oğlumuzla oynuyor
Benimle ilgilenmeye çalışıyor
Bi film izleyelim diyoruz ya tel geliyor ya on dk içinde uyuya kalıyor
Sohbet dahi edemiyoruz
O kadar yıprandıki kendimi geçtim ona üzülüyorum
Bıraksa bırakamıyor
Aynı sizin iş gibi
Bıraksa ya işsiz kalır ya şartlar daha kötü olur
Bu ara yeniden yurt dışı araştırmaya başladık komple göçücez galiba

2 aydır evli olduğumu farketmeye başladım ben.
Pozisyon değiştirdi de..
Polisler arasında çok ciddi bir adaletsizlik var.
Kimi gerçekten neredeyse yatıyor, kiminin canı çıkıyor.
Önceden gerçekten canı çıkıyordu.
2 aydır eşimin yüzüne bakıyorum suratına kan geldi resmen.
Adamı tembel diye suçluyordum haksızlık etmişim.

Öncesinde ayın yarısı geceleri yalnızdım.
Sabah o gelir yatağa girerdi, ben evden çıkardım.
Geldiğimde uykudan uyanmış olurdu falan.
İzin günlerimiz 15 güne bir ya denk gelir ya gelmezdi.
Onda da evde yatmak, dinlenmek isterdi.

Açıkçası bu konuya ben şöyle bakıyorum.
6 bin kazanmak için böyle çalışacağına, 3 bin kazansın sağlığından olmasın.
Yüzümüzü görelim falan.
Lüks ev, eşya istemem.
Orta halli lokantada yemek yerim hatta kampanyalı burger seçerim :)
Ama evli isek evli olduğumuzu anlayalım yani..

Şansınız varsa düzeninizi değiştirmeye çalışın.

Benim eşiminde çalışma saatleri öyleydi. Sabah 5 gece 12 nerdeyse . O haftaiçi izinliydi ben haftasonu. Ev arkadaşı gibi olmuştuk. Birbirimizi sadece uyurken görüyorduk. Ve bende senin kadar bunaldım bu durumdan. Çocuk olduktan sonra daha da sinir bozucu bir hal aldı. Çocuğum babasını tanımıyordu resmen. Ve ani bir kararla tası tarağı toplayıp büyük şehir istanbuldan taşındık. Masrafların daha düşük olduğu bir şehire taşındık. Burada çalışma saatleri herşey çok iyiydi. Akşamları beraber aynı sofrada oturmak ne büyük nimetmiş meğer. Allah yardımcınız olsun çok zor gerçekten .

Benim eşiminde çalışma saatleri öyleydi. Sabah 5 gece 12 nerdeyse . O haftaiçi izinliydi ben haftasonu. Ev arkadaşı gibi olmuştuk. Birbirimizi sadece uyurken görüyorduk. Ve bende senin kadar bunaldım bu durumdan. Çocuk olduktan sonra daha da sinir bozucu bir hal aldı. Çocuğum babasını tanımıyordu resmen. Ve ani bir kararla tası tarağı toplayıp büyük şehir istanbuldan taşındık. Masrafların daha düşük olduğu bir şehire taşındık. Burada çalışma saatleri herşey çok iyiydi. Akşamları beraber aynı sofrada oturmak ne büyük nimetmiş meğer. Allah yardımcınız olsun çok zor gerçekten .
Nasıl iş buldunuz peki

Bazı meslekler vardır ki İstanbul dışında ekmek yiyemezsin. Bak İzmir - Ankara gibi diğer büyük illeri dahi kastetmiyorum, sadece İstanbul diyorum. Emin ol kayıtlardaki 16 milyonluk İstanbullunun hepsi büyük bir zevkle İstanbul'da yaşamıyor...
evet ne yazık ki öyle. .. İzmir de arkadaşı 5 yıl is bulamadı sonra eşimin referanslar geldi istanbula 1 yıl çalıştı sonra bekar hayatı zor geldi izmir e döndü tekrar. Orda yerel bir tv de iş buldu firmada en yüksek maaş 700 lira kimsenin sigortası yok. Ordada 2-3 ay çalıştı bıraktı şimdi Nalbur da çıraklık yapıyor aldığı para 1500 yok 33 yaşında adamdan söz ediyoruz ki bu adam cidden çok başarılı bir adam
..
kirmizigitar kirmizigitar naber kuzum
Hamileliktede herşeyimiz aynı gidiyordu
Derdimizde aynıymış :/
Eşlerimizin çalışma saatleride maaşlarıda aynı
Sektör farklı sadece
Eşim inşaat sektöründe şantiyeleri kuruyor eleman alımı iş takipleri kontrolleri maaşları vs vs herşey onda
Çocuktan önce yurt dışında çalışıyordu bi ay ben gidiyordum bi ay eşim geliyordu 15 civarı kazanıyordu ama görüşemiyoruz böyle olmuyor diye tamamen dönüş yaptı
Şimdi hiç görüşemiyoruz
Çevre illerede gidiyor sabah işten çıkınca nereye gideceğini kendi bile bilmiyor
Akşam eve gelecekmi belli değil
Bazen şantiyelerden birinde sorun çıkıyor eve girmesi çıkması bir oluyor
Haftada max 4 gece eve gelebiliyor
Ondada yemek ye duş al anca
Dengede tutmaya çalışıcam diye kendini paralıyor
Birikmiş ütü varsa onu yapıyor evde ne gözüne çarparsa işte
Oğlumuzla oynuyor
Benimle ilgilenmeye çalışıyor
Bi film izleyelim diyoruz ya tel geliyor ya on dk içinde uyuya kalıyor
Sohbet dahi edemiyoruz
O kadar yıprandıki kendimi geçtim ona üzülüyorum
Bıraksa bırakamıyor
Aynı sizin iş gibi
Bıraksa ya işsiz kalır ya şartlar daha kötü olur
Bu ara yeniden yurt dışı araştırmaya başladık komple göçücez galiba
Oy Cancagizim sizde mi... gocebiliyorsaniz gocun vallahi bu ulkede hayat diye birsey kalmamis anca kolelik... esimin yurtdisi hicbir baglantisi referansi deneyimi yok zaten muhtemelen kullanabildigi yabanci dil bile yetmez gitmeye. keske alternatif olsa da kullansak bizde

bak 3 gun once deprem oldu evde aklim cikiyor, evdeki hayat ucgeni deprem cantasini dusundum hazirladim.adama daha soyle yapalim burda tpplanalim suraya saklanalim diyemedim bile. mujtemelen bir deprem olsa oglumla basbasa olucaz zaten.

cocuk babasina asik, uykusunda bile baba ise gitti diye sayikliyor. babayi gorenilmek icin gece yarisina kadar ayakta gozleri kapali uyumayi reddediyor. yatirabilirsem adamin ayak sesink duydugu anda gece 3-4 faek etmeden babaaaaa diye firlayip sabaha kadar oyun oynuyor babayla. e adamda hal kalmamis cocukla ilgilenemiuor tabi...

psikolojisi cok bozulmus onun da. bizim kari koca iliskimiz filan kalmadi. aylar oldu adamla sevismeyeli. aklina bile gelmiyor cunku zaten o kadar yorgun ki...

ve isin en cok can sikan kismi bu gecici bir surec degil.bu adam calistigi surece sistem bu. buna hem onun bunyesi hem benim sabrim ne kadar dayanir bilmiyorum.

ev kredisi araba kredisi cocugun masraflari derken zaren aylik cok ciddi bir odememiz var. ben calisiyordum ucu ucuna geciniyorduk simdi bir de ben isten cikarildim adamin maasi rutin giderlere yetmiuor her ay icerdeyiz. ciksa ne yapicak?

iki ucu moklu sopa anlayacagin

Gercekten cok merak ediyorum genel olarak insanlar nasil yasiyorlar? Bir tek biz miyiz bu hayatin yukunu ceken yoksa herkes mi boyle yasiyor...

Evliligimin 6. Yilindayiz 2 yasinda bir oglum var. Esim medya sektorunde, dizi film reklam vs yapiyor ve calisma saatleri tam bir rezalet.

Ortakoy de calisiyor, evimiz zaten isyerine cok uzak cunku o civardaki evlere paramiz asla yetmiyor. Sabah 10 da isbasi ama gece korunde arayip yarin 9 a yetismesi gereken bir yayin var deyip 6 da cagirdiklari da oluyor.

Aksam 7 de paydos, ama ben esimin 7 de ciktigini nerdeyse hic gormedim. Ciktigi gunlerde de cikabilir miyim diye izin almak zorunda oglen gibi ki is akisi ona gore planlansin. Haftada 6 gun bu sistemde calisiyor sadece pazar gunleri izinli o da acil yayin yoksa...

Fakat nerdeyse her aksam 7 de cikamadigi gibi 10-11 bazen gecr 2-3 hatta bazen ertesi sabah geldigi bir kac saat uyuyup tekrsr gittigi oluyor. Bu fazla mesailerin maddi bir karailigi olmadigi gibi izin karsiligi da yok.

Onceki isyerinde 7 yil calisti ve canina tak etti. Suan sektorun istanbuldaki en buyuk ve tek kurumsal firmasina girdi, tabiki buyuk umutlarla en azindan burda kurumsal oldugu icin daha duzenli olur saniyordu ama o da ne? Daha bile rezalet calisma saatleri.

Elimdeki projeyi bitireyim de aksam gecikmeyeyim diye oglen yemegi yemiyorum diyor. Yine de aksam bitirmis dahi olsa yaptigi isi musteriye gonderiyorlar musteri keyfi gelip izliyor varsa revizyon veriyor pnu duzeltiyorlar filan boyle salak bir sistem.

Biz her ne yaptiysak cozum bulamadik. Sadece calismak icin yasiyor. Ne kendine ne bana hayri yok evde oldugu saatlerde. Dusa girmek icin bile alarm kurmak zorunda cunku evde oldugu saatlerin tamamini uyuyarak gecirse bile dinlenmeye yetmiyor.

Belki gelir diye yaptigim ve cope giden yemeklerin haddi hesabi yok. Hadi bu aksam yemek yapmayalim gelirken ekmek al yumurta kiralim dedigimde bile cogu kez gelmedigi icin bazen evde haftalar geciyor yemek yapilmiyor.

Evimiz toplu tasima veya ana caddeye cok uzak ve yokusta. Bir ihtiyacim oldugunda cok basit bir tuhafiye bir kirtasiye vs en az 40 dakika bebek arabasiyla yokus tirmanmazsam asla ulasamam. Tek alternatifim bim. Bimden baska hic bir secenek yok park bahce dahil. Kaldirim bilr yok yurumek icin lanet olasi yerde.

Bir tek pazar gunu evde olunca da, vakit mi gecirelim markete mi gidelim dinlensin mi sosyalleselim mi derken asla ama asla zaman yetmiyor.

Cocugum bazen bir hafta geciyor babasinin yuzunu gormuyor.

Esimin psikolojisi vok bozuldu, bizim ne yatak odamiz kaldi ne sohbetimiz...

Ben sinirli agrasif ofkeli bir insan haline donustum iyice, atismaya bile firsat bulamiyoruz ne yazikki...

Cok uzun oldu, ama gercekten merak ediyorum. Boyle mi sizin eslerinizin de calisma sistemi?

Bu arada aldigi maas 6 bin. Bu adam meslegini kariyerini birakip alelade bir iste (kaldiki pnu bile bulmak mesele suan ) asgari ucretle calisirsa daha mi az calisacak?

Yoksa bizim gibi bu sartlarda calisan baskalari da varmi gercekten hayat evlilik dedigimiz sey boyle bisey mi? Gercekten bilmiyorum benim butun sulalem memur herkesin duzenli bir hayati var ozel sektorde isler boyle mi yuruyor yoksa biz mi talihsiziz...
Sımdı medya sektörüyle 9-5 memuru bır olamaz zaten. Benım esım suan 6.750tl maaş alıyor 750si kiraya gidiyor. ama ızmıtteyız kira da verıyoruz fakat ıstanbulun yasam standardıyla ızmıt asla bır olamaz. Orda camdan kafanı uzatsan 50lıra yazıyor orda okudugum ıcın bılıyorum cok zor. Esınız sektör degıstırmeyı dusunmez mı acaba tek meslegı bu mu? Yaşı kaç? Farklı bir ilde oturmayı dusunmez mısınız? Oraya gezmeye gıttıgımızde bıle en az 500-600lıra para gıdıyor bı kahvaltı oglen aksam dur cocuga ıkı uc parca da kıyafet alayım dedın mı bırak olanı bıtenı zaten. Allah yardımcınız olsun ınsallah duzelır calısma saatı de sızınde cocugunuz babasını gorur sız de esınıze doyarsınız:KK43::KK68:

İki gün çalışıyor
İki gün yatıyor
:d
Çalışanı da illallah diyor
Evde bol keseden tatil yaoani da illallah diyor

Bizi memnun etmek zor galiba :rolleyes:

Sımdı medya sektörüyle 9-5 memuru bır olamaz zaten. Benım esım suan 6.750tl maaş alıyor 750si kiraya gidiyor. ama ızmıtteyız kira da verıyoruz fakat ıstanbulun yasam standardıyla ızmıt asla bır olamaz. Orda camdan kafanı uzatsan 50lıra yazıyor orda okudugum ıcın bılıyorum cok zor. Esınız sektör degıstırmeyı dusunmez mı acaba tek meslegı bu mu? Yaşı kaç? Farklı bir ilde oturmayı dusunmez mısınız? Oraya gezmeye gıttıgımızde bıle en az 500-600lıra para gıdıyor bı kahvaltı oglen aksam dur cocuga ıkı uc parca da kıyafet alayım dedın mı bırak olanı bıtenı zaten. Allah yardımcınız olsun ınsallah duzelır calısma saatı de sızınde cocugunuz babasını gorur sız de esınıze doyarsınız:KK43::KK68:
istanbulda yasam gercekten cok pahali.cocugu bir yere cikartmaya kalkiyprum bazen sefilligimiz ayri harcadigimiz para en az 50-100 lira. aylardir disim agriyor disciye gidemiyorum cocukla nasil gideyim elimde cimbiz gorse aglamaya basliuor bana bisey olacak diye.

ev kredisi oduyoruz, bu evi birakip baska sehire gitsek nereye gidicez baska sehir bilmiyoruz ki burda dogduk buyuduk ailelerimiz burda. ayrica farkli sehirlerdeki meslekdaslarinin yaptiklari isler bekar hayatini bile dondurmeye yetmiyor bu adamin egitim ve is hayati sadece bu. birikim yok aksine dag gibi borc var gidip bir bakkal acalim desek neyle yapicaz.

bu isin bir cozumu yok. bende de onda da sabir tukendi. ne olacak bilmiyorum. bizim hayatimiz mi cok zor yoksa hayat herkes icin mi zor onu ogrenmek icin actim basligi. ama anladigim kadariyla benzer seyler yasayanlarin bile donemselmis yasadigi ya da karsiliginda maddi olarak rahatlik gormusler. bizde ikisi de yok ne yazikki.

Allah yardimciniz olsun diyebildim sadece .. bir de yurt dışına gitme imkaniniz yok mu orda bu sektör nasil bilmiyorum ama

gerçekten hayatınız zor peki böyle daha ne kadar devam edebilir ki siz mi hayatı yaşıyorsunuz hayat mı sizi yaşıyor ?
kendimi yerinize koyarak cevap veriyorum. İstanbul gibi bir yerde eminim evinizide baya değerlidir. Öncelikle evinizi satıp borçlarınızı ödeyip daha küçük bir şehire yerleşmeye ne dersiniz ? sizi istanbula bağlayan şey nedir? maaşı iyi diyorsunuz ama zaten borçlara gidiyor diyorsunuz ?ömür geçip gidiyor gerçekten .. bir bakmışssınız sabaha yoksunuz Rabbim yardımcınız olsun..

X