Eşimin borçları ve aile bütçesi

Anladım bütçeyi yönetemiyor. Ama eli de açık belli ki tek size karşı değil bu borç " vur patlasın çal oynasın." Şeklinde oluşmuş gibi. Maaş belli gider ona göre ayarlanmalı. Sizin düşünmeniz gereken bir kızınız da var. Sinirli biriymiş üstelik. Siz bilirsiniz ama bu evlilik sizi üst noktaya taşımıyor. Eskisinden daha çok mutsuz olunacaksa, aşk da çok kalmadıysa manası yok gibi.

duygu sömürüsü yapıyor. bu hayatta hep yalnızdım vs vs.... kanmayın.

adam olsa zaten borcunu size ödetmek için bu kadar uğraşmaz.

borcunu bitirdikten sonra gelmezse gelmesin zaten. size mi güvenmiş

Aynı evde bir aile olarak eve giren maaşların ortak olduğunu düşünüyorum ben. Sizin durumunuzda siz haklısınız ve yaptığı borçları daha iyi olmak veya size bir gelecek kurmak, iş kurmak için yaptıysa yine anlıyorum. Keyfi yapılan borç ise sizin hiçbir sorumluluğunuz yok.

Poposunu toparlayın diye bekliyor. Kredi kartını da göz boyamaya verdiğini anlamıştım en başta. Harcamayın artık verin eline, onu da size ödetir yakında,çalım olsun diye verdiği kart sonuçta, ne anlamı kalır artık.

Kesinlikle kullanmanın peşinde gibi geldi ban anlattıklarından. Kendi düzenini bozma derim ben.

Keyifi yapılan borç değil kesinlikle. Dediğim gibi iş..eski kalan borçlar, birine güvenip parasını alacaktı alamadı, ya da o ay iş alamadı. Kişisel harcamalar da var. Tamam da, benim borcum yok. Bir yıl ayrı yaşadık, o bana yardım etmedi kiramı kendim ödedim aidat fatura her şey, kıyafet, tatil. Büyük yatırımdan bana uçak biletleri aldı bu yaz ailemi görmeye gittim, orda da harcadım biraz kartını kullandım o kadar olacak sanırım . Ama ben de daha birkaç ay önce aidatını ödesin nakitim kalmadı dedi hemen gönderdim. Ve utanmadan alıyor, tek başıma kızımla yaşıyorum ben, memurum..
Her şey ortak diyor. Benim maasim senin maaşın ortak, ben bu düşünceye katılmıyorum açıkcası, daha doğrusu bana uygun değil yoksa arkadaşlarım da öyle yaşıyorlar. Ben saygı duyuyorum ama bu şekilde istemem. Benim maaşım bana ait , ben birikim yaparım bizim için, tatile gidiyorsak %20 destekleyebilirim , eve bir şey alınacaksa bir kısmı verebilirim ama zorlamadan, şartsız, tehditsiz yani

Ben çalışmayadabilirim. Çalışıyorsam kazandığım para benim, cocuklarımıza harcarım, kendime, hediye alırım, eve ne lazımsa alırım, markete giderim, o kadar.

Madem kocam varsa , beni rahatlatsın, hayatım daha kolay olmasını istiyorum, daha da zorlaştıracaksa hiç gerek yok, bari uyumlu karakter olsaydı o da yok.

Sen kötü karıysan kendine dünya iyisi bir karı bulsun madem. Ne terbiyesiz bir adammış.

Paşamız borç yapmış. Borcunu ödeyecek saftirik Safiye arıyor. O sen olma, düzenine böyle devam et, resmi olarak bu adamdan ayrıl mümkünse.

Borç konusunda yorum yapamicam o sizin kararınız ben olsam işi için harcadıysa ve geleceği varsa desteklerim. Ancak ne yazık ki çalışıyorsam para benim lafına katılamıyorum, karar sizin kararınız. Çalışmazsınız evle çocukla ilgilenirsiniz tüm işleri halledersiniz sonucunda da evet sizinle ilgilenmesi gerekir ancak çalıştığınız süreçte çocuğunuzla ve evle veya eşinizle çalışmadığınız duruma göre daha az ilgilenebiliyorsunuz. Ev mesaisi daha az harcıyorsunuz.

Evde farklı bir gelir düzeyinde kişi gibi yaşarsınız o zaman. Eşimin parası hem evin hem benim param, benim param tamamen benim param. Kast sistemi varmış gibi sizin aylık kendinize kıyafet alacak kuaför bakımlarınızı karşılayacak hatta belki de kendinize mücevher alacak paranız kalacak ancak eşiniz kendi parasıyla iki kişi hatta çocukla beraber üç kişiye bakması gerekecek. Tatil dediğiniz şey tek taraflı yapılan bir aktivite de değil ki sadece %20 ekleme yaparım diyin. %50 ekleme yaparım derseniz o zaman eşit oluyor. Eşiniz bu durumlarda size ben çalışmanı istemiyorum madem öyle evinde otur ev işi yap çocuğunu büyüt derse kendinizi nasıl savunacaksınız ? Ama ben kendim için çalışıyorum mu diyeceksiniz ? o zaman eşiniz de öyle yapsın. Her konuda eşitlikçi davranıyorsak bu konuda da öyle olmalıyız. Yoksa kendimiz için pozitif ayrımcılık beklersek bu eşit olmaktan çıkıyor erkeklerin şimdiye kadar sürdürdüğü ve kadınları sömürdüğü sistemin sadece cinsiyet rolleri değişmiş hali oluyor.

Eğer doğru anladıysam siz o kendi borcunu ödesin ben maaşımı saklamıyorum maaşımla evi geçindiririm diyorsunuz ? Cümlelerinizi tam olarak anlayamadım galiba ama eğer böyle düşünüyorsanız bu da maaşınızın ortak olması anlamına geliyor ve bunu da destekliyorum. Bir tarafın geliri (ortada borç olmasa) ortak ev araba amaçlı birikime diğer tarafın geliri de geçinmeye harcanabilir. Mesela bu ortak bütçe anlamına gelir. Sizin dediğiniz biraz daha farklı mı aynı mı anlayamıyorum bir para benim param demişsiniz bir eve harcarım demişsiniz

Ben eşit olalım demedim %50 eşimle ödemeyeceğim tabi ki ev arkadaş mıyız? Gelirimiz zaten farklı onun kazandığı para benimkiden 2-3 kat daha fazla. Öyle borç morç geziyor da yine de iyi yaşıyor.
Evet, eşimin parası - bizim paramız, benim param - benim param. Bana kim ne derse desin ben bu şekilde uygun görüyorum. Ben İSTERSEM (zaten normalde istiyorum)) destekleyebilirim, bir kısmı verebilirim ama her ay o mecburiyet gibi maaşımın yarısını ona göndermek ya da başka hesaba bu şekilde uygun görmüyorum.
Ev işlerle çalışsam çalışmazsam da ilgileniyorum, bazen eşim yardım etti onun hakkını yiyemem ama çoğu bendeydi. Maaşımı kendime harcarım, cocuğa, eve bir şey lazımsa günlük şeyler alırım. Bu arada ben çalışmazsam eşim bana bakmak zorunda yani kıyafet, kozmetik, harçlık vermek zorunda, ben çalıştığım için bu vazifeden onu kurtulmuş oluyorum:).
Birikim, evet arabaya harcanır, eve, mobilya, çünkü eğer bir şey olursa boşanma mesela -paylaşırız.

tatile %50 niye vereyim ki? Dediğim gibi maaşını benden daha yüksek, ama koyduğumuz para aynı ,adaletsiz bu bir, iki- yine de para koymazsam eşim bizi tatile götürebilmeli yani, lüks olsa olmazsa da ona göre durumumuza göre yaşarız.

Demek istediğim bu, ben rahat olmak istiyorum, bana kimse şart koymasın bir şeye zorlamasın ben istersem harcarım maaşimi , eve veya birikimime , maaşımı erkek düşünmesin beni iş partneri olarak görmesin.
En azında önce bana araba alsın bana yatırım yapsın ondan sonra benden bir şeyi beklesin))) şaka yapıyorum ama umarım beni anladınız. Ben erkek vazifeleri paylaşmak istemiyorum. O da benim ev vaziflerimi paylaşmıyor. Bazen işte. Tamam, ben de bazen istediğim gibi desteklerim.

Aldığı borçları iş için bile olsa kendi kapatsın. Ben zaten yardım ederdim bu arada hep sorardım var mı bir ihtiyaç , kartını kullanmazdım, bazen aidatımızı öderdim markette , bazen parayı hesabına gönderirdim söylemeden. Ama beni zorlamasın ve beklemesin. Keşke deseydi sen paranı sakla, kullan, bu senin paran canım, bizim sıkıntılırımızı ben hallederim sen onu düşünme. Öyle yaklaşsaydı ben daha çok vermek ve paylaşmak isterdim.

Ama yok paranı biriktir, ben sana söyleyeceğim nereye harcarız, tatile gitmek istersen biriktir, kendine bir şey alırsan maaşin var zaten gibi şeyler..o zaman senin ne anlamı var hayatımda? Ben zaten sensiz de böyle yaşıyorum..

Ben sizi de eşinizi de anlayamadım. 1 yıldır ayrı yaşıyorsunuz, sonra beraber tatile gidiyorsunuz, sonra o benim eşim tabi ki parasını harcayacağım diyorsunuz, ama borcu ödemeye yanaşmıyorsunuz.
Nikahınız olsa bile 1 yıldır aile birliğiniz yok. Ya boşanın ya birleşin. Vallahi anlamadım ilişkinizi.

Borç birlikte yapılırsa birlikte ödenir. Ne bilim araba alırsın ev alırsın eşya alırsın karı koca çalışır ödersiniz. Ama paşa kendi borç yapmış tabiri caizse size kalamam istiyor. Deli misiniz çocuk da yokmuş yol verin gitsin. Evliliğin ilk yılları daha cicim yılları...o zaman adam olamamış ki ayrılmışsiniz. Şimdi mi olacak...herşeyden önce bir evladınız var. Huzurlu bir ortamda büyümek en doğal hakkı..yalnız olun ama dönmeyin o adama

Sizin ilişkinizde ki benim gördüğüm ve kendi açımdan anladığım ana sorun ikiniz de birbirinize maaş hesabı gözüyle bakıyorsunuz. Bana para vermeyecekse erkeğin en anlamı var lafı ciddi anlamda gösteriyor bunu.

Benim bildiğim evlilikte ( istisnalar ve kötü giden evlilikler dışında) insanlar eş olmak için evlenir, birlikte yaşamak birlikte zorlukları ve güzellikleri göğüslemek, gülmek gezmek keyif almak birbirine destek olmak iyi ve kötü günde yan yana olmak için evlenir. Senin benim ayrımı veya kadın erkek ayrımı olmaz insanlar çok sevdiğinde. Bir gün eşim çıkıp vazgeçtim evliysek eğer sen bana bakacaksın ben kendi maaşımı yicem dese 'amaa amaa ben kadınım' diyerek kendimi savunamam ben. Siz de eşinize para gözüyle bakıyorsunuz eşiniz de size öyle bakıyor. Bence sağlıklı bir evlilik değil bu. Asıl bu şekilde anlattığınızda evliliğiniz ev arkadaşlığına dönüyor. Ortada eşinizin maaşı dışında bir paylaşım kalmamış o da size borç yıkmaya çalışıyor sözlerinizden belli ki.

Geleneksel yaşamak isteyen kadınlara saygım sonsuz ancak öyle istiyorlarsa gerçekten geleneksel olmalılar. Eşlerinden destek beklemeden ataerkil bir ev yuva sisteminde yaşamalılar. Siz hem modern olmak hem de geleneksel olmak istiyorsunuz ancak sadece sizin suçunuz da değil bu eşiniz de normal değil. Umarım yetişkinlerden önce çocuğunuz için en güzel olan sonuç yaşanır.

Ben eşime para gözüyle bakmıyorum, öyle bir his kaldıysa üzülüyorum, ama bende net bir düşüncem var , ailemde öyle gördüm, ilk evliliğim de böyleydi, kadınlar çalıştılar ama erkek her şeyi hallederdi. Benim babam bir kuruş bile almazdı annemden, hep iyi günler mı vardı yook ama ben erkeğim ben hallederim. Eşimde de böyle gördüm en baştan, ondan sonra bir şey aldı bir yere götürdü mesela sonra dile getiriyor hep hatırlatıyor, eski eşim mesela (kıyaslamak doğru değil) ama yine de, biz 10 yıl evliydik durumumuz ortaydı asssla demedi paranı ver maaşini ver, hatta kiram geliyordu evim vardı ben de vermek istedim işsiz kaldığı zaman asla almadı dursun diyordu almadı yani.
Ama bu eş hiç gocunmadan alıyor. Kendi ailesinde, geleneksel bir aile, annesi ev hanım, babası memur, eee şimdi? Baban annenden hiç bir şey istemedi hayatta çalışmadı kadın. Eşim bu arada modern değil, işe yarıyorsa modern oluyor bir anda, yaramıyorsa “bizim dinimiz bu, bizim kuralımız bu”

Aman kimse kullanmasın beni düşüncesiyle yaşıyor. Allah aşkına neyi kullanacağım ben , ayrılığımıza baksak bile hiç bir şey almadan istemeden gittim. Sıfırdan hayat kurdum. Burda sonsuza kadar nafakalar destekler
Gül gibi yaşatıyorlar laf duymuyor kimse, ben, maaşim bende kalsın, ben bildiğim gibi kullanırım dedim- ne oldu ki sinirlendi? Ne oldu ki kötü karı oldum. Gerçekten farklı hayat bakışımız var

Tek düzelteceğim konu ne yazık ki boşanmış kadınların hiçbiri eşi aşırı zengin değilse veya şeyma subaşı değilse gül gibi geçinmiyor. Verilen nafakalar 3-5 bini geçmiyor. Evlilik içinde gül gibi yaşayıp sonrasında bir mesleği ayakta duracak gücü olmayan kadınlar çok eziliyor. Siz şanslısınız ne güzel memursunuz hiçkimseye muhtaç kalmadan çocuğunuzla kendinize hayat kurabiliyorsunuz ve bunlar sizin kendi emeklerinizle kendiniz için yaptığınız şeyler. Diğer kadınların boşanma sonrası gül gibi yaşadığı konusunda hatalısınız.

Para konusunda bir türlü uyuşamadık sizinle ancak fikir ayrılıkları işte :) Yolunuz açık olsun.

İkide bir kadının parası deyip durmuşsunuz. Evet normal ailelerde bütçe ortaktır. Bizde kadın erkek yok. İkimiz de ortaya koyarız ne varsa. Ama siz zaten bir aile değilsiniz. İki senelik beraberliğin bir senesi ayrı. 150 bin borç bir şey değil ama adamda ışık yok. O biter yenisini sarar başınıza. Boşanmadığınız için adam sizi aileye masalıyla uyutmaya çalışıyor.

Teşekkür ediyorum

Seni bir nevi geri ödemesiz kredi olarak kullanıp muhtemelen işi bitince gönderir

Borçlarını kapatmadan gelmesin. Siz zaten dikiş tutmayacaksınız, hiç değilse borcuna ortak olma

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…