Eşimin Ailesine Nasıl Davranmalıyım?

Efkarli Kral

Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2019
12
6
Merhaba sevgili KK üyeleri,
Benim derdim eşimin ailesine nasıl davranmam gerektiğini bilememem. Kafam karışık olduğu için konu da biraz uzun olacak malesef, şimdiden teşekkür ederim sabrınız için.

Eşimle üniversitede tanıştık, mezuniyetin ardından çıkmaya başladık ve 1 sene içinde evlendik. 3 senelik evliliğimizde birbirimizle hiçbir sorunumuz olmadı çok şükür, eşimin ailesi hariç.

Ailelerimizin memleketi Kayseri ve kökeni aynı, ikimiz de Kuzey Kafkasyalıyız, ailelerimiz de muhafazakarlık ve kültür olarak çok benzer. Eşimin ailesi Kayseri’de yaşıyor, benim ailemse Eskişehir’de.
Eşimin annesi ve babası nişanlanana kadar benimle aşırı ilgiliydi, fakat düğün tarihi belirlenince birden iletişimimiz kesildi.

Annem ve babam tek kızları olduğum için düğünümüze çok heves etti, kına gecemi, gelin hamamını ve düğünümü Eskişehir’de güzel bir otelde, yemekli ve organizasyonlu yaptılar. Aynı şekilde evin bütün elektronik eşyalarını, yatak odasını eksiksiz aldılar ve düğünde takılan her şeyi bize verdiler.

Eşimin ailesinden de bir iğne bile istenmedi. Bu arada kp oldukça varlıklı ve tanınan biri.Eşimin bizden 2 yaş büyük abisinin düğününü 5 yıldızlı bir otelde yapmışlar, eltimin memleketinde bir düğün daha yapmışlar, kızın çeyizi bile yokmuş herşeyi erkek tarafı yapmış.

Bizimse Kayserideki düğünümüzde mekan, yemek,organizasyon tam bir rezillikti, takılan herşeyi eşimin ailesi düğünden sonra elimizden aldı, ev eşyalarına da destek olmadıkları için bir dünya borca girdik eşimle.Buna rağmen ben de ailem de hep güleryüzle anlayışlı davrandık. Eşimse çok mahcup oldu ve hala aklına gelince gözleri dolar.

Bunlar bir yana, biz evlendikten sonra kaynıma ev& araba da aldılar. Her seferinde de kayınvalidem annemi ve beni ayrı ayrı arayıp uzun uzun anlatıyor diğer oğluna neler aldığını, dalga geçer gibi de Allah size de verir inşallah diyor.

Biz eşimle ülkenin ilk üç üniversitesinden birinde okuduk ve Ankara’da özel sektörde çalıyoruz. Eşimin abisi ve karısı meslek sahibi değil, abisi kayınpederimin işinde çalışıyor. Onlara hiçbir şeyde yük olmuyoruz, uzağız ama buna rağmen bana kv,kp,kaynım ve eltim bana ve eşime çok kötü davranıyor. Bayramdan bayrama gittiğimizde bile huzursuzluk çıkıyor muhakkak. Eltim sürekli kendini benimle kıyaslayıp bana daha çok şey yapıldığını iddia ederek laf sokuyor. Ben yaptıklarına artık dayanamıyorum ve görüşmek istemiyorum, ama görüşmeyince de eşim çok üzülüyor.

Derdimi anneme anlatıyorum, asla saygısızlık yapmayacaksın, arayıp soracaksın ne olursa olsun, yoksa baban çok üzülür senle ilgili kötü bir şey duyarsa diyor, babamın çoğu şeyden haberi yok. Bana ettikler lafları duysa gelir beni alır. Kayınpederim daha ılımlı artık, benden biraz çekiniyor sadece eski samimiyetimiz yok. Kayınvalidemi ise ne zaman arasam bin pişman ediyor. Abisi ve eşiyle son gittiğimde olay çıkardıkları için konuşmuyorum.

1 aydır her gece ağlıyorum uyurken, eşimi çok sevmeme rağmen keşke şimdi kardeşlerimle, annemle, babamla olsaydım diyorum. Bekar günlerimi çok özlüyorum. Para, pul, mal, mülk çalışıp yapılır. Ama o sivri dilleri, yapılan haksızlıkları, saygısızlıkları unutmam mümkün değil.

Eşim ailesinden vazgeçemez, benimse sabrım kalmadı. Sizce bu insanlara hiçbir şey yokmuş gibi yine sıcak mı davranayım, yoksa mesafe mi koyayım?
Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Not:Uzun ve anlaşılmaz olduysa tekrar özür dilerim

Kafkasya da saygı gösterene saygı gösterilir. Diğerlerine yol görünür. Büyüklere saygıda kusur edilmez. Eltinizle görüşmeyin. Annenizin tutumu da şaşırtıcı. Herseyi gizleye gizleye nereye kadar. Esiniz sizi ailesiyle görüşmeye zorlayamaz. Ha üzülür surat asar, o zaman düğünü felan hatırlatin, bari yanında gözleri de dolsun.

Kuma gemisi yürümüş, elti gemisi yürümemiş.
Elti çatlayacak hasetinden sert şekilde tavrınızı koyun.
Anne babasına gerektiği kadar hürmet gösterin.
Sizin aileniz Allah razı olsun iyi insanlarmış ama bazıları iyilikten anlamaz başka şeyden anlar işte.

size yapmama sebepleri sizin kolunuzda altın bileziklerinizin olması bence..çoğu ailede durumu olmayan genelde kayırılır...sizin ailenizi de varlıklı ve hevesli görünce geri çekmişler kendilerini...yada diğer gelin daha yakın davranmıştır onlara...ayrıca burada haksızlık karşısında, sizde önce eşinizin masaya vurması gerekirdi elini...nasıl davranman gerektiğine kendin karar vermelisin, nasıl huzur bulacaksan öyle davran bence...

Esinizin ailesiyle aranız bozuk diye,1 aydır her gece ağlamak neyin kafası?
Bozuksa bozuk.
Mesafeli durulur olur biter.
Bizimkler de bana bayılmıyor,ben de onlara ama 15 de 1 görüsüryorz.
Bitti gitti.
Hic isim yok,onlar için ağlıcam her gece:)

Çok haklısınız, belki de benim eşime daha sert çıkmam gerekirdi

Araya mesafenizi köyün tekrar arayıp mevzu açılırsa kv bana onlara yaptıklarını söylese sürekli bunu neden sürekli anlatiyorsunuz diye sorardım .eltim bana bunları yaptılar diye o da sürekli anlatıyorsa lafı onunda ağzına tikardim ama asla kötü olmadan . Mesafenizi koyun ama insanlarda her zaman sizin morelinizi bozacak cesareti bulamamli . Size laf söylerken iki kere düşünmeli.

Aslında sizde neyin ne olduğunu biliyorsunuz .

Sizler okumuş meslekleri olan insanlarsiniz
Kayın ve eltiniz okumamış meslek edinememis..

Bazı aileler evlatlarına eşit yaklaşmak yerine pasif olana yardım etmeyi görev bilir.
Okumamış meslek edinememis oğlun arkasını toplar, geline iyi davranır ki aman oğlumuzu bırakmasın. Oğlumuza katlansin.. yanında dursun..

Size bir şey yapmayı da gerek görmezler. Kendiniz zaten yapiyorsunuzdur ve zaten sizin eşiniz sorunsuzdur. Arka toplamaya gelini el üstünde tutmaya çok da gerek yoktur..

Bu yurdumun hemen hemen her yerinde yöresinde karşılaşılan bir manzara..

Lütfen aldırış etmeyin.. böyle düşünceye sahip insanlar için yolunda giden evliliginize huzursuzluk katmayın.

Çok haklısınız, belki de benim eşime daha sert çıkmam gerekirdi

Eşinizi yerden yere vurmaya gerek yok. Oda durumların böyle olmasını istemezdi. Ailesi sanırım o becerikli ve okumuş diye elini ayağını çekmiş. Ama ailesine gerekenden fazla ilgi göstermenize yok. Heleki eltinizle görüşmemize hiç gerek yok. Herkes haddini bilsin. Yok bilmiyorlarsa Allaha yakın sizden uzak olsunlar. Ben öyle yapıyorum, kafam çok rahat

Kendi maasi olan,calisan,kimseye muhtac olmayan,hatta ve hatta ulkenin sayili universitelerinden mezun kisilerin (kadin veya erkek fark etmez) bu tur seylere kafa taktigini ilk kez duyuyorum. Esiniz keske her seyi tek basina kendisi yapsaydi,ailesine birakmasaydi dugunu,esyalari. O zaman ne ailesi elinden alabilirdi,ne gozleri dolardi,ne de uzulurdu.

Doğru uzaktayız çok şükür ama tacizleri sürekli devam ediyor. Daha geçen hafta Ankaraya gezmeye geldiklerinde son dakika haber verdiler, benim kuzenlerim yatılı misafirimizdi ve eltimleri ağırlayamadık diye demedikleri laf kalmadı. Böyle yazınca çocukça görünüyor ama ben umursamamayı başaramıyorum

o bu üzülecek diye niye kendinizi istemediğiniz şeylere zorluyorsunuz? eşiniz görüşmek istiyorsa görüşsün siz de kibar bir şekilde eşinize anlatın. zaten her şeyi unutun samimi olun desek yapabilecek misiniz? küçük büyük şeyler birikir hiç olmadık yerde patlarsınız ne gerek var

Kp belli ki işini oğluna devredecek, yaşlanıp kenara çekildiğinde oğlunun iş güç sahibi güçlü olmasını istiyor, belki yaşlılıkta onlarla daha yakın olacağını falan hesaplıyor. Böyle düşünüyorsa eğer yaptıkları normal. Siz annenize he deyin ama arayıp sormalarınızı seyrekleştirin.

Ölüye bile 1 ay ağlanmaz her gece. Bence siz pskilojik destek alın. Muhtemelen onları da fazla takıntı yapıyorsunuz. Ayrıca eşinizin ailesi ile sizin baba evine dönme isteğiniz farklı konular. Evliliğinizde mutsuzsunuz sanırım. Buna yoğunlaşın onları bırakıp.

İnsan iyi bir okul bitirince ailesinden, çevresinden ve sorunlarından sıyrılamıyor malesef. Sonuçta insan insandır, kim sürekli taciz edilse ve saygısızlık görse hoşnut olmaz diye düşünüyorum

Valla ben boyle bir durumda degil bir ay bir gun bile aglamam. Gece gunduz aglamak nedir? Mesafe koyarsiniz olur biter. Esim uzuluyor diye de ben bana deger vermeyen insanlarla icli disli olamam kimse kusura bakmasin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…