Dk1 gol1 okul problemi ve deliren kocam

Öncelikle şunu söyleyebilirim hayatımda ilk defa okuma yazma bilenleri ayrıştırma olduğunu bu yasal olmadığını düşünüyorum ne devlet okulunda ne de kolejde böyle bişey duymadım bence ha evet bazı çocuklar çok çabuk öğreniyorlar o ayrı bişey fakat okulun bu şekilde davranması çok can sıkıcı bir durum ayrıca yaramazlığa gelince o kadar çok yaramaz öğrenci var ki bence sizin ki hiç bişey ayrıca ikinci sınıf dersleri görmesi çok mantıksız

Selam kizlar.
Biraz detayli bir anlatim olacak cok uzarsa kusura bakmayin. Ozellikle ogretmenlerden ve annelerden yorum bekliyorum.

Oglum 6 yasinda 1.sınıfa basliyor. Dun okula rehberlik degerlendirmesine gittik. Rehber ogretmen ve mudur yardimcisiyla 30-40 dk okuma - yazma- dikkat calismasi- sohbet gibi bir gorusme yapti.(1. Sinifta okuma yazma bilenler ve bilmeyenler farkli siniflara ayriliyor) Sonra da eski mudur (2 yil anaokulundan bizi taniyor), yeni mudur, mudur yard, rehber ogretmen, ben gorusmeye girdik.

Gorusmede oglumun butun etkinlikleri cok guzel yaptigini ancak yaparken surekli konustugunu sessiz olmasi soylenince de etkinlike ilgili konustugunu soyledi. Sonra da oglumun anaokulundaki diger sinif arkadaslari ve velilerden surekli sikayet aldigini, cocuklarin onu dışladığını soyledi. Rehberlikci “arkadaslarin seninle oynamak istemezse naparsin” diye sormus “onlari rahatsiz ederim yok yada ogretmene soylerim” demis sonra da “ben biliyorum yaramaz oldugum icin kimse beni sevmiyor ama anneme soz verdim akilli olcacagim zaten annem bana akilli saat alacak o beni akilli yapacak” demis.

(Gecmise goturen ek bilgi: oglumda genelde kurallara uyma ve sosyal iliskileri duzenlemede sorunlar yasiyoruz. Saldirgan degil ama sataşan, rahatsiz eden davranislari oluyordu. Kucukken otizim icin, buyuyunce dehb icin doktorlara gitti. Negatif dendi. 4 yasda aylarca oyun terapisi alindi 5 yasda hem spora gitti hem durtusellik icin ilac kullanildi. Hic bir davranis degisikligi gormedik. Bu arada akademik olarak basarilidir, farkli zamanda ogrendigi bilgileri sentezler cikarim yapar, oturup sohbet ettiginizde kendini cok iyi ifade eder, kendini sevdirmek icin ugrasir, paylasimcidir)

Sonuc olarak oglum okuma yazma bildigi halde bilmeyenlerle ayni sinifa koyacaklarini bu sekilde yeni arkadaslarla mimlenmeden bir baslangic yapacagini, o sinifin ogretmeninin daha tecrubeli oldugunu ve benim oglumu daha iyi kontrol edecegini soylediler. Ben de sinifta sıkılacagi icin dersi sabote ederse bunun sorumlulugunu almayacagimi soyledim ve ciktim.

Cikinca esime telefon edip olanlari anlattim tamam dedi kapatti. Aksam 10 gibi eve geldiginde deli gibi ofkeliydi. Onlar benim cocugumu ayiriyor (kufur kufur) biz daha az mi para veriyoruz (kufur kufur) ne dedilerse yaptik daha ne istiyorlar, tek yaramaz benim cocugum mu, kim sikayet ediyormus onlarin da (kufur kufur), yarin o mudurden randevu aliyorsun ben gidip konuscam dedi. Normalde dunyanin en gamsiz rahat insanidir hatta ben bu rahatligina gicik olurum. 10 yillik evliyiz boyle bir ofke patlamasi hic gormedim. Okula gitse kadinla kavga edecek rezil olcaz, ama bir yandan acaba ben fazla mi ezik kaldim diye dusunuyorum.

Negatif pozitif tum yorum, fikir, elestiriye acigim kizlar.

Zuzushh the YARGI Machine Zuzushh the YARGI Machine okul yönetimi oğlunuzu hangi sınıfa koyarsa koysun, aynı sorunu yaşayacaksınız bence. Çünkü çocuğunuzu en başta mimleyen ve ayıran onlar. Okuma yazma bilenle bilmeyenler için ayrı sınıf oluşturuluyorsa; sizin çocuğunuzu da olması gereken sınıfa, okuma yazma bilen sınıfa koymalılar. Diğer sınıfa giderse, 1 hafta dolmadan çocuğunuz yeniden dışlanacak.

Benim önerim size çok radikal gelebilir ancak ben sizin yerinizde olsam: tüm okul ücretinin iadesini talep eder; devlet okuluna verirdim. Çalıştığınızı biliyorum ancak paranızla rezil olup, çocuğunuzun her gün dışlanmasından daha iyi bir çözüm diye düşünüyorum.

okulun yanlışı zaten. gecen yılın sonunda oturup öğretmenlerin aileyi bilgilendirmesi gerekirdi. valla ben olsam okul değiştirirdim direkt. ama bu zamanda o da öyle kolay olmuyor malesef 🥲
Aynen öyle yaz başında söyleseler kadın değiştirirdi belki de parayı ödedi, çocuk başladı bile şimdi zor olacak ama içine sinmezse yine de değiştirsin bence de çok ayıp yaptiklari

Zuzushh the YARGI Machine Zuzushh the YARGI Machine okul yönetimi oğlunuzu hangi sınıfa koyarsa koysun, aynı sorunu yaşayacaksınız bence. Çünkü çocuğunuzu en başta mimleyen ve ayıran onlar. Okuma yazma bilenle bilmeyenler için ayrı sınıf oluşturuluyorsa; sizin çocuğunuzu da olması gereken sınıfa, okuma yazma bilen sınıfa koymalılar. Diğer sınıfa giderse, 1 hafta dolmadan çocuğunuz yeniden dışlanacak.

Benim önerim size çok radikal gelebilir ancak ben sizin yerinizde olsam: tüm okul ücretinin iadesini talep eder; devlet okuluna verirdim. Çalıştığınızı biliyorum ancak paranızla rezil olup, çocuğunuzun her gün dışlanmasından daha iyi bir çözüm diye düşünüyorum.
Çok haklı bir yorum çünkü çocuklar zorbalık yaparak daha çok hırçınlığa ve ayrıştırmaya neden olacak

Okuma yazmayı kendi kendine mi öğrendi oğlun? Bana hiç samimi gelmediler ya bir huzursuz oldum konuşmalarından. Bir de kimseye fiziksel bir zararı olmayan, sadece çok konuşan çocuğu bu şekilde uzaklaştırmak fazla acımasızca geldi bana.

Neden okuma yazma biliyor??? Bu yaş grubunun bilmemesi lazim .okulda ogrendiyse buda sıkıntı. Okuma yazma birinci sınıfta öğretilir oyun oynayacakları ana sınıfında değil
Bizimkisi mesela 5yaşından itibaren gönderdim okuma yazma değil de genellikle oyun oynama kaynaşma sosyalleşme yapması gereken şeyleri öğrettiler 🙄🙄

Benim anladığım bi konu değil ama çocuk zaten yaramaz diye adı çıkmış şimdi bi de millet okuma öğrenmeye çalışırken o bildiği için dersi takmayacak millete saracak sıkıntıdan. Daha kötü olmaz mı? Okuma yazma bilenlerin sınıfında en azından farklı bilgiler öğreneceği için dersle de ilgisi olur, olmak zorunda kalır.

Başka okula alma şansınız var mı?
İki sınıf içinde ayrı sıkıntılar olabilir bence.
Eski dönemden sürekli şikayet aldıysa bu sene o sınıfta olduğunda o veliler ve öğrenciler yine şikayet edebilirler bir durum olduğunda.
Diğer sınıfa geçse o zamanda dediğiniz gibi o çocuklar öğrenirken sizin çocuğunuz sıkılabilir.
Her iki tarafta kendi içinde haklı ama bir anne olarak çocuğuma bu ayrımı yapan okulda okumasını istemezdim 😔mimli lafını diğer velilerin kendi açısından demesini anlayabilirim rahatsız olunan bir durum varsa ve tekrarlandıysa ama bunu umarım kurum dememiştir size.

Ben öğretmenim. Ama anne olsaydım ne yapardım diye empati kurarak cevaplıyorum, kafasını klozete sokan bir öğrencimiz vardı saçlarını yıkamak için. Herkesin silgisini yalayan çocuklara toplu iğne batıran. Ama çocuk bir gün olsun dışlanmadı sürekli çözüm arandı bu duruma. Veliler ayaklanıp okula gelmedi. 2. Senesinde çocuk aldığı ilaçlar ve rehberlik + öğretmen değişimi sayesinde bambaşka bir çocuk oldu. Uyumlu sessiz sakin. Böyle bir öğrenci bile kabul görüldüyse o kadar da problem olacağını düşünmüyorum. Okuma yazma bilen çocuklar bilmeyenlerin yanında çok çok sıkılırlar. Öğretmenin o çocuğa ayrı yetişmesi gerekir. Özel okulsa bu kabul edilebilecek bir durum değil. Devlette hadi neyse de. Para veriyorsun ve çocuğun okuma yazma bilmesine rağmen bilmeyenlerle beraber. Bence de gidin okula ifade edin kendinizi.

Öncelikle şunu söyleyebilirim hayatımda ilk defa okuma yazma bilenleri ayrıştırma olduğunu bu yasal olmadığını düşünüyorum ne devlet okulunda ne de kolejde böyle bişey duymadım bence ha evet bazı çocuklar çok çabuk öğreniyorlar o ayrı bişey fakat okulun bu şekilde davranması çok can sıkıcı bir durum ayrıca yaramazlığa gelince o kadar çok yaramaz öğrenci var ki bence sizin ki hiç bişey ayrıca ikinci sınıf dersleri görmesi çok mantıksız
Bu genelde oluyor bazı özel okullarda. Hatta İngilizce seviyesine göre bile ayrılan sınıflar var daha ilkokuldan.

Konu sahibi zor bir karar aslında bence okula gidip tekrar görüşün, vermeyi düşündükleri öğretmenle de görüşün bakalım içinize sinecrk mi ? Önemli olan öğretmen çocuk alışır yeni arkadaşlara tabi benim fikrim
Evet orayi yazmadim cok uzadi diye. Sonrasinda ben yeni sinifin ogretmeniyle tanistim durumlari biraz anlattim. Sinif mevcudu 17mis. Benim oglumun kitaplari okuma bilenlerin kitaplari olacakmis ona uygun aktiviteler yaptiracakmis. Durtusel cocuklarda sinif ici sorumluluk vermek iyi oluyor dedi. Hadi sen biliyorsun arkadaslarina destek ol dedigimde hem kendine guveni artar hem de sinifta parlar dedi. Diger ogretmenlere gore yasi daha buyuk daha tecrubeli. Kendinin de hareketli bir oglu vardi ortada kosusturuyodu. Ordan empati yaptik. Ogretmeni sevdim acikcasi.
Zuzushh the YARGI Machine Zuzushh the YARGI Machine benim oğlan 4 yıldır özel eğitimde, durtusellik konusunda ilaç kullanmadık ama eğitim oldukça faydalı oldu. Anlattığın kadarı ile bizim çocuklarımızın yapısı ve davranışları nispeten benzer. Haliyle çocuğunun okuma yazma bildiği için sınıfta çok sıkılacagini düşünüyorum :KK43:
Ben de 4yasda birkac ay ozel egitime sonrasinda uzunca bir sure oyun terapisine goturdum. Sorun su ki oglum bire bir, bir yetisinkinle cok uyumlu cok sakin o yuzden hep “cocukta bisey yok spora verin, cok abartiyorsunuz, cok ustune gidiyorsunuz” diyorlar asil sorun 15 kisilik sinif ortaminda oluyor. İlac veren doktor da zaten okulla yazisip ordan aldigi bilgilere gore ilac yazdi. Kendi muaynesinde dehb degil okulda sakin dursun diye yaziyorum dedi. Bu yuzden yaptigimiz hic bir girisimden sonuc alamadik.
Dİğer velilerin numarası varsa, naptınız hangi sınıftasınız diye bir konuş. Belki eski öğrencilerin kayıt olacağı sınıfa çok talep var, birkaç kişilik grup oraya yazılmak istedi ya da sadece öğretmene talep vardır sınıftan kimi başka sınıfa alabiliriz derdinde olabilirler

Zaten özel okulda birinci sınıfı okuma biliyorlar diye, ikinci sınıf dersi veremezler, hemen hayatbilgisi dersine başlayamazlar. Meb'e şikayet nedeni bu. Okuma yazma bilenlere yine harfler kelimeler işlenecek. Ha ama uzun uzun değil, daha az öğretmeni uğraştıracak şekilde öğrenecekler.
Gecen yildan veli grubumuz var. 10 cocugun annesi yazdiysa 6si bilenler A’da 4ü bilenler B’de. Ogretmenlerin ikisi de genc 1-2 yillik ogretmen. En tecrubeli bilmeyenler(C)nin ogretmeni. O yuzden sube talebi oldugunu sanmiyorum.

Turkce haric diger mufredat ayni zaten. Turkcede de bilenlere hatirlatmaya yonelik calismalar yapacak zaten 1. Donem bittiginde tum siniflar denk olacak dendi.

Devlette de ayni sorunu yasamaz miyiz? Hem siniflar kalabalik, hem ordakiler de okuma bilmiyor olacak. Ben zaten yilbasinda dogum iznine cikacagim. Oncesinde de bizde hamileleri 6-7 aydan sonra cok calistirmiyorlar erken cikabiliyoruz. Ben sureci yonetirim ama cok dogru bir karar mi emin degilim.
Kalbim bicaklansa daha az acirdi. Zaten hormonelim hungur sakirt saldim orda.

Neden okuma yazma biliyor??? Bu yaş grubunun bilmemesi lazim .okulda ogrendiyse buda sıkıntı. Okuma yazma birinci sınıfta öğretilir oyun oynayacakları ana sınıfında değil
Son 15-20 senedir giderek artan bir durum bu maalesef. Bazı anaokullarında öğretiliyor. Bunu duyan diğer veliler de evde çocuklarına öğretiyorlar.

Evet orayi yazmadim cok uzadi diye. Sonrasinda ben yeni sinifin ogretmeniyle tanistim durumlari biraz anlattim. Sinif mevcudu 17mis. Benim oglumun kitaplari okuma bilenlerin kitaplari olacakmis ona uygun aktiviteler yaptiracakmis. Durtusel cocuklarda sinif ici sorumluluk vermek iyi oluyor dedi. Hadi sen biliyorsun arkadaslarina destek ol dedigimde hem kendine guveni artar hem de sinifta parlar dedi. Diger ogretmenlere gore yasi daha buyuk daha tecrubeli. Kendinin de hareketli bir oglu vardi ortada kosusturuyodu. Ordan empati yaptik. Ogretmeni sevdim acikcasi.

Ben de 4yasda birkac ay ozel egitime sonrasinda uzunca bir sure oyun terapisine goturdum. Sorun su ki oglum bire bir, bir yetisinkinle cok uyumlu cok sakin o yuzden hep “cocukta bisey yok spora verin, cok abartiyorsunuz, cok ustune gidiyorsunuz” diyorlar asil sorun 15 kisilik sinif ortaminda oluyor. İlac veren doktor da zaten okulla yazisip ordan aldigi bilgilere gore ilac yazdi. Kendi muaynesinde dehb degil okulda sakin dursun diye yaziyorum dedi. Bu yuzden yaptigimiz hic bir girisimden sonuc alamadik.

Gecen yildan veli grubumuz var. 10 cocugun annesi yazdiysa 6si bilenler A’da 4ü bilenler B’de. Ogretmenlerin ikisi de genc 1-2 yillik ogretmen. En tecrubeli bilmeyenler(C)nin ogretmeni. O yuzden sube talebi oldugunu sanmiyorum.

Turkce haric diger mufredat ayni zaten. Turkcede de bilenlere hatirlatmaya yonelik calismalar yapacak zaten 1. Donem bittiginde tum siniflar denk olacak dendi.

Devlette de ayni sorunu yasamaz miyiz? Hem siniflar kalabalik, hem ordakiler de okuma bilmiyor olacak. Ben zaten yilbasinda dogum iznine cikacagim. Oncesinde de bizde hamileleri 6-7 aydan sonra cok calistirmiyorlar erken cikabiliyoruz. Ben sureci yonetirim ama cok dogru bir karar mi emin degilim.

Devlet okullarında da okuma yazma bilenler var maalesef. Ona göre çocukları ayırmaya çalışıyorlar orda da.

Umarım en güzel şekilde atlatırsınız bu durumu yaa benim bile canım çok sıkıldı başıma agrılar girdi bi anne olarak
Çok zor bir süreç inşallah sancısız bir şekilde herşeyi halledilir

Resmen ticarethane orası, belli ki birkaç veliyi kırmak istememişler. Öğrenciyi işlenecek bir elmas olarak görmeli eğitimciler; kendi şartlarına uygun yaşıtlarıyla bir arada, profesyonellerin desteğiyle uyum sağlaması adına çözümler bulmalı ve gelişimi için en iyi kararları dışlayarak değil kucaklayarak almaları gerekiyordu.

Okuma yazma bilen bu tarz çocuklar, bilmeyenlerin arasında derste iyice sıkılacak ve dersi sabote edecektir, bu çok normal; o bir çocuk, diğerleri okuma yazma öğrenme çabasındayken o çocuk da bir şeyler yapmak isteyecek bulamayınca arkadaşlarıyla uğraşacak, dikkat çekmek için belki rahatsızlık verecek, offlayacak pofflayacak, konuşacak derken; öğretmen uyaracak, azarlayacak, arkadaşları belki dışlayacak sürekli size şikâyet olarak dönecek.

Madem konsept bu, okuma yazma bilen çocukların olduğu tek bir sınıf mı var peki bu çocuk okuma yazma bilmeyenlerle aynı ortama konulmak isteniyor? Olayın sadece fresh(!) bir başlangıç amacı olduğunu sanmıyorum.

X