Doktorluk ve insanlık.

Tekrar söylüyorum bu bir suçtur. Yemin ederim burdaki mesaj kanıt olarak geçerliyse gerekli yerlere şikayette de bulunacağım. Hayırlı günler!

Hayati bir tehlikenin olmadığı her durumda, hayati bir tehlike varken de o hastaya bakabilecek başka bir hekim daha varsa her doktorun hasta seçme hakkı vardır. Bu yasal bir haktır.
Doğrudur elbet. Mesela son hastalandığımda ne olursa olsun ayağa zor olsa da kalkıp gittim 2 hafta mide, ishal ağrısıyla gittim. Elbet bakılacak. Fakat regl günlerimde okulda olup aşırı sancımda annemi arıyorum ve ilacım için acil oluyor. Rapor konusunda her zaman annem gidemese de geldiğimde benimde aldığım oluyor. Zira aşırı ve şiddetli derece regl geçiriyorum. Onun için hastalığım yaklaşmadan ilaç yazımında doktorumla da konuşuyorum.

Hayati bir tehlikenin olmadığı her durumda, hayati bir tehlike varken de o hastaya bakabilecek başka bir hekim daha varsa her doktorun hasta seçme hakkı vardır. Bu yasal bir haktır.
siz istisnalardan bahsetmişsiniz...

çok enteresan yani.
yahu madem hastasın doktora senin gitmen gerekir, anneyi göndermek nedir?
doktorun bariz hata yapıyor.
ben olsam yazmam yani, görmeyip muayene etmeyip neden yazayım?
adet ağrısından bi çeken de sen varsın galiba ayağa kalkamayacak, madem bu kadar kötüsün adet olmadan al ilaçlarını ya da kadın doğumcuya gidip bu durum için tedavi al.

Evet yani ışte insanların istediği dr böyle olmalı değil mi!!!, keşke açık isim verilebilse de sizin ve dr hakkında yasal işlem yapilsa,

Yalnız annemi gönderiyorum yazan ben değilim. Onu yazan kişiyi eleştirdim ben. Benim mesajımı alıntılamışsınız da :)

Tekrar söylüyorum bu bir suçtur. Yemin ederim burdaki mesaj kanıt olarak geçerliyse gerekli yerlere şikayette de bulunacağım. Hayırlı günler!
İstediğiniz yerlere şikayet edebilirsiniz. Yalnız ben burada başka birşeyden bahsediyorum. Eğer amacınız polemik ve birşeyleri yaratmaktansa buyurun edin hanımefendi! Ben ne diyorum, siz ne diyorsunuz.
Sizde iyi akşamlar.

Her meslegin zorlugu vardir, kimse bunu inkar edemez. Fakat onemli olan, meslek secimi yapildiktan sonra sorumluluklarini ustlenebilmektir. Doktorluk zor ise, muhendis, ogretmen satici vb olmakta zor. Sanayide calisan bir insan aksama kadar yagin, kirin icinde yuzuyor, ayrica 1.500 lira bile zor aliyor. Fakat sizi terslemesine, kucuk dusurmesine razi olur musunuz?
Defalarca doktor ya da hemsirelerin kendi ailelerine, yakinlarina ayricalik tanidiklarini, sohbet ederken bir yandanda cay ictiklerini gordum. Dahada kotusu o esnada ornegin sonuc gostermek icin yeniden sira almasi gerekmeyen hastalar bile kapiyi calip iceri girse mide bulandirici bir siddette tersliyor, onca kisinin icinde rezil ediyorlar. Oysa herkes kapi acildiginda, iceride kahkaha attiklarini, sohbet ettiklerini gormus ama “ ellerine dustuk, ne yapalim” diye dusunerek susmus oluyor. Igrnc bir durum

Kadın doğuma gitmiştim Hanımefendi. Genel olarak bir kullandığım ilaç vardır. Onu yazdırıyorum sadece. Tabi bu sürekli devam etmiyor.

Ben de sizinle aynı durumdayım çoğu zaman hastanenin aciline başvuruyorum. Ya da hasta olcağınız gün aşağı yukarı bellidir ona göre ağrı kesicinizi yanınızda bulundurursunuz. Burda annemi gönderiyorum ilaç yazıyor diye övdüğünüz doktorunuz bir suç işliyor farkında mısınız?

siz istisnalardan bahsetmişsiniz...

Hayır istisna değil bu. Muayeneye gelen bir hastanın hayati tehlikesi yoksa hekim hasta seçebilir. Yani poliklinik doktorlarının hepsinin hasta seçme hakkı vardır. Acil için de o anda başka bir doktor daha varsa yine doktorun hasta seçme hakkı var.

O doktor bunun farkinda degilse, sen niye kendini burada yoruyorsun arkadasim? Bir gun elbet suistimal eden cikar da alir basina belayi. Insanlar herkesi kendisi gibi saniyor.

Ben ilk olarak acile başvurdum. Ama nasıl geçiriyorum görmeniz lazım. Sonra kadın doğuma yönlendirdiler. Oraya gittim. İlacım bittiğinde neler yapabilirim dedim. Anlattılar hekimden alabilir yazdırabilirsiniz dedi. Sonra okulda çektim bir ağrı doktorumu aradım evdeyken nasıl yapabilirim diye size yazabilir dedi. Böyle birşey oldu. Yani emin olabilirsiniz gönlüme göre hareket etmiyorum.

Canim ben ogretmenim doktor değil tabii ne yapıyordu bilemem yalnız çocuğu eğip buktukce oğlum çığlık atıyordu. ve diğer doktor yani nöbetçi çocuk doktoru bu çocuk menenjit falan değil öyle bir muayene etmiş ki korkmus kasmis kendini dedi. bak bunu mesai arkadaşı diyor düşün. ve bak menenjit diyor sonra da gerci yıllardır da yok bu hastalık belki de değildir diyor. aklıma geldikçe hala fena oluyorum.

ve inan çok kötü anlar yaşadık. anlatamam sana. ben doktor düşmanı değilim diğer msjimda dedim kardeşimin eşi de doktor kız bayram günü bile nöbetçi.evet zorluk yaşıyorsunuz ama bu kimseye absürd davranma yanlış teşhis koyma hakkı vermez.cocuguma bakmadilar, iki doktor da birbirine yönlendirdi düşün.

hiç anlamam.. hastayı muayene ederken yemek yiyen bir doktor normal görülüyorsa, derste yemek yemek neden yasak?

valla bizim lisede de üniversitede de çay kahve içmemize yemek yememize izin veren hocalarımız vardı, kendi de yaparlardı tabi.
ayrıca dersin bir teneffüsü de oluyor tabi.
konuyla alakasız ama suistimal edilmeyecekse neden olmasın derse yeme-içme serbestliği diyorum :))

o zaman hanfendi adet olmadan önce bir zahmet ilacınızı alın da usulsüzlük yapmayın.
İşşte yazdığım gibi. Bu sürekli olmuyor mesela atıyorum ilacım bana 6 ay yetebiliyor. Özelliklede bölümüm gereği okulda sabahtan akşama kadar (güzel sanatlar okuyorum) Sabah veya akşam aniden gelince ellerimde boya kalem derken annemi arıyorum. Hekim zaten gelmesi gerek dediği halde ben doktorumu aradım. İlacı almadan önce tabii serum ve iğne yedim ertesi gün ayağa kalkamama rağmen hekimle doktor tanıştıkları halde hekim yazdı ve annemi gönderiyorum.
Onun dışında ne olursa olsun diğer hastalıklarımda gidiyorum. Marifet gibi yazmışlığım yok kimseyle polemik yaratmak içinde yazmadım.

Sizi çok iyi anlıyorum. Ne çektiğinizi yani çünkü aynı süreçlerden bende geçtim. Her regl olduğumda mide bulantısı,kusma, defalarca bayıldım. Kadın doğuma defalarca gitmeme rağmen bi sıkıntı olmadığından tedavi de edilemedi doğal olarak. Siz ilacınız bittiğinde gidip kendiniz yazdırsanız acil durumda böyle sıkıntı çekmenize de gerek kalmaz. Sizin açınızdan da dr açısından da riskli bi durum bu. Yaşlı yatalak insanlara bile görmeden ilaç yazmıyolar artık, en azından evde ziyaret yapılıyor. Kullandığınız sürekli aynı ilaçsa acil olduğunda eczaneden alsanız da olur. Bu şekilde muayene olmuş görünüp aslında başka bi yerde olduğunuz için başınıza herhangi birşey gelse sorumluluğunu alamazsınız.

bizde yoktu, aslında kısmen de mantıklı.. yemek yerken karşıdakini ciddiyetli bir şekilde dinleyemezsin, kaldı ki burada söz konusu olan ders değil hastanın şikayeti.. muayene ederken yemek yemek karşıdakini ciddiye almadığını gösterir ki çok çirkin..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…