Eşimin Ailesine Nasıl Davranmalıyım?

Kp belli ki işini oğluna devredecek, yaşlanıp kenara çekildiğinde oğlunun iş güç sahibi güçlü olmasını istiyor, belki yaşlılıkta onlarla daha yakın olacağını falan hesaplıyor. Böyle düşünüyorsa eğer yaptıkları normal. Siz annenize he deyin ama arayıp sormalarınızı seyrekleştirin.
Haklısınız tabi ki onları desteklesinler maddi olarak, buna ben ne diyebilirim zaten. Benim üzüntüm sürekli kötü muamele görmek😔

Çok haklısınız, belki de benim eşime daha sert çıkmam gerekirdi
Eşimle evlilik hazirligindayken kayınvalidem gece gündüz kaynimin boşandığı eşini atıyor,verip veristiriyor ama bunu yaparken de kız tarafına düşer diyip bana aldirmaya çalıştıkları ama o gelinlerine aldıkları eşyaları anlatıyor bununla ovunuyordu. Yine birgün bir alışveriş sonrası aynı şey yapıldı ...eşimi karşıma aldım konuştum; " tüm hevesimin kursagima dizilmesinden sıkıldım ,kendi paramla rezil oluyorum ,bana ne senin eski yengenin yatagindan ?Aileme ne senin abine annenin ne aldığından ? Kendi aldığım eşyanın keyfini bile çıkaramıyorum ne kadar sürecek annenin bu muhabbeti ,ailem de sıkıldı artik " dedim. O oldu ..eltinin lafı uzun süre edilmedi.

Son düzenleme:
İnsan iyi bir okul bitirince ailesinden, çevresinden ve sorunlarından sıyrılamıyor malesef. Sonuçta insan insandır, kim sürekli taciz edilse ve saygısızlık görse hoşnut olmaz diye düşünüyorum😔
Hosnut olmayin tamam ama 1 ay her gece de aglamayin elalem icin. Kimse kimseye bayilmiyor, ama beklentiler farkli olunca,kafa yapisi ve alinan egitim de farkli olunca insanlarin degismelerini bekliyorum ben,en azindan mahallesine gore davranmamak diyelim. Yoksa okumamizin,meslek sahibi olmamizin,farkli cevrelere girmemizin ne anlami kaldi ki? Esinizin ailesiyle yolunuz ayri,beklentiniz ayri,dunya gorusunuz ayri. Ne diye kafaniza takiyorsunuz?

Ölüye bile 1 ay ağlanmaz her gece. Bence siz pskilojik destek alın. Muhtemelen onları da fazla takıntı yapıyorsunuz. Ayrıca eşinizin ailesi ile sizin baba evine dönme isteğiniz farklı konular. Evliliğinizde mutsuzsunuz sanırım. Buna yoğunlaşın onları bırakıp.
Eşimle mutluyum ama evliliğin bu gibi yükleri ağır geldi sanırım bana.Teşekkür ederim yönlendirmeniz için☺️

Fazla takıntı yapmışsınız . Mesafe koyun aranıza sık aramayın . Aradıklarında da normal konuşun . Eşiniz ile mutluysanız gerisi önemli değil. Geçmiş yada hali hazırda yaşanan olayları , geçen konuşmaları eşinize aktarıp huzurunuzu bozmayın . politik olun biraz o an cevabını verin ve susuturun .

Haklısınız tabi ki onları desteklesinler maddi olarak, buna ben ne diyebilirim zaten. Benim üzüntüm sürekli kötü muamele görmek😔
Onları yakın tutup sizi uzaklaştırma sebepleri işte ilk yorumumda yazdıklarım. onlara bir şey deme hakkınızı elinizden aldıklarını düşünüyorlar

1. Kaynın kpnin yanında çalışıyorsa, yani birlikte iş yapıyorlarsa ona ev ve arabanın alınması bana çok tuhaf gelmedi. Ortak kazançlarından alınmıyor mu?
2. Size düğün, eşya konusunda bir faydaları dokunmadıysa nasıl takıları elinizden alabiliyorlar? Vermeseydiniz.

Belli ki çok narinsiniz.
Eşinizle alakalı da bir probleminiz yok.
E senede 3-5 günde katlanılır bence. Ha bu kadar da memnun değilseniz gitmeyin.
1 ay ağlamak çok abartılı geldi bana.

kapını kapat keyfine bak.

ben arkadaş, patron, eşin ailesi hepsi için şunu düşünüyorum: sen bu insanları düşünüp geceleri ağlıyorsun, onlar o anda seni düşünüyor mu? senin için ağlıyor mu? yoooo.
o zaman sen niye bu insanlar için vaktini, enerjini harcayıp modunu düşüreceksin ki?
arama sorma, onlar ararsa da seni rahatsız etmeyecek kadar konuşmalarına izin ver. bayramda seyranda gittiğinde canını mı sıkıyorlar, dön eşine 'ayyyhhh ben çok darlandım sevgilim, hadi beni dondurma yemeye götür de tadım yerine gelsin' de kalkıver yanlarından.

kayınvaliden diğer oğluna aldığı şeyleri anlatınca da 'aaa iyi yapmışsınız, sonuçta onlar sizin desteğinize muhtaç, bizim gibi iyi üniversitelerde okumamışlar etmemişler, siz ömür boyu ellerinden tutacaksınız. artık ite kaka bir yere gelirler inşallah' de.

Son düzenleme:
Siz ne olursa olsun yine de kendi annenizi dinleyin, Eşiniz değerli bir insan siz değerli bir insansınız unutmayın.
Kıyaslandığınız kimseler siz kendi ayaklarınızın üzerinde durabildiğiniz için sizi kıskanıyorlar.

Eşinize bu noktada tepki göstermeyin, Sonuç ta Onlar eşinizin Atası. Bu noktada en Akl-ı selim düşünen Anneniz Ona kulak verin.

1. Kaynın kpnin yanında çalışıyorsa, yani birlikte iş yapıyorlarsa ona ev ve arabanın alınması bana çok tuhaf gelmedi. Ortak kazançlarından alınmıyor mu?
2. Size düğün, eşya konusunda bir faydaları dokunmadıysa nasıl takıları elinizden alabiliyorlar? Vermeseydiniz.
1.Çok haklısınız bu yorumunuzda ben eksik anlattım. Kayınpederimin işi emek gerektiren bir iş değil, birçok çalışanları var. Kaynım aslında bir iş yapmıyor, adı patron yani. Ama benim derdim bu değil, tabi ki alsınlar. Ama bana sürekli kötü davranmasınlar.
2.Benim için altınları almaları çok mühim değil, üzüldüğüm her şeylerini kabul etmeme rağmen yaranamamak.

Siz ne olursa olsun yine de kendi annenizi dinleyin, Eşiniz değerli bir insan siz değerli bir insansınız unutmayın.
Kıyaslandığınız kimseler siz kendi ayaklarınızın üzerinde durabildiğiniz için sizi kıskanıyorlar.

Eşinize bu noktada tepki göstermeyin, Sonuç ta Onlar eşinizin Atası. Bu noktada en Akl-ı selim düşünen Anneniz Ona kulak verin.
Annem kendisi de aynılarını yaşamış. Annem ve babam şu anda çok rahatlar maddi&manevi ve annem bunu hep babaannemle dedemin duasını almasına bağlıyor. Kendisi de yapılan hiç bir kötülüğe karşılık vermemiş gençliğinde, bana da sürekli dualarını al rahat et diyor. Ama ben gördüğüm muameleye dayanamıyorum😢

Çok teşekkür ederim iyi niyetiniz için

Aynı kökenli bir soydaşı olarak o adama üzüldüm gerçekten.
Bir tarafta kendi ailesi üvey evlat muamelesi yapsın, diğer tarafta karısı artık dayanamıyorumlarda, hergece ağlar zırlar bekarlık günlerini özler falan...
Garip ama hayatında bir kaynanası var adama gerçek manada destek olan. Helal olsun o kadına.

Doğru uzaktayız çok şükür ama tacizleri sürekli devam ediyor. Daha geçen hafta Ankaraya gezmeye geldiklerinde son dakika haber verdiler, benim kuzenlerim yatılı misafirimizdi ve eltimleri ağırlayamadık diye demedikleri laf kalmadı. Böyle yazınca çocukça görünüyor ama ben umursamamayı başaramıyorum😔
Son dakika haber verecek kadar görgüsüz ve düşüncesiz insanların söylediği lafları,
zerre kadar umursamam.
Evde yatılı misafir varken onları nasıl ağırlayacaktınız?
Akıl var mantık var,
niye takılıyorsunuz söylediklerine?

Ben önce lafa bakarım yerinde mi?
doğru mu?diye
sonra söyleyene bakarım,haklı mı?
niyeti ne ?diye.

Ülkenin önde gelen üç üniversitesinde okumak akademik bilgi ve kariyer sağlıyor insana ama evlilik yürütmek ve eş ailesiyle geçinmek ayrı beceriler istiyor.
insan ilişkilerinde dikkat edilecek hususları özellikle de sizden hoşlanmayan,
geçinilmesi zor insanlarla başetmeyi öğrenebilirsiniz.
Bunun için de önce ağlayıp,sızlanmayı,
kafanıza takıp,eşinizle ilişkinizi bozmayı bırakmanız lazım.

Çok sayıda ve çeşitlilikte yorum aldım, desteğiniz ve önerileriniz için minnettarım. Daha fazla takip edemeyeceğim için konuyu yoruma kapattırıyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkürler☺️.

size yapmama sebepleri sizin kolunuzda altın bileziklerinizin olması bence..çoğu ailede durumu olmayan genelde kayırılır...sizin ailenizi de varlıklı ve hevesli görünce geri çekmişler kendilerini...yada diğer gelin daha yakın davranmıştır onlara...ayrıca burada haksızlık karşısında, sizde önce eşinizin masaya vurması gerekirdi elini...nasıl davranman gerektiğine kendin karar vermelisin, nasıl huzur bulacaksan öyle davran bence...
Katılmıyorum.meslek sahibi gelin olunca sürekli çift maaş muhabbeti duyulur.o yüzden konu sahibinin de eltisi hasetinden çatlıyor.siz de onu asla muhattap almayın hatta ayaklarınızın üzerinde durduğunuz için daha da çatlatın. Yeri gelince kimseden lafinizi esirgemeyin haklıyı haksızı görsünler.ama her gece ağlamaklık bir durum yok zaten başka sehirdesiniz ve eşinizle de mutluysanız diğerlerine mesafenizi koruyun ve mutlu olun.

Merhaba sevgili KK üyeleri,
Benim derdim eşimin ailesine nasıl davranmam gerektiğini bilememem. Kafam karışık olduğu için konu da biraz uzun olacak malesef, şimdiden teşekkür ederim sabrınız için.

Eşimle üniversitede tanıştık, mezuniyetin ardından çıkmaya başladık ve 1 sene içinde evlendik. 3 senelik evliliğimizde birbirimizle hiçbir sorunumuz olmadı çok şükür, eşimin ailesi hariç.

Ailelerimizin memleketi Kayseri ve kökeni aynı, ikimiz de Kuzey Kafkasyalıyız, ailelerimiz de muhafazakarlık ve kültür olarak çok benzer. Eşimin ailesi Kayseri’de yaşıyor, benim ailemse Eskişehir’de.
Eşimin annesi ve babası nişanlanana kadar benimle aşırı ilgiliydi, fakat düğün tarihi belirlenince birden iletişimimiz kesildi.

Annem ve babam tek kızları olduğum için düğünümüze çok heves etti, kına gecemi, gelin hamamını ve düğünümü Eskişehir’de güzel bir otelde, yemekli ve organizasyonlu yaptılar. Aynı şekilde evin bütün elektronik eşyalarını, yatak odasını eksiksiz aldılar ve düğünde takılan her şeyi bize verdiler.

Eşimin ailesinden de bir iğne bile istenmedi. Bu arada kp oldukça varlıklı ve tanınan biri.Eşimin bizden 2 yaş büyük abisinin düğününü 5 yıldızlı bir otelde yapmışlar, eltimin memleketinde bir düğün daha yapmışlar, kızın çeyizi bile yokmuş herşeyi erkek tarafı yapmış.

Bizimse Kayserideki düğünümüzde mekan, yemek,organizasyon tam bir rezillikti, takılan herşeyi eşimin ailesi düğünden sonra elimizden aldı, ev eşyalarına da destek olmadıkları için bir dünya borca girdik eşimle.Buna rağmen ben de ailem de hep güleryüzle anlayışlı davrandık. Eşimse çok mahcup oldu ve hala aklına gelince gözleri dolar.

Bunlar bir yana, biz evlendikten sonra kaynıma ev& araba da aldılar. Her seferinde de kayınvalidem annemi ve beni ayrı ayrı arayıp uzun uzun anlatıyor diğer oğluna neler aldığını, dalga geçer gibi de Allah size de verir inşallah diyor.

Biz eşimle ülkenin ilk üç üniversitesinden birinde okuduk ve Ankara’da özel sektörde çalıyoruz. Eşimin abisi ve karısı meslek sahibi değil, abisi kayınpederimin işinde çalışıyor. Onlara hiçbir şeyde yük olmuyoruz, uzağız ama buna rağmen bana kv,kp,kaynım ve eltim bana ve eşime çok kötü davranıyor. Bayramdan bayrama gittiğimizde bile huzursuzluk çıkıyor muhakkak. Eltim sürekli kendini benimle kıyaslayıp bana daha çok şey yapıldığını iddia ederek laf sokuyor. Ben yaptıklarına artık dayanamıyorum ve görüşmek istemiyorum, ama görüşmeyince de eşim çok üzülüyor.

Derdimi anneme anlatıyorum, asla saygısızlık yapmayacaksın, arayıp soracaksın ne olursa olsun, yoksa baban çok üzülür senle ilgili kötü bir şey duyarsa diyor, babamın çoğu şeyden haberi yok. Bana ettikler lafları duysa gelir beni alır. Kayınpederim daha ılımlı artık, benden biraz çekiniyor sadece eski samimiyetimiz yok. Kayınvalidemi ise ne zaman arasam bin pişman ediyor. Abisi ve eşiyle son gittiğimde olay çıkardıkları için konuşmuyorum.

1 aydır her gece ağlıyorum uyurken, eşimi çok sevmeme rağmen keşke şimdi kardeşlerimle, annemle, babamla olsaydım diyorum. Bekar günlerimi çok özlüyorum. Para, pul, mal, mülk çalışıp yapılır. Ama o sivri dilleri, yapılan haksızlıkları, saygısızlıkları unutmam mümkün değil.

Eşim ailesinden vazgeçemez, benimse sabrım kalmadı. Sizce bu insanlara hiçbir şey yokmuş gibi yine sıcak mı davranayım, yoksa mesafe mi koyayım?
Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Not:Uzun ve anlaşılmaz olduysa tekrar özür dilerim
Size karşı yapılan her şey kıskançlıktan bence kalitenizden ödün vermeyin zaten çokta yakın değilsiniz özel günlerde bayramlarda falan arayın sorun süreyi kısa tutarak ziyaretlerine de gidin eşiniz için yapın ne yapıyorsanız Allah herkesin gönlüne göre veriyor zaten

X