Eşimin ailesini yaptıklarından dolayı affedemiyorum..

Bacanak unutulmuş

boşanma ama ;

Karşı Aile ucuz
Kocan pasif
maa aile bayağı
Çocuk doğurman hata
evliliğinde yara alacak
kaynpederle yaşanan sorunla kocanın ilgisi ne her şeye kadınlar neden kocalarını ortaya atar bende bu kafayı çözemiyorum sorun kaynanaysa onunla çöz kayınpederse onunla çöz adam ne yapsın bir kere uyarır 2 kere sonra karısı için ailesini silecek anasını silecek bence bu fikir bayağı.. herşey düzelebilir zamanla ve iyi niyetle fevri hareket ve sürekli insanları hayatından çıkarmak ve çkarmaya zorlamak doğru yol değil olmamalı

Türkiye'de yetişmiş bir kadın olarak benim aile yapım da eşimin aile yapısı da baktığın olarak dar çerçeveye sahip aileler.
Hele benim annemin ailesini görsen herkes akraba evliliği yapıyor.
Ama iki ailem içinde söylüyorum asla ve asla geldikleri köydekiler gibi kalmamışlar.
Benim kv kp 5 vakit namaz kapalı insanlar ama ben yazın askılı elbiseyle gezerim.
Daha bir tek laflarını duymadım.
Eski kültürler kalabilir ama bizim kafa yapımızla birlikte onlarında modernize olduğunu düşünüyorum.
Ben izmir de yaşadığım halde daha kp kaynata dememiş insanım
Bilmiyorum bana abes geldi.

Her şey düzelebilir, namusa atilan iftira düzelmez. Gerçekse bile bunun dedikodusunu yapan insanla ayni sofraya oturulmaz. Kayinbabam bunu yapsa bir daha asla bir araya gelmem. Eşim de gelmez. Esime benim ailem yapsa ayni sekilde. Namus bu. Basite indirgeyecek bir sey degil.

Kayın + kayınçoya ek kayınbiraderi atlamışsın

Hersey esle baslayip bitiyor. Neden? Herkesin nazi kendi ailesine veya burda delisine gecer. Gelin söylese olay cikarip ogullarini doldurmaya kalkarlar. Baslar "sütümü helal etmemler" felan. Arada dengeyi kuracak olan es. Esine bu derece saldiran babasi ile muhatap etmeyecek bundan sonra. Kiz ailesi sorunluysa aynisi kadin icin gecerli. Tepkisini de en net sekilde koyacak. Ayni sekilde kadinda. Kadinin ailesi önünde rencide etmek ne demek. Siz baska konulardada hep ayni iddialarda bulunuyorsunuz. Adam kadinin aldatmaya niyetlenmis baska konuda (hani arkadasina yazmisti ya sıkıldım baskasini ayarla felan), ordada burdali üyelerin hemen bosan dediklerini, adami dinlemediklerini felan yaziyorsunuz. Hersey signeye cekilmez. Herkes haddini ve yerini bilse ortada sorun olmaz. Her ufak konuda "hemen bosan" da denilmiyor Burda. Ama bu es kisisi esini 3 defa ailesinin yanina götürdüyse bu olaylar tekrarlanacak (ha konu gercekci degil o ayri)

Aaa meğer bende alman mentalitesine sahip olarak büyütülmüşüm demek bende üzülüyorum da bir çeyrek bile takmadılar diye
Neyse şu yukarı da alıntıladığım şeyi görmezden gelerek yorum yapıyorum konunuza. Göstermeyin çocuğunuzu.

zaten olay bu

yurtdışına giden aileler "aman, asimile olmayalım" diye gittikleri yerden bir milim ilerlemiyor

yani 1970 te köyden gitti ise 1970 de köyde nasıl yaşanıyorsa evinde hala öyle yaşamaya çalışıyor yurtdışında da

evliliklerde de o adetleri istiyor

hatta bir kısmı Türkiye den gelin damat arıyor

Türkiye den giden gelin damat Avrupa diye gidiyor bir bakıyor ki onlar buradan daha geride

ama konudaki arkadaş hala modern yaşadığını düşünüp ev eşyası diyor, Altın diyor

lakin hiçbir yerde eşi hakkında bilgi yok yani aile Almanca dahi bilmiyor konu sahibi ise hem varlıklı hem eğitimli vs vs ama eş necidir belirli değil

ben Almanya daki bir kısım insanın buraya geldiğinde kültür şoku yaşadığını düşünüyorum

Ben de bunu duyunca çok şaşırmıştım. bizim taraflarda bundan 15 yıl önce yurt dışı evlilikleri çok yaygındı. Sonradan öğrendiklerimden sonra çok tuhaf hissetmiştim. Avrupa'da medeniyetin ortasında nasıl böyle yaşamaya devam eder insan demiştim.
Eşimin kuzeni 9 yıldır Almanya'da. Kız 1 kelime Almanca öğrenmemiş bırak öğrenmeyi dışarı bile çıkmamış. Oysa ki o kadar atik, neşeli hayat doluydu ki. Kızı kendilerine benzetip o hale sokmuşlar. En son kız stresten MS hastası oldu

Aynen. Avrupada yasayan biri olarak destekliyorum bu yorumu.

Mesela Türkiyede sadece nikah ile evlenmek normallesirken, burda asla öyle bisey göremezsin. Halen bohça adeti var,.. Tr'de okuldan sonra kiz oglan normal kafede bulusurken burda kizlar zor disariya çikardi. Tabi son yillar bunlarda degisti internet, sosyal medya derken.

Katılıyorum.
Aslında bu asimile olmak değil, çağa ayak uydurmak ama bir çoğu yapamıyor.
Hala gelin gelen kadını el olarak yada gelin vasfı altında görerek ezmeye çalışıyorlar.
Olay Almanya, Fransa, Hollanda değil yani.
Benim annem gelince olunca babam da 5 yaşında gelmiş.
Kv de kp de burada doğmuş büyümüşler ama aslen doğu anadolulular.
Gelsen görsen alakası bile yok.
Eşim de keza öyle.
Babamın giydirmediği kıyafetleri bile evlendikten sonra giydim ben.
Konu sahibi eş ailesinden ziyade eşiyle de uyumlu değil anladığım kadarıyla.

Bazilari hususi Türkiyeden getiriyor öyle..ne dil ögretiyorlar, ne evden cikartiyorlar daha iyi yönetebilmek icin. Aynisi bu konudada sorun..esin ailesi kizi kontrol altina alamadiklarindan sikayetci aslinda

23 yaşında gayet mezun olunuyor ki zaten okulu birincilikle bitirmiş bu demek oluyor ki çalışkan, alttan ders falan bırakmamış bütünlemelerle uğraşmamış yani kısaca okulu uzatmayıp zamanında bitirmiş. Buraya kadar tamam. Evet evlilik ve hamilelik için erken olmuş bencede ama şimdi buralara takılmak yerine şimdiye bakıp ona göre yorum yapmak gerek sonuçta olan olmuş artık. Altın takma meselesinide biz iyice anlayalım diye detay olarak verdiğini düşünüyorum. Kaynata banada ilginç geldi. Belkide konu sahibi çevreden duydukları ile konuşuyor bazı kelimeleri. Neyse.. konu sahibi yapmanız gereken görüşmemekti bu kadar basit resti çekecektiniz bana bu lafı eden böyle şeyleri aileme anlatan iftira atanlarla işim olmaz. Kim size ne diyebilir ki ? Bu olaydan sonra keşke tavrınızı net koysaydınız, üç kere gitmeseydiniz. Sizde pasifsiniz. Ben sizi tecrübesiz, çiğ buldum. Fakat bazı şeylerde içine girilmeden bilinmiyor işte... sizin yanlışınız hayatı hızlı ve erken yaşamak. Hayat okulunada biraz çalışmak gerek. Mesafeli davranın artık gitmeyin ve tümden bağınızı koparın. Soran olursa yaptıkları beni çok soğuttu istemiyorum, hep bir adım atmaya çalıştım ama olmuyor dersiniz. O sizi savunamayan eşinizede böyle söylersiniz.

Son düzenleme:
Bazilari hususi Türkiyeden getiriyor öyle..ne dil ögretiyorlar, ne evden cikartiyorlar daha iyi yönetebilmek icin. Aynisi bu konudada sorun..esin ailesi kizi kontrol altina alamadiklarindan sikayetci aslinda
Evet onlarda aynı kafadan belli zaten. E kız da buna karşı çıkınca ayırmak için ellerinden geleni yapıyorlar işte. ama eşi de sıkıntılı. ailesine duracağı yeri bildirememiş. Nasıl bir eş babasının kızın babasıyla konuşmasına müsaade eder ki. bu kadar saçmalamadan sonra hala daha araları iyi olsun diye bekliyor bir de. Şaşılacak şey doğrusu

ev huzuru icin sineye cekilecek, gormezden gelinecek sey vardir,
ama konudaki boyle bir sey degil.
yerinizde olsam gorusmezdim konu sahibi.
beni alakadar etmez, esimin annesiymis babasiymis, yok torun hasretiymis,
bazi sinirlar gecilmemeli.
Ne demek iftira atmak.

Kaldi ki siz o durumda da olabilirdiniz,
eski sevgiliniz olabilirdi,
hatta ve hatta esinizle ayni zamanda idare etmis de olabilirdiniz.
Yine de esiniz tum bunlara tamam dedikten sonra cevreye susmak duser, kabul etmeseler sizi sevmeseler bile orada burada konusamazlar.

kultur boyleymis falan filan da bahane olamaz, bu bariz kotu niyet.
yoksa eskilerin kirdiklari cevizler daha fazla aslinda, tabi o zamanlar daha gizli her sey.

Bende Almanya’da doğdum büyüdüm. Ğ harfini normal şekilde yazabiliyorum, klavyenizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Almanya’da üniversiteye 18-19 yaşında başlayıp 3-4 senede bitirebilirsiniz. Bunun için ama çok çalışkan olmanız lazım - okulu birincilikle bitirdiğine göre öyle olmuş konu sahibinde. Eğitimli olmanız, özgür yetiştirilmeniz sizi modern veya avrupai yapmıyor ama. Eşimle bende okuduk, büyük şirketlerde çalışıyoruz, dünyaya açık insanlarız, gezeriz, kimseyi karıştırmayız ama kv kp konuları bizdede mevcut. Bizde küslüğü ve “hakkımı helal etmiyorum” sözlerini çok duyduk. Arkadaşlar altın meselesine değinmiş buradaki Türklerdede var, gayet normal. Dediğim gibi arkadaş eğitimi modernlikle karıştırmış gibime geldi yoksa namus meselesinide açmazdı. Benim bir tanıdığım çok güzel okullarda okudu, şirket yöneticisi, sabahtan akşama kadar çalışır, 35 yaşında, kendi ayakları üstünde durabilen, çok güçlü ve çok güzel paralar kazanan biri ama o’da haftasonları tıpış tıpış kv kpye gider çok samimi olmanıza gerek yok, yüz göz olmayın, yine işlerinize karıştırmayın. Uzak durun. Babaannesi ve dedesi mecbur sevecek, bir şekil idare etceksiniz. Eşinizin anne babası, sevmek zorunda değilsiniz ama saymalısınız

Eşinizin anne babası, sevmek zorunda değilsiniz ama saymalısınız
Siz size saygisizlik yapan, babaniza karsi sizi "kötü kadin" gibi göstermeye calisan, evliliginizi bitirene kadar ugrasacagini acik söyleyen adama nasil saygi gösterilir, nasil sayilir onuda yazin. Bende merak ettim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…