Eşimin ailesini yaptıklarından dolayı affedemiyorum..

Eşi inanmıyorsöylenenlere ve konuyu kapatn diyor dha ne yapablir ki alp elne bçağı babasnı mı vuracak. Yapılacak tek şey aile ile görüşmemek sağlklı bir evllk ve sağlklı anne olablmek için
Ben ne demişim hanımefendi?
Kesip atacak derken görüşmeyecek diyorum.
Eşi inanmıyorsa onu da gözden geçir diyorum.
Anlamıyorsunuz madem yorum yapmayın.

Almanya da doğup büyüyen bir çok arkadaş var bu sitede

öncelikle babası dahi Almanya da doğup büyüyen bu arkadaşın dile hakimiyeti, beni tereddüt ettirdi

Yani çoğu kişiden iyi cümle kurmuş, nerede ise hiç hatasız

bir de nickte ü yok, zira Almanya da ü yok ama konuda Ğ de Ü de var

klavyelerde bu sıkıntı nasıl çözülüyor

doğma büyüme Almanya da yaşasam Türkçe uyumlu klavyem olmaz

konu sahibi üniversite mezunuyum vs dedi de ne mezunu olduğunu da yazmadı

evde öğrenilen yahut okulda 2 saatlik derslerle bu kadar dile hakim olunuyor mu zira konu sahibinin babası 2. kuşak kendisi 3. kuşak
Bende Almanya doğuma büyümeyim
Telefondan istediğiniz klavyeyi ekleyebilirsiniz
Ğ de olur almanca harfi ä de olur örneğin.
Dünya küçük artık, bunlar kolay şeyler
Ama arkadaşın anlatıklarında tutarsızklar çok. Eğer okula 3-4 yaşında başlamadıysa yazdıkları inandırıcı değil. En azından yaş kısmı.

Eşinizin pasif kalmasından kaynaklanıyor bu durumlar. Sizin namusuna laf söyleyen anne baba ile hala nasıl rahatça konuşabiliyor eşiniz bunu sorgulayın bence

ne namusu calci :KK53:
ne olmuş eşinden önce sevgilisi varsa.
alman mentalisinde ki babası diyememiş mi kaynata! ya olabilir normal diye..
kırk yıllık doğma büyüme tr liyim kaynata kelimesini kullanmadım.
neyse ya..

Merhaba hanımlar..

Bende sizlere klişeleşmiş ‘kayınvalide ve kaynata’ sorunsalı ile danışmak istiyorum.

Öncelikle ben 23 yaşında almanyada doğup büyümüş birisiyim.

Hatta benim babam’da Almanya’da doğup büyüdüğü için, kendiside alman mentalitesine sahip ve beni çok rahat ve özgür bir şekilde yetiştirdi.
Annem ile Babam çok eğitimli, donanımlı ve sosyal insanlardır. Çevreleri geniş, bir çok insan tarafından taktir edilen, saygı duyulan insanlardır. Ayrıca hamd olsun ki , maddi durumlarıda çok iyi.
Benim de eğitimime çok önem verdiler, üniversiteyi 1.likle bitirip iyi bir yerde işe başladım. O arada eşimle tanışıp evlendim.
Eşimin ailesi Türkiye’de köy şartlarında büyümüş ve sonradan Almanya’ya göç etmişler. İkiside Almanca öğrenmemiş, annesiz babasız, hatta kimsesiz bir şekilde Almanya’da yuva kurmuşlar.

Ben asla onlara karşı küçümser bir tavırla yaklaşmadım, eşimin ailesi olduğu için saygı duydum ve sevdim onları.

Ama aramızda bir uçurum var oda kültür farkı.
Onlarım zihniyeti çok alaturka ve ataerkil bir zihniyet. “Sen evlendin, anne evinden çıktın ve artık biz sizin üzerinde hakimiyet kuracağız” kafasındalar. Ben şimdiye kadar hiç kimseden böyle bir muamele görmediğim için, eşimin ailesinede asla müsade etmedim ve hiç bir şeyime karıştırmadım.

Fakat onlar eşime sürekli psikolojik baskı uygulayarak (küsmek, hakkımı helal etmem gibi tehditler) bizim hayatımıza karışmak istediler.
Yanlış anlaşılmasın, her zaman nasihat dinlemeyi severim ama eşimin ailesi nasihat etmiyor, karar verip baskı yapıyor üzerimizde.

Tabi sorun yaşayan eşim ile ben oluyoruz, çünkü eşim kimseye hayır diyemeyen, çok iyimser birisi. Bu zaman kadar ailesini kırmamış, istediklerini yapmış.Ama artık biz bir hayat paylaşıyoruz ve eşimin ailesi, benim onlara karşı koyduğum mesafeyi kabullenemediler.

Okadar çok şey yaptılar ki.. burda yazmaya bile gerek yok ..

Evliliğimizin ilk ayları çok sorunlu geçti ama bir zaman sonra ortalık yatıştı ve ben onlara karşı daha samimi ve içten davranmaya karar verdim. Şimdiye kadar olan olayları (altın takmamaları, evimiz için bir parça eşya almamaları, eşimin maaşını ‘altın için biriktiriyorum’ bahanesiyle alıp kendilerine harcamaları ve bizim evliliğe borç ile başlamamız, aileme karşı kıskanç tutumları vs. Vs. Vs.. bu liste uzar gider) unutup, onlara iyimser yaklaşmaya , içimdeki kini yok etmeye çalıştım, çünkü hamileyim ve çocuğumun babaannesi ve dedesiyle tutumum daha iyi olmalı diye düşündüm.
Ben onlara iyimser yaklaştım ve ilişkimizi düzeltmek adına kendimi törpüleyip onlara doğru adım attım fakat onlar hamileliğimin başında öyle bir davranış yaptılar ki, ben bunu sineye çekemiyorum ve bundan dolayı bebeğimi bile onlardan uzak tutmak istiyorum..

Hamileliğimin başında kaynatam babamı arayıp dertleşmek istediğini söylüyor ve babam kırmayıp buluşmaya gidiyor.
Bu buluşmada kaynatam babama, benim eşimden önce görüştüğüm bir kişi olduğunu, hatta eşimle flirt edip aynı anda onu idare ettiğimi söylüyor.

Bunu eşimede anlattı defalarca , birisinden duymuş güya ve eşim her seferinde bunun doğru olmadığını, yalan olduğunu ve bu konu ile ilgili bidaha konuşmamasını söyledi.

Ama eşim yetmiyormuş gibi babamı arayıp ona böyle şeyler anlatıyor, ben onları ayırana kadar elimden ne geliyorsa yapacağım diyor yüzsüzce. Ben şımarık yetiştirilmişim, başıma buyruk ve inatçı birisiymişim, hiç bişeyime karıştırmıyormuşum , onlara sormadan kendi anne babamın evine gidemezmişim ve bunu babama söyliyor..
ve daha bir çok saçmalıklar.. babam nasıl sakin kaldı bilmiyorum ama konuyu uzatmayıp onun seviyesine inmeden ordan uzaklaşmış..

Eşimin ailesi benim üzerimde hakimiyet kuramayacağını, benim buna izin vermeyeceğimi anlayınca, bana iftira atarak beni eşimden ayırmaya çalıştı ve benim ailemi işin içine karıştırarak babamı eşime karşi sinirlendirip huzursuzluk çıkarmak istedi ama babam tabiki onun tuzağına düşmedi ve eşimi anlayışla karşıladı.

İlk hamileliğimde, benim namusuma iftira atarak beni eşimden ayırmaya çalışmasını ben nasıl unutabilirim kızlar?

Zaman geçtikçe herşey unutuluyor ve bu benim zoruma gidiyor..

eşim bana hak veriyor ve ailesine karşı hep beni savunuyor ama hala zamanla herşeyi düzelteceğimizi ümit ediyor .

Ben bu kadar canımı yakan bir olayı nasıl unutabilirim ki?

Bebeğimi onların kucağına nasıl verebilirim? Bana yapılanları, bu iftirayı nasıl sineye çekip affedebilirim?

Eşimle tanışmadan bir sene öncesine kadar görüştüğüm kimse olmamıştı.. size yemin ederim ki, bu bir iftira ve ben bunu kabullenemiyorum.

Bebeğimi şimdiden onlardan esirgediğim için vicdan azabı duyuyorum, başıma kötü bişey gelecek Rabbim beni çok esirgediğim için bebeğimle imtihan edecek diye korkuyorum

Ama onlardan gelecek hiç bir şeyi istemiyorum.

Bu olaydan sonra 3 kez görüştük ve ben tabi mesafeliydim ama unutmak istemiyorum düzelsin istemiyorum.. nefsimi nasıl yenebilirim içimden bu hisleri nasıl atabilirim, bebek gelince nasıl davranmalıyım ne olur bana bir fikir verin..
Inatçı olabilirsiniz , karistiemayabilirsiniz , amaaa namusa laf atma bilemedim çok yanlış ve siz de çok iyi niyetlisiniz bu iyi niyeti bırakın.

neyse ya..
Ben onun söylemesine göre söyledim yoksa sevgilisi olunca namussuz olması da çok saçma. Yani ben de ilk gördüğüm ile evlenmedim sonuçta :KK8::KK8: Hatta eski sevgilimi KV ile konuşmuşluğum var :KK70: :KK70:

neyse ya..
kaynata kim oluyo be

Kayınpederinizin yaptığı şey yenilir yutulur değil. Korkulur o adamdan, babanıza böyle şeyler söyleyebilen adam her şeyi yapar.

Eşinize karşı doldurmak gibi olacak belki ama tüm kabahat eşinizin.
Olan biten herşeyi aksesuar gibi kenardan seyretmiş. Bu kadar pasif olması sizi daha çook sorunlarla karşılaştırır.
Adam karısının namusuna iftira atıyor, aileye duyuruyor,sizi ayırmaya yelteniyor. Eşiniz napıyor? Hiç.
Kafasını ezmek isterdim ben böyle baba oğulun.

Siz de onca güzel şarta imkana rağmen neden bu kadar acele ettiniz kendinizi bu salak aileye gelin ettiniz orası da ayrı konu ya neyse olan olmuş artık.

Konun özeti "Ben Almanya mentalitesi ile büyüdüm" sonra "Bana altin almadilar uhuhu"

O kadar tutarsizlik var ki. Ataerkil ailenin zaten altin takmamasida tuhaf. Herseye karisipta, eve birsey almamalari tuhaf.

Modernlik sence kizinin dedikodusunu dinleyen adamin sessiz kalmasi mi? 22 yasindaki kizinin evlenmesine sesini çikarmamasimi?

Fazla dizi izlemissin gibi sanirim

Koskoca paragrafta 1 tane pozitif Cümle aradm yok.. aile yüzünden hemen herkes boşansın ayrılsn hemen kocalar beş para etmez hemen hamilelik çok kötü böyle evliliğeAllah aşkma bir gram pozitif tutum sergileyn hayata karşı
Konuda pozitif ne var? Pasif eş, iftiracı ya da dedikoducu kayinbaba, maksimum 22 yasinda evlilik, 23 yasinda hamilelik... o kadar küçük ki göremiyor bunlari. O adamın ayagina gidiyor.
Bir kez bile boşan yazmamışım ayrica. Evliliğiniz ciddi yara alacak demişim.
Kayin aile ile yasanan sorunlarin sebebi pasif kocadır. Pasif koca da ömür billah düzelmez. Bu sebeple sorunlar da bitmez. Cok ornek var cevremde, burada da cok fazla okudum.

Ayrica burada yazdigim bir yorum hayata karsi nasil bir tutum sergiledigimi gostermez.

Tipik bir " Alman " rahatlığıyla büyümüş olsaydınız, dünyanın öbür ucuna da gitseydiniz öyle bir aileyle evlenmezdiniz.
Eş ailesi iyidir kötüdür, iki cümleyle bilemeyiz ama ben avrupai kafasıyla büyütüldüm derken bana altın takmadılar demek tam bir tezatlık.
Madem sen çok kültürlü yetiştirildin ilk zamanlardan oturmayan bir evlilik için çocuk yapmak neden ?
Ya eş ailesini çok batırmak için böyle yazdın ya da kendini yüksekte göstermek için.
Bana da uyumsuz geldi yazdıkların.
Bu arada olayların büyümesine gerek yok.
Bugün aklı başında her bireyin zaten evlenmeden de önce ilişkisi oluyor.
Bunu bu kadar büyütmenin de anlamı yok.

Kultur denilen şey oyle bir iki nesilde olmuyor.
Ben Turkiyede doğmadim ama buyume olarak Turkiyede yetişmiş ilk nesillerdenim ailemizde.
Tam anlamiyla Turk kulturune sahip oldugumu dusunmuyorum.
Her ne kadar orada doğup buyuse de kultur değişmiyor kolay kolay, gidip yine buluyor öyle aileyi. Cevre önemli, cevreyi dar tuttugun surece hangi ulkeye giderse gitsin oylesini bulur.

Her şeyi geçtim ailemi babamı bu tiplerle nasıl yüz göz ettim diye kafamı duvardan duvara vururdum herhalde. Belli ki denk değilsiniz yaşın da çok küçük daha gözün açılmamış çocuk için acele etmişsin. Yapılan şey unutulacak gibi değil ben olsam yutmazdım böyle bişeyi sanırım.

valla bilmiyodum kız kaynpedr kaynvalde elti görümce baldız bendeki olaylar bunlar
Kaynata , Kayınpeder, KP : eşin babası
Kayınvalide, kaynana, KV : eşin annesi
Elti : Eşin erkek kardeşinin eşi
Kayın, Kayınço : eşin erkek
kardeşi
Görümce, görümcek : eşin kız kardeşi
Baldız : sizin kız kardeşinizi eş tarafından kullanılan tabiri
Bacanak : iki damat arasındaki tabir

Not alınsın lütfen :KK70:

X