Doktorluk ve insanlık.

Sizin karşınıza öyle bir doktor çıktı diye bütün doktorları itham edemezsiniz. Ayrıca rapor yazmanın ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun bilincinde misiniz acaba ? Gereksiz raporlar yüzünden meslek hayatı tehlikeye girebiliyor. Dr.un imzaladığı her kağıdın ona bir yük olduğunu bilmenizi isterim. Tamam,size davranış şekli hoşunuza gitmemiş olabilir. Ama bir kişiden yola çıkarak bütün doktorları genelleyemezsiniz. Aynı şeyi sizin mesleğiniz için biri yapsa hoşunuza gider miydi ? Doktoru ilah gibi görenlere de her istediğimi yapmalı o kadar para alıyo diyenlere de karşıyım. Onun aldığı para verdiği emeğin karşılığı bile değil, onun maaşı da sizin cebinizden çıkmıyor.

Sizce bu meslek etiğine sığan bir davranış mı olur? Dersleriniz nasıl oluyor bilmiyorum ama meslek etiği ve sınırlarınız konusunda bir eğitim almıyor musunuz hemşirelik bölümünde?

Ben de kendi bölümümdeki öğrencilerime söylediğimi sana da söyleyeyim. Mezun olup gerçekten mesleki ünvanınızı almadan atıp tutmayın böyle. Gerçekçi olmuyor ve gerek de yok.

hiçbir doktor ya da hemşire hasta seçme/ayırt etme hakkına sahip değildir
insanlar artık doktor seçerken 40 kere düşünüyor, seçtiğim doktor nasıl biri acaba? ilgili mi yoksa beni baştan savar mı diye korka korka seçiyorlar
ayrıca doktorun hasta seçmeye kalkması da meslek etiğine ters bir davranıştır

Meslek etiği konusunda da eğitim alıyoruz. Ayrıca atıp tutmak derken. Ben 1.sınıftan beri hastanelerde staj yapıyorum. Gerçekleri görebilmek için mesleğe atılmak şart değil. İnsanların tecrübeleriyle ve dedikleriyle değil kendi yaşadıklarımla karar veririm her zaman. Başımdan bişeyler gelmiş ki böyle konuşabiliyorum.
Ha bu arada evet meslek etiğine uygun bir davranış değil. Bizim derslerimizde gördüğümüz hasta tipiyle ülkemizdeki hasta tipi çok farklı. Geçerken acile uğrayan insanlar var . Bence siz de içinde olmadığınız bir alan için bu kadar net yorum yapmayın, zira gerçekçi olmuyor.

Meslek etiğine uyup uymadığını tartışmıyoruz burda. Böyle bir hak olmadığını da biliyorum. Olsa güzel olurdu dedim. Konuyu başka yerlere çekmeyin. Ben de bir hasta olarak drlardan çok çektim, iyisi de kötüsü de denk geldi yani.

ben sizi alıntılamadım rica ediyorum siz de beni alıntılamayın çünkü tartışmak için değil, kendi fikrimi beyan etmek için yazdım... iyi günler...

Ne güzel demek ki 6 yıl okuyanlar herkesi ezebilir. 4 yıl okuyanlar da 2 yıl okuyanı ezebilir tabi. Kast sisteminde yaşıyoruz ya.

Parası, garantisi, statüsü veya kendini ispat için okuyorsun. İnsanlara yardım masalını okumasın kimse. Zorla doktor yapmıyorlar. Hizmet veriyorsun karşılığını alıyorsun. karşındakine it gibi davranamazsın.

Bi de ama zor durumda kalınca doktora koşarsın diyor. Herhalde koşacağım. Manava mı koşacağım? Meslekler bunun için var. Doktordan bol bişey yok. Siz de şikayetle falan değil de orada ağzının payını verseydiniz.

Bu arada annem babam doktor. Bu işin içindeki pislikleri, doktor kibirini ,hastaları nasıl gördüklerini gayet iyi biliyorum. Hayrına yapıyorlarmış gibi neler çekiyorlar goygoyu. Böö.

Konuyu tekrar açmanız gereksiz olmuş.
Çok rahatsız olduysanız şikayet ederdiniz. Burada doktoru çekiştirmek konu üstüne konu açmak sizin birşey kanıtlamanızı sağlamaz. Bilirkişi değiliz neticede.

Şu msjima ek olarak çocuğumun menenjit olmadıgini anladıktan sonra hala ateşi dusmuyordu ve hala hareketsizdi ama bizi eve yollamaya kalktilar. kardeşimin eşi de doktor o, acilde ki doktor ile görüşüp bu hastayı nasıl eve yollarsiniz ateş 40 derece çocuk baygın ya bişey olursa vs.. demis de oyle yatış yaptırdılar. yoksa bilmiyorum nasıl olurdu ne olurdu.

bir doktor hikayem daha var :) ancak bu sefer ki doktor hem benim hem çocuklarımın hayatını kurtardi.bana erken doğum başlangıcı ve preeklampsi teşhisi konulmustu.doktorumun eşi o gece ameliyat olduğu halde kadın eşini bırakıp benim başıma geldi gece 2 ye kadar bana hastane bulmak için canını disine kattı. beni ambulansla şehir dışına doğuma gönderirken öperek saçlarımı okşayarak dualar ederek yolladı. saat saat nasıl olduğumu takip etti.

işte bu da doktor diğerleri de.

o yüzden doktorlara ilgili eleştirilere cosmadan önce bi dinleyin bi okuyun belki biz hastalar da haklı olabiliriz değil mi?

Biyomühendisim, Moleküler Biyoloji alanında akademisyenim, içinde bulunduğum proje sebebiyle doktorlarla ortak çalışma yapıyorum. Babamın Prof.Dr. olmasını saymakla beraber hastanede büyüdüğümü söyleyebilirim. Bunların hepsini bir yana alırsak staj yapmakla mesleki ünvanını alarak çalışmanın farkını şu an ben anlatamam, zaten umuyorum ki mesleğini en iyi yerlerde yaparken öğreneceksin. Kişisel fikrim olarak herkesin meslek etiğine oldukça önem veriyorum o yüzden bu eğitimi alıp almadığınızı merak etmiştim.

Verilen her rapor araştırılıyor öyle şuna fazladan 5 gün vereyim 10 gün vereyim yok ben aile hekimliginde çalıştığım halde rapor alamıyorum. Yazdıkları antibiyotik bile denetleniyor. Saat 3te hastayım diye gelen bir insana mesai bitimine 2 saat kala rapor hiçbir aile hekimi vermez. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin bütün doktorlar size bu saate kadar nerede olduğunuzu sorar. Liseli öğrenci gibi okul saati bitmiş nasılsa rapor alırım havasında olan o kadar çok çalışan var ki. Doktorun bir saygısızlığını göremedim ben

ben doktorum size bir yanlış yapılmış olabilir bu konu tartışmaya açık.evet doktorların da hasta seçme hakkı vardır ancak ülkemizde uygulamak mümkün değil.rapor vermek büyük sorumluluk aile hekimliği de yaptım.günlük kaç kişinin rapor için başvurduğunu tahmin edemezsiniz.size yapılan yanlış olsa bile tutumunuz çok yanlış.evet şikayet edebilirsiniz ama size rapor verip vermemek doktorun kararıdır bu konuda yasal olarak yapabilceğiniz birşey yok.muayenenizi etmiş belki gerek görmedi

Rapor almak isredigimde annemi gönderiyorum hemen veriyor ne demek ki?? Markete alışverişe mi gönderiyorsunuz annenizi?? Hastayı görmeden rapor yazmak çok ciddi bir suçtur.. marifet gbi yazmışsınız. nerenin aile hekimiymiş bu?

zikkim yesin..beklesinde 5 dk sonra yesin, acliktan olmez herhaldde.
Seni 5 dk beklesin onu 5 dk beklesin ne zaman yiyecek peki?nereden biliyorsun onun öğlen arası servisteki hastalara bakmadığını yada ameliyata girmediğini? Tamam belki hoş değil ama bizim de biraz anlayışlı olmamız gerekmez mi?belki o dr keyfinden yiyordur ama buna mecbur kalanlar da olabilir

Aynen öyle Hanımefendi annemi gönderiyorum. Çünkü ayağa kalkamayacak kadar aşırı bir ağrı çekiyorum her ay. Ee haliyle böyle olunca istediğim hapı yazıyor doktor hanım sağ olsun. (Yani regl'den bahsediyorum.) Hapım olmadan maalesef duramıyorum ve şiddetli bir ağrı geçiriyorum. O yüzden ilk gittiğimde anladı ve sonraki günler gidemesemde sağ olsun ilacımı yazar. Diğer türlü hastalık vs birşeylerim olursa elbet yanına gidilir!

Hayati bir tehlikenin olmadığı her durumda, hayati bir tehlike varken de o hastaya bakabilecek başka bir hekim daha varsa her doktorun hasta seçme hakkı vardır. Bu yasal bir haktır.

Evet yani ışte insanların istediği dr böyle olmalı değil mi!!!, keşke açık isim verilebilse de sizin ve dr hakkında yasal işlem yapilsa,

yalnız kadesa o garip şeyler dediğin muhtemelen kernig - Brudzinski ve ense sertliği muayenesidir, zaten ateşli ve baygın diye tariflenen çocuğa bakılması gerekir, doktor da meningeal irritasyon bulgusu görmüştür, zaten beyin omurilik sıvısı alınır bu durumda, ama her hastada alınmayabilir bunun da şartları var filan falan.
yani adam doğru düzgün muayene etmiş :)
sonuçta menenjit tanısı da almamış bu güzel bir şey tabi.

Bunu yapması çok ciddi bir suç ama bilmiyorum farkinda mısınız? Nerden bilelim sizin muayene oldugunuzu sandığımız saatte bir suç islemediginizi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…