Doğum Yapan Mart Anne ve Bebeklerinin Sorunları

kızlar tŞk ederım bakalım sebamed aldım ınŞ ıyı gelır eger gelmezse dıger tercıhlerı denıyecegım aslında bende bı an once pamuk ve suya gecsem ıyı olcak

ben aynı kremi 12 e aldın netten..

emelcim dünürüm hoşgeldin maşallah oğluşuma tüm sorunlarınızı aşmışsınız.kocaman öpüyorum onu.

emelcim dünürüm hoşgeldin maşallah oğluşuma tüm sorunlarınızı aşmışsınız.kocaman öpüyorum onu.

tesekkur ederım canım sende gelın kızı öp benım ıçın (gerçı son telefon konusmasında dedım senın kız cadı ben bırdaha gozden geçıreyım dunurluk ısınıkaydirigubbakcemile3)

tesekkur ederım canım sende gelın kızı öp benım ıçın (gerçı son telefon konusmasında dedım senın kız cadı ben bırdaha gozden geçıreyım dunurluk ısınıkaydirigubbakcemile3)

kararınızı bekliyoruz o zaman.evde kalacak gibi olursa bu cadılıkla diye ben şimdiden bi damat bakayım :roflol:

selam mart annişleri bebekler kucağınızda merakınız korkularınız kalmadı ne güzel.inşallah biz de mart sonunua kadar doğuracağız.
kızlar ben bir sürü bebek bakım ürünleri aldıom sanırım gereksiz oldu.sebamedin hem sabununu hem banyo şampuanını ;hem yağ hem losyon aldım.hangisi kullanılır acaba?

iki çocuk annesi olarak hiç sabun kullanmadım sabunun özellikle genital böygeye deydirilmemeli enfeksiyona neden olabiliyor.oğlum 5 yaşında hala sadece şampuan kullanıyoruz.bebe losyonu hiç kullanmadım ama bebe yağını mutlaka kullan bebeği yıkadıktan sonra masajla bebeğine sürersin bebeği rahatlatır cildini nemlendirir.

çok teşekkürler....onu yıkaduıyıp yağladığımı düşündüm de...çok güzel...:içelim:

Adacyo merhaba çocuk doktorunu sorucam sende ümraniyede oturuyorsun yazdıklarını okudum doktorun iyi birine benziyor hangi hastanede birde?

Adacyo merhaba çocuk doktorunu sorucam sende ümraniyede oturuyorsun yazdıklarını okudum doktorun iyi birine benziyor hangi hastanede birde?

Canım biz Kozyatağı'ndaki Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittik. İnternetten randevu almak çok kolay. 18 yaş altı, kimliği olan çocuklara ücretsiz bakılıyor. Dr un adı, Yaman Koyutürk yanılmıyorsam... Adından eminim de soyadında belki yanılıyorumdur. Ama internetten doktor seçerken görürsün zaten Yaman bey'i...Ben çok memnun kaldım.

Kızlar şimdi eşim doktordan geldi. Fenilketonüri sonucunu alıp, doktorumuza göstermeye gitmişti. Şükür ki sonucumuz güzel çıkmış. Darısı herkesin başına. Bizim kız dün akşamdan beri kaka yapmıyordu, doktora onu da sormuş. Doktor demiş ki: Bu tarihlerde (1 aylık olduktan sonra) çocukta kabızlık beklenen ve normal bir durumdur. Mide ve barsaklarının geliştiğini gösterir, çocuğunuz sağlıklı olduğu için sevinin. Esas kabızlık olmazsa endişe etmek gerekir. Çünkü kabızlık olmasa çocuk giderek azalan şekilde kaka yapmaya devam eder, siz herşey yolunda sanırsınız ve bu şu anlama gelir; vücut gelişip büyüyor ama mide ve barsaklar gelişmiyor. Bu durumda çocuk, büyüyen bedenine yetecek ölçüde beslenemez ve güçsüz düşer... Midenin ve barsakların büyüme sürecinde kabızlık normaldir. 48 saatten önce müdehaleye gerek yoktur. Ama 48 saati geçince dizleri karnına yaslanarak, yağlanmış derece poposunda içeri itilir ve ileri geri hareket ettirilir. Uyarılan barsaklar kısa zamanda hareket geçer. Ben de bu yöntemi uygulayacam ama şunu sorma istiyorum. Çocuğun poposuna soktuğum dereceyi nasıl sterilize edicem? kaynatırsam veya kaynar su dökersem çatlar. Alkole silsem yeter mi sizce? Daha sonraki kullanımda kızıma mikrop kaptırmaktan korkuyorum da...

kızlar bebekler 1 aylıkken hepatit b 2. dozu, kalça röntgeni istendi benden. yaptıran var mı?
sağlık ocağına aşı konusunda guvenebilirmiyiz?

5 nisana denk gel,yo bizim tarih. anadolu yakasında önereceğiniz bir yer var mı acaba? tuzla maltepe arası...

denizim şükür canım..ben daha yaptırmadım fenil testini.bunu özel olarak sen mi istediğini söyledin?yoksa her topuk kanında bakıyorlarmı bu değere de?
alkol yetrli olacaktır bence temizlemek için.

Canım, hepatit b yi hepimize söylediler. Biz yaptırdık. Aşı konusunda en çok sağlık ocağına güvenmelisin. Çünkü en taze aşılar orada. Aşıların saklama koşullarına da en çok onlar özen gösteriyor. Özel hastaneye para vermene gerek yok. Muhtarlık bölgenizden sorumlu olan sağlık ocağına gidebilirsin.
Kalça ultrasonunu bizden de istediler. Ben sonra devlet hastanesine götürdüm. Oradaki doktor, bunun gerekli olmadığını, özel hastanelerin para kazanmak için zorunlu gibi gösterdiğini söyledi. Muayene etti. Çocukta bişey yok. Muayenede şüpheli bir bulgu olursa ultrason çekilir, muayenesi temiz olan çocuğa çekilmesine gerek yok dedi. Bu nedenle ben çektirmedim. Ama karar senin tabii.. İmkanın varsa yaptır, için rahat eder belki. Ama ben lüzum duymadım, Allah utandırmasın.

zakkum canım bencede aşı konusunda sağlık ocağı en güveniliri..zaten devletin sunduğu ücretsiz hakkın varken neden para verelimki?bende tüm aşı takiplerini sağlık ocağından yapıyorum.
kalça ultrasonu bende yaptırmayacağım.dün doktoruda kontrol etti.gerek yok ama içinizde bişe kalmasın istersenizde yaptırın dedi.
bende önce Allahıma sonra doktoruma güvendim..:Saruboceq:

denizim şükür canım..ben daha yaptırmadım fenil testini.bunu özel olarak sen mi istediğini söyledin?yoksa her topuk kanında bakıyorlarmı bu değere de?
alkol yetrli olacaktır bence temizlemek için.

Gülşahçım ben istemedim canım, zorunlu. Sağlık ocakları da alıyormuş bu kanı. Tüm ülkede mümkün olduğu ölçüde zorunlu tutuluyor hatta özel hastaneler isterlerse kendileri de yapıyorlar ama testi yapıp değerlendirme için hıfzıssıhha enstitüsüne göndermek zorundalar. Özellerin yaptığı değerlendirmenin resmi geçerliliği yok. Devlet test sonucu pozitif çıkarsa telefonla arayıp aileyi bilgilendiriyor, kimi zaman da testi tekrarlıyor. Vakit geçirmeden sağlık ocağına danış derim çünkü bu test bebekler 15 günlük olana kadar yapılıyor diye biliyorum. İlki ölçüm doğar doğmaz alınan kanla, ikincisi de birkaç gün anne sütü aldıktan sonra yapılıyor. Sağlık ocağına başvurup, fenilketonüri tetsi istiyorum dersen sorun çıkarmadan yapacaklarını sanıyorum.

ama bizim kızın 40ı çıkacak yakında..
yani kendileri direk bakmıyorlamıymış bu değere..ilk kanı aldıklarında.
zorunlu ise bizimkinede bakılmıştır ozaman.dur sağlık ocağının doktorunu bir arayayım

Gülşahçım, toğuktan kan alınması fenilketonüriye bakıldığı anlamına gelmiyo ama büyük ihtimalle ona bakmak için almışlardır. Ama sarılık için de topuktan kan alınıyor... Ancak bu bir hormon tetsi olduğu için, doğar doğmaz ve ane sütü aldıktan sonra tekrar edilerek bakılması gerekiyor. Biliyorsun beslenme ile alakalı bir homon bu... Bebeğin vücudunun, anne sütü aldıktan sonra verdiği tepkiyi ölçmeleri gerekiyor diye biliyorum. Umarım ilki doğar doğmaz alınmıştır da sadece 2. ye çağırmayı unutmuşlardır. Sen emin misin bakılmadığına. Doğumdan sonra hiç topuktan kan vermediniz mi? Ya da test sonucuna göre aranacaksınız falan demediler mi?
Şu sağlık ocağını bi arayıp sorsana hemen, vakit kaybetme. İcabında götür bugün alsınlar hemen kanı. Gerçi saat 4 e geliyo, belki yarın gel derler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…