Dk1 gol1 okul problemi ve deliren kocam

Dayak değil ama cidden bir otorite eksiği var artık . Öğretmenleri maymun yaptı veliler ve müdürler . Yani öğretmen dediğin okulda disiplini sağlar şimdiki öğrencilerin herşeye psikolojisi bozuluyor . Uyum sağlama falan hak getire . Bu çocuklar büyüyünce patrona trip atarlar artık . Gerçekten gerçeklikten çok uzaklasildigini düşünüyorum artık . Çocukları etiketliyorlar , grupluyorlar ve ilginç bir şekilde toplum kurallarına uymasini da ogretmiyorlar
Anlatmak istedigim ama yoldaydim diye fazla üzerine düşüp konusamadığım katılıyorum 👍 ellere sopa yiyen ögrencilerdik bu elbettete dogru degil o ayrı konu. Ama sopa yemeğimız ögretmenlerden bile çekinirdik binbir yöntem vardı bizim dönemde. Ve biz saygılı ögrencilerdik. Sopa yediğim ögretmenlerin bile allah ayagına taş degdirmesin aynı zamanda bizi mutlu edip gönlümüzü yapmak için pasta börek poğaça getirir gönlümüzü almaya çalısırlardı. Bizler için ailelerimizden bile daha cok ugrastılar büyüyünce anladım. Şiddet değil tabiki ! ama disiplin der susarım ✋

Hangi kolejde dayak atarlardi. Ben eyuboglunda okudum ilkokulu deccal gibi cocuktum. Degil dayak sesini yukselten bile olmazdi ya mudur yardimcisi odasina ya ogretmenler odasina gonderirlerdi. 🙈
İç Anadolu’da bir kolejde. Valla melek gibi çocuktum sıra dayağından payımı aldım birkaç kere

benim sınıfta da sınıfın çok önünde okuma-yazma bilen bir cocuk vardı. yıl boyu sürekli dışlandı. çocuk özgüvenliydi çok umursamadı ama yıl boyu hem bana hem sınıfa çok çektirdi. yani her zaman söylediğiniz gibi olumlu dönüş alınamıyor 🥲
Eşim de zamanında okuma yazmayı kendisi öğrenmiş. İlkokul 1’de çok sıkılmış, okulu bırakmak istemiş. Sınıf öğretmeni çok ilgili bir öğretmenmiş, diğerleri çizgi çalışması yaparken eşime kelimeler, cümleler yazdırıyormuş.

1. sınıfta okuma yazma bilen çocuk, sınıf öğretmenlerini çok zorlayan bir durum. Kesinlikle kendisi gibi okuma yazma bilenlerin arasında olması gerekiyor.

Anlatmak istedigim ama yoldaydim diye fazla üzerine düşüp konusamadığım katılıyorum 👍 ellere sopa yiyen ögrencilerdik bu elbettete dogru degil o ayrı konu. Ama sopa yemeğimız ögretmenlerden bile çekinirdik binbir yöntem vardı bizim dönemde. Ve biz saygılı ögrencilerdik. Sopa yediğim ögretmenlerin bile allah ayagına taş degdirmesin aynı zamanda bizi mutlu edip gönlümüzü yapmak için pasta börek poğaça getirir gönlümüzü almaya çalısırlardı. Bizler için ailelerimizden bile daha cok ugrastılar büyüyünce anladım. Şiddet değil tabiki ! ama disiplin der susarım ✋
Ben şimdi ki çocuklara üzülüyorum aslında. Sevgi ve otorite ile bir şeyler çözülebilir . Ebeveynler ne yapsın şöyle yapsan psikolojisi bozulur böyle yaparsan şöyle olur . Oysa ki basitçe bir çocuk büyüyor ve bazen hatalar yapacak bazen uyum sağlarken zorlanacak . Her çocuğun mizacı da farklı. Sırf para kazanmak için birçok çocuğu etiketlediklerini düşünüyorum . Şimdiki cocuklarin da işi zor bir deney gibi büyüyorlar . Yani bu eleştirileri kendime de yapıyorum. Konu sahibinin çocuğu gevezeyse gevezedir yani . Konuşmayı seviyordur bir yerde eminim uyumlanacaktir. Ben hiç hocalarimdan şiddet görmedim ama hep cekinirdik

offff
şu eğitim sistemi toptan değişmeli
o etkinlik/oyun konuşması zaten çocukların gelişim dönemi özelliği
bunlarla ilgili 5757575858 konum var
yatıp kalkıp şükrediyorum eğitim sisteminden çıktık diye yeminle

Ben şimdi ki çocuklara üzülüyorum aslında. Sevgi ve otorite ile bir şeyler çözülebilir . Ebeveynler ne yapsın şöyle yapsan psikolojisi bozulur böyle yaparsan şöyle olur . Oysa ki basitçe bir çocuk büyüyor ve bazen hatalar yapacak bazen uyum sağlarken zorlanacak . Her çocuğun mizacı da farklı. Sırf para kazanmak için birçok çocuğu etiketlediklerini düşünüyorum . Şimdiki cocuklarin da işi zor bir deney gibi büyüyorlar . Yani bu eleştirileri kendime de yapıyorum. Konu sahibinin çocuğu gevezeyse gevezedir yani . Konuşmayı seviyordur bir yerde eminim uyumlanacaktir. Ben hiç hocalarimdan şiddet görmedim ama hep cekinirdik
Dogru düsünüyosun. Bizim dönemde mesela dehp denilen birsey vardı ama hepımız habersizdik oyle cocuklara kurtlu derlerdi. Gerçekten düsündügümde o dönemin ögretmenleri ne çekerlerdi oyuzden analarının ak sütü gibi helaldı aldıkları para ve naparsak yapalım ödeyemeyiz haklarını. Disleksi ozamanda vardı ama biz onuda bilmez böyle cocuklara tembel derlerdi. Şimdi böyle olanlar rehabilitasyonda egitim görüyor. Şartlar kolaylaştı aslında ama konuşan cocuguda sırf konusuyor diye baska çözüm aramak yerine direk gözden çıkarılmaları bana cok enteresan geliyor. Buda benım düşüncem

Cuma gunune mudurden randevu aldik esimle gidip konusacagiz bu sefer. Ben aslinda yeni sinifin daha iyi olacagina inandim ama bazi endiselerim var burda da cogu uyeyele konustugumuz gibi. Onlari tekrar konusmayi dusunuyorum.
Zuzu bana seçtiğin okul yanlış geliyor. Daha geç olmadan başka bir okul mu arasam acaba? Bk muhtemelen. Orda hemen öğretmen değişimi çok, hem de çocukları yarış atı gibi yarıştırıyorlar erkenden okuma yazma öğretme gibi.

Selam kizlar.
Biraz detayli bir anlatim olacak cok uzarsa kusura bakmayin. Ozellikle ogretmenlerden ve annelerden yorum bekliyorum.

Oglum 6 yasinda 1.sınıfa basliyor. Dun okula rehberlik degerlendirmesine gittik. Rehber ogretmen ve mudur yardimcisiyla 30-40 dk okuma - yazma- dikkat calismasi- sohbet gibi bir gorusme yapti.(1. Sinifta okuma yazma bilenler ve bilmeyenler farkli siniflara ayriliyor) Sonra da eski mudur (2 yil anaokulundan bizi taniyor), yeni mudur, mudur yard, rehber ogretmen, ben gorusmeye girdik.

Gorusmede oglumun butun etkinlikleri cok guzel yaptigini ancak yaparken surekli konustugunu sessiz olmasi soylenince de etkinlike ilgili konustugunu soyledi. Sonra da oglumun anaokulundaki diger sinif arkadaslari ve velilerden surekli sikayet aldigini, cocuklarin onu dışladığını soyledi. Rehberlikci “arkadaslarin seninle oynamak istemezse naparsin” diye sormus “onlari rahatsiz ederim yok yada ogretmene soylerim” demis sonra da “ben biliyorum yaramaz oldugum icin kimse beni sevmiyor ama anneme soz verdim akilli olcacagim zaten annem bana akilli saat alacak o beni akilli yapacak” demis.

(Gecmise goturen ek bilgi: oglumda genelde kurallara uyma ve sosyal iliskileri duzenlemede sorunlar yasiyoruz. Saldirgan degil ama sataşan, rahatsiz eden davranislari oluyordu. Kucukken otizim icin, buyuyunce dehb icin doktorlara gitti. Negatif dendi. 4 yasda aylarca oyun terapisi alindi 5 yasda hem spora gitti hem durtusellik icin ilac kullanildi. Hic bir davranis degisikligi gormedik. Bu arada akademik olarak basarilidir, farkli zamanda ogrendigi bilgileri sentezler cikarim yapar, oturup sohbet ettiginizde kendini cok iyi ifade eder, kendini sevdirmek icin ugrasir, paylasimcidir)

Sonuc olarak oglum okuma yazma bildigi halde bilmeyenlerle ayni sinifa koyacaklarini bu sekilde yeni arkadaslarla mimlenmeden bir baslangic yapacagini, o sinifin ogretmeninin daha tecrubeli oldugunu ve benim oglumu daha iyi kontrol edecegini soylediler. Ben de sinifta sıkılacagi icin dersi sabote ederse bunun sorumlulugunu almayacagimi soyledim ve ciktim.

Cikinca esime telefon edip olanlari anlattim tamam dedi kapatti. Aksam 10 gibi eve geldiginde deli gibi ofkeliydi. Onlar benim cocugumu ayiriyor (kufur kufur) biz daha az mi para veriyoruz (kufur kufur) ne dedilerse yaptik daha ne istiyorlar, tek yaramaz benim cocugum mu, kim sikayet ediyormus onlarin da (kufur kufur), yarin o mudurden randevu aliyorsun ben gidip konuscam dedi. Normalde dunyanin en gamsiz rahat insanidir hatta ben bu rahatligina gicik olurum. 10 yillik evliyiz boyle bir ofke patlamasi hic gormedim. Okula gitse kadinla kavga edecek rezil olcaz, ama bir yandan acaba ben fazla mi ezik kaldim diye dusunuyorum.

Negatif pozitif tum yorum, fikir, elestiriye acigim kizlar.
Sizin yazdiklarinizdan bir cikarim yapacak olursam eger. Oglunuz biraz hizli ogrenen bir cocuga benziyor. Bu sebeple de ogrendikten sonra o ortamda bulunmasi onu biraz darliyor olabilir. Bu konuyu hic dusundunuz mu? Ayni konu benim abimde de varmis. Ortamda anlatilan konulari hizli bir sekilde kaptigi icin sonrasinda onun dikkatini ceken ya da onu zorlayan bir durum olmadigi icin dikkati dagilip etrafiyla konusmaya, sinifin duzenini bozmaya basliyormus. Benim oglumda benzer sekilde hatta su an. Cok cabuk bunaliyor. Biraz yasinin ustu oyuncaklar aliyorum ve onu bu sekilde dikkatini toplamasini saglamaya calisiyorum. Krese basladiginda da ilk ogretmen bizi de uyarmisti ama elindeki oyuncaklar basit geliyorsa benim yapabilecegim bir sey yok. Cok hizli kapiyor herseyi ama dikkati dagiliyor demisti.
Fakat bu sizin degil ogretmeninin dusunmesi gereken bir konu. Akilli ve egitimli bir ogretmen bunu kolay sekilde engelleyebilir. Bence okuma bilmeyenlerle ayni sinifa koymak da bu durumda cok buyuk bir hata olur, cunku daha cok etrafina dikkati kayacak. Oglunuzu hic mental olarak zorlayacak bir aktiviteye yazdirdiniz mi?

Okulun mufredati bu sekilde. 4 yasda sesleri ogrendi, 5 yasda sesleri birlestirip okuma yazmaya gectiler. Kendi kendine sayilir mi biliyorum ama hani harfler elakin - omütuy- ördısb diye gidiyor ya. Benim oglan sesleri 4 yastan da tanidigi icin ses birlestirme mantigini erken kavradi daha Ü’delerken herseyi heceleyerek okuyabiliyordu.

Bu arada muhitimdeki bildigim tum ozeller boyle hatta bazi butik kres/ anaokullarinda da bu sekilde ogretip 1e bilerek yolluyoruz diyorlardi.
Çok çok yanlış sırf özel okuluz işte cocuklara birşey öğretiyoruz mantığı guduldugu için.
Hadi çizgi çalıştır anlarım, sayıları gösterir anlarım ama 5 yaşta okuma yazmayı öğretmek çok çok yanlis.
Şimdi bilmeyenlerin sınıfında sıkılacak çocuk. Digerlerinin aynı sınıfta olduğunu görünce de kendisinin dislandigini hossedecek

Selam kizlar.
Biraz detayli bir anlatim olacak cok uzarsa kusura bakmayin. Ozellikle ogretmenlerden ve annelerden yorum bekliyorum.

Oglum 6 yasinda 1.sınıfa basliyor. Dun okula rehberlik degerlendirmesine gittik. Rehber ogretmen ve mudur yardimcisiyla 30-40 dk okuma - yazma- dikkat calismasi- sohbet gibi bir gorusme yapti.(1. Sinifta okuma yazma bilenler ve bilmeyenler farkli siniflara ayriliyor) Sonra da eski mudur (2 yil anaokulundan bizi taniyor), yeni mudur, mudur yard, rehber ogretmen, ben gorusmeye girdik.

Gorusmede oglumun butun etkinlikleri cok guzel yaptigini ancak yaparken surekli konustugunu sessiz olmasi soylenince de etkinlike ilgili konustugunu soyledi. Sonra da oglumun anaokulundaki diger sinif arkadaslari ve velilerden surekli sikayet aldigini, cocuklarin onu dışladığını soyledi. Rehberlikci “arkadaslarin seninle oynamak istemezse naparsin” diye sormus “onlari rahatsiz ederim yok yada ogretmene soylerim” demis sonra da “ben biliyorum yaramaz oldugum icin kimse beni sevmiyor ama anneme soz verdim akilli olcacagim zaten annem bana akilli saat alacak o beni akilli yapacak” demis.

(Gecmise goturen ek bilgi: oglumda genelde kurallara uyma ve sosyal iliskileri duzenlemede sorunlar yasiyoruz. Saldirgan degil ama sataşan, rahatsiz eden davranislari oluyordu. Kucukken otizim icin, buyuyunce dehb icin doktorlara gitti. Negatif dendi. 4 yasda aylarca oyun terapisi alindi 5 yasda hem spora gitti hem durtusellik icin ilac kullanildi. Hic bir davranis degisikligi gormedik. Bu arada akademik olarak basarilidir, farkli zamanda ogrendigi bilgileri sentezler cikarim yapar, oturup sohbet ettiginizde kendini cok iyi ifade eder, kendini sevdirmek icin ugrasir, paylasimcidir)

Sonuc olarak oglum okuma yazma bildigi halde bilmeyenlerle ayni sinifa koyacaklarini bu sekilde yeni arkadaslarla mimlenmeden bir baslangic yapacagini, o sinifin ogretmeninin daha tecrubeli oldugunu ve benim oglumu daha iyi kontrol edecegini soylediler. Ben de sinifta sıkılacagi icin dersi sabote ederse bunun sorumlulugunu almayacagimi soyledim ve ciktim.

Cikinca esime telefon edip olanlari anlattim tamam dedi kapatti. Aksam 10 gibi eve geldiginde deli gibi ofkeliydi. Onlar benim cocugumu ayiriyor (kufur kufur) biz daha az mi para veriyoruz (kufur kufur) ne dedilerse yaptik daha ne istiyorlar, tek yaramaz benim cocugum mu, kim sikayet ediyormus onlarin da (kufur kufur), yarin o mudurden randevu aliyorsun ben gidip konuscam dedi. Normalde dunyanin en gamsiz rahat insanidir hatta ben bu rahatligina gicik olurum. 10 yillik evliyiz boyle bir ofke patlamasi hic gormedim. Okula gitse kadinla kavga edecek rezil olcaz, ama bir yandan acaba ben fazla mi ezik kaldim diye dusunuyorum.

Söz konusu çocuk olunca kızmıştır.

Ben olsam okul değiştirirdim. Bir de rahatsız ederek sevilmek istiyorsa küçükken ailede etkilendiği bir şey mi oldu acaba? Oyun terapisinde fayda görmemiş acaba başka bir psikologla mı görürseniz?

Selam kizlar.

Öğretmenim, özel okul geçmişim var yorum yapmak istedim.
Öncelikle öğrencileri okuma yazma bilenler/bilmeyenler olarak ayırmak doğru değil. Sınıflar homojen olarak ayrılmalı. Bir sınıf müfredatta uçarken diğer sınıf geride kalmamalı.
İkinci olarak geçen yıl sınıfımda otizmli öğrencim vardı müthiş zekiydi okuma yazma biliyordu veya cok cabuk öğreniyordu. Ama sosyal anlamda çok sıkıntılı bir çocuktu. Ben de bu konuda tecrübeli olduğum için çocuğu iyi taşıdım ve hiç ayrıştırılmadan 2.sınıfa geçti. Okuma yazma bilmeyenlerin arasına gideceği için üzülmeyin öğretmeni tecrübeli olduğu için sevinin bence.
Çünkü ne öğretmenler var ki çocuğu taşıyamıyorlar daha da dibe batırıyorlar siz öğretmeni ile tanışınca birebir görüşüp durumu öğrenip işbirliği halinde götürürsünüz.
Eşiniz de sakin olsun, güvensin hiçbir özel okul öğrencisini kaybetmek istemez.
O sınıfta okuma yazma bilmeyen olduğu için oğlunuz sıyrılacak ve başardığının farkına varacak böyle düşünün.
Canınızı sıkmayın 1.sınıf çok sancılıdır ama sakin kalınınca güzel geçer arkanıza yaslanın ve gelecek olan güzelliklerin ve 1.sınıf velisi olmanın tadını yaşayın. Her velime bunu söylerim🥰

X