Doktorluk ve insanlık.

ben bir öğretmen savunucularından, bir de doktor savunucularından yıldım.. biri de kötüye kötü demediği için olsa gerek..

şikayet derken hastane müdürüne gitti eşim iki doktor var biri baksın. çocuk iyi değil dedi.sikayet bu yani.evet öfkeliyim çünkü ne yaşadığımi ben biliyorum.

İdeali tabii ki hasta karşısında yemek yememesi.
Ama bazen o kadar yoğun hasta bakıyorlar ki yemek yemeye vakitleri olmuyor.

"Ne var ki randevuyla hasta geliyor" olayı yok bizde, randevulu hasta çıkar aradan ilaç yazdırmaya giriverir biri, diğeri iki hasta arasında sonuç göstermeye girer, bir diğeri rapor ister. Doktor bunları odasından çıkarsa bu sefer "bu ne biçim doktor" olur.

ben bir öğretmen savunucularından, bir de doktor savunucularından yıldım.. biri de kötüye kötü demediği için olsa gerek..
maalesef insanlar empati yapamadıkları için, hep kendi taraflarından bakıyorlar olaylara ve insanlara...

ben iki kızımı da uzman çocuk doktoruna götürdüm. odaya girdim ama dr da bir hava, bir kibir, görmeniz lazım. surat 5 karış. büyük kızımın teşhisini sordum söylemedi, daha sonra e nabız dan baktım ki, testisle alakalı bir teşhis. kız çocuğunda testis ne arar?
küçük kızıma da bakın dedim, randevusuz bakmıyordum dedi, biliyorum zaten randevum var dedim, kafasını ölçtü ve aşırı büyüme var, takip ettirin dedi. kim takip edecek çocuk doktorundan başka acaba? odadan çıkıp aşı odasındaki hemşireye ölçtürdüm baş çevresini. dr 44 ölçerken, hemşire 41 ölçtü. doğru ölçemeyen, yanlış teşhis koyan uzman dr un nesine güveneyim?

bir de ananem beyin kanaması geçiriyordu ve büyük bir hastaneye sevki gerekiyordu. dr dedi ki taksiyle götürün, ambulans veremem, acil bir durumda lazım olabilir. hastaneyi birbirine kattık da öyle verdi ambulansı.

neler neler...

Kadesa gercekten cok kotu kalpli doktorlar da olabiliyor. Onlardan birine denk gelmis olabilirsin. Acil durumlarda ben nobetci degilim diye bir sey olamaz,yeri gelir yolda biri bayilir yasal olarak sen ona bakmakla sorumlusun. Yasal olarak sorumlu olmasan da vicdanin nasil elverir bakmamaya? Iste maalesef tas kalpli insanlar her yerde,her toplulukta, her meslekte oldugu gibi burada da var, ama bazen kurunun yaninda yaş da yaniyor. Doktorlarin ofkesi biraz buna.

Ewet pediatristim :) kesinlikle hasta seçme hakkı sahip olduğumuz en kıymetli hak..
Oy kolay gelsin, bir de insanların haklı olarak en hassas olduğu konu çocukları :)
Doktor olsam kesinlikle seçemeyeceğim bir branş olurdu :)

şikayet derken hastane müdürüne gitti eşim iki doktor var biri baksın. çocuk iyi değil dedi.sikayet bu yani.evet öfkeliyim çünkü ne yaşadığımi ben biliyorum.

Haklısınız sizi eleştirmiyorum ben zaten. Ama bişey yok deseydi ve menenjit çıksaydı çok daha korkunç olurdu. Hiç değilse en kötüsünü düşünüp ona göre muayene etmiş bunu demeye çalıştım

hayır ben öğrencileri kastettim shot.. genellikle teneffüste ödev yapıp bir şey yiyemeyen öğrenci sayısı o kadar çok ki.. ama ufacık bir lokma su içsek dersten atılırdık :)
nasıl yaaaa bız bazen kek pasta yapıp sınıfa getırıp dogum gunu kutluyoruz sözde dogum gunu amac yemek

ortaokuldayım ben hem de köydeyım sut aldırıp yogurt yapıp yedıgımızı de bılıom eskısı gıbı degıl artık

Zaten 3 msjim da iyi doktorlar var şükür hepsi böyle değil onların da hakkını yemeyelim tarzında şeyler yazdım canım. ama bu son yaşadığım olay da ben iki doktorun da en ufak bir haklılık payını göremiyorum.

yoksa elbette hepsi kötü değil hatta kötüler azınlıkta bence.

keşke kendinizi orada ifade etseniz . ve evet bende onun için rapor yazıp kendimi riske atmazdım . burda herkese maşallah bir sürü yazıyorsunuz orada tek laf edememişsiniz . size soru sorulunca maksat ne diyebilirsiniz . raporu alamamak mıydı yoksa o an sıkıntı ? bence burda saygısızca konuşan sizsiniz . size bir hakaret olmadığı halde burda denmeyen kalmadı . iyi Günler

bazı hastalara şunu yazıyım alerjim bar bunu yazıyım alerjim var diyorlar Z ve seçenek çok olmuyor . kendi istediğini tutturuyor . orada doktor var değil mi ve ilaç seçeneği çok değil . muska olmayacağına göre tedavi ve o ilacın alerji yapıp yapmadığı bilindiğine göre ? bunda ağlanacak bir şey göremiyorum ben .

Oy kolay gelsin, bir de insanların haklı olarak en hassas olduğu konu çocukları :)
Doktor olsam kesinlikle seçemeyeceğim bir branş olurdu :)

Aslında erişkin hasta bakmaktan daha kolay. Mesela çocuk acile sarhoş, madde bağımlısı gelmiyor. Ya da ne biliym boş yere rapor isteyen bunun için sürekli taciz eden hastalar yok. Tabi çocukta da teşhis koyabilmek zor. Sonuçta şikayetini söyleyemiyor. Ama çok sevimlo varlıklar yaa. Yemin ederim çok tatlılar :) yorucu ama çok seviyorum

Katil de olsa, hirsiz da olsa, bir sağlikçi sirf "insan hayati" olduğu için ona bakmakla yükümlü, biliyorsunuz değil mi? Biz öğretmenler olarak nasil öğrenci seçmeyi düşünmemeliysek, elimizden gelenin en iyisini yapmayi istemeliysek, siz de öyle yapmak zorundasiniz.

Daha çalişmaya bile başlamadan hasta seçme hayalleri kuruyorsunuz. Muhtemelen hasta yakinlarinin peşinde koştuğu, yalvardiği, ilgi görmediği gibi azar yediği hemşireler sizin gibiler. Resmi olarak hasta seçmiyor ama süründürüyor..

Hepimiz merhametli insanlarla karşilaşiriz umarim..

Ay yok ya, hiç benlik değil. Ben olsam olsam radyolog olurdum, hastayla minimum bağım olan, direkt kötü haber vermediğim bir branş.
"Ne olursan ol doktor olma" diyerek büyütüldüm ve olmadım, aslında hiç pişman da olmadım doktor olmadığıma çünkü gerçekten çok zor bir meslek ama ara ara "üf doktorluk da güzel ya" moduna giriyorum, o modda olduğum günlerden biri bugün :)

Karşımdakinin doktor olduğunu öğrenince fazlaca yakın hissediyorum kendime, kusura bakmayın bir anda başınızı şişirdim :)

Sabirlar dilerim:) oyle bir hak var ama her yerde uygulanmiyor maalesef.

Biz bu konuda hassas davranıyoruz çalıştığım yerde. Biri hastaya azıcık münakaşa etse hemen diğerimiz o hastayı alıyoruz. Böylece tartışma da büyümüyor.. hastalar böyle bir hak olduğunu bilmiyor ama zamanla daha fazla duyulacaktır

O Zmn tost yiyecegi saate hasta almayacak..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…