Erkek tarafının nişanda takı takmaması

konu sahibi çok paragöz geldiniz bana yazık sızınle evlenecek adama bıde dıyosun annemlerde bana kına gecesınde taksın.esını hıc sevmıyosun para gözüyle bakıyosun. tahmın edıyorum kı calısmıyosun ev kızısın

Bizde nişanda da düğünde de takı olur. Düğünde olduğu kadar takılmaz belki ama kız tarafı da oğlan tarafı da (misafirler dahil) ellerinden geldiğince bir şeyler takar. Konu komşu para takar genelde, çekirdek aile birkaç bilezik, saat vs, ikinci dereceden akrabalar da çeyrek veya para ya da gönlünden geçerse bilezik takar ama dediğim gibi ağırlık genelde düğünde olur set falan alınmışsa o zaman takılır. Ayrıca arkadaşların yazdığı nişanda takılar kız tarafına aittir kısmını pek anlayamadım. Ne yani oğlanın üstündekiler de çıkarılıp geline mi veriliyor ? Bizde o şekilde değildir. Kime ne takıldıysa düğünde de nişanda da onda kalır, ailede değil ama gelinde veya damatta. Ailenin takıya el sürmesi adetlerimizde yoktur, kendi vermek ister rızası olur o ayrı. Fakat düğüne kadar bozdurulmaz bu takılar genel olarak, nişan atılması gibi durumlara karşı emanet olarak saklanır ve üzücü ama bozulma durumunda da iade edilir.

konu sahibi çok paragöz geldiniz bana yazık sızınle evlenecek adama bıde dıyosun annemlerde bana kına gecesınde taksın.esını hıc sevmıyosun para gözüyle bakıyosun. tahmın edıyorum kı calısmıyosun ev kızısın

Ev kizlari paragoz olur cikarimini yapiyorum bu mesajdan ve hic hos degil.

Canım, kayınvalidem taktı karşı taraftan sadece. Saydığın şeyleri, o tek başına taktı. Beş bilezik ve bir set. Onları kuyumcuya verdik, orada duruyor. Düğünde, kuyumcudan geri alıp, tekrar takacaklar, bu tuhaf mı peki sana göre?

Düğünde bana takı yapacak ailem ama bizim taraftaki davetliler, kına da verecekler takılarını. Durumları iyi aslına bakarsan, ama nişanda taktıklarını tekrar takacaklar düğünde ve davetlilerin taktıklarını da kendilrine alacaklar. Annem çok gururlu bir kadındır, onların nişandaki hamlelerinden sonra kadıncağız tahmin ediyor ne olacağını ve sormuyoır açıkçası. :)
Takmadı demiştin ya
kim takmadı nişanlının akrabaları falan mı onu anlamadım
kuyumcuda değil siz de durması gerekir takmanız için
size karşı güven problemleri mi var
nişanı atmanızdan altınların siz de kalmasından mı korkuyorlar
ne amaçla kuyumcuda
sonuçta gelinsiniz birinin düğününde yada gezmelerde takılır

Takilsa nolcak takilmasa nolcak.düğünde mecbur takcaklar zaten birini evlendirmenin masrafları çok iken bide nisanda taki beklemek hoş değil . birde insanlarn 2 kere taki takmaya bütçeleri yok ne malum
Ben nisanlara bu yüzden gitmem . Düğünde zaten altının takarim bide nisan beni zorlar ki zorlamasa bile gitmem çünkü ben hoş karsilamiyorum.

Ben paragöz değilim, ama siz çok körsünüz çünkü okuduğunu anlamamışsınız. Nişanda takı takmaktan kaçınan karşı taraf, benim ailem değil. Ne yapacktık? İyi ki takmadınız deyip, üstüne birde takı mı takacaktık? Bunun sevgiyle alakası yok, kimse enayi değil.

Benim nişanlım kendi 8000 tl değerinde tektaş ve pırlanta set taktı seyin fiyatını bilmiyorum saat te taktı düğünde 10 tane burma 5 taş falan taktı eşimin ailesi çeyrek bile takmadılar şaka gibi durumları da var yani nişan alışverişini falan hepsi eşim yaptı otelde yemekli nişan yaptık bu arada ne diyim Allah ıslah etsin
Ne kadar zorlu bir hayatınız var. Gözlerimden yaşlar süzüldü yazdıklarınızı okurken. Yüreğim paramparça, Allahım bu ne büyük bir dram. Evlat acısı gibi. :KK43:

Bizde nişanda da düğünde de takı olur. Düğünde olduğu kadar takılmaz belki ama kız tarafı da oğlan tarafı da (misafirler dahil) ellerinden geldiğince bir şeyler takar. Konu komşu para takar genelde, çekirdek aile birkaç bilezik, saat vs, ikinci dereceden akrabalar da çeyrek veya para ya da gönlünden geçerse bilezik takar ama dediğim gibi ağırlık genelde düğünde olur set falan alınmışsa o zaman takılır. Ayrıca arkadaşların yazdığı nişanda takılar kız tarafına aittir kısmını pek anlayamadım. Ne yani oğlanın üstündekiler de çıkarılıp geline mi veriliyor ? Bizde o şekilde değildir. Kime ne takıldıysa düğünde de nişanda da onda kalır, ailede değil ama gelinde veya damatta. Ailenin takıya el sürmesi adetlerimizde yoktur, kendi vermek ister rızası olur o ayrı. Fakat düğüne kadar bozdurulmaz bu takılar genel olarak, nişan atılması gibi durumlara karşı emanet olarak saklanır ve üzücü ama bozulma durumunda da iade edilir.

Canım şimdi şöyle. Bizde de aynen sizin gibi hem nişanda hem düğünde takılır. Evet, düğünde daha ağır takılır ama nişanda da ufakta olsa bir şeyler takar misafirler. 'Nişanda takılan kız tarafına aittir sözü' sanırım sadece kız tarafının (misafirlerinin) takı yaptığı nişanlar için söylendi. Ben böyle anladım. Diyorum ya, sizdeki gibi kadın tarafıda erkek tarafı da taksaydı, hem geline hem damata takılır ve takılan ikisine kalırdı. Ama sadece kız tarafı takı yapınca, kız tarafından kimse damada takı takmıyor herkes kıza takıyor. Ben de düğünüm de damat gibi olacağım sanırım. :)

Takmadı demiştin ya
kim takmadı nişanlının akrabaları falan mı onu anlamadım
kuyumcuda değil siz de durması gerekir takmanız için
size karşı güven problemleri mi var
nişanı atmanızdan altınların siz de kalmasından mı korkuyorlar
ne amaçla kuyumcuda
sonuçta gelinsiniz birinin düğününde yada gezmelerde takılır

Evet canım, bizim davetliler taktı, karşı taraftan kayınvalidem dışında kimse takmadı, onu dedim. Yok canım, siz de dursun diye çok ısrar ettiler, biz istemedik. Orada daha güvende olur dedik. Malum, bu aralar hırsızlık olayları hat safhada. Gezmelerde vb ailemin taktıklarını takıyorum canım :)

Nisandan niye takilsin daha evlenmiyorsunuz ki, hadi aile takti akrabalar neden taksin? Milletin kuyumcu dükkanimi var nisanda taksin dügünde taksin...nisan iki kisinin evlilige hazirlik yapmasinin duyurulmasidir, insanlari neden böyle seylere mecbur birakiyorsunuz? Ha evlenmediniz ayrildiniz, takilari iade edebilecekmisiniz takan insanlara?Gecin bunlari yahu...:KK14:

Allah ıslah edecek ama kesinlikle karşı tarafı değil..
Seven filmi geldi aklıma birden. Orada da 7 ölümcül günahı işleyen insanları öldürüyordu ya katil. Aklıma açgözlülük yapan avukata günahının bedelini ödetmek için yaptıkları geldi. :KK53:
Bizim ülkeye de böyle bir manyak dadansa ülkede gelinlik çağında kız kalmaz.

Takilsa nolcak takilmasa nolcak.düğünde mecbur takcaklar zaten birini evlendirmenin masrafları çok iken bide nisanda taki beklemek hoş değil . birde insanlarn 2 kere taki takmaya bütçeleri yok ne malum
Ben nisanlara bu yüzden gitmem . Düğünde zaten altının takarim bide nisan beni zorlar ki zorlamasa bile gitmem çünkü ben hoş karsilamiyorum.

canım, bak şöyle anlatayım sana. Karşı taraf, nişanda beş bilezik bir set taktı ya, bunu düğünde de takacak. Yani düğünde ekstradan bir şey takmayacaklar. Nişanda taktıklarını takacaklar. zaten nişanda onlardan davetlilerden yani takı takan olmadı sadece bizim davetliler taktı. Gelelim düğüne. Düğünde takılan her şeye eşimin ailesi sahip olacak. Yani bu işten onlkar karlı çıkacak. olay bu :)

Banada nisanda taki cok sacma geliyor erkek tarafi gelinlerine hediye olarak bilezik takabilir belki ama diger konuklarinda taki takma mecburiyetinde olmasi rahatsx edici bir durum cnkku bunun dugunude var millet neden surekli para takmk zorunda kalsnki konu sahibi bnada paragoz gibi geldi bu tur olaylar evliliklerin yipranmasina zemin hazirliyor demekki halbuki ne onemi var insanlar birbirini sevdikten snra hm bakalim maddi durumlari el veriyormu acelen ne dugunde zaten takilir

canım, bak şöyle anlatayım sana. Karşı taraf, nişanda beş bilezik bir set taktı ya, bunu düğünde de takacak. Yani düğünde ekstradan bir şey takmayacaklar. Nişanda taktıklarını takacaklar. zaten nişanda onlardan davetlilerden yani takı takan olmadı sadece bizim davetliler taktı. Gelelim düğüne. Düğünde takılan her şeye eşimin ailesi sahip olacak. Yani bu işten onlkar karlı çıkacak. olay bu :)
Nasil ya, dugunde takilan herseye esinin ailesi sahip olacak derken takilari esinin ailesi geri mi alacak?

Saçma nisanda bir Yüzük takılmalı bırakın o neder bu nederi Takı icon evlenmiyorsunuz .durumlar iyide olmaya bilir üzülmeyin böyle seylere.disRidan da kimse yadirgamaz merak etmeyin.

Nisandan niye takilsin daha evlenmiyorsunuz ki, hadi aile takti akrabalar neden taksin? Milletin kuyumcu dükkanimi var nisanda taksin dügünde taksin...nisan iki kisinin evlilige hazirlik yapmasinin duyurulmasidir, insanlari neden böyle seylere mecbur birakiyorsunuz? Ha evlenmediniz ayrildiniz, takilari iade edebilecekmisiniz takan insanlara?Gecin bunlari yahu...:KK14:

Canım diyorum ya, biz hem nişanda hem düğünde taktık bu zamana kadar. Onlarca düğünde böyle oldu. Demek ki insanlar böyle düşünüyormuş biz bunu benim nişanımda anladık. İnsanları kimsenin bir şeye mecbur bıraktığı yok, bu konuyu onlarla konuşmadık bile. Nişanda takmamızın sebebi, kız ailesine yardımdır bizlerde. Kız ailesi o kadar masraf yapıyor sonuçta, küçük bir katkıdır. ama siz de anlamadan yazmak için yazmışsınız yine.

Evet canım, bizim davetliler taktı, karşı taraftan kayınvalidem dışında kimse takmadı, onu dedim. Yok canım, siz de dursun diye çok ısrar ettiler, biz istemedik. Orada daha güvende olur dedik. Malum, bu aralar hırsızlık olayları hat safhada. Gezmelerde vb ailemin taktıklarını takıyorum canım :)
Acaba kayın valideniz onlara nişanlarında takmadı mı
yapana yaparlar yani
şimdi herkes not tutuyor
hatta bilinmeyenler tanıdıklara sorduruyor siz ne takmıştınız diye
kuyumcuda kalması sorun değil o zaman
Allah tamamına erdirsin
evlendiğinizde kv aynı şehirde mi olacaksınız

Nasil ya, dugunde takilan herseye esinin ailesi sahip olacak derken takilari esinin ailesi geri mi alacak?

Canım benim bilezik ve setimin dışında takılan her şeyi ailesi alacak. Onlarla bukonulara girmiyoruz ama büyük ihtimalle böyle olacak.

Acaba kayın valideniz onlara nişanlarında takmadı mı
yapana yaparlar yani
şimdi herkes not tutuyor
hatta bilinmeyenler tanıdıklara sorduruyor siz ne takmıştınız diye
kuyumcuda kalması sorun değil o zaman
Allah tamamına erdirsin
evlendiğinizde kv aynı şehirde mi olacaksınız

Evet canım, aynı şehirde.

X