Eşimin ailesi ve kaynım.

Çok şükür evimiz var. Rabbim olmayanlara versin. Ama biz o kadar borç ödemekle uğraşalım. Kaynım sorumsuz diye hiç birşey yapamadan sahip olsun.

Buram buram kıskançlık kokuyor bu yazılanlar.

Çalışıyorsunuz , evinizi barkinizi kurmussunuz , neyin sıkıntısı bu bu böyle.

Her kardeş eşit şekilde evlendirilecek diye birbirimize yok ki .

Sizin işiniz gücünüz varmış yapmışsınız, diğer oğlunun geliri yok baba destek.olmak istiyor.

Kendi ailenizin yaptıklarımı ballandirarak anlatmissiniz , onların verdiği evi " sadece " diye söz etmişsiniz.

Ailenizin yaptigininin bilmem kaç katıdır o ev.

En kötü en berbat ev 100 binden başlıyor.

Borcunuz var ama en azından eviniz var , yatırım olmuş oldu . Kira odemiyorsunuz.

Biraz elinizndekinin kıymetini bilmelisiniz.

"sadece ev verdiler... " diyecek bir sözüm yok.
Sadece ev neyini anlamadınız iki harf ve tek kelime oysa gelinimizin ailesi öylemi kınaa, yatak odasııı, takılaar... daha mütevazılık edip yazmadığı neler var kim bilir. Kalkmış sadece evle kıyaslıyorsunuz cık cık cık. Hiç evle kına bir mi mazallah ya kına yapılmasaydı evlilik geçerli olur muydu. Biraz adalet pleas... :olamaz:

Sadece ev neyini anlamadınız iki harf ve tek kelime oysa gelinimizin ailesi öylemi kınaa, yatak odasııı, takılaar... daha mütevazılık edip yazmadığı neler var kim bilir. Kalkmış sadece evle kıyaslıyorsunuz cık cık cık. Hiç evle kına bir mi mazallah ya kına yapılmasaydı evlilik geçerli olur muydu. Biraz adalet pleas... :olamaz:
İki oğlum var. Şurada bazı konuları okudukça insanı evlat evlendirmekten soğutuyorlar resmen :sinirli:

Siz öyle kabul etmişsiniz yapmamışlar. Kaynınızın müstakbel eşi öyle istiyordur yapacaklardır.
Doğru olan eşit davranmak tabi ama sonuçta onların parası. Evlenecek olanda kaynınız. Sizi ilgilendirmez diye düşünüyorum.

Parası sizden çıkmıyorsa hiç karışmayın bence, sizlik bir durum değil çünkü. Adınız kıskanç eltiye çıkar hiç o toplara girmeyin bile.

Kızlar Merhaba. Konu dışı biliyorum ama bu konuyu konuşacak kimsem olmadığı için yazıyorum.
2 yıllık evliyim. Eşimle herşeyimizi kendimiz yaptık. Benim ailem yatak odası takımımı ve kına salonu takımı ve takıları taktılar. Eşimin ailesi ise ev verdi sadace. (O da eşimin dedesinden kalma)
Kredi çekip yaptık. Bazı verilmesi gereken parayı ise takılarımı verip hallettik.
Takım hiç yok. Soruyorlar düğünlerde ben takı takmayı sevmiyorum diyorum. Ama üzülüyorum. Eşim söz verdi zaten. O da üzülüyor.Durumumuzu toparlayalım alacağım. Annelik hediyesi 5 taş istediğimde bile ne yapacaksın ben sana bilezik alacağım diyor. Ben bunlara takılmam. Huzurlu olalım yeter.
İkimizde resmi kurumda çalışıyoruz.Çok az borcumuz kaldı. Sonra çocuk dedik.
Kaynım sorumsuz, işsiz, keyif adamı. 26 yaşında. Arkadaşlarıyla tatil yapmak için işini bırakan biri düşünün. Babasından harçlık alır arkadaşlarıyla gezer. Arabayı alır şehir dışına çıkar. İçip eve gelir mahalleyi havaya kaldırır. Çok şükür eşim tam tersi. Ve eşim hiç sevmez. Allah korusun ama keşke ölse der. Neyse dün gece eşimin ailesi, babaanne ve anneannesi bizdeydi. Konu kaynım geldi. Kaynım evlenmek istiyormuş. Kız arkadaşı var zaten. O da evlenince çalışmam modunda. Kayinpederim evlendireceğim. Herşeyini ben yapacağım dedi.
Eşim ben kendim yaptım. O da çalışsın kendi yapsın dedi.
İşte kardeşini bilmiyor musun? Senin gibi şanslı değil. Sizin geliriniz iyi.
Eşim evini ver çalışın kendi yapsın. Nikahtan gitsin o zaman dedi.
Kayınpederim abim düğün yaptı. Ben niye yapmıyorum der dedi. Sonra kayınvalidem konuyu kapattı. Ben tam konuşulanları duyamadım. Çay getiriyordum.
Ama eşimle kendimi salak gibi hissettim.
Anneannesi ve babaannesi olduğu için ağzımı açmadım.
Ve zamanı gelince kayınpederimin dediği gibi olacak muhtemelen.
Eşimle bu durumu konuşmayı düşünüyorum zaten.
Bundan sonra nasıl tepki vereyim sizce?
Benim gibi başına gelen var mı?
E adam size de ev vermiş bugün bi ev ne kadar haberiniz var mı
Kira ödeyecektiniz diger türlü

Biz sorumluluk sahibi insanlarız diye herşeyi kendimiz yapabildik. Ama kaynım ve sevgilisi sorumsuz diye eşimin ailesi herşeylerini yapacaklar.
Sorumsuzlarmış işte kendin söylüyorsun
Para yoksa nasıl yapacak
Siz çalışıyomuşsunuz iyi kötü yapmışsınız

Tamam adeletsizlık var ama karışmayın siz

Ben evin sorumluluğunu alamayan keyfi işten çıkan birinin evlenmesine karşıyım. Böyle biri evlenince düzelmiyor olan doğan çocuklara oluyor.
Kayınpederin sağlığında yardım eder. O ölünce ne olacak.
Zorda olan evlada yardım edilir destek olunur. Ama sorumsuz evlada yapılınca diğer çocuklara haksızlık oluyor.
Anne baba belki düzelir diye sorumsuz olanı evlendiriyor ama başına daha büyük bela oluyor keşke evlendirmese idim diyor.
Hiç karışma boşver kendi huzuruna bak.
Zaman geçsin pişman hallerini izlersin.

Konu sahibi sizi anlayabiliyorum. Bazı telaffuzlariniz yanlış anlasilmaniza sebep olmuş sadece. Bu 'sizi ilgilendiren kısmı neresi' diyenleri de anlayamıyorum doğrusu. Ortada bı adaletsizlik var ve yapılan bu adalatsizlikte konu sahibine yapabildiği için ortada konu sahibini ilgilendiren bir durum var.Evet kayinpederin kendi parası istediği gibi tasarruf edip kullananabilir ancak bunun da bazı sonuçları olur. Bı oğluna daha fazla yardım edip diğer oğluna az yardım ederse,bunun bı karşılığı olur. Anladığım kadariyla konu sahibinin temel rahatsızlığı kayninin yata yata evlenicek olması. Kişi çalışıyo olsa ancak parayı yetiremiyo olsa konu sahibi 'kardeş' vasfıyla yardım dahi yapsın ama durum 'armut piş ağzıma düş' durumu. İnsanız,nefsimiz var ve bu durumu ben de yaşıyor olsam benim de zoruma gider.
Size düşen laf sokmak değil,bu durumda neler hissettiğinizi uygun bir dille gerek sen gerek se eşinin, aileye söylemesi. Yoksa tavşan daga küsmüş dağın haberi olmamış durumları yaşanabilir. Ondan sonra da aile ilişkilerinizi aldığınız reaksiyonlar karsisin da tekrar değerlendirirsiniz.
Beni anladığınız için ve öneriniz için teşekkür ederim.

Sizden ve eşinizden maddi yardım talep etmedikleri müddetçe sorun yok bence.size ev dışında yardım etmeyip kaynınıza her konuda yardım edecekler ve bu da sizin gözünüzde evlat ayrımı olacaksa eşin mesafeli davranabilir ama sizi ilgilendirmez. Bir de ben, o geline şu yapıldı bu geline de bu yapılacak mantığına sinir oluyorum çünkü o zamanın maddi durumu, modası, karşı tarafın isteği farklıdır. Çok da takılmayın eşinizle mutluysanız eş ailesinden yana büyük derdiniz huzursuz edilmeniz yoksa keyfinize bakın değmez.

Valla cok bisey demeyin şu durumda esiniz zaten aninda tepkiyi vermis ve kardesine göre iyi birisi. Kendi geciminize bakin derim. Yolunuzu cizmissiniz

Bu arada nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ev fiyatları eski de olsa 200 binden başlıyor.hatta daire değil müstakil evse bir de arsa fiyatı var.semtine göre de bu fiyatlar değişiyor artıyor demek istediğim aslında size de çok şey yapmışlar.

Takılarımı ev almak için bozdurdum, bir alyansım var. onu da takmayı cidden sevmiyorum. hiç de dertlenmedim neden takım yok düğün dernekte takamıyorum diye. altın olmayan o kadar orjinal modern takılar var ki, hiç canımı sıkmaya değmez. pırlanta ise, çoğu fake takıyor.

Sizden para istemedikleri sürece sorun yok bence.
Evleneceğim diye tutturan herkesin bence kendi düğününü, eşyasını yapabiliyor olması lazım. Aileler destek olabilir. Siz de ne güzel kendiniz yapmışsınız aileler destek olmuş, eşinizin ailesi daha nasıl destek olsun size.

Kaynınız madem sorumsuz ve işsiz neden evleniyor onu anlamadım. Ama ailesinin herşeylerini yapmak istemesi de çok abes değil. Sizden para istemiyorlarsa sorun etmeyin.

Bi de merak ettim kaynınızın düğününü eşyasını yapıp üzerine eski meski bi ev verecekler mi?

Tepki verip neden huzurunu bozasin ki? Gecmisi gecmiste birakmalisin uzatirsan sen zararli cikarsin. Sen mutlu olmana bak ne guzel kimseye minnet etmeden kocamla heeseyimi kendim yaptim de keyfini sür bunun

iyi ki takıya önem vermiyorsunuz, bir paragraf takı muhabbeti yapmışsınız..
herşeyi siz yapmamışsınız, yapsanız evi biz aldık derdiniz. bu devirde kira ödemeden evlenmek kaç kişinin şansı acaba ?
gerçekten huzura önem verin ve kaynınıza takılmayın. herkes kendi kısmetini yaşar.
size ne kaynınızdan ?

X