Eşimin ailesini bir türlü affedemiyorum...Kocam elimden kayacak diye korkuyorum.

laylasu

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2013
6
0
Nereden başlayacağımı bilemiyorum…

Tarih 28.07.2007
Herşey eşimle 14.02.2007 tarihinde nikahımızı kıydıktan sonra başladı. Eşimle farklı şehirlerde yaşıyor aramızdaki mesafe ancak 2 saat kadardır. Eşim her hafta sonu gelmeye çalışıyordu, malum haftanın 6 günü ikimizde çalışıyorduk. Biz bir gün ailemle, eşimin ailesini ziyarete gittik ve gitmişken hem orada kaldık hemde erkek tarafına ait olan bir takım eşyaları beğenir alırız dedik. Herşey bu günden sonra başladı….

Hikayem uzun olacağı için size şuan’ki bulunduğumuz duruma gelmemize olan sebepleri maddeler halinde yazacam. Ben sizden tecrübe ve akıl olarak bana göstermenizi isteyecem.

• O gün ziyarete gittiğimiz günün öğlen saatinde oturma odası takımını bakalım dedik. Her ailenin babaları evde kalalım dedi. Annelerimizi aldık ve koyulduk çarşıya. Nitekim vaktimiz dar olduğundan gerçekten beğenerek oturma odamızı eşim aldı. Ertesi gün mutlu mesut vedalaşarak evimize döndük.

• Eşim ve ailesi bir gün bize geldi kalmaya. O gün babam ve kayınpederim yaylaya çıktılar. İçtiler ve kayınpederim babama ‘’ biliyormusunuz …. Bey, benim oğlum bana hiç babacım diye seslenmiyor ‘’ demiş. Bunu eşime sorduğumda kendi babasına içinden gelmediğini benim babama bunu içinden gelerek söylediğini ifade etti. Anlayacağınız babası buna epey bir dertlenmiş.

• Bir gün eşim bizde kaldığında tekrar kayınpederlerime ailecek yol alırken yolda babam ‘’ bak kızım hazır mobilyacılar sitesinden geçiyoruz hazır fırsat arabada altımızda varken isterseniz yatak odanızı beğenebilirsiniz’ ‘’ demişdi. Beğendiğiniz olursa hemen alırım dedi. Eşime sordum, neden olmasın, ‘’iyi olur’’ dedi. Girdik beğendik aldık.

• Eşimin ailesi o yatak odasını aldığımızı duyduklarında bozuldular. Neden onlara haber vermemişiz, neden onlarda yanımızda değillerdi, gelemeseler bile en azından sorulsaydı olmazmıydı gibi tepkilerden başlıyor şuanki durumumuz. Bunları eşim değil annesi babası söylüyor. Eşimde bu durumda sıkıntı yok.

• Yatak odasını kurulumunda eşimin ailesine rica ettik yanlarında durulsun diye. Kayınpederlerimde Eşim ve ben o gün onlar geç gelecekler diye yemek hazırlıyorduk. Geri geldiklerinde kayınpederimin (mobilyacı kendisi) ‘’ o kadar para o yatak odasına verilirmi ? ‘’ ‘’ 1 2 sök kurmaya o mobilyalar dağılır ‘’ ‘’ ….. Bey kolay kazanmıyordur o parayı ‘’ bir dünya söylendi. Ben gözyaşlarına boğuldum. Sonuçta ben ve eşim beğenmişdik, biz kullanacaktık.

• Ben neden ocak üstü mini fırın almışım da normal değil. Onda yemek yetiştirilmezmiş. (Halbuki fiyatları neredeyse aynı)

• Oturma odasına evlendikten sonra alınan masa üstü süs eşyaları…Onları ben önceden getirecekmişim.

• Eşimin dayısı bir gün hepimizi iftara çağırdı, 2 gün sonra telefonda kardeşi telefonda arkadan kayınvalde ‘’ neden biz onları hala iftara çağırmamışız ‘’ diye hesap sorması. Hemen sonrasında msn de kardeşiyle yazışarak (arkadan kayınvalde söylüyor o yazıyor, belli çünkü cümlelerden o kuramaz) birbirimize hakaret boyutuna varacak dereceye gelmemiz.

• Eşim kredi çekmiş 3 bin tl düğün için ama bunu babası ödeyecek diye söz almış ve babası adına çekmiş, bundan sonra benim haberim olmuşdu. Bu durumları düzeltmek için eşim bensiz ailesiyle dayımlarda buluşdu, orta yol bulmak için. O akşam babası eğer eşin bizden özür dilemese elimi ayağımı üstünüzden çekerim, krediyide sen ödersin demiş. Eşim bunu yapamazsın, bak zaten zar zor geçiniyoruz bir sürü kredi kartı borçları var düğünden kalan demiş. Hem bu şekilde beklide doğacak olan bir çocuğun ekmeğiyle oynuyorsundur demiş ve karşısından annesi dizlerini bükerek oğluna doğru uzanarak suratına tükürmüş, ‘’ sapık ‘’ demiş. (Bunları dayımın eşi ve eşim anlattı). Eşim bana bunu yaparsan sana dedeliği yaşatmam, torununu göremezsin demiş. Ona rağmen o borcun yarısındayken ödemedi ve bizi ödemeye mahkum etti. Düğündeki Liraları satarak onuda kapadık eşimle.

• Eşim 4 erkek kardeşler. Biz ise 4 kız kardeş.O günden sonra hiçbir kardeşi eşimi arayıp sormadı bilakis hesap sordu ve aşağalayıcı cümleler kullandılar.

• Eşimin ailesi düğünde benim ailemi karşılamadı gibi desek yeri vardır. Masalarına gitmediler, oturmadılar, ilgilenmediler.

Özet olarak bir sürü buna benzer her iki tarafında halkı haksız olaylar yaşadık. Eşim 5 sene üzerine bir komşusunun eşime akıl verdiği bir dönemde ‘’ bana bu kadar aklın 10/1’ini kardeşlerime versen. Benim kapıma pişmanlıkla gelen olduda ben mi suratına kapı kapadım ‘’ demesi üzerine kardeşleriyle 5 sene sonrasında buluşup barıştı. Benide bir şekilde ikna etti, bende bulup sonradan sırf eşim kardeş sevgisinden olmasın, kardeşlik başkadır mahrum olmasın diye buluşdum ve görüşüyorum şuanda. Evimede buyur ettim, eşimin gözlerinden anlıyorum çok mutlu, duymadığım kahkahaları atıyor kardeşleriyle bir olunca. Şimdi eşimin aileside barışmak istiyor fakat bir türlü adım atmıyorlar. 3 yaşında kız çocuğumuz var. Teyzesiylede küsdük, ama o doğdu günün sabahı aradı ve tebrik etti, eşim soğuk davrandı ama pişman olana sırt çevirmemesi gerektiğini dayısı söyleyince bir şekilde barıştık. Teyzesi benim de ailemin olduğu bir gün kardeşiyle (eşimin dayısı) gelip hüngür hüngür ağlayarak özür diledi. Göz aydınına geldi. Eşimin ailesinden hala ses seda yok. Onlarda gelecekmiş ama eşimin ‘’ onlar gelirse suratlarına kapatırım kapıyı ‘’ demesi üzerine gelememişler. Benim ailem bizden çok çocuğumuza sahip çıktı. Çocuk odasını ve tüm kıyafetlerini ablam aldı ve hala getiriyor (kendisi almanyada yaşıyor), küçük kız kardeşim desem 1 sene bizimle yaşadı sırf çocuğa bakmak için, 4 sene iktisat mezunu ve kendi hayatından fedakarlık ett. Ben hala 1 bavul kıyafet almış değilim kızıma her şeyi alınıyor. 4 tane farklı bisikleti var, daha 3 yaşında. Anlayacağınız HER eksiği alınıyor, heryerden bişiler geliyor teyzeleri ve annem babamdan dolayı. Babam zaten ölüyor torunu için. 5 de işden çıkıyor kamyon şöförü ve o saatten sonra bizi 2- 2,5 saat yol sonucu eve götürüyor ve dönüyor.Anlayacağınız ailem çok fedakarlık yaptı çocuğumuz için ve halada yapıyorlar. Onlar bizden kızımızı evlatlık alıp siz kendinize bitane daha yapın dedikleri bile oldu. Kardeşleri bizi barıştırmanın yolunu arıyorlar, eşim etkileniyor ve sanki taze olan kini yok oluyor gibi. Geçende bana annesi ve babası ile ağız ucuyla görüşmek istediğini söyledi, ben krize girdim, hıçkıra hıçkıra ağladım kendime gelemedim. Ben annesi babası bu fırsatı kaçırdıklarını , doğduğunda neredeydiler, neden şimdi ben refaha vardığımda, neden kızımızın zor dönemleri bitmişken harekete geçmelerine gerek olmadığını defalarcana söylememe rağmen, eşimin onlara karşı yumuşadığını hissediyorum ve bana olan ilgisizliğini fark ediyorum. Bana soğuk davranıyor. Neden annesi ve babası ile görüşmelerine izin vermediğimi soruyor. Öldüklerinde ben nasıl biri olacam, bu vicdan azabıyla yaşayabilecekmisin diye bana sorduğunda tepkisiz kalıyorum, kinim ve nefretim asla dinmedi. Ben asla görüşmek istemiyorum ve kızımı asla göremezler. Onlar ise görmek istiyorlar, sülalelerindeki tek kız çocuk.
Kardeşlerinin demesine göre kayınvaldemin kız kardeşi körüklemiş durumu. İşte enişte ‘’ mirasdan men et ’’ ‘’evlatlıktan red ederim ’’ de diye akıl vermiş kayınpederime, oda uygulamış. Şimdi başta bize küs olan herkes bizden özür diledi ve görüşüyor. Kayınvaldem ve kız kardeşi (teyzem) ve erkek kardeşi (dayım) ile asla görüşmüyor ve görüşmeyeceklerde.

Ben eşimin ailesine gitmesine, görüşmesine müsaade etmiyorum. Eşimde sanki bıraksam gidecek havası var ama (kini dinmiş)
Sorduğumda nereye kadar küs kalacaz,evet ilk baştaki kinim yok diyor. Öldükten sonra ölüsünümü görecem diyip diyip duruyor.

Hikayemi özet olarak geçtim ama umarım yardımcı olabilirsiniz… Eşim mükemmel biri, iyi niyetli, asla kırıcı olmamaya çalışıyor ( ama bazen bilerek mi bilmiyorum özellikle annemi çok tersliyor),
Benim çalışdığım ve geç geldiğim akşamları evi siler süpürür, enfes yemek yapar.

canim benim seni cok iyi anliyorum ama eninde sonunda barisacaklar onlar onun annesi babasi hatta inanir misin cok bile surmus bende buna sasirdim olaylardan senin etkilenmen ile esinin etkilenmesi asla ayni olamaz misal sen omur boyu gormek konusmak istemezsin ama esin su dakika biraksan gider cunku et tirnaktan ayrilmaz bence sen esine musaade et kaldi ki bu konuda senden musaade beklemesi de guzel bir davranis bir sure sonra seni ezer ve gider emin ol hazir ipler sendeyken kontrollu bir bicimde musaade et sen gitme gorusme kaynasmayin hemen kizini da yollama esin arada gitsin bakalim. belki gercekten pismanlardir ve bunu da sana yansitirlar bilemezsin ki affet canim affet ve ruhunu ozgur birak derim ben

ben olsam napardım diye düşündüm de bi an , sanırım eşimin ailesiyle görüşmesine karışmazdım, sık sık olmasada torunlarını görmelerine de karışmazdım eşim vasıyasıyla tabi birkaç saatliğine ama ben adım atmazdım eğer ki adım atarlarsa da yaptıklarını unutmaz ama sık sık olmamak kaydıyla ,soğukluğumu hissettirerek sırf eşim için görüşürdüm ,

kayacak diye korkuyorum demişssiniz ya.. böyle yaparsanız bence de kayacak.

çok tecrübeli sayılmam bende yeni evliyim ama bilindik bişeydir.. ne olursa olsun eşinizi ailesinden soyutlamak iyi sonuçlar doğurmuyor. burada çok örnekleri var..

annem sizin yaşadkların kat fazlasını yaşadı. nasıl bir kindir çok iyi anlıyorum o yüzden. 25 senedir annemin kini devam ediyor. zor ama bu şekilde nereye kadar engellersiniz

birşey daha ekliycem bu kinle nefretle yaşamak inan sana daha fazla yük veriyordur belki de gerçekten pişmanlar , yaşananları unutmazsın ama belki yeni bir sayfa açabilirsin temkinli şekilde hareket ederek, hem hazır eşin senden müsaade istemişken ona müsaade etmek eşinin gözünde seni daha da yüceltir bana göre, sanmıyorum çoğu erkek bunun için müsaade istesin...

Sizi anlıyorum, insan bir kere kırıldıysa affetmek bazı şeyleri sindirmek elbet kolay değil fakat ne olursa olsun eşiniz anne babasını affetme noktasına geldiyse bence bırakın görüşsün isterseniz siz görüşmeyin ama eşinize engel olmayın, belki gidip sizden kopacağından korkuyorsunuz ama eşiniz anladığım kadarıyla yanlışı doğruyu ayırabilen bir insan öyle bir durumda gene sizi ezdirmeyecektir içinizi ferah tutun hem nereden biliyorsunuz belkide size gerçekten çok içten davranarak bütün bunları unutturacaklar hayatta her şey mümkün, içinizdeki öfke ve kötü duygular sadece size zarar vermekle kalmaz yuvanıza da yansır yazık değil mi. Diğer yandan siz engel oldukça eşinizin kendi içindeki duygular gelişir ve pişmanlığa, vicdan azabına dönüşerek onu sizden uzaklaştırabilir allah korusun bence bırakın görüşsün anne babasıyla torunlarını da göstersin siz de görüşün derim ama isterseniz görüşmeyin ve rahat olun bence hiç üzülmezsiniz, su akar yolunu bulur siz de huzurunuzu bulmuşsunuz olumlu düşünün artık kötü şeyler olmaz, hakkınızda hayırlısı

eşinizin ailesiyle görüşmesine siz nasıl karışabilirsiniz.
Tamam ben barışmak istemiyorum, beni karıştırma diyebilirsiniz ama onun konuşmasına müsaade etmemek nasıl bi haktır.
Karşınızda çocuk yok ki!Kendi kararlarını alabilen, çoluk çocuk sahibi bi adam var.
Ayrıca anne baba şefkatinden nasıl men edebilirsiniz?
Bilmiyorum, kırıcı olmak istemiyorum ama şuan cidden çok kızdım size, bu kadar bencilliğe de pes artık!:KK20:

öncelikle ben ortada bu kadar kin nefret olacak bir durum göremedim
evlilik öncesi her evde olur eşya muhabbeti, kimi beğenir kimi beğenmez
yatak odan dağılır dedi de ne oldu ya, bu kadar ağlayacak bir şey göremedim ben
3 milyarlık kredi midir bu kadar kinin sebebi
madem ödeyemeyeksin, durumun auygun harcama yaparsın
zaten diyorsun ki, düğündeki liraları bozdurduk, borcu ödedik diye
,e ne güzel işte, madem yapabiliyorsun niye başkasına minnet ediyorsun, laf verme kimseye, gücün yettiği neyse onu yaşa
onlar senin eşinin ailesi
çok büyük bir hataları yok, k.validenin sapık demesi dışında ben bu kadar yazıda bir onu gördüm ortada,
o da yine böylekinlenecek bir durum değil
neyse çok uzattım
kısaca eşin barışmak istiyor
sen istemediğin için sana soğuk davranıyor
sen öyle nefret dolusun ki, ne oğullarını ne torunlarını görmesin istiyorsun
senin ailen kadar onların da hakkı
ortada böyle büyütülecek bir durum yok
kendi huzurun için, barış, eşin görüşsün, kızın görüşsün, sen mesafeli ol, tamam ama karşı durma
bırak büyüklük sende kalsın

Siz görüşmek istemeyebilirsiniz ama eşinizi de kısıtlamanız hiç doğru değil
O sizin ailenize kırılsa, sizi de ailenizle görüştürmese nasıl olurdu ?

Yetişin komşular evlendim ama eşim ailemi görmeme izin vermiyo görüşürsem de kavga çıkarıyo gibi bir başlık açardınız herhalde..

yani eninde sonunda barışacaklar..
bari eşine müsade et o görüşsün sen görmek istemiyosan...
anlıyorum çok sıkıcı bi durum ama naapıcan işte onlarda aile sonuçta...
sen böyle yaptıkça eşin daha çok yaklaşır onlara...
bana karlırsa samimi olma kesinlikle onlarla ama eşin için sık dişini azcık....

hikayemiz o kadar çok benziyor ki,bir kaç ufak şey dışında yaşanılanlar aynı..

bence karışma,onun ailesi çünkü..bak senin de çocuğun var,ne olacağımız belli değil.evet anne-baba çok hatalı ama sonuçta onun ailesi.görüşmeleri konusunda senin asla karışmaman gerekir.ileride anne-babasına birşey olursa bunun vicdani yükünü taşıyamazsın.lütfen eşini bu konuda rahat bırak,her insan bir şansı hak eder.

ne olursa olsun anne babası
eşinizi bu konuda kısıtlamak hakkına ne kadar sahipsiniz?
doğru demiş...öldüklerinde mi göreceğim diye
siz byle yaparak eşinizi daha çok uzaklaştırırsınız kendinizden
aksine karşı çıkmayın karışmayın
işte o zaman size daha çok minnet duyar
şu durumu devam ettirirseniz eşinizi kaybedebilirsiniz....
aynı şeyi eşiniz size yapsa
ailenle görüşmene izin vermese ne düşünürsün????
empati....empati...empatiii......

,e ne güzel işte, madem yapabiliyorsun niye başkasına minnet ediyorsun, laf verme kimseye, gücün yettiği neyse onu yaşa
çok büyük bir hataları yok, k.validenin sapık demesi dışında ben bu kadar yazıda bir onu gördüm ortada,
neyse çok uzattım
kendi huzurun için, barış, eşin görüşsün, kızın görüşsün, sen mesafeli ol, tamam ama karşı durma

hayırlısı neyse o olsun.ben de kırgınım hoş herkesin sebebi kendine büyük ama ben yaptıklarını anlatsam şaşıp kalırsın.konu açıldığı zaman sen bilirsin dersin eşine ama sen çaktırmadan soğuk davranırsın.yani soğuk derken asla canım cicim olaylarına girme.bir şey konuşma nerdeyse.sadece ortamda bulun.çekinsinler.böyle 1-2 yıl idare et derim.

Ben evli degilim, 20 yasindayim

Belki haddin degil ama bir seyler soylemek istedim, yanlis bir sey soylersem affola

Esinizin ailesi size bir cok haksizlik etmis bu anlattiklariniza gore apacik ortada

Ama Allaha sukur ki kendi aileniz sizinle ce kizinizla cok ilgili

Benim de evli olan bir kuzenimin esi, yani yengemizin ailesi keske sizin aileniz gibi olsa

O da kiz bebegi dunyaya getirdi ve yengemi. Annesi babasi bir seyler yapmadilar..

Cok uzuluyor ama kayinvalidesi cok ilgili

Sizde de kayinvalide tarafi ilgisiz ama kendi aileniz destekciniz hic degilse o yonden sanslisiniz

Et tirnaktan ayrilmiyor ya, esiniz de ailesinden kopamaz gibi ailesiyle mutlu olmak isteyecektir

"Merhamet edene merhamet olunur"

"Affedici olun ki ahiret gununde Allah da sizi affetsin"

Sana tavsiyem, affedici olman, affetmek senin buyuklugun olur senin erdemin olur, ustelik sen mutlu olursun

Affetmek seni de mutlu eder, huzurlu eder

Mesafeni korursun, ama affetmis olursun, esin de mutlu olur, yuvaniz huzurlu olur insallah

Hz Ayse annemiz birine küsmüs affetmem asla demis, yeminler etmis, peygamber efendimiz de "bir musluman bir muslumanla 3 gunden fazla küs kalmamalı " demis

Bu sozun uzerine Ayse annemiz cok pisman olmus ve 40 kole azad etmis

Gerisini siz dusunun artik

Yanlis bir sey soylediysem affola, selametle Kalin

neyse çok uzattım

Aynılarını tekrar yazmayayım çok güzel ifade etmiş.Ayrıca
Kendine güvenen evlensin bu ne anne babadan bu kadar beklenti içine girmek.Para vermedi diye dargın olmak
Siz de evlat büyütüyorsunuz dikat edin büyüklerin bedduasını almayın.Yaşadığınız şeyleri hepimiz yaşadık.
Belki çok daha fazlasını yaşayanlar var ama evlatla anne baba arasına girmedik sizde girmeyin.
Siz iyi olun ve izleyin bakın Allah nasıl sizin yanınızda neler göreceksiniz onlar nasıl pişman olacaklar.

Bence ne olursa olsun eşinize karışmamalısınız, sonuçta o insanlar eşinizin ailesi, onu bugüne onlar getirmişler. Siz gitmek istemiyorsanız gitmeyin, ancak eşiniz ailesini görmek istiyorsa onu bu durumdan mahrum etmeyin. Kızınızı göstermemezlik yapmayın. Yaşlı insanların özür dilemesini beklemek zordur. Benzer bir olay da bizim ailemizde var. Karşı taraf ne kadar hata yaparsa yapsın, öyle kolay değil özür dilemek bunu biliyorum. Yani bir adam hem hayatta özür dilemem deyip, diğer yandan torun hasreti, evlat hasreti çekebiliyor, gözlerimle tanık oldum. Bu arada siz de kötü gelin konumundasınız, kendi hatalarını görmeden sırf geline yüklenen özür dilemeyi iş bilen insanlar var işte hayatta. Fakat ne olursa olsun, kızınızı ve eşinizi göndermemezlik etmeyin.
Umarım en kısa zamanda çözersiniz.

Senin görüşmek istemeyişini anlayabilirim..
Kızını göstermeyişinide anlarım..
Haklısın çünkü.
Ama eşine müdahale etmemelisin.:KK50:
Eğer ailesi ile ilişkilerinde karışmaya devam edersen gercekten kaybedersin.
Unutma et tırnaktan ayrılmaz. Kendini eşinin yerine koy öyle düşün.
Sen istediğin kararı ver ama eşin görüşmek istiyorsada engel olmamalısın.
Yarın birgün ölürlerse ve eşinde dönüp sana ''Bana küs gittiler,mutlumusun?'' der ve sana sırt cevirirse naparsın?
Bunları dusun öyle karar ver. Yolun acık olsun..

sen istemiyorsan konu$ma ama kocana kari$ma hakkin yok
adam bi iki korkar senden sonra gizli gizli goru$ur
sen yakalayincada onlar benim atam sen kimsin der çikar i$in içinden
olurlersede vijdan azabini kimse dindiremez !!

bu kadar kinci olmak iyi bi$ey deil

Bu kadar kin duyulacak uzatılacak bir sey bence yok. Bu dünya kimseye kalmıyor bırakın esınız nasıl istiyorsa oyle yapsın.
Dunyanın en kötüsü olsa anne baba. Sonradan pişman olup yıllarca size söylense, evliliğinizi sarssa bu durum deger mı hic ?
Dün esimin dedesi vefat etti, amcası 1 senedir cok basit bir nedenden dolayı dedeyle konuşmuyordu. Simdi amca cok cok kötüymüş cenazede. Kimbilir icinde ne pişmanlıklar yasiyordur. Bu duruma düşürmeyin esinizi.
Bırakın o görüşsün, kızınızı götürsün göstersin. Yasta buyuk olabilirler ama büyüklük sizde kalsın.
Ben düşünüyorum da benim kocam cok cok iyi, ılımlı adamdır. Böyle seyler yaşansaydı ailesiyle yine de küsmezdi cok düşkün olmamasına rağmen. Hadi küstü diyelim barışmak icin benim sizimi dinlemezdi beni ikna etmeye ugrasmazdi. Sizin esınız yine size fikir soruyor hic kotu olmayın esinizle karışmayın

3 bin liralık krediye takıldım bende, belki gereksiz bi detay ama kredi çekerken dosya parası falanda alıyolar diye biliyorum bide ona para veriliyo, yani 3 bin lira eş dosttan da bulunabilecek bi para gibi geldi bana, yarısını ödemediler dediğin parada buysa kalan 1500 lirayı siz ödediniz, bu para ne ki milyarlarca lira kazık yiyipte ailesinden kopmayan insanlar var, para kopma aracı değil yani, eninde sonunda görüşülecek, o zaman duruma göre tavrını belirlersin

X