Eşime haksızlık mı ediyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

beyazyakali35

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2024
12
-27
40
Merhaba arkadaşlar.
Konuya nasıl başlayacağımı bilmiyorum. İçimden geldiği gibi yazacağım.
Sürçü lisan olursa affola.
20 yıllık evliyim, severek evlendik.
Eşim esnaf. Ben memurum.
Yıllar içinde bozulan ekonomi ve düşen alım gücü ile çok işyeri açıp kapadık.
İnternet alışverişinin öne geçmesi ile küçük esnaf olarak başa çıkamadık.
Defalarca iş değiştirdik.
Her seferinde maddi manevi eşimin yanında oldum.
Hep yeniden bi şeyler denedik.
İkimizde yıprandık.
Milyon nüfuslu büyükşehirde yaşıyorduk ve eşim son yıllarda bana küçük bi İl’e geçmemiz gerektiğini artık bir değişim yapmamızın şart olduğunu söyleyip tayin istemem için ikna etmeye çalışıyordu.
Sonunda bende ikna oldum ve tayin istedim. Oldu.
Daha küçük bir İl’e istedim ama istediğim il’in 20 bin nufüslü ilçesine tayin oldum.
Yaşadığımız yerden tam 500 küsür km uzaklıkta bir sahil kasabasına geldik.
İl hayali ile yaparım dediği şeyleri bu küçük ilçede maalesef yapamadık.
Hiç iş bulamadı.
Geleli 3 ay oldu.
Diğer taraftan çalıştığım yer 30 kişilik bir devlet kurumu bünyesi.
Herkes yaşını başını almış çoğunluğu memur çiftlerinden oluşan ve son ekonomik uçurumlar hariç öncesinde evlerini arabalarını almış durumu iyi olan insanlar.
Yani şöyle diyeyim maaşlarından her ay 500 Euro günlerine girebilen daha rahat insanlar.
Burası bir sahil kasabası her yer yeşillik, deniz.
Haftabaşı konuşulan şeyler ; kim haftasonu nerede ne yaptı ne yedi ?

Gelelim konumuzun beni düşündüren kısmına.

Eşimin ticari bir arabası var. Kendi arabası ile kargo dağıtımı yapma fikri oluştu ve araştırdı, istedi ve başvurdu.
Yanıt olumlu geldi.
Küçük sahil kasabası dediğim yerde bir kargo potansiyeli varmış ki akıllara zarar.
Hiç beklemiyorduk.
Şuan deneme aşamasında ama yakında başlayacak.
Ve verildiği bölge bizim kurumunda içinde olduğu yer.
Rızk nasip meselesi tabii her seferinde olumsuzluklar olmasına rağmen koşturması takdire şayan gerçekten gurur duyuyorum.
Evde oturup iş yok diyebilirdi,demedi araştırdı.

Ama işte kuruma kargocu olarak gelecek olması beni rahatsız etti
Neden bilmiyorum rahatsız oldum.
Muadil dönemimdeyim ondan mı bilmiyorum ama bu şekilde muhatap olmasını istemezdim.

Sizce yanlış mı düşünüyorum yoksa siz olsanız sizde rahatsız olur muydunuz?
Bunu da eşime belli ettim biraz ve modu düştü
Lütfen kırıcı yorum yapmayalım gerçekten üzülüyorum.

Evet, eşinize haksızlık ediyorsunuz. Resmen adamdan ve yapacağı işten, sizin kurumunuza geldiğinde eşiniz olduğunun öğrenilmesinden utanmışsınız.

Kesinlikle haksızlık ediyorsunuz.
Bu durumundan çekinmek hatta direkt utanmak yerine eşinizle bence gurur duymalısınız.
O adam da istemez kendi işinin patronu iken sürekli paket taşımak, laga luga duymak lakin egosunu bir yere koymuş, evinin geçimi ailesinin geleceği için radikal kararlarla hayata bir yerinden tutunup daha iyi olmaya çabalıyor.
Kendinizi düşünün, yapabilir miydiniz?
Burnunuzu düşürüp bu yaşınızda eşinizin yaptığı özveriyi kendiniz gerçekleştirebilir miydiniz?…

Alın teri dökülerek namusuyla çalışılan hiçbir işten rahatsız olmamalısınız, eşiniz çalıştığınız kuruma çaycı temizlik görevlisi olarak da girebilirdi, aksine çabaladığı için takdir etmeli gururla bu benim eşim diyebilmelisiniz.

Yeni kurumunuzdaki insanların hayatına hafta sonları neler yaptıklarına bakıp etkilenerek eşinizden rahatsız oluyorsunuz ve kesinlikle haksızlık ediyorsunuz.

Çok haklısınızzz çokkk

E tamam siz de birilerinin işini yapıyorsunuz eşiniz de öyle yapacak. Gururunu kırmayın o bölgede olmayan bir şey yapıyorsa eşiniz çok popüler olacak. Mesela hepsiburada kargocumuz var bizim sabit aynı kişi. Bütün mahalle tayfun abi tayfun abi diye peşinde adamın çünkü kargolarımızı güzel getiriyor yarın getirseniz olur mu diyoruz elinden geleni yapıyor. Burda çok sevilen biri oldu yani. Siz de böyle düşünün bunu ezik bir iş olarak görmeyin

Yalan söylemeyim hic standartlarim yokmus gibi yapamicam ben de rahatsiz olurum da. İş yerime gelmesi yüzünden degil sırf, komple hayatimda benden daha tahsilsiz biri olduğu icin olurum. Sizinki baskasi ne der kafasi. Normalde olmuyorsunuz da millet görünce mi mesele? Insanlari bu kadar umursamayin. 3 aydir sormuslardir zaten eşin ne is yapıyor diye, ne dediniz?

Ben asla rahatsız olmam. Helal kazandıktan sonra. Diyelim öğretmenim ve eşim okulda hademe. Yine rahatsız olmam. Bu düşünceleri asmadiktan sonra kendimi gelişmiş de saymam. Ne yani kast sisteminin varlığını mi kabul edecegim. İş iştir. Meslek meslek. Hademe öğretmen ornegini de hademeligi düşük gördüğüm icin vermedim. Öğretmen olan bir akrabamız ortaokul mezunu biriyle evlenince diğerleri o şekilde dalga geçmişti. Kendi okuluna hademe olarak eşini alır diye. Ondan bu örneği verdim.

Eşim üniversite mezunu ama hep ticareti tercih etti.
İlk geldiğimizde sorduklarında şuan işsiz dükkan açmak istiyor dedim.

Zor bela iş bulmuş. Çalışmış bacalamış. Dediğiniz gibi evde oturup iş yok diyebilirdi ama demedi. Haksızlık yaptınız

Çok haklısınızzz çokkk
Belli ki eşiniz iyi dürüst ve çalışkan bir adam, bunlar günümüzde her insanda bulunmamaya başlayan özellikler, bu bile eşinizle gurur duymanıza yeter, ne başkalarının hayatına bakıp kompleks yapın ne bu sebeple eşinizi kırın.
Ne güzel severek evlenmişsiniz mutlusunuz, ekonomik şartlar sizin veya eşinizin elinde miydi ki esnaflığı tembellikten mi bıraktı? Hayır, sizin gibi milyonlarca aile var belki daha kötü şartlarda yaşayan ama hala birlikte kalabildikleri için mutlu olan.

Eşiniz yılmamış defalarca sıfırdan başlamış ama onun elinde olmayan sebeplerden yürümemiş, şimdi bambaşka bir rota çizmiş ki kendiniz dediniz epey de potansiyeli olan bir yere düşmüşsünüz, bunda ne utanılacak ne rahatsız olunacak hiçbir şey yok.

Ben esnaf kızıyım, rahmetli babam milyon tane iş yaptı severdi bir şeylerle uğraşsın, bir dükkanımız vardı teknik servis üzerine, o dönemler teknik destek de verseniz adınız tamircidir hala da öyle:)) bazen babamın alacaklarını toplamaya ben giderdim ismimi bilmeyenler tamircinin kızı geldi derdi rahatsız olmazdım çünkü babam ayıp bir şey yapmıyordu, mahallemizde evlere süt dağıtan bir adam vardı onun da kızı arada evlere süt dağıtmaya çıkardı, ben de onun ismini bilmezdim bir gün kapı çaldı bu kız geldi süt getirmiş anneme, kapıyı ben açtım sütçünün kızı gelmiş diye anneme seslendim, kız çok alınmış annesine beni şikayet etmiş, yahu dedim ne var bunda beni de tamircinin kızı diye çağırıyorlar, insan babasının ekmek parasından utanır mı?

Sizinki de o hesap, eşiniz namusuyla çalışıyor kalbini kırdıysanız özür dileyin gönlünü alın ve rahatsız olmayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…