Dk1 gol1 okul problemi ve deliren kocam

Abi kavanoza koyun ozaman cocuklarınızı ya. Yemın ediyorum nefret ettirdiniz bu devirden. Konussa suç konusmasa suç kulp arayana bahanemı yok. Napmış bu cocuk adam öldürmüş gibi davranmayın ya
Sizinki rahatsızlık yaşasaydı böyle mi derdiniz… kankanız konu açınca hümanizme bağlıyorsunuz sanırım. Tanınan üye olmasaydı böyle mi olurdu yorumlar, hiç sanmıyorum.

Sizinki rahatsızlık yaşasaydı böyle mi derdiniz… kankanız konu açınca hümanizme bağlıyorsunuz sanırım. Tanınan üye olmasaydı böyle mi olurdu yorumlar, hiç sanmıyorum.
Sırasını degistirirdim. Tek oturturdum sınıf degistirmek abartılı değilmi ? Samımı davran
Sen istermıydın cocugun konusuyor diye dışlanıp farklı sınıfa gönderilmesini? Aynı konuyu sen açsaydın senin içinde yazardım bunu kankalıkla ne alakası var aksamdan aksama giriyorum ben buraya

Sırasını degistirirdim. Tek oturturdum sınıf degistirmek abartılı değilmi ? Samımı davran
Sen istermıydın cocugun konusuyor diye dışlanıp farklı sınıfa gönderilmesini? Aynı konuyu sen açsaydın senin içinde yazardım bunu kankalıkla ne alakası var aksamdan aksama giriyorum ben buraya
Öğretmen bunları yapmayı bilmiyor mu sizce? Okulda herkes öğretmen, hepsi diplomalı.

Bu yeni nesil ebeveynlik ve öğretmenlik çok saçma ilerliyor. Bu çocukların hayatının her döneminde onlara sataşan birileri olacak ya da çocuğunuz gideceği her ortamda uyum sorunu yaşayabilir ama burdaki konularda tek gördüğüm herkesin habire sınıf değiştirmeye öğretmen değiştirmeye okul değiştirmeye çalışması.

Düzgün bir öğretmen pedagog önermeliydi taaa ilkokula bile başlamamış çocukları dersane mantığında başarıya göre sınıflara yerleştirmek ne demektir?! Bu çocuk okumayı bilmeyenlerin yanına geçince okumayı unutmaz mı sanıyorlar bu kadar mı cahiller.

Ne olmuş bu eğitim sistemine. Herkes çocuklarını fanustan çıkarsın ve zorluklarla nasıl mücadele edilir onu öğretsin bir zahmet.

Sonra da Z kuşağı neden hiçbir işe hiçbir başladıkları şeye tutunamıyor diye kötülüyorlar.

Saldırgan değilmiş ama sürekli konuşuyormuş, sosyal anlamda da sorunluymuş. Rehber öğretmenle konuşurken aklına gelen ilk cevap onları rahatsız edeim olmuş. İlle herkesi tutup duvara çarpması gerekmiyor. Birden çok kişinin şikayetçi olması önemsiz mi yani… kaldı ki özel okul olduğu için sene boyunca göz boyamış idare

Bir insan bu internet sitesinde öğretmen olduğunu iddia edip şunları nasıl yazabiliyor çok hayret ediyorum. Yazık günah insanlar çocuklarını kimlere emanet ediyorlar. Başka bir konunda çocuklara ev işi yaptırılmasına tamamdın, bir diğer konuda bir annenin çocuğunı evire çevire dövmesine tamamdın.

Çocuk gelişimi, çocuk psikolojisinin teorik derslerini bilgisini geçtim, uygulamalı olarak bu teorik bilgileri hiç kullanmıyor musun eğer öğretmensen? "Sosyal anlamda sorunluymuş" cümlesini nasıl yazabildin aklım almıyor.

Zuzunun çocuğu gibi çocuklara öğretmenler derslerde sınıfla ilgili işleri yaptırarak, mesela sınıftaki öğrenci sayısını saymak, sınıf panolarını düzenlemek gibi sorumluluklar vererek gayet güzel şekilde sınıfa adapte olmasını sağlayabilirler. Sınıfta konuşacak enerjisi mi var, ödev kontrolü yaptırır enerjisini atar. Tüm çocukların mum gibi olmasını beklemek saçmalık. Bunların her birinin farklı karakteri var, kendilerini ifade edişleri farklı, ve farklı olmaları gerek.

Çocuklara sorunlu çocuk dememeliyiz.

Bizim anlasamadigimiz nokta su ben cocugumun yanlis davranislarinin farkindayim, gerek aile icinde gerek disaridan destekle duzeltmeye, dogruya yonlendirmeye calisiyorum. Burda yasadigim, kendim de ne yapamam gerektiginden emin olmadigim bir sorunumu paylasiyorum. “KANKALARİMDAN” ve kankam olmayan diger uyelerden farkli farkli yorumlar ve yonlendirmeler aliyorum. Herkesin yazdigini saygi ve mantik suzgecimden gecirerek degerlendiriyorum. Ama “deccal cocuklarinizi kör zindanlara baglayin” benim saygi yada mantik suzgecime uymuyor.

Bence çocukların üstüne fazla gidiliyor. Her çocuğun bir yapısı, mizacı vardır, kimi az konuşur, kimi çok konuşur, kimi çok hareketlidir, kimi sevmez hareket etmeyi. Biz öğretmen ve velilerin görevi çocukların karekterlerinide göz önüne alarak etkinlik hazırlamak, doğru davranışlar kazanmalarına yardımcı olmaktır. Bu davranışlar birden bire sihirli bir değnek değmiş gibi olmaz. Zamanla ve aşamalı olur. Ben okulöncesi öğretmeniyim. Bu sene 4 yaştı sınıfım daha miniciklerdi ve doğaları gereği oyun oynamayı hareketli olmayı çok seviyorlardı. İki tane velim çocuğunda hiperaktivite olduğunu, hatta biri davranış bozukluğu olduğunu ilaç kullanması gerektiğini iddia etti. Bence bu çocuklar gayet normaldi hiç böyle bir ihtiyaçları yoktu benim ve herhangi bir ilaç kullanmadan gayet güzel, sorunsuz seneyi bitirdik. Yani demek istediğim çocuk bu ufak tefek yaramazlık yapacak, konuşacak, elbette düzeltilmesi gereken davranışlar varsa üzerine düşülecek ama çocuğu etiketlemek çok yanlış. Sizin okulun tavrı da bence yanlış. Çocuk için daha iyi olacağını düşünebilirler sıfırdan bir sınıfa başlamasının bu mantıklı olabilir ama başlayacağı sınıf çocuğun seviyesinde olmalı. Bu çocuğa kendi seviyesinde olmayan bir sınıfta olmak nasıl hissettirecek düşündüler mi? Bu çocuk alıştığı arkadaşlarından ayrılınca cezalandırıldığını düşünmeyecek mi? Çocuğun sınıfı değişince zaten direk etiketlenmiş olmuyor mu? Bunun yerine başka yöntemler denemeli çocuğu kendi sınıfına kabul ettirmeleri lazım bana kalırsa sen uyum sağlayamadın bu sınıfta olma yanlış eee ne olacak öbür sınıftada çocuğu suçladıkları davranışları yüzünden uyum sağlayamazsa. Çocuğu olduğu sınıftan uzaklaştırmak yerine davranış değiştirmeye çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Evet simdikliler yüzde 90 kolaya kaçıyor. Bizlerde ögrenciydik ögretmenlerimiz bizi tek oturturdu susar otururduk yerimizde O dönemin ögretmenlerinin eline kimse su dökemez simdi bunumu tartısıcaz
sizden öğrenecekleri çok şey var. Tartışmayacağız tabii ki, gerek görmedim şu yorumlardan sonra

Bizim anlasamadigimiz nokta su ben cocugumun yanlis davranislarinin farkindayim, gerek aile icinde gerek disaridan destekle duzeltmeye, dogruya yonlendirmeye calisiyorum. Burda yasadigim, kendim de ne yapamam gerektiginden emin olmadigim bir sorunumu paylasiyorum. “KANKALARİMDAN” ve kankam olmayan diger uyelerden farkli farkli yorumlar ve yonlendirmeler aliyorum. Herkesin yazdigini saygi ve mantik suzgecimden gecirerek degerlendiriyorum. Ama “deccal cocuklarinizi kör zindanlara baglayin” benim saygi yada mantik suzgecime uymuyor.
Ben de eşinize empati önerdim ama kabul etmediniz. Yani sinirlenmesi için bir sebep yok, kendini karşı tarafın yerine koysun yeterli. Kolay gelsin, iyi forumlar

Okulunuzun tavrini begenmedim acikcasi. Cocuk onceki yillarda da oradaymis. 1.sinifa gelince mi uyumsuz, ayiralim, alttan baslatalim fikirleri olusmus kafalarinda? Ayrica okulun cocuk daha kucukken sesleri vs ogretmesi de art niyetli, sonraki yillarda da o okulda okumaya mecbur kaliyor cocuk. Siz ebeveyn olarak farkindasiniz, tamam ama cocugun bu sorunlari dun başlamamış. Okulun yetkilileri, pedagogu vs bu sorunu anaokulu egitiminde gorev verip neden asmamis(bilmeyen cocuklara okuma yazma ogrenmesinde yardimci olacakmis ya 1.sinifta)?

Baska bir soru: Ogretmen 16 cocugu tek tek kontrol ederken aslinda ayni isi yapiyor. Ayni anda sizin cocugunuza odaklanip farkli etkinligi takip edebilecek mi?

Muhtemelen diger veliler cocugunuzu istemedigi icin boyle karar verildi. Belki cocugun davranis sorunlari icin baska bir uzmana gitmelisiniz. Cunku nereye giderseniz gidin bu yasanacak hemde bu dışlanma durumu cocugu bir yandan kirarken bir yandan da hircinlastiriyor

Saldırgan değilmiş ama sürekli konuşuyormuş, sosyal anlamda da sorunluymuş. Rehber öğretmenle konuşurken aklına gelen ilk cevap onları rahatsız edeim olmuş. İlle herkesi tutup duvara çarpması gerekmiyor. Birden çok kişinin şikayetçi olması önemsiz mi yani… kaldı ki özel okul olduğu için sene boyunca göz boyamış idare
6 yaş çocuklarının çoğu genel anlamda çok konuşuyor. Ayrıca bilinen hiç bir sorunu olmayan ama aşırı saldırgan çocuklar var ki bir tanesi ile geçen sene uğraştık. Çocukta dürtüsellik olabilir; bunun sınıf ortamını bozacak derecede olup olmadığı pedagog ve sınıf öğretmeni kararı ile belli olur. Gerekirse destek alınır.

Geçen yıllarda bu şikayetlerle size gelindi mi siz gerekli önlemleri aldınız mı bunlar çok önemli. Çok yanlış bir yönlendirme yapmamislar.kendim de öğretmenim. Benim de bir öğrencim var sosyal olarak zorluk yaşayan. Arkadaşları ile sorun yaşayınca sürekli olarak rahatsız ediyor ( yüzlerine üflüyor kulağına kalem sokuyor. Tükürüyor yada vuruyor.) Her türlü desteği alıyor . Aile ile de sürekli görüşme halindeyiz . Ama maalesef ihmal edilmiş bir çocuk duygusal olarak. Ve sadece cok sevilmek ve ilgi görmek istiyor. Diğer velilerinin çocuklarını o çocuktan uzak durmaları konusunda uyardiklarini ve daha da yalnız kaldığını öğrendim. Aynı durumu çocuğunuz da yaşasın istemem okul değiştirme imkanınız varsa okulunu degistirin ve çok iyi bir pedegok ile devam edin. Çocuğunuz bu davranışları isteyerek yapmıyor. İlaç kullanmasına rağmen düzelme yoksa evde yanlis giden birşeyler vardır

6 yaş çocuklarının çoğu genel anlamda çok konuşuyor. Ayrıca bilinen hiç bir sorunu olmayan ama aşırı saldırgan çocuklar var ki bir tanesi ile geçen sene uğraştık. Çocukta dürtüsellik olabilir; bunun sınıf ortamını bozacak derecede olup olmadığı pedagog ve sınıf öğretmeni kararı ile belli olur. Gerekirse destek alınır.
Sınıf öğretmeni çocuğu tanımıyor zaten ama okul öncesi öğretmeni kararını vermiş gibi görünüyor. Pedagog çalışıyor mu okulda, pek sanmıyorum. Bu destek dışarıdan alınır. Okullar bu tür ihtiyaçlara cevap vermiyor zaten. Bence yerinde bir çözüm bulmuşlar. Burada problem şu iki sene boyunca veliyi hoş tutmak için bu soruna yeterince eğilmediklerini düşünüyorum, insanlar şaşırdıkları için öfkelenmişler. Bu da özel okulların çoğunda yaşanıyor maalesef. Neyse siz yine beğenmeyin

Selam kizlar.
Biraz detayli bir anlatim olacak cok uzarsa kusura bakmayin. Ozellikle ogretmenlerden ve annelerden yorum bekliyorum.

Oglum 6 yasinda 1.sınıfa basliyor. Dun okula rehberlik degerlendirmesine gittik. Rehber ogretmen ve mudur yardimcisiyla 30-40 dk okuma - yazma- dikkat calismasi- sohbet gibi bir gorusme yapti.(1. Sinifta okuma yazma bilenler ve bilmeyenler farkli siniflara ayriliyor) Sonra da eski mudur (2 yil anaokulundan bizi taniyor), yeni mudur, mudur yard, rehber ogretmen, ben gorusmeye girdik.

Gorusmede oglumun butun etkinlikleri cok guzel yaptigini ancak yaparken surekli konustugunu sessiz olmasi soylenince de etkinlike ilgili konustugunu soyledi. Sonra da oglumun anaokulundaki diger sinif arkadaslari ve velilerden surekli sikayet aldigini, cocuklarin onu dışladığını soyledi. Rehberlikci “arkadaslarin seninle oynamak istemezse naparsin” diye sormus “onlari rahatsiz ederim yok yada ogretmene soylerim” demis sonra da “ben biliyorum yaramaz oldugum icin kimse beni sevmiyor ama anneme soz verdim akilli olcacagim zaten annem bana akilli saat alacak o beni akilli yapacak” demis.

(Gecmise goturen ek bilgi: oglumda genelde kurallara uyma ve sosyal iliskileri duzenlemede sorunlar yasiyoruz. Saldirgan degil ama sataşan, rahatsiz eden davranislari oluyordu. Kucukken otizim icin, buyuyunce dehb icin doktorlara gitti. Negatif dendi. 4 yasda aylarca oyun terapisi alindi 5 yasda hem spora gitti hem durtusellik icin ilac kullanildi. Hic bir davranis degisikligi gormedik. Bu arada akademik olarak basarilidir, farkli zamanda ogrendigi bilgileri sentezler cikarim yapar, oturup sohbet ettiginizde kendini cok iyi ifade eder, kendini sevdirmek icin ugrasir, paylasimcidir)

Sonuc olarak oglum okuma yazma bildigi halde bilmeyenlerle ayni sinifa koyacaklarini bu sekilde yeni arkadaslarla mimlenmeden bir baslangic yapacagini, o sinifin ogretmeninin daha tecrubeli oldugunu ve benim oglumu daha iyi kontrol edecegini soylediler. Ben de sinifta sıkılacagi icin dersi sabote ederse bunun sorumlulugunu almayacagimi soyledim ve ciktim.

Cikinca esime telefon edip olanlari anlattim tamam dedi kapatti. Aksam 10 gibi eve geldiginde deli gibi ofkeliydi. Onlar benim cocugumu ayiriyor (kufur kufur) biz daha az mi para veriyoruz (kufur kufur) ne dedilerse yaptik daha ne istiyorlar, tek yaramaz benim cocugum mu, kim sikayet ediyormus onlarin da (kufur kufur), yarin o mudurden randevu aliyorsun ben gidip konuscam dedi. Normalde dunyanin en gamsiz rahat insanidir hatta ben bu rahatligina gicik olurum. 10 yillik evliyiz boyle bir ofke patlamasi hic gormedim. Okula gitse kadinla kavga edecek rezil olcaz, ama bir yandan acaba ben fazla mi ezik kaldim diye dusunuyorum.

Negatif pozitif tum yorum, fikir, elestiriye acigim kizlar.
Ozel okul mu? Devlet okullarında böyle bir ayrım yok, zaten bakanlık oluşturuyor sınıfları. Kizim özel okulda okuyor, böyle bir ayrım yapmadilar(okuma biliyor, bilmiyor ayrımı) Ama nabza göre şerbet vermeyi çok iyi biliyorlar...

Bu anaokulunda okuma yazma öğretme işi yeni moda mı? Kim veriyor bu eğitimi sınıf öğretmeni mi yoksa anaokulu öğretmeni mi? Geçen sene oldukça ünlü bir özel okulda gördüm bunu ilk defa, şimdi sizden duyuyorum.
Diğer konuya gelince de oldukça üzücü bir durum, siz haklısınız, diğer veliler de haklı. Burda haksız olan okul. Bu durumun gidişatı bellidir, önceden yönlendirme yapılmalıydı. Anlattığınız tarzda bir çocuk şu an gönderildiği sınıfta muhakkak ki çok sıkılacak ve sorun çıkartacaktır. Bu anlamda gerek öğretmeni gerekse sizi daha zor bir yıl beklediğini düşünüyorum. Okul keşke sizi böyle yapılacağı konusunda bilgilendirseydi ve yeni bir okulda daha önyargısız bir başlangıç yapsaydınız.

Okulunuzun tavrini begenmedim acikcasi. Cocuk onceki yillarda da oradaymis. 1.sinifa gelince mi uyumsuz, ayiralim, alttan baslatalim fikirleri olusmus kafalarinda? Ayrica okulun cocuk daha kucukken sesleri vs ogretmesi de art niyetli, sonraki yillarda da o okulda okumaya mecbur kaliyor cocuk. Siz ebeveyn olarak farkindasiniz, tamam ama cocugun bu sorunlari dun başlamamış. Okulun yetkilileri, pedagogu vs bu sorunu anaokulu egitiminde gorev verip neden asmamis(bilmeyen cocuklara okuma yazma ogrenmesinde yardimci olacakmis ya 1.sinifta)?

Baska bir soru: Ogretmen 16 cocugu tek tek kontrol ederken aslinda ayni isi yapiyor. Ayni anda sizin cocugunuza odaklanip farkli etkinligi takip edebilecek mi?

Muhtemelen diger veliler cocugunuzu istemedigi icin boyle karar verildi. Belki cocugun davranis sorunlari icin baska bir uzmana gitmelisiniz. Cunku nereye giderseniz gidin bu yasanacak hemde bu dışlanma durumu cocugu bir yandan kirarken bir yandan da hircinlastiriyor
Bana bu sekilde taahut ettiler, belki de ikna etmek icin oyle dediler.

Disaridan destek almaya mutlaka devam edecegiz.
Geçen yıllarda bu şikayetlerle size gelindi mi siz gerekli önlemleri aldınız mı bunlar çok önemli. Çok yanlış bir yönlendirme yapmamislar.kendim de öğretmenim. Benim de bir öğrencim var sosyal olarak zorluk yaşayan. Arkadaşları ile sorun yaşayınca sürekli olarak rahatsız ediyor ( yüzlerine üflüyor kulağına kalem sokuyor. Tükürüyor yada vuruyor.) Her türlü desteği alıyor . Aile ile de sürekli görüşme halindeyiz . Ama maalesef ihmal edilmiş bir çocuk duygusal olarak. Ve sadece cok sevilmek ve ilgi görmek istiyor. Diğer velilerinin çocuklarını o çocuktan uzak durmaları konusunda uyardiklarini ve daha da yalnız kaldığını öğrendim. Aynı durumu çocuğunuz da yaşasın istemem okul değiştirme imkanınız varsa okulunu degistirin ve çok iyi bir pedegok ile devam edin. Çocuğunuz bu davranışları isteyerek yapmıyor. İlaç kullanmasına rağmen düzelme yoksa evde yanlis giden birşeyler vardır
Evet onceki yillarda da problemler yasadik. Okulun da yonlendirmesiyle pek cok aksiyon aldik. Ancak bu aksiyonlar davranis degisikligi yaratmadi. Cunku bireysel aldigi terapi, ozel egitim gibi yerlerde bir yetiskin - bir cocuk olunca cok daha uyumlu, kural ve yonergelere uyan bir cocuk. Biz de anne baba olarak evde yada disarda yaptigimiz etkinliklerde oyle cok zorlanmayiz. Ama sinif ortaminda hem kurallara uyma hem sosyal iliskiler konusunda sorun yasiyoruz. Mesela kendi konusuyor yanindakilerinin de konusturmaya calisiyor, onlar konusmazsa defterine kitabina sekil cizip rahatsiz ediyor. Yada dersi bozacak komik birsey soyleyip siniftaki gulduruyor. Aldigi tepki hosuna gittigi icin bunu tekrar tekrar yapiyor. Haliye ogretmen surekli ikaz etmek ve sinifin dagilan konsantrasyonunu toplamak icin ugrasiyor. Evet sevgi ve ilgi gormeye calistigini bende farkediyorum. Sevgisiz yada ilgisiz buyuttugumuzu dusunmuyorum ama calisan ebeveynler olarak tam zamanli ebeveynlere gore daha geride kalmis olabiliriz. Gittimiz bir terapist cok erken ise dondugum icin bebekliginden travma almis olabilecegini soylemisti.
Bilfen mi bu okul merak ettim özel değilse
Bilfen degil doga.

Merhaba, ben öğretmenim.
Bir de evlat sahibiyim.
Kızım ikizler burcu, çok değişken bir çocuk. Iki çocuğum var gibi hissediyorum. Bazen melek gibi. Bazen çok zor. İnatçı, hiç susmayan sonuna kadar tahrik edici laflar sokan, arkadaşına çığlık attıracak kadar ileri giden.. Yönetmek istiyor mesela. Oyun kuracaklar gelen tekliflerin çok azına tamam der. Genelde hayir diye başlar ve kendi istediği gibi yürüsün ister. Başkaları dinlemediğinde de beni dinlemiyorlar dinlesinler diye ağlama çıkarır.
:)

Bunlari niye anlatıyorum. Bu sene şikayet alir mıyım diye çok korkuyorum. Gecen sene anaokuluna gitti özeldi. Arada şikayet aldım. Bu sene devlette olacak. Daha çok şikayet alırsam canim cok sıkılır.

Esasen benim sınıfımda da çok zor çocuklar var. Her sene olur. Ben ailesine yansitmadan çözme konusunda gayretliyim. Çünkü moral bozmayı sevmem. Çocuk bunlar, dönem dönem olur, değişir düşüncesindeyim.

Ben saçma buldum ama madem okuyanlar-okumayanlar diye ayrı sınıf yapılmış, davranış yüzünden oğlunuzu ayrı tutmaları doğru değil diye düşünüyorum. Diğer velilerin gönlü olsun diye alınmış karar gibi geldi. Veli velidir. Öğrenci de öğrencidir. Hele bir sınıfında başlasın, cocuga zaman tanınsın bakalim. Uyumsuz davranışlar devam eder de çıkış yol bulunamaz ise sınıf değişikliği o zaman düşünülür.

Bu anaokulunda okuma yazma öğretme işi yeni moda mı? Kim veriyor bu eğitimi sınıf öğretmeni mi yoksa anaokulu öğretmeni mi? Geçen sene oldukça ünlü bir özel okulda gördüm bunu ilk defa, şimdi sizden duyuyorum.
Diğer konuya gelince de oldukça üzücü bir durum, siz haklısınız, diğer veliler de haklı. Burda haksız olan okul. Bu durumun gidişatı bellidir, önceden yönlendirme yapılmalıydı. Anlattığınız tarzda bir çocuk şu an gönderildiği sınıfta muhakkak ki çok sıkılacak ve sorun çıkartacaktır. Bu anlamda gerek öğretmeni gerekse sizi daha zor bir yıl beklediğini düşünüyorum. Okul keşke sizi böyle yapılacağı konusunda bilgilendirseydi ve yeni bir okulda daha önyargısız bir başlangıç yapsaydınız.
Anaokulu ogretmeni ogretiyor. Hem materyal hem mufredat cok standart oldugundan sanirim cocuklarin %90ı 1. Sinif seviyesinde okuma yazma bilerek anaokulunu bitiriyor.
Benim muhitimdeki hem ust klasman okullar (koc-bilfen-terakki) hem orta klasman okullar hep bu mufredatta ilerliyor. Bu hafta tekrar mudurle gorusup son karari verelim. Olmadi bir yil daha okulun yonlendirmesine uyalim. Seneye tekrar gorusuruz.

X