Eşimin borçları ve aile bütçesi

Barışmayı çok istiyorsa borçlarını bitirsin öyle gelsin kapınıza.
Siz zaten kendinize bir düzen kurmuşsunuz ne gerek var sizin suçunuz olmayan borçlar yüzünden sıkıntı çekmeye.
Kimse kimsenin borçları yüzünden sıkıntı çekmek zorunda değil, kimsenin aşkından da kuru ekmek yenecek bir çağda değiliz böyle şeyler bana çok sinir bozucu geliyor artık.
+

Öncelikle herkese merhaba. 2 yıldır evliyiz, ama 1 yıldır ayrı yaşıyoruz eşimle. Bir sene önce ben ayrıldım, çok kavgamız oldu, eşimin baskıcı olduğunu dayanamadım, bağırmalar vardı vs vs. Benim de cocuğum var ilk evlilikten. Ayrılıp, kendim evi tuttum, mobilya , beyaz eşya, perde, her şeyi kendim aldım. Bana aylık 3-4 bazen 5 bin gönderiyordu, taşındı da beni nakliye parası ödedi…. Neyse. Ayrıldık, boşanacaktık, eşim geldi barışalım, bir daha deneyelim dedi, psikoloğa gidelim. Bir sene geçti, büyük veya daha doğrusu istediğim değişikler olmadı ama tereddüt kaldım ben, döneyim dönmeyeyim mi.

Daha çok çözemediğim şeyler var da, ben bunu anlamadım. Bir yıl ayrı yaşıyoruz ya, ama görüşüyoruz tabi ki. kiramı kendim ödüyorum, faturamı, market, tüm masraflarım. Bana kredi kartını verdi, kullan sen dedi. Ama şartlar ve işleri kötü gittiği için pek kullanmak istemedim kartını. Haftada 2 kez market alış veriş yaparken kullanıyorum bazen o kadar.

Şimdi konumuz açıldı, bana diyor ki, sen eğer dönersen bana benim borçlarım var, en az 150.000 tl , haberin olsun. Aile butçesi ilgili konuşuyoruz, maaşının yarısını biriktirelim diyor, yarısını sende kalsın (sağol ya). O da kirasını ödeyecek, fatura, aidat, market, cocuk masrafı. O değil de, o borç meselesi gerildi beni. Ben mı şimdi ödeyeceğim borçlarını? Evet direk paramı verip değil de, ama birikimin kısmını alır belki. Ben de sert tepki verdim.

Kusura bakma bu borç benim borcum değil. Biz aynı evde aile gibi yaşamadık beraber karar almadık, beni mı sordun bu borç yaparken? Ben niye ödeyeyim? Ortak olmak istemiyorum. Beni ilgilendirmez. Sen erkeksin, kendin öde. Ben kendim nasıl ödüyorum kiramı, her şeyimi sen de öde, benim cocuğum var bir de ona birikim yapmak istiyorum, en önemli yatırımım o benim için. Tabi ki yardımcı olurum mesela bir şey alınacaksa eklerim, kendim de alırım, markete gitsem tabi ki öderim ama ana harcamalar erkekte olmalı. Ben böyle düşünüyorum.

Aşırı sinirlendi. Sen yanımda olmadın zaten ve yoksun, kötü karı bana diyor, borçlarını ödemeyeceğim için. Biz karı kocayız ya diyor! Evet ama biz aile gibi yaşamadık bir sene bana sen de pek destek olmadın ben şimdi dönüp niye borçlarını ödeyeyim? Ben mı ya da biz mı yaptık onları? Ben de şimdi 1.mln lira borçlanayayım öde bakalım Kocamsın ya. Temize çık öyle konuşalım. Aynı evde olsak birlikte bu borçları yapsaydık tabi ki ben de öderdim ama ortak karar. Bana güvenerek mı yaptın bu borçları? Yoksa kullanmak mı istiyorsun beni?

(Borçları: ödeme yapıyordu, işi ve maaşi sabit olmadığı için kredi çekiyordu, arabayı kiralıyordu iş için, kirayı zamanında ödemek için kredi çekti belki başka işler, yani iş, kumar vs öyle bir şey asla yok)

Ne düşünüyorsunuz bu durumda?

Aile butçesi nasıl yönetiyorsunuz?

Benim yaklaşımım çok mu kırıcı yoksa gayet doğal?

Sevgiler,

bazı insanların dönüşebilmesi gerçekten zor. önce bazı şeyleri kabullenmelisiniz. biliyorum umut etmek istiyorsunuz, değişeceğine inanıyorsunuz ya da inanmak istiyorsunuz. ama bu gerçekten zor bir durum. bazen değişenler olur ama oldukça az.

sizin hayatınızdan her anlamda enerji çalan, sizi sömüren (aşkınızı, sevginizi, huzurunuzu.. maddi..manevi..) bir insanı öncelikle hayatınızdan çıkarmalısınız. bu yaşına kadar değişmemiş bir insanın değişmesi oldukça zordur (tabi az da olsa istisnaları vardır).

bende arkadaşların düşüncelerine katılıyorum. borcunu neden siz ödeyesiniz ki? siz kendi ayakları üzerinde duran, ekonomik özgürlüğü, kendine güveni olan birisisiz (öyle de olmalısınız :) ).

diyelim ki çok seviyorsunuz değişeceğine çok inanıyorsunuz ve ondan da o enerjiyi alıyorsunuz. o zaman diyin ki; borcunu öde bitir öyle gel. (gerekirse findex raporuna da bakın).

eğer sizi seviyorsa ve değişmişse zaten; sizi dinler, borcunu öder. hayatını düzene sokar, öyle gelir karşınıza.

Ben şimdi anlamadım. Birleşmeyecekseniz size neden kartını verdi ve siz de aldınız? Aklıma evi eşyalarla ona bıraktınız diye düzen kurmanıza yardım gibi geldi ama barışma umudu için yapmış olmasın? Çünkü erkekler pek ince değildirler normalde

Öncelikle herkese merhaba. 2 yıldır evliyiz, ama 1 yıldır ayrı yaşıyoruz eşimle. Bir sene önce ben ayrıldım, çok kavgamız oldu, eşimin baskıcı olduğunu dayanamadım, bağırmalar vardı vs vs. Benim de cocuğum var ilk evlilikten. Ayrılıp, kendim evi tuttum, mobilya , beyaz eşya, perde, her şeyi kendim aldım. Bana aylık 3-4 bazen 5 bin gönderiyordu, taşındı da beni nakliye parası ödedi…. Neyse. Ayrıldık, boşanacaktık, eşim geldi barışalım, bir daha deneyelim dedi, psikoloğa gidelim. Bir sene geçti, büyük veya daha doğrusu istediğim değişikler olmadı ama tereddüt kaldım ben, döneyim dönmeyeyim mi.

Daha çok çözemediğim şeyler var da, ben bunu anlamadım. Bir yıl ayrı yaşıyoruz ya, ama görüşüyoruz tabi ki. kiramı kendim ödüyorum, faturamı, market, tüm masraflarım. Bana kredi kartını verdi, kullan sen dedi. Ama şartlar ve işleri kötü gittiği için pek kullanmak istemedim kartını. Haftada 2 kez market alış veriş yaparken kullanıyorum bazen o kadar.

Şimdi konumuz açıldı, bana diyor ki, sen eğer dönersen bana benim borçlarım var, en az 150.000 tl , haberin olsun. Aile butçesi ilgili konuşuyoruz, maaşının yarısını biriktirelim diyor, yarısını sende kalsın (sağol ya). O da kirasını ödeyecek, fatura, aidat, market, cocuk masrafı. O değil de, o borç meselesi gerildi beni. Ben mı şimdi ödeyeceğim borçlarını? Evet direk paramı verip değil de, ama birikimin kısmını alır belki. Ben de sert tepki verdim.

Kusura bakma bu borç benim borcum değil. Biz aynı evde aile gibi yaşamadık beraber karar almadık, beni mı sordun bu borç yaparken? Ben niye ödeyeyim? Ortak olmak istemiyorum. Beni ilgilendirmez. Sen erkeksin, kendin öde. Ben kendim nasıl ödüyorum kiramı, her şeyimi sen de öde, benim cocuğum var bir de ona birikim yapmak istiyorum, en önemli yatırımım o benim için. Tabi ki yardımcı olurum mesela bir şey alınacaksa eklerim, kendim de alırım, markete gitsem tabi ki öderim ama ana harcamalar erkekte olmalı. Ben böyle düşünüyorum.

Aşırı sinirlendi. Sen yanımda olmadın zaten ve yoksun, kötü karı bana diyor, borçlarını ödemeyeceğim için. Biz karı kocayız ya diyor! Evet ama biz aile gibi yaşamadık bir sene bana sen de pek destek olmadın ben şimdi dönüp niye borçlarını ödeyeyim? Ben mı ya da biz mı yaptık onları? Ben de şimdi 1.mln lira borçlanayayım öde bakalım Kocamsın ya. Temize çık öyle konuşalım. Aynı evde olsak birlikte bu borçları yapsaydık tabi ki ben de öderdim ama ortak karar. Bana güvenerek mı yaptın bu borçları? Yoksa kullanmak mı istiyorsun beni?

(Borçları: ödeme yapıyordu, işi ve maaşi sabit olmadığı için kredi çekiyordu, arabayı kiralıyordu iş için, kirayı zamanında ödemek için kredi çekti belki başka işler, yani iş, kumar vs öyle bir şey asla yok)

Sevgiler,
Kendimi silkelesem 150 bin borç yaparım. 150 bin 2024 yılı için çok büyük bir para değil eşiniz bunun için size niye bu kadar yüklenmiş anlamadım.

Siz duzen kurarken, kendinize yetmeye calisirken adam ortada yoktu simdi ise sizin paraniz uzerinden borc odeme plani yapiyor karsi tezle gidince de sinirleniyor! Demek ki adamda bir değişme yok niyeti de barismak degil borc ödetmek
Hala evli kalmanizin motivasyonu ne?
Kaldi ki ayri yasiyorsunuz bosanmak daha kolay olabilir diye biliyorum

Adamın borcunu ödetecek enayi araması bir yana,kadın olarak aynı evi paylaşmadığım kişiyle nikahlı kalmayı da doğru bulmuyorum,ortak çocuk yokken o adamdan para ve kredi kartı kabul etmeyi de doğru bulmuyorum. Siz ondan para alırken sorun olmuyorsa onun da borç ödemek için sizinle tekrar aynı evde yaşamak istemesi anormal olmuyor bu durumunuzda

Sevgiler,
Iyi olsa bir yıldır ayrı yaşıyor olmazdınız, aynı yola bi daha girmeyin.

Kendi borcum olmasa borc icin verecegim tepki benimde bu olur.

Ama (ben anlamadim sanirim) ilk esinizden olan cocugunuzun masraflari icin, marketiniz icin para veriyormus adam size? Yani bu kismi bi aciklar misiniz rica etsem?

Ilk esiniz cocuga nafaka oduyor mu?

Eski eşimin nafakası şöyle, okulun yemeği için ödüyor ve dans kursuna gidiyor kızım onu da ödüyor babası. Başka bir şey ödemiyor. Toplam 5.000 tl yaptı. Diğer masraflar, kıyafet, va bende.

Ben olsam barışmayacağım adamın kartını almam onunla da alışveriş yapmam 1 tl bile olsa yapmam yani . Siz neden kullanıyorsunuz?

Eşim barışalım deyince şans verdim işte, zaman geçti kartını verdi yani (ben seni bırakmadım destek oluyorum) ama samimi gelmedi , sırf ailesi ve etrafı bilsin diye yani bana yardım ediyor bırakmadı sonra laf etsem der ki ben ona kartımı verdim.

Kullanmıyorum kartını aslında, çok acil durumlarda kullandım sadece o da komik rakamlar. Çoğu zaman kavgadayız geri veriyorum sürekli çöpünü bile istemem ondan.
Normalde beni daha çok desteklemesi lazım hala evliyiz ya, ama işte ben hep ay şimdi borçları var ay gerek yok ben kendim öderim, o da benim böyle olduğumu biliyor kullanıyor bence.
Yetti artık

Borcunu ödetecek enayi arıyor gibi geldi bana
Çok laf kıvırıyor. Tam böyle söylemiyor “Sen borçlarımı ödersin” ama işte biriktir diyor, borçlarım var, hep zırlıyor böyle. Sen işte ayrı evdesin orda kirayı ödüyorsun ben de burdayım ben de kiramı ödüyorum bir olsaydık bu kadar masrafa ne gerek var. Evet doğru normal evlilik olsaydı…
Ben de az kaldı inanacaktım dönmeyi düşünüyordum bile bir şans daha ,belki.. yine de korktum bu büyük bir risk benim için düzenimi bozmak eğer yine anlaşamazsak ne yapayayım? Her yıl yeni hayatımı mı kuracağım? Param hiç kalmadı fiyatlar yine coştu.

Ama son durumdan tamamen soğudum. Tatile gidecektik benden de bir kısmı istedi. Aynı eve gireceğiz maaşımın yarısını kenarda dursun diyor.

Pardon?
Şimdi ful maaşımı kullanıyorum, aynı eve gireceğim senle yarısını mı kullanacağım? Bana ne gerek var bu yük?

Su anki esiniz neleri oduyor?
Hiç bir şey
O daha çok sözde superman duruyor.
Önce ağlıyor zırlıyor borçlarım var her şey çok pahalandı ayy bu ay nasıl zor geçti falan
Sonra diyor sende kartım var ya kendine ne istersen al cocuğuna da al hiç düşünme al al

Ben normalde kullanabilirim kartını değil mi? Eşim o, ama işte insanlık böyle bir şey her gün zırlayıp param yok sonra kartımı kullan ben kullanamıyorum. Kendi kartımı kullanıyorum
Sırf rakamalara baksak hiç bir şey ödemedi. Dediğim gibi bazen markette kullandım kartını. Kızım için sıfır.

O onlysimru

Bana aylık 3-4 bazen 5 bin gönderiyordu, taşındı da beni nakliye parası ödedi….
Şimdi konumuz açıldı, bana diyor ki, sen eğer dönersen bana benim borçlarım var, en az 150.000 tl , haberin olsun. Aile butçesi ilgili konuşuyoruz, maaşının yarısını biriktirelim diyor, yarısını sende kalsın (sağol ya). O da kirasını ödeyecek, fatura, aidat, market, cocuk masrafı.

Ilk mesajinizda sunlar ^^^^
Yazdigi icin ben maddi olarak yaninizda olduğunu düşündüm. Kredi karti meselesini de o yuzden sordum. Anladigim kadariyla ilk tasindiginiz zaman bir yardimi olmus sonra sadece kullanmadığınız bir kredi karti kalmis elinizde.

Peki neden siz tasindiniz evden?

Ben şimdi anlamadım. Birleşmeyecekseniz size neden kartını verdi ve siz de aldınız? Aklıma evi eşyalarla ona bıraktınız diye düzen kurmanıza yardım gibi geldi ama barışma umudu için yapmış olmasın? Çünkü erkekler pek ince değildirler normalde
Birleşecektik işte
Ama zamana bıraktık
Bir kaç ay iyi gidiyordu
O da sonra kartını verdi kullan dedi, biz karı karı kocayız ya, devamlı görüşüyoruz sadece ayrı evde oturuyoruz. Tamam aldım ben de dönmeyi düşünüyordum tabi ki belki düzelteriz , psikoloğa gittik, vs vs
Ama işte yeterince değişimler görmedim. Yine kavgalar . Aynı şey aslında.
Artık yaz bitiyor bir karar alalım dedik , tatile gidecektik birlikte , ama bu aile bütçesi, borçları, onun benden beklentileri , yine büyük bir kavga. Yüzüne söyledim temize çık öyle konuşalım ben bu borçları yapmadım ben niye ödeyeyim onları?

Kim dedi sana öde??? Ama sen eşimsin ya benim sıkıntılı durum var şu an tabi ki yardım etmelisin!
(Evet etmeliyim ve ederim ama bana zorla yaptıran şeyleri ben hayatta yapmam. Cebime bakma dedim) ben bakmıyorum senden hiç
Bir şey istemiyorum artık dedi. Böyle karı da lazım değil bana dedi. Bana da böyle bir eş lazım değil dedim ben.
Öyle kaldı işte

O onlysimru

Ilk mesajinizda sunlar ^^^^
Yazdigi icin ben maddi olarak yaninizda olduğunu düşündüm. Kredi karti meselesini de o yuzden sordum. Anladigim kadariyla ilk tasindiginiz zaman bir yardimi olmus sonra sadece kullanmadığınız bir kredi karti kalmis elinizde.

Peki neden siz tasindiniz evden?
Eşim baskıcıydı. Agresif . Evde sürekli bağırmalar kavgalar vardı. Anlaşamadık. Son dönem baya da çerkinleşti şimdi onu anlatmak istemem, ama yuvamız bozmasın diye çok uğraştım. En son tamam dedim yeter. Cocuğum da var , bunu görüyor, evi buldum taşındım. Hemen boşanamadık daha bir yılı dolduramadık 3 ay kaldı o zaman. O da 2 ay sonra geldi barışalım dedi, tekrar deneyelim, bir şans daha istiyorum, ben de çok şey anladım, hatalarımı vs. Psikoloğa gidelim bak her şeyi değişecek görürsün dedi. Ben de inandım şans verdim severek evlendik , .
Çok iyi geçmedi bu yıl açıkcası. İstediğim sonuçları alamadım. Ekstra şu para meselesi beklentileri tamamen beni soğudu

bazı insanların dönüşebilmesi gerçekten zor. önce bazı şeyleri kabullenmelisiniz. biliyorum umut etmek istiyorsunuz, değişeceğine inanıyorsunuz ya da inanmak istiyorsunuz. ama bu gerçekten zor bir durum. bazen değişenler olur ama oldukça az.

sizin hayatınızdan her anlamda enerji çalan, sizi sömüren (aşkınızı, sevginizi, huzurunuzu.. maddi..manevi..) bir insanı öncelikle hayatınızdan çıkarmalısınız. bu yaşına kadar değişmemiş bir insanın değişmesi oldukça zordur (tabi az da olsa istisnaları vardır).

bende arkadaşların düşüncelerine katılıyorum. borcunu neden siz ödeyesiniz ki? siz kendi ayakları üzerinde duran, ekonomik özgürlüğü, kendine güveni olan birisisiz (öyle de olmalısınız :) ).

diyelim ki çok seviyorsunuz değişeceğine çok inanıyorsunuz ve ondan da o enerjiyi alıyorsunuz. o zaman diyin ki; borcunu öde bitir öyle gel. (gerekirse findex raporuna da bakın).

eğer sizi seviyorsa ve değişmişse zaten; sizi dinler, borcunu öder. hayatını düzene sokar, öyle gelir karşınıza.
Teşekkür ederim yorumunuz için.

Borcunu biter öyle gel dedim. Ben bitereceğim onu zaten diyor. Hep yalnız kaldım bu hayatta zaten bitirdikten sonra sana ne anlamı var? Zor günlerimde yanımda durmadın iyi günlerimde mı duracağını sanıyorsun?

Teşekkür ederim yorumunuz için.

Borcunu biter öyle gel dedim. Ben bitereceğim onu zaten diyor. Hep yalnız kaldım bu hayatta zaten bitirdikten sonra sana ne anlamı var? Zor günlerimde yanımda durmadın iyi günlerimde mı duracağını sanıyorsun?
Maval okumuş.

Evli kız arkadaşlarımı sordum hatta sordurttum
Adamlar şoka girmişler
Bir tanesi dedi benim böyle borçlarım olsaydı eşime yansıtmazdım . Hele ödetmek. Evet ben gerçeklerimi anlatırdım gerçeği bilmek hakkıdır. Ama birlikte ödeyelim veya senin maaşını kullanıp deliklerimi kapatmak…böyle saçma şey mı olur.

Diğer arkadaşım da benzeri tepki vardı. Eşimle yapmayan borcumu nasıl ödetebilirim? Bu benim borcum lan. Birlikte bile yapsaydık ben erkeğim ben öderim.
Öyle işte..bizimki neyi bekliyor anlamadım

X