Eşimin ailesini bir türlü affedemiyorum...Kocam elimden kayacak diye korkuyorum.

Nereden başlayacağımı bilemiyorum…

Tarih 28.07.2007
Herşey eşimle 14.02.2007 tarihinde nikahımızı kıydıktan sonra başladı. Eşimle farklı şehirlerde yaşıyor aramızdaki mesafe ancak 2 saat kadardır. Eşim her hafta sonu gelmeye çalışıyordu, malum haftanın 6 günü ikimizde çalışıyorduk. Biz bir gün ailemle, eşimin ailesini ziyarete gittik ve gitmişken hem orada kaldık hemde erkek tarafına ait olan bir takım eşyaları beğenir alırız dedik. Herşey bu günden sonra başladı….

Hikayem uzun olacağı için size şuan’ki bulunduğumuz duruma gelmemize olan sebepleri maddeler halinde yazacam. Ben sizden tecrübe ve akıl olarak bana göstermenizi isteyecem.

• O gün ziyarete gittiğimiz günün öğlen saatinde oturma odası takımını bakalım dedik. Her ailenin babaları evde kalalım dedi. Annelerimizi aldık ve koyulduk çarşıya. Nitekim vaktimiz dar olduğundan gerçekten beğenerek oturma odamızı eşim aldı. Ertesi gün mutlu mesut vedalaşarak evimize döndük.

• Eşim ve ailesi bir gün bize geldi kalmaya. O gün babam ve kayınpederim yaylaya çıktılar. İçtiler ve kayınpederim babama ‘’ biliyormusunuz …. Bey, benim oğlum bana hiç babacım diye seslenmiyor ‘’ demiş. Bunu eşime sorduğumda kendi babasına içinden gelmediğini benim babama bunu içinden gelerek söylediğini ifade etti. Anlayacağınız babası buna epey bir dertlenmiş.

• Bir gün eşim bizde kaldığında tekrar kayınpederlerime ailecek yol alırken yolda babam ‘’ bak kızım hazır mobilyacılar sitesinden geçiyoruz hazır fırsat arabada altımızda varken isterseniz yatak odanızı beğenebilirsiniz’ ‘’ demişdi. Beğendiğiniz olursa hemen alırım dedi. Eşime sordum, neden olmasın, ‘’iyi olur’’ dedi. Girdik beğendik aldık.

• Eşimin ailesi o yatak odasını aldığımızı duyduklarında bozuldular. Neden onlara haber vermemişiz, neden onlarda yanımızda değillerdi, gelemeseler bile en azından sorulsaydı olmazmıydı gibi tepkilerden başlıyor şuanki durumumuz. Bunları eşim değil annesi babası söylüyor. Eşimde bu durumda sıkıntı yok.

• Yatak odasını kurulumunda eşimin ailesine rica ettik yanlarında durulsun diye. Kayınpederlerimde Eşim ve ben o gün onlar geç gelecekler diye yemek hazırlıyorduk. Geri geldiklerinde kayınpederimin (mobilyacı kendisi) ‘’ o kadar para o yatak odasına verilirmi ? ‘’ ‘’ 1 2 sök kurmaya o mobilyalar dağılır ‘’ ‘’ ….. Bey kolay kazanmıyordur o parayı ‘’ bir dünya söylendi. Ben gözyaşlarına boğuldum. Sonuçta ben ve eşim beğenmişdik, biz kullanacaktık.

• Ben neden ocak üstü mini fırın almışım da normal değil. Onda yemek yetiştirilmezmiş. (Halbuki fiyatları neredeyse aynı)

• Oturma odasına evlendikten sonra alınan masa üstü süs eşyaları…Onları ben önceden getirecekmişim.

• Eşimin dayısı bir gün hepimizi iftara çağırdı, 2 gün sonra telefonda kardeşi telefonda arkadan kayınvalde ‘’ neden biz onları hala iftara çağırmamışız ‘’ diye hesap sorması. Hemen sonrasında msn de kardeşiyle yazışarak (arkadan kayınvalde söylüyor o yazıyor, belli çünkü cümlelerden o kuramaz) birbirimize hakaret boyutuna varacak dereceye gelmemiz.

• Eşim kredi çekmiş 3 bin tl düğün için ama bunu babası ödeyecek diye söz almış ve babası adına çekmiş, bundan sonra benim haberim olmuşdu. Bu durumları düzeltmek için eşim bensiz ailesiyle dayımlarda buluşdu, orta yol bulmak için. O akşam babası eğer eşin bizden özür dilemese elimi ayağımı üstünüzden çekerim, krediyide sen ödersin demiş. Eşim bunu yapamazsın, bak zaten zar zor geçiniyoruz bir sürü kredi kartı borçları var düğünden kalan demiş. Hem bu şekilde beklide doğacak olan bir çocuğun ekmeğiyle oynuyorsundur demiş ve karşısından annesi dizlerini bükerek oğluna doğru uzanarak suratına tükürmüş, ‘’ sapık ‘’ demiş. (Bunları dayımın eşi ve eşim anlattı). Eşim bana bunu yaparsan sana dedeliği yaşatmam, torununu göremezsin demiş. Ona rağmen o borcun yarısındayken ödemedi ve bizi ödemeye mahkum etti. Düğündeki Liraları satarak onuda kapadık eşimle.

• Eşim 4 erkek kardeşler. Biz ise 4 kız kardeş.O günden sonra hiçbir kardeşi eşimi arayıp sormadı bilakis hesap sordu ve aşağalayıcı cümleler kullandılar.

• Eşimin ailesi düğünde benim ailemi karşılamadı gibi desek yeri vardır. Masalarına gitmediler, oturmadılar, ilgilenmediler.

Özet olarak bir sürü buna benzer her iki tarafında halkı haksız olaylar yaşadık. Eşim 5 sene üzerine bir komşusunun eşime akıl verdiği bir dönemde ‘’ bana bu kadar aklın 10/1’ini kardeşlerime versen. Benim kapıma pişmanlıkla gelen olduda ben mi suratına kapı kapadım ‘’ demesi üzerine kardeşleriyle 5 sene sonrasında buluşup barıştı. Benide bir şekilde ikna etti, bende bulup sonradan sırf eşim kardeş sevgisinden olmasın, kardeşlik başkadır mahrum olmasın diye buluşdum ve görüşüyorum şuanda. Evimede buyur ettim, eşimin gözlerinden anlıyorum çok mutlu, duymadığım kahkahaları atıyor kardeşleriyle bir olunca. Şimdi eşimin aileside barışmak istiyor fakat bir türlü adım atmıyorlar. 3 yaşında kız çocuğumuz var. Teyzesiylede küsdük, ama o doğdu günün sabahı aradı ve tebrik etti, eşim soğuk davrandı ama pişman olana sırt çevirmemesi gerektiğini dayısı söyleyince bir şekilde barıştık. Teyzesi benim de ailemin olduğu bir gün kardeşiyle (eşimin dayısı) gelip hüngür hüngür ağlayarak özür diledi. Göz aydınına geldi. Eşimin ailesinden hala ses seda yok. Onlarda gelecekmiş ama eşimin ‘’ onlar gelirse suratlarına kapatırım kapıyı ‘’ demesi üzerine gelememişler. Benim ailem bizden çok çocuğumuza sahip çıktı. Çocuk odasını ve tüm kıyafetlerini ablam aldı ve hala getiriyor (kendisi almanyada yaşıyor), küçük kız kardeşim desem 1 sene bizimle yaşadı sırf çocuğa bakmak için, 4 sene iktisat mezunu ve kendi hayatından fedakarlık ett. Ben hala 1 bavul kıyafet almış değilim kızıma her şeyi alınıyor. 4 tane farklı bisikleti var, daha 3 yaşında. Anlayacağınız HER eksiği alınıyor, heryerden bişiler geliyor teyzeleri ve annem babamdan dolayı. Babam zaten ölüyor torunu için. 5 de işden çıkıyor kamyon şöförü ve o saatten sonra bizi 2- 2,5 saat yol sonucu eve götürüyor ve dönüyor.Anlayacağınız ailem çok fedakarlık yaptı çocuğumuz için ve halada yapıyorlar. Onlar bizden kızımızı evlatlık alıp siz kendinize bitane daha yapın dedikleri bile oldu. Kardeşleri bizi barıştırmanın yolunu arıyorlar, eşim etkileniyor ve sanki taze olan kini yok oluyor gibi. Geçende bana annesi ve babası ile ağız ucuyla görüşmek istediğini söyledi, ben krize girdim, hıçkıra hıçkıra ağladım kendime gelemedim. Ben annesi babası bu fırsatı kaçırdıklarını , doğduğunda neredeydiler, neden şimdi ben refaha vardığımda, neden kızımızın zor dönemleri bitmişken harekete geçmelerine gerek olmadığını defalarcana söylememe rağmen, eşimin onlara karşı yumuşadığını hissediyorum ve bana olan ilgisizliğini fark ediyorum. Bana soğuk davranıyor. Neden annesi ve babası ile görüşmelerine izin vermediğimi soruyor. Öldüklerinde ben nasıl biri olacam, bu vicdan azabıyla yaşayabilecekmisin diye bana sorduğunda tepkisiz kalıyorum, kinim ve nefretim asla dinmedi. Ben asla görüşmek istemiyorum ve kızımı asla göremezler. Onlar ise görmek istiyorlar, sülalelerindeki tek kız çocuk.
Kardeşlerinin demesine göre kayınvaldemin kız kardeşi körüklemiş durumu. İşte enişte ‘’ mirasdan men et ’’ ‘’evlatlıktan red ederim ’’ de diye akıl vermiş kayınpederime, oda uygulamış. Şimdi başta bize küs olan herkes bizden özür diledi ve görüşüyor. Kayınvaldem ve kız kardeşi (teyzem) ve erkek kardeşi (dayım) ile asla görüşmüyor ve görüşmeyeceklerde.

Ben eşimin ailesine gitmesine, görüşmesine müsaade etmiyorum. Eşimde sanki bıraksam gidecek havası var ama (kini dinmiş)
Sorduğumda nereye kadar küs kalacaz,evet ilk baştaki kinim yok diyor. Öldükten sonra ölüsünümü görecem diyip diyip duruyor.

Hikayemi özet olarak geçtim ama umarım yardımcı olabilirsiniz… Eşim mükemmel biri, iyi niyetli, asla kırıcı olmamaya çalışıyor ( ama bazen bilerek mi bilmiyorum özellikle annemi çok tersliyor),
Benim çalışdığım ve geç geldiğim akşamları evi siler süpürür, enfes yemek yapar.

bırak canım eşin konuşsun ama sen muattap olma uzak dur eşine senin ailen ama benden onları affetmemi bekleme de torunlarını görüsünler eşini görsünlar ama sen mesafeni koru ki hayatınıza karışamasınlar

Annesi babasıyla daha ne kadar küs kalmasını bekliyorsunuz?Bence çok bile durmuş eşiniz.Siz isterseniz görüşmeyin ama eşinize görüşmenizi istemiyorum deme hakkına sahip değilsiniz.

Bende bu kadar kinlenecek bir şey görmedim, bunlar hemen hemen her düğün arefesinde yaşanıyor. Ve eklemek istiyorum siz görüşmek istemeyebilirsiniz ama eşinize karışmaya hakkınız yok iyi de olsa, kötü de olsalar onun anne ve babası! Bu gerçeği kim değiştirebilir ki? Eğer görüşmek isterse gayette görüşebilir, hakkıdır.

3 günlük dünya, annemi 8 ay önce kaybettiğimden midir nedir? Böyle basit şeylerden olan küsmeleri hiç anlayamıyorum..
Sanki dünya' da ebedi kalacakmışız gibi yaşıyoruz.. :KK14:

konu sahibi arkadaşım ne kadar kızarsan kız ki burdaki birçok arkadaşında kızgınlıgı kırgınlıgı vardır ama kabullenmek affetmek gerekiyor. heleki eşine görüştürmeme çok yanlıs cunku haklarına girmiş olursun kaldıki küserlerse senin barıstırma egiliminde olman cok daha doğru olur . ölümlü dünyada yasıyoruz imithanlara tutuluyoruz aaman diyim sen hakla gitme öbür dünyaya. eşine engel olma emin ol eşinin gözündede büyürsün:KK49:

konu sahibi arkadaşım ne kadar kızarsan kız ki burdaki birçok arkadaşında kızgınlıgı kırgınlıgı vardır ama kabullenmek affetmek gerekiyor. heleki eşine görüştürmeme çok yanlıs cunku haklarına girmiş olursun kaldıki küserlerse senin barıstırma egiliminde olman cok daha doğru olur . ölümlü dünyada yasıyoruz imithanlara tutuluyoruz aaman diyim sen hakla gitme öbür dünyaya. eşine engel olma emin ol eşinin gözündede büyürsün:KK49:

Ah arkadaşım ya bu kadar ufak şeyleri büyütüp kendimizi kinlendirirsek onu görmek istemiyorum, bunu affedemedim yaparsak işimiz çok, ne insanlar mükemmel ne de dünya bu kadar basit..

Yorumlarınız için teşekkür ederim ama şunu belirtmekte isterim. Eşimi görmeye engel değilim sadece onun kendi söylediklerini yutmasına göz yumamıyor, anlam veremiyorum.
Eşim bana asla o eve adım basmayacağım, ilk adım atacak olan ben olmayacağım dediği dönemleri ve kendi ailesinin benim ailemin kapısını çalması halinde ancak bu küslüğün biteceğini demesini unutmamıyorum. Bu benim ailemin çok hoşuna gitmişdi ve asla kapıları açmamazlık yapamıyacaklarını söylemişlerdi. Beni her hale koydular, kabul etmediler, oros...mu demediler, kendiniz gibi hayırsız evlat yetiştireceksinizmi demediler, o çocuğa acıyoruz mu demediler dedilerde dediler... Dün akşam gene bu konuyu tartıştık. Eşim alçak sesle konuşur sesini asla yükseltmemeye çalışır hatta kavganın büyüyeceğini sezdiği anlarda bile başka odalara gider, sırf kavga büyümesin birbirimize kırıcı olmayalım diye. Eşim bana ''ben o eve adım atacam demiyorum'' sadece beni sık boğaz etme diyor beni yönlendirme diyor, bana kayınpederimle ne zaman konuşacağımı söyleme, aramam gerektiğini hatırlatma diyor...Sanırım ben bu konuda biraz olması gerektiğinden fazla müdahaleciyim.
Bilemiyorum...Kızımı görmeleini istemiyorum, haketmiyorlar...Pişman olduklarını bana göstermiyorlar, bir adım atılmıyor onlarca sadece kardeşleri sözlerle söylüyor. İşte abi bin anlatıyoruz aramızda konuştuğumuzda annem babam gülüyorlar, diye...

Bir aile piskoloğuna mi gitsem eşimle...Ben hiç iyi değilim ilaca başlayacağım bu gidişle.

Madde madde yazmissiniz bende madde madde yazmak istiyorum.

* Ilk olarak esinizin babasi, babaniza "oglum bana hic babacim demedi" demis ne var bunda? Alkol almis ve icinde ki birseyi babanizla paylasmis.

* Nasil ki oturma odaniz alinirken sizin anneniz yaninizda olmus, onlarda yatak odasi alinirken oda olmak isteyebilirler en azindan haberleri olsun istemisler ( üstelik kayinbabaniz mobilyaciymis bu cok iyi) ne var bunda?

* Esinizin dügün icin cektigi krediyi kayinbabaniz ödemek zorunda degil. Esinizin evlilik, dügün gibi seyler icin gereken parasi yoksa bekleyeceksiniz, paraniz olunca yapacasiniz dügününüzü kaldiki krediyi ödemek icin altinlarinizi kullanabilirdiniz en bastan, kayinbabaniza hic agizegmenize gerek yoktu.

* Anneniz babaniz dügünde neden ilgi bekliyorlar? Misafir degiller, onlarda dügün sahibi sonucta kizlari evleniyor.

Son olarak esiniz ailesi ile cok bile küs kalmis. Üstelik arada hic büyük bir sorun yok. Parayi ödemez ödemez ailesi, mebur degiller.
Ama yinede esiniz tutup yillarca küs kalmis. Birakin girmeyin anne, baba, evlat arasina.
Bakin sizinde evladiniz var.
Esiniz ailesini affettikten sonra size ne oluyor.
Siz görüsmek istemiyorsaniz görüsmeyin ama esinizi kisitlayamazsiniz.
Dediginiz gibi sonunda esinizi biktiracaksiniz, esinizden de olacaksiniz.

* Ilk olarak esinizin babasi, babaniza "oglum bana hic babacim demedi" demis ne var bunda? Alkol almis ve icinde ki birseyi babanizla paylasmis.

* Nasil ki oturma odaniz alinirken sizin anneniz yaninizda olmus, onlarda yatak odasi alinirken oda olmak isteyebilirler en azindan haberleri olsun istemisler ( üstelik kayinbabaniz mobilyaciymis bu cok iyi) ne var bunda?

* Esinizin dügün icin cektigi krediyi kayinbabaniz ödemek zorunda degil. Esinizin evlilik, dügün gibi seyler icin gereken parasi yoksa bekleyeceksiniz, paraniz olunca yapacasiniz dügününüzü kaldiki krediyi ödemek icin altinlarinizi kullanabilirdiniz en bastan, kayinbabaniza hic agizegmenize gerek yoktu.

* Anneniz babaniz dügünde neden ilgi bekliyorlar? Misafir degiller, onlarda dügün sahibi sonucta kizlari evleniyor.

Son olarak esiniz ailesi ile cok bile küs kalmis. Üstelik arada hic büyük bir sorun yok. Parayi ödemez ödemez ailesi, mebur degiller.
Ama yinede esiniz tutup yillarca küs kalmis. Birakin girmeyin anne, baba, evlat arasina.
Siz yanlış anladınız sanırım yazdıklarımı.
*Eşimin babası benim babama dert yanıyor oğlu kayınpederine babacım diye hitap etiği için. Kıskanıyor yani.
*Eşimin babası benim babamın almış olduğu mobilyaya laf ediyor. O para ona verilirmi, salaklık bu, diye.
*Eşim babasına baba durumum yok şuanda sıkışığım,elimde yeteri para yok demesi üzerine eşimin babası olsun olm, sen kredi çek ben öderim demiş.Oğlu bak baba bunu çekerde sen ödeyemezsen bende ödeyemem zora düşerim demiş,oda öyle şey olurmu borç benim demiş.
*Düğünde karşılanmadılar, hoşgeldiniz denilmedi,yanlarına oturulup gönül alınmadı vs vs vs ...Bir seti bile parça parça taktılar. Yüzüğü kardeşi, kolyesi babası, bilekliği annesi gibi :KK43:
Değer verilmedi ki bana benden ne bekliyorlar.

weisscim valla içimde ne varsa yazmışsın ben bu kadar güzel anlatamazdım bravo :)
konu sahibi arkadaşım dünya 3 günlük dünya.. eşin zamanında onların kapısını çalmam onlar gelecek, senin ailenin kapısını açmadan ben barışmam tarzı konuşmuş olabilir.. o lafları o an kızgınlıkla söylemiş de olabilir.. ailesi canı ciğeri canım benim.. sen görüşmeyebilirsin bırak büyüklük sende kalsın.. bence eşin görüşsün.. çocuğunu da görsünler.. eşin kimbilir ne kadar üzülüyordur bu yaşadıklarına.. hiç eşin üzülüyo diye üzülmüyo musun? merak ettim doğrusu.. gün geçer kin geçer.. sen iyi olmaya bak boşver..

aah canım ya ne kadar benzer durumlar kendımden örnek verıcem sımdı sana

eşim benı ıstemeye geldıler kadın acık ca soyledı ben ıstemıyorum bız dısardan kız almayız akraba evlıklerı yapıyo herkes.. eşim tek erkek 1 ablası 1 kız kardesı var

tek kız kardesı ıle görüşürüm eşimin cok ta severım her zor anımda yanımda olmustur kardeş gıbı olduk.. 8 senelık evlıyım oglum 4 yasına gırdı.. oglumu ılk defa görümcemın nısanında gördü kayınvalıdem yenı daha 4 ay filan oldu görümcemi kıramadım.. cok pişman yaptıklarına ama ben affedemiyorum işte

hamileyken ınsallah kucagına alamaz dedı bana halasıyla haber gönderdı.. bu lafı hazmedemedım..

kayınvalıdemın 10 tane evi var ben kirada oturuyorum ama kafam rahat ne benım ne oglumun ne eşimin üzerınde 5 kurusluk hakkı yoktur..

oglumun ne kadar mutlu oldugunu görddükçe pişman oluyorum ama iş işten gectı dıyo sımdı her yerde..

eşim her zaman görüşür ama oglumu göndermem kesınlıkle.. aslada karısmam ne zaman ısterse görüşür

sunu soyluycem sana benım eşimde annesının ve ablasının yaptıkları karsında küfürler ettı bı daha görüşmem etmem fılan dedı ama inanmadım neden cunku ne olursa olsun ısterse dunyanın en kötü insanı olsun et tırnaktan ayrılmaz..

annesıne gıder gelır hıc yorum yapmam sormam yoklarmıs gibi davranırım kı zaten görümcem harıcınde hepsını sıldım attım ben.. ölüden bı farkları yok benım için..

senın eşinde mutlaka barısacak gidecek gelecek görüşecek sen ben gıtmek görüşmek ıstemıyorum dersın..

yoksa sana karsı tutumu davranısı degısecek kendı halıne bırak gıtsın görüşsün..

Siz yanlış anladınız sanırım yazdıklarımı.
*Eşimin babası benim babama dert yanıyor oğlu kayınpederine babacım diye hitap etiği için. Kıskanıyor yani.
*Eşimin babası benim babamın almış olduğu mobilyaya laf ediyor. O para ona verilirmi, salaklık bu, diye.
*Eşim babasına baba durumum yok şuanda sıkışığım,elimde yeteri para yok demesi üzerine eşimin babası olsun olm, sen kredi çek ben öderim demiş.Oğlu bak baba bunu çekerde sen ödeyemezsen bende ödeyemem zora düşerim demiş,oda öyle şey olurmu borç benim demiş.
*Düğünde karşılanmadılar, hoşgeldiniz denilmedi,yanlarına oturulup gönül alınmadı vs vs vs ...Bir seti bile parça parça taktılar. Yüzüğü kardeşi, kolyesi babası, bilekliği annesi gibi :KK43:
Değer verilmedi ki bana benden ne bekliyorlar.

Sanirim kininiz ve nefretiniz cok büyük cünkü hala dogru bakamiyorsunuz olaya.

Tekrar söylüyorum.

* Kayinbabaniz alkol almis ve babanizi yakin gördügü icin! ( cünkü kiskanilan kisiye gidilip seni kiskaniyorum cünkü oglum bana demedi ama sana diyor demez) icindeki birseyi söylemis.

*Esinizin babasinin mobilyaci oldugunu söylüyorsunuz, mobilyayi alirken onlara haber dahi vermediginiz icin kendilerini dislanmis hissetmisler ve tepki göstermisler. Kullandiklari kelimeler agir ve yakismamis bir büyüge.

*Borc meselesine gelince, sizin dügününüz icin alinan bir para ve siz bu borcu daha kayinabaniz sizin üzerinize birakmadan, dügünde takilan altinlari bozdurarak kapatmaliydiniz. Yani madem yapabiliyordunuz yapacaktiniz.

* Dedigim gibi dügün sahibi hem esinizin ailelesi hem sizin aileniz yani iki tarfinda birbirini karsilamasina, agirlamasina, ilgi göstermesine gerek yok. Zaten iki tarafta dügün sahibi oldugu icin iki tarafta dügüne erken gelip gelen misafirlere birlikte ilgi alaka gösterir. Yani sizin düsünme tarziniza göre esinizin aileside sizin ailenize küsmeli, yanimiza gelmediler, bizimle ilgilenmediler diye.

zaten senin aileni kıskanma durumları varsa, görüşmediğiniz dönemde oğullarının sizin tarafa dahada yakınlaştığını düşünüp barışır barışmaz kendi taraflarına çekme gibi bi güç yarışına girebilirler

Yorumlarınız için teşekkür ederim ama şunu belirtmekte isterim. Eşimi görmeye engel değilim sadece onun kendi söylediklerini yutmasına göz yumamıyor, anlam veremiyorum.
Eşim bana asla o eve adım basmayacağım, ilk adım atacak olan ben olmayacağım dediği dönemleri ve kendi ailesinin benim ailemin kapısını çalması halinde ancak bu küslüğün biteceğini demesini unutmamıyorum. Bu benim ailemin çok hoşuna gitmişdi ve asla kapıları açmamazlık yapamıyacaklarını söylemişlerdi. Beni her hale koydular, kabul etmediler, oros...mu demediler, kendiniz gibi hayırsız evlat yetiştireceksinizmi demediler, o çocuğa acıyoruz mu demediler dedilerde dediler... Dün akşam gene bu konuyu tartıştık. Eşim alçak sesle konuşur sesini asla yükseltmemeye çalışır hatta kavganın büyüyeceğini sezdiği anlarda bile başka odalara gider, sırf kavga büyümesin birbirimize kırıcı olmayalım diye. Eşim bana ''ben o eve adım atacam demiyorum'' sadece beni sık boğaz etme diyor beni yönlendirme diyor, bana kayınpederimle ne zaman konuşacağımı söyleme, aramam gerektiğini hatırlatma diyor...Sanırım ben bu konuda biraz olması gerektiğinden fazla müdahaleciyim.
Bilemiyorum...Kızımı görmeleini istemiyorum, haketmiyorlar...Pişman olduklarını bana göstermiyorlar, bir adım atılmıyor onlarca sadece kardeşleri sözlerle söylüyor. İşte abi bin anlatıyoruz aramızda konuştuğumuzda annem babam gülüyorlar, diye...

Bir aile piskoloğuna mi gitsem eşimle...Ben hiç iyi değilim ilaca başlayacağım bu gidişle.

eşinin bunları dillendirmesi yüreğinde hissettigini sölemez be canım ben varya anneme en kızgın insanlardan biriyimdir cok kavga ederiz çok kızarım hop ertesi gün arar yine aynı edayla konusurum cunku baska türlü davranılmıyor.kaldıki biz evlatlar neyaparlarsa yapsınlar onlara ÖF bile dememeyle dinen mesulken. esin icinde bu böyle . birde tatlım evladını gostermemekde bana hic dogru gelmiyor taiki senin evladın o ama onlarında torunu olcak görmelerini saglaman senin büyüklügünden ileri gelsin Allahımızın rızası için yap bunu. :KK34:

bence hiç bu konuda kısıtlama yapmayın bırakın görüşsün barışsın sizin evinize düzeninize karışmaya kalktıkları zaman gösterin dişinizi...hoş evinize gelip düzeninize karışacak yüzleride yoktur zaten...siz görüşmek zorunda değilsiniz sonuçta...

çok mu kincisiniz acaba???
bazı insanlar asla ama asla unutmazlar yapılanları
eşiniz ne yapmak istiyorsa yapsın engel olmayın
aramak mı istiyor istediği zaman arasın
gitmek mi istiyor istediği zaman gitsin
siz yine mesafenizi koruyun
kızınızı babaanne dede sevgisinden
eşinizide öz anne babasından mahrum etmeye hakkınız yok
bırakın kininizi siz yaşatın
eşinizden bunu isemeyin
biraz empati yapın

zaten senin aileni kıskanma durumları varsa, görüşmediğiniz dönemde oğullarının sizin tarafa dahada yakınlaştığını düşünüp barışır barışmaz kendi taraflarına çekme gibi bi güç yarışına girebilirler

aynen...

ve her şey kaldığı yerden başlar.tecrubeyle sabit.

kendi çapınızda haklısınız ama eşinizi engelleyerek onu kendinizden uzaklaştırıp,onların ekmeğine yağ sürersiniz.eninde sonunda barışacak çünkü kafaya koymuş belli,en azından evliliğiniz yıpranmadan barışsın.siz mesafe koyun ve hiç bir şekilde sizin hayatınıza müdahale etmelerine izin vermeyin.

İşte burdan anne ve babanın hayatımızda ne kadar önemli oldukları ortaya çıkıyor..
Söylenen her söz havada kalır, unutulur, kızgınlıklar geçer, öfkeler diner anne, baba ve evladın arasına kimse giremez, girmemeli de. :KK14:

Siz bunu garipseyip üzüleceğinize sevinin, eşinizin ailesiyle yıllarca küs kalması, Allah korusun kaybetme durumunda vicdan azabı yaşaması, hasret kalması söylediği sözleri yutmaktan, sözlerini unutmaktan, vaz geçmekten daha mı önemsizdir??! bunu düşünün.

Son düzenleme:
gerçekten çok sinirlenmişsin sen:KK3:
önce sakinleş
bende öyle bir kayınpeder, öyle bir k.valide var ki
biz düğün masraflarını da, bana takılan altınları da eşimle beraber ödedik, onlar taktılar düğünde kendileri almış gibi
diyorsun ya, bir seti bile parça parça taktılar diye, ondan söylüyorum yoksa takının , düğünün lafını etmek doğru değil
o benim günüm, ben karşılarım tabii, elimden ne geliyorsa, başta ben de üzüldüm bu durumlara, sonra dedim boşmuş, değmez
k.peder hakaretler etti babama, kaç paralık dedi, neden, aileme gidiyorum diye, evlendim, ailemle bağım kopmalıymış:KK47:
onların evinin insanıymışım artık sadece:KK47:
7 aylık hamileydim bir de, evden kovdu beni de kocamı da:2:
kaç ay görüşmedim ben de
ama allah biliyor, eşime bir kere bile sen görüşmeyeceksin demedim, altlı üstlü oturuyorduk bir de:2:
sonra oğlum doğdu:nazar:
o kadar sevdiler ki onu, şimdi hiçbir şeyime karışmazlar
hala mesafeliyim
affetmem de diyorum
ama konuşuyorum onlarla.eşim oğlum, şimdi kızımda,:nazar: ne zaman isterlerse görüşürler
taşındık artık ben haftada bir giderim
ama birşey yapılacak olsa, bir şey alınacak olsa, artık arayıp bana soruyorlar
belki sadece gönlüm olsun diye
ama olsun
çok sever miyim onları,hayır
ama eşimin ailesidir,
bu nedenle yaşadıkları sürece saygılı olacağım
inan eşin sana daha iyi oluyor:KK34:
sana da ailene de:KK34:

birak esini ailesiyle gorussun
ama gozun uzerinde olsun
sen ise guleryuzlu ama mesafeli ol