Eşime haksızlık mı ediyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendim de bugün işsiz kalsam her işi yaparım. Temizlikle aram iyi değil, iyi olsa evlere temizliğe de giderim. Üniversite mezunuyum falan filan demem. İnsan üniversiteyi illa meslek için okumaz. Kendini gelistirmek için okur. Tabiki iş ararken en rahat ve en yüksek geliri hedefleyen işler bakarım. Ama bulamazsam kademe kademe bir alt gelir, bir alt daha yorucu iş seklinde sıralama gider. Ama hizmet sektörü diye küçümsemem. Esasında doktorluk da hizmet sektörü bir açıdan bakarsanız. Ama prestijli. Ki ben insanlara hizmet etmeyi de severim. Hizmet sektöründe başarili olurdum. Öğrenci iken kasiyerlik yapmıştım ve müşteriler bana ayrıca teşekkür ederdi. Kibar ve yüzlerine gülerek para üstü verdiğim için. İlk kez bir kasiyer yüzümüze baktı falan derlerdi. Ben seviyorum hizmet sektöründeki işleri de. Tabiki yorucu bir iş. Hali hazirda isim varken tutup yapmam. Ama zorda kalınca yaparım. Issız ıssız baskasina el acmaktansa yapabilecegim her işi yaparım.

Muhendisler beni yanlış anlamasın ama nedense muhendislerde ekstra bir ego oluyor. Tamam illaki yüksek puanla girilen bölümlerde ego oluyor..onu anlarım ama çok düşük puanlarla girilen mühendisler bile aşırı bir hava oluyor. Orman mühendisi, makine mühendisi, çevre mühendisi mesela..mühendisim mühendisim diye sürekli vurguluyorlar. Bu örnekleri benim donemimde düşük puanlı oldukları için verdim. Şu an yüksek puanlı olabilir bilemem ama. Doktorlar da genelde doktor olduğunu belirtir ama adamlar bilmem kaç puanla giriyor ve bazı durumlarda hayat kurtarıyor. Normal bir ego bir yerde. Ama muhendislerde özellikle kadın muhendislerde ben mühendisim şundan aşağısı ile evlenmem kompleksini çok duydum.

Gıda mühendisiyim. Şundan aşağısı ile evlenmem deseydim eşimle evlenmezdim. Öyle bir şey değil. Ego da değil aslında haftasonu beraber vakit geçirmek için dükkanda beraber kasa kapadık senelerce.
Yanlış düşündüm ve etkilendim belki de buradaki hayatlardan.
Bu duygudan kurtulmak için yazmak istedim buraya.

Ne güzel yol gösterici yorumlamışsınız çok teşekkür ederim

Sizin için demedim. Yani bilemem ne düşünceye sahip olduğunuzu. Ama çevremde çok var böyle mühendis. Siz de kendi muhendis cevrenizden etkilenmiş olabilirsiniz.

Eşinizi halen sevdiğinize emin misiniz ? Seven insan tam tersine; eşi kuruma kargo dağıtmaya gelince üzülür mü, kendini rahatsız hisseder mi vb diye düşünmez miydi ?

ben öğretmenim eşim esnaf bakkal dükkanı var. liseden doktor mühendis öğretmen arkadaşlarımla çok iyi anlaşır benim arkadaşlarım tarafından çok sevilir. ben bazen ayrı hayatlar yaşadığımızı düşünerek rahatsız oluyorum ama sonra onun çalışkanlığını çabasını görüp kendime geliyorum…

Haklısınız.
Her biriniz kendi üslubunca bana hatamı söylemiş, yazmış lakin bende işte tamda bu duygu ile başedemediğim için yazmak istedim.
Teşekkür ederim herkese.
Silkelendim.

Bu tür şeyleri sorun eden biriyseniz baştan kendinizle aynı statüde biri ile evlenmeniz iyi olurmuş . Sizi anlıyorum çevrenizdekiler yüzünden böyle hissediyorsunuz ama onlarla en fazla kaç sene aynı ortamda çalışacaksınız ki ? Eşinizle bi ömür aynı ortamdasınız onlar geçici onlar için eşinizi kırmayın

Size istinaden söylemiyorum ama bir akrabamız küçük yaşta evlendi eşine liseyi bitirmek istediğini söyleyince eşi kabul etti sonra unv kazandı bitirdi öğretmen oldu. Eşi Dershaneye yolladı kpss yi kazandı öğretmen oldu. içecek taşımacılığı yapti senelerce direksiyon salladı hem eşini hem çocuklarını okuttu. Sonra noldu 15 sene sonra karısı bizim kafalarımiz uyuşmuyor deyip adamı boşadi. Kizini yanına alıp oğlunu bıraktı simdi tatil tatil geziyor. Sizin için demiyorum yanlış anlamayın ama böyle çalışıp çabalayan adamlarda üzülmesin ya. Eşiniz size sırtını dayasa gelirimiz var deyip beklese daha mı iyi ? Kusura bakmayın çok yanlış fikirlerin içindesiniz.

Eşinizin gönlünü alın çünkü baya haksızlık etmişsiniz. Ne ayıp şey, adam alın teriyle para kazanacak, karısı 5 yaşında çocuk gibi işinden utanıyor. Hayatta her şey prestijli bi iş değildir. Eşiniz sorumluluk sahibi olmasaydı da burda ağlayacaktınız kzlar kocam evde yatıyor iş beğenmiyor diye.

Ülkemiz şartlarında bir memur kargo görevlisine göre çok da üstün sayılmaz. Eşiniz alnının teriyle gayet düzgün bir iş yapıyor, haksızlık etmeyin derim ben. Bir de çevrenizdekilerin durumu ne kadar iyi olursa olsun kendinizi onlarla kıyaslamayın. Aynı işi yapan her insan aynı şartlara, aynı maddi imkana sahip olacak diye bir şey yok.

Eşim üniversite mezunu ama hep ticareti tercih etti.
İlk geldiğimizde sorduklarında şuan işsiz dükkan açmak istiyor dedim.

İşsiz olmasının daha az rahatsız etmiş olması ilginç değil mi?
Yani ben statüye çok takılan bir insan olduğunuzu düşünmüyorum.
Kargo dağıtma meselesini ekstra takmışsınız sanırım.
Belki de eşinden boşanabilmek için böyle bir hırsla okumaya vermiştir kendini yani keşke hikaye böyle olsa. Sizin anlattığınız türlüsü çirkin

E siz de kendi işinizi kursanız memurluktan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Mühendislik şirketlerinin oynadığı paraları görseniz dudağınız uçuklar. Ayrıca dudak uçuklatacak kadar kazanmasanız bile statünüz memur değil patron olur. Ki yine de memurluktan fazla kazanırsınız zamanla. Siz gidip memur olmuşsunuz, ev araba 500 euro’luk gün muhabbeti yapıyorsunuz. Eşiniz sizin bu vizyonsuzluğunuzdan utanıyor mu?

Benim arkadaşım öğretmen eşi de güya esnaf cocuguymus.
Zamanında çok çalışmış şuan evde duruyor.
Adamın yaşı 30.
Kadın öyle gururla anlatıyor ki sanki adam ellisinde emekli oldu.
Kocan ne iş yapıyor deyince sanki işadamı gibi bahsediyor.
Adam şuan evde çalışmıyor babasından para alıyor arada evde uygun bulursa araba al sat yapıyormuş bu da onun uydurduğu bir yalan da.
O kadar tuhafıma gitti adamın sigortası babası ödüyor düzenli gittiği iş yok.
Bir de bu kadın koştur koştur işten gelip bu adamı doyurmak için türlü türlü yemek yapıyor. Titizmis herşeyi yemezmis herşeyi giymezmis.zengin cocuguymus bla bla.
Bu kadın bu adamla öyle gurur duyuyor ki anlatamam.
Kendi de okulda bir para olacak iş var mı diye pusuda bekliyor.
O yüzden içiniz rahat olsun.

Aslında cevabı siz de biliyorsunuz. Eşinize bunu nasıl belli edebildiniz. Şok oldum. Kafamda canlandıramadım.
Gönlünü almalısınız. Tam tersi bir durumda, sizin onun işyerine gitmesinden rahatsız olacağını belirttiğimi düşünün. Hem de alın teri ve helal rızkı peşindeyken.
Esnaf kızıyım, on kere iş batırıp kurdu babam. Annemin işi hep stabil ve iyiydi ama hiç bir gün konu olmamıştır. Hep gurur duymuştur annem.

Arkadaşlar yazılması gerekenleri yazmışlar.
Duygularımız elimizde olmadan belirir zihnimizde, kalbimizde.
Bu konuda sizi eleştiremem.
Bununla birlikte söylem ve eylemlerimizi kontrol edebiliriz.
Eşinize tavrınızı gözden geçirmenizi ve gönlünü almanızı tavsiye ederim.

Değerli olma, toplumsal statü ile değerli hissetme ihtiyacınızın altında yatan sebebi bulursanız bu duygularınızı daha rahat ve doğru yönetebilirsiniz.
Biraz düşünün ve bilinçaltınızla konuşun.
Cevabı orada sizi bekliyor.

Eşinize hayırlı işler, sağlıkla bol kazançlar diliyorum.

Not: Muadil başka bir kavram, muayyen gün diyoruz adet döngümüze.

Benim bir arkadaşım kargo kuryesiydi ve çok severim onu, karakterli, iyi bir çocuk, çokta eli yüzü düzgündür. Doktorların oturduğu siteye kargo götüre getire ordan doktor olan bir bayanla tanışmıştı. İlk başta arkadaş oldular, sonra evlendiler.

Kadın aileden zengin, hekim, ayrıca çok güzel bir bayan ve aşırı mütevazi. Oturduğu evi görseniz bayağı lüks bir sitede dubleks, arabası falan lüks.

10 sene oldu bunlar evleneli, cocuk halen bırakmadı kuryeliği. İlk uno marka bir araba aldı çocuk, çalıştıkça 2. El bir opele yükseltti, şu an halen o arabası var.

Eşine güvenip, başka iş kurabilirdi ama kendi emeği ile tutunma çabasında. Ne oldum delisi olmadı ve kadının oturduğu sitede oturanlar varlıklı insanlar olmasına rağmen, kadın kendiside varlıklı olmasına rağmen hiç gocunmadı.

O kadar güzel, mutlu bir evlilikleri var ki, görseniz imrenirsiniz. Yaşları genç ve daha yeni çocuk düşünüyorlar. 10 sene bekleme sebebi ise kurye olan arkadaşım " Maddi olarak ancak yetebilir duruma geldim" dedi. Karısının parası var, ama arkadaşım, kendisi başarmak istedi.

Eşiniz, tembel değil ve tırmalaya tırmalaya didinirken, gurur duymanız lazım, utanmak yerine. Siz memursunuz, eşiniz müdür kadrosunda bir memur olsa, sizi aldatsa, ilgisiz olsa, şiddet uygulasa veya kumar vb. Alışkanlığı olsa statünün bir önemi var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…