Doktorluk ve insanlık.

benim canım doktorum (ki gerçekten çok sevdiğim için canım diyorum ironi yok) aynen sizin söylediğinizi söyledi ve bana bir mide ilacı verdi. ben alerjik bir insanım bir sorun olmaz değil mi dedim, "asla" dedi.. ben ertesi sabah aç karnına bir tane aldım tam 5 dakika sonra burnum büyümeye başladı.. bildiğiniz büyüme! sonra dudaklarım, sonra ellerim, sonra göz kapaklarım derken 15 dakikanın sonunda hormonlu patates gibi oldum. öyle ki hastaneye girerken tek kapıdan sığmadım (tabi komik değil ama şimdi gülüyorum) meğerse o gruba ciddi alerjim varmış, doktorum ölümden döndün dedi. alerji yapacağını tahmin edemediğini söyledi, çünkü ben gastrit hastasıyım zaten mide ilaçlarıyla yaşıyorum.. yani doktorlar her zaman alerji yapıp yapmadığını kestiremeyebiliyor, biraz hastaya güvenmek lazım..

neden olmasın.. çünkü herkes doktorlarla ilgili bi konu açılsa da bizde sikayet etsek diye bekliyormus da bu konu üzerine gelmis gibi davranıyo.. geneli yargılıyosunuz yapmayın
Tatlim zaten iyiler basimizin ustune... Isini iyi yapmayanlar alinabilir

Hiç olur mu baş şişirmek. Hastayla temasn olmadığı bi hekimlik düşünemem ben. Bazen otobüste muayeneye gelen hastalarla falan denk geliyorum öyle güzel bi his ki.. serviste yatanlarla oyun oynuyoruz :) kötü haber vermek çok zor bi durum tabi ki ama çok sık yaşadığımız bişey değil.

Ben babamın hasta kaybettiğinde falan evde esen havayla büyüdüğüm için belki de çok fazla temasım olsun istemezdim, hele sizinki gibi ya da dahiliye, kardiyoloji gibi uzun süreli takipli hastalarımın olacağı bir branş fazla gelirdi herhalde.

Bakın bugün de "ya doktor olsa mıydım ki" moduna girdim şimdi Hoş ÖSS açısından olamazdım orası ayrı :)

Ne guzel birbirinizi idare etmeniz.. ben istifaliyim. Çalıştığım yerde hastaya insan gibi davranan sayisi cok azdi. Duydugum zaman ben utanirdim. Ama ise bak sikayetler onlara degil de, isini hakkiyla yapanlara gelirdi. Sebep ne? Rapor vermedi, hic yuzume gulmedi, istedigim tahlili yapmadi ilaci yazmadi diye. Ilginc yani.

Annemin alerjisi olduğunu söylediğimiz halde verilen ilaç yüzünden inanın bir anda morardi, gözlerine kan oturdu, kocaman şişlikler çıktı vücudunda ve tansiyonu tavan yaptı ayakta kalamadı, çöktü kaldı . Hemen kardeşimle arabayla acile goturduk perişan oldum resmen annemi o halde görünce. Kalp rahatsızlığı da vardı çok korktum bir şey olacak diye. Acildeki doktor gençti baya o kadar ilgilendiki hemen tüm testleri yaptırdı, kalbine baktılar inanın beyin tomografisi bile çektirdi acaba başka bir nedenden mi oldu diye. Annemi tertemiz çıkardı o hastaneden. Dünyanın en mutlu insanı yaptı bizi. Biri perişan etti diğeri mutlu.
İnsan hayatı önemli bir konu. günlük hayatta sorunları olabilir, çok kötü bir gün yaşıyor olabilir, herkesten rapor istedikleri için bıkmış olabilir ama sanki ilk hastası gibi özen göstermesi gerekli. Öğretmenlik, doktorluk, hukuksal meslekler, muhasebe, mühendislik gibi kişilerin hayatıyla ilgili konularda yön veren mesleklerde cok daha fazla dikkatli ve insancil olmak gerekli. Verilen kararlar ve yapılan işlemler diğer insanların yasam alanında önemli etkilere sahip oluyor çünkü. Bunun mazereti de yok. Kimi hataların donusu yok, bilerek meslek seçimi yapılmalıdır.

Doktor bi babaya sahip olmak harika bi duygudur eminim ki :) sizin mesleğiniz nedir?

Doktor bi babaya sahip olmak harika bi duygudur eminim ki :) sizin mesleğiniz nedir?
Benim ailede doktor bol. Babam, halam, eniştem, eniştemin kardeşi, annemin iki kuzeni :) Babamla halamlar bir araya geldiğinde evde tıp kongresi ortamı olurdu :)
Ben çok alakasızım, halkla ilişkiler :)

hanımefendi yan etkisiz ilaç yok . bunu önce bir anlayın . dünyadaki bütün ilaçlara alerjiniz olabilir . hiç ilaç kullanmamalısınız o Zaman ? bazı ilaçlar insanların çoğunda alerji yapar ve bu yüzden doktor bu grupta değil diye yazar . size hangi ilacın alerji yapıp yapmayacağını dünyada hiç bir şey söyleyemez . alerji testlerinde bile belli başlı şeylere bakılır . örneğin alerji testinizde kesi tüyüne alerjiniz yok çıktı bu olmadığı manasına gelmiyor ama o test de yüzde yüz değil yani . bilim bu üzgünüm . sizin aklınızdaki gibi bir ilaç yok . bu yüzden şunu yazma şunu yapmasın diye üstüne gidilince o da muska mı yazayım der . her ilacın yan etkisi var . aspirinin de ,

Gerçekten tespitiniz çok doğru işini düzgün yapmayanlara hiç şikayet olmaz. Ewet şanslıyım bu konuda tartışmalar hiç uzamıyo bu sayede. Çalışma ortamı çok önemli. Konu dışına çıktık ama tus a girdiniz mi

ama şu üslubun yan etkisi çok daha fazla.. bir benim mesajıma bakın bir de kendinizin.. kendinize yakıştırıyorsanız aynen devam edin tabi..

Benim ailede doktor bol. Babam, halam, eniştem, eniştemin kardeşi, annemin iki kuzeni :) Babamla halamlar bir araya geldiğinde evde tıp kongresi ortamı olurdu :)

Gercekten mi:) ailenizin önünde saygıyla eğildim inanın

Ben geçen konuyu kaçırmışım ama buradan iki kelam da bn edeyim istedim. Şimdi her zaman yaptığımız hataya düşüp genelleme yapmamak lazım. Ben şahsım adına işini layıkıyla yapan, yorgun da olsa, belki o gün onlarca hastaya da baksa bunun karşısında ki hastanın suçu olmadığını idrak edebilmiş çk doktor gördüm şükür ki. Tabi ki malesef tam tersi sırf öss puanı boşa gitmesin işte bu mesleğin geleceği iyi yada çevre baskısıyla bölümü birşekilde bitirmiş, tüm hırsını hastalarından çıkaranları da var. Yapacak bir şey yok, her mesleğin çürüğü var malesef. Ama tabi işin ucunda insan hayatı olunca bu meslekte bu gerçeği kabullenmek bir tık daha zor. Doktorlar da işi çok dramatize etmesin yok yemek yemeğe bile fırsat bulamıyoruz filan. Velev ki öyle, yinede hastanın karşısında elinde tost şikayetiniz nedir diyen doktor hayal edemiyorum.

Neden emin olamaz anlamadım. Bana çok soran doktor oldu herhangi bir alerjiniz var mı, en azindan hicbir sey sormasa penisilin daha önce vuruldunuz mu diye. Evet alerjim var diyen arkadaşıma ona gore ilaç yazıyor doktorlar. Bilimin tıkanacağı nokta bu kadar basit olmamali.

ben size yazdığım mesajı geri aldım.. Pratisyen'e pretisyen yazan bir doktor(!) olduğunuzu son anda farkettim.. siz devam edin, ama (hiç sanmıyorum ya) gerçekten doktorsanız hastanın "ALERJİM VAR" demesini de ciddiye alın..

sevgiler..

Girdim canim. O kadar ders calismadan sonra bosluga dusmus gibiyim:) 10 gun sonra ben de tekrardan pratisyen olarak sahalara dönüyorum insallah.

Ya bak damarıma bastınız
Bende kulağımın arkadındaki şişlik için kbb ye gittim
Onun alanı değilmiş
Cildiyeye gitmen lazım dedi ama yine de ilaç yazdı
İki kutu antibiyotik
2.kutuya geçtiğim gün kızamık gibi her yanımda lekeler çıktı
Pancar gibi oturuom şimdi evde

Bu yazdığınız hala bizim evde yaşanıyor. Gülümsetti beni okuyunca. Babam artık siyasette daha aktif olduğu için biraz daha azaldı ama ben çocukken her pazar bizim evde toplanırdı ailenin yarısı doktor yarısı hukukçu olunca bir hayal edin ortamı

Bu arada ben de 'Tıp okuma da ne okursan oku' diye yetiştirildim. Babamın branşlarından biri onkoloji, M.D. olmadım ama PhD adayıyım, moleküler kanser biyolojisi çalışıyorum, yine hastane+doktorlarla ortak çalışıyorum ama babamın içi rahat en azından

Kızlar arefe günü kırmayın birbirinizin kalbini
Taksiciden otobüs şöforuna, doktordan avukata, polisten savcıya her mesleğin iyisi kötüsü var...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…