Dk1 gol1 okul problemi ve deliren kocam

Neden okuma yazma biliyor??? Bu yaş grubunun bilmemesi lazim .okulda ogrendiyse buda sıkıntı. Okuma yazma birinci sınıfta öğretilir oyun oynayacakları ana sınıfında değil

Okuma yazmayı kendi kendine mi öğrendi oğlun? Bana hiç samimi gelmediler ya bir huzursuz oldum konuşmalarından. Bir de kimseye fiziksel bir zararı olmayan, sadece çok konuşan çocuğu bu şekilde uzaklaştırmak fazla acımasızca geldi bana.
Okulun mufredati bu sekilde. 4 yasda sesleri ogrendi, 5 yasda sesleri birlestirip okuma yazmaya gectiler. Kendi kendine sayilir mi biliyorum ama hani harfler elakin - omütuy- ördısb diye gidiyor ya. Benim oglan sesleri 4 yastan da tanidigi icin ses birlestirme mantigini erken kavradi daha Ü’delerken herseyi heceleyerek okuyabiliyordu.

Bu arada muhitimdeki bildigim tum ozeller boyle hatta bazi butik kres/ anaokullarinda da bu sekilde ogretip 1e bilerek yolluyoruz diyorlardi.

Okulun mufredati bu sekilde. 4 yasda sesleri ogrendi, 5 yasda sesleri birlestirip okuma yazmaya gectiler. Kendi kendine sayilir mi biliyorum ama hani harfler elakin - omütuy- ördısb diye gidiyor ya. Benim oglan sesleri 4 yastan da tanidigi icin ses birlestirme mantigini erken kavradi daha Ü’delerken herseyi heceleyerek okuyabiliyordu.

Bu arada muhitimdeki bildigim tum ozeller boyle hatta bazi butik kres/ anaokullarinda da bu sekilde ogretip 1e bilerek yolluyoruz diyorlardi.
Yasal mı peki bu şekilde bir müfredat takip etmek ya hiç bilmiyorum. Sonra böyle bilenler bilmeyenler ayrımı oluyor işte ne gerek var o kadar erken öğretmeye? Kendi kendine öğrenen çocuklar var ama bu çok saçma. İstanbul’daydın değil mi sen? Yakında bezli bebeğe dört işlem öğretmeye başlayacaklar hırslarından. 🤦🏻‍♀️
Ben ısrarcı olurdum bilenler sınıfında olması için sanırım. Her şeyin farkındalar ve her şeyi anlıyorlar. Ben neden bu sınıftayım diye mutlaka soracaktır.

Evet orayi yazmadim cok uzadi diye. Sonrasinda ben yeni sinifin ogretmeniyle tanistim durumlari biraz anlattim. Sinif mevcudu 17mis. Benim oglumun kitaplari okuma bilenlerin kitaplari olacakmis ona uygun aktiviteler yaptiracakmis. Durtusel cocuklarda sinif ici sorumluluk vermek iyi oluyor dedi. Hadi sen biliyorsun arkadaslarina destek ol dedigimde hem kendine guveni artar hem de sinifta parlar dedi. Diger ogretmenlere gore yasi daha buyuk daha tecrubeli. Kendinin de hareketli bir oglu vardi ortada kosusturuyodu. Ordan empati yaptik. Ogretmeni sevdim acikcasi.

Ben de 4yasda birkac ay ozel egitime sonrasinda uzunca bir sure oyun terapisine goturdum. Sorun su ki oglum bire bir, bir yetisinkinle cok uyumlu cok sakin o yuzden hep “cocukta bisey yok spora verin, cok abartiyorsunuz, cok ustune gidiyorsunuz” diyorlar asil sorun 15 kisilik sinif ortaminda oluyor. İlac veren doktor da zaten okulla yazisip ordan aldigi bilgilere gore ilac yazdi. Kendi muaynesinde dehb degil okulda sakin dursun diye yaziyorum dedi. Bu yuzden yaptigimiz hic bir girisimden sonuc alamadik.

Gecen yildan veli grubumuz var. 10 cocugun annesi yazdiysa 6si bilenler A’da 4ü bilenler B’de. Ogretmenlerin ikisi de genc 1-2 yillik ogretmen. En tecrubeli bilmeyenler(C)nin ogretmeni. O yuzden sube talebi oldugunu sanmiyorum.

Turkce haric diger mufredat ayni zaten. Turkcede de bilenlere hatirlatmaya yonelik calismalar yapacak zaten 1. Donem bittiginde tum siniflar denk olacak dendi.

Devlette de ayni sorunu yasamaz miyiz? Hem siniflar kalabalik, hem ordakiler de okuma bilmiyor olacak. Ben zaten yilbasinda dogum iznine cikacagim. Oncesinde de bizde hamileleri 6-7 aydan sonra cok calistirmiyorlar erken cikabiliyoruz. Ben sureci yonetirim ama cok dogru bir karar mi emin degilim.

Kalbim bicaklansa daha az acirdi. Zaten hormonelim hungur sakirt saldim orda.

A ya da b sınıfına aldır çocuğu. Kocan gitsin konuşsun. Özel okulda sesi çıkan velinin çocuğuna çok daha iyi davranırlar.

Evet orayi yazmadim cok uzadi diye. Sonrasinda ben yeni sinifin ogretmeniyle tanistim durumlari biraz anlattim. Sinif mevcudu 17mis. Benim oglumun kitaplari okuma bilenlerin kitaplari olacakmis ona uygun aktiviteler yaptiracakmis. Durtusel cocuklarda sinif ici sorumluluk vermek iyi oluyor dedi. Hadi sen biliyorsun arkadaslarina destek ol dedigimde hem kendine guveni artar hem de sinifta parlar dedi. Diger ogretmenlere gore yasi daha buyuk daha tecrubeli. Kendinin de hareketli bir oglu vardi ortada kosusturuyodu. Ordan empati yaptik. Ogretmeni sevdim acikcasi.

Ben de 4yasda birkac ay ozel egitime sonrasinda uzunca bir sure oyun terapisine goturdum. Sorun su ki oglum bire bir, bir yetisinkinle cok uyumlu cok sakin o yuzden hep “cocukta bisey yok spora verin, cok abartiyorsunuz, cok ustune gidiyorsunuz” diyorlar asil sorun 15 kisilik sinif ortaminda oluyor. İlac veren doktor da zaten okulla yazisip ordan aldigi bilgilere gore ilac yazdi. Kendi muaynesinde dehb degil okulda sakin dursun diye yaziyorum dedi. Bu yuzden yaptigimiz hic bir girisimden sonuc alamadik.

Gecen yildan veli grubumuz var. 10 cocugun annesi yazdiysa 6si bilenler A’da 4ü bilenler B’de. Ogretmenlerin ikisi de genc 1-2 yillik ogretmen. En tecrubeli bilmeyenler(C)nin ogretmeni. O yuzden sube talebi oldugunu sanmiyorum.

Turkce haric diger mufredat ayni zaten. Turkcede de bilenlere hatirlatmaya yonelik calismalar yapacak zaten 1. Donem bittiginde tum siniflar denk olacak dendi.

Devlette de ayni sorunu yasamaz miyiz? Hem siniflar kalabalik, hem ordakiler de okuma bilmiyor olacak. Ben zaten yilbasinda dogum iznine cikacagim. Oncesinde de bizde hamileleri 6-7 aydan sonra cok calistirmiyorlar erken cikabiliyoruz. Ben sureci yonetirim ama cok dogru bir karar mi emin degilim.

Kalbim bicaklansa daha az acirdi. Zaten hormonelim hungur sakirt saldim orda.

C sınıfında kesin problemli gördükleri öğrenciler vardır. Çünkü her öğrenciye belliki böyle mülakat yapılıyor. Senin çocukta şiddet yok, ama sınıfta kesin şiddet eğilimli öğrenci vardır. Senin başın ağrır

Aynı durum değil sakın beni yanlış anlamayın lütfen. Çocuğumun sınıfında problemli bir öğrenciyi bu sene istemedik. Derste yerinde durmayan sürekli öğretmenin ikaz etmesine gerek duyan sınıfın düzenini bozan zorbalık yapan vs. 17 kisilik sonif tek bir ağızdan istemedik çünkü çocuk şiddet uyguluyordu arkadaşlarına. Muhtemelen velilerden boyle bir talep geldi. Yeni baslangic yapmanın cocuga yeni sorumluluklar vermenin yani öğretmenin tavrını dogru buluyorum çok büyük fark yok sinifin çoğu kasımda öğreniyor zaten. Size başta soylememeleri de 3 aylık süreçte çocuğun davranışları değişmiş mi diye bakmak olabilir deneyimli ogretmenle daha iyi olur

Çocuk 1.sınıfa yeni başlıyor, neden rehberlik değerlendirmesine ihtiyaç duydunuz ki..dersleri tam olarak başladığında öğretmeni bir sorun varsa bunu size iletir zaten..benimki 2. Sınıfa başlayacak..1.sınıfa başladığında ilk 2 ay sınıf disiplini konusunda öğretmen çok zorlandı, çok bunaldı kadın..üstelik 20 yıllık tecrübeli öğretmen..sonraları sınıf düzene girdi...Çocuk için hemen şöyle böyle yapıyor demek doğru değil..

Ben çocuğunuz adına çok incindim.
Lanet olsun… böyle mi çocuk eğitecekler.
Eksikliklerini tamamlayıp hayata böyle mi hazırlayacaklar…
Al paranı ver devlet okuluna. Çocuğunuza ekstra kurslar vs aldırarak cocuğun kafasını dağıtırsınız.

Dünyadaki tek yaramaz cocuk sizinki mi bütün yaramaz çocukları toplama kampında eğitelim mantıklarına göre rahat etsin eğitimciler, okul yönetimi.

Ne güzel tonla para alıp öğrenci ile uğraşmak istememek iyi iş…

Resmen ticarethane orası, belli ki birkaç veliyi kırmak istememişler. Öğrenciyi işlenecek bir elmas olarak görmeli eğitimciler; kendi şartlarına uygun yaşıtlarıyla bir arada, profesyonellerin desteğiyle uyum sağlaması adına çözümler bulmalı ve gelişimi için en iyi kararları dışlayarak değil kucaklayarak almaları gerekiyordu.

Okuma yazma bilen bu tarz çocuklar, bilmeyenlerin arasında derste iyice sıkılacak ve dersi sabote edecektir, bu çok normal; o bir çocuk, diğerleri okuma yazma öğrenme çabasındayken o çocuk da bir şeyler yapmak isteyecek bulamayınca arkadaşlarıyla uğraşacak, dikkat çekmek için belki rahatsızlık verecek, offlayacak pofflayacak, konuşacak derken; öğretmen uyaracak, azarlayacak, arkadaşları belki dışlayacak sürekli size şikâyet olarak dönecek.

Madem konsept bu, okuma yazma bilen çocukların olduğu tek bir sınıf mı var peki bu çocuk okuma yazma bilmeyenlerle aynı ortama konulmak isteniyor? Olayın sadece fresh(!) bir başlangıç amacı olduğunu sanmıyorum.

C sınıfında kesin problemli gördükleri öğrenciler vardır. Çünkü her öğrenciye belliki böyle mülakat yapılıyor. Senin çocukta şiddet yok, ama sınıfta kesin şiddet eğilimli öğrenci vardır. Senin başın ağrır

3 sinif var. A-B bilenler, buyuk cogunluk anaokulu devam ogrenciler, birkac tane disaridan bilerek gelen cocuk da varmis.
C bilmeyenler, buyuk cogunluk disaridan yeni ogrenci birkac tane anaokulunda okumayi tam sokememis cocuk varmis. Oyle toplu bir sikayet mi oldu yada ogretmenler mi boyle karar aldi bilmiyorum. Velilerin coguyla sohbetimiz vardir ciddi bir sorun olsa benimle konusurlardi diye dusunuyorum. Mesela dogum gunu partisi yaptim gecen donem bir suru arkadasi geldi cok eglendiler mutlu oldular. Valla kafam corba. Benimkinin yanina siddet egilimli cocugu koyarsa benimki de rahat durmaz kavga eder dovusur oyle bisey yapcaklarini da sanmiyorum.

3 sinif var. A-B bilenler, buyuk cogunluk anaokulu devam ogrenciler, birkac tane disaridan bilerek gelen cocuk da varmis.
C bilmeyenler, buyuk cogunluk disaridan yeni ogrenci birkac tane anaokulunda okumayi tam sokememis cocuk varmis. Oyle toplu bir sikayet mi oldu yada ogretmenler mi boyle karar aldi bilmiyorum. Velilerin coguyla sohbetimiz vardir ciddi bir sorun olsa benimle konusurlardi diye dusunuyorum. Mesela dogum gunu partisi yaptim gecen donem bir suru arkadasi geldi cok eglendiler mutlu oldular. Valla kafam corba. Benimkinin yanina siddet egilimli cocugu koyarsa benimki de rahat durmaz kavga eder dovusur oyle bisey yapcaklarini da sanmiyorum.

Tembellerin olduğu sınıflara genellikle tecrübesiz, iyi olmayan öğretmenleri koyuyorlar. İyi öğretmeni iyi sınıfa koyuyorlar özellerde.

Dengeyi sağlayacak olan zaten eğitimcinin kendisi. Mimlenmesin diye bilmeyenlerin arasına aldıklarında çocuk bildiklerini hevesle aktarmak istediğinde belki de hevesi kırılacak buna engel olunduğunda? Bu daha kötü bence. Bu şekilde kendileri mimliyorlar çocuğu. Eşiniz haklı.

Diğer velilerin talebi doğrultusunda farklı bir sınıfa alındığınızı düşünüyorum .
Muhtemelen dersleri sabote edecek aynı sınıfta olmasın diye görüşmüşlerdir geçen yıldan da şikayet edildiğiniz için böyle bir yöntem uygulamışlardır .
Haklı ya da haksızdırlar orası tartışılır elbette fakat çocuğunuzun adına üzüldüm .

Biliyorsa okuma yazma bilmeyen sınıfına alınması yanlış. Mimlenmeye gelince mimlememeyi mimletmemeyi öğrenecekler. Bunun yanında siz de veli olarak mimletmemek için elinizden geleni yapacaksınız. Çocuğunuzla ve öğretmeniyle iş birliği içinde olacaksınız . Kararlı olacaksınız. Eşiniz haklı ama haksız duruma düşmemek için sakın de olmalı. Gerekirse başka bir okula verirsiniz.

Eşinize sorun bakalım başka veliler sizden az para mı veriyorlar ki sizin çocuğunuz yüzünden onlarınkiler rahatsızlık yaşasın… hem suçlu hem güçlüsünüz. Geçen sene benim çocuğuma zorbalık yapan ve aileleri (kendileriyle dafalarca iletişime geçtiğini, her şeyi bildiklerini söyledi öğretmen) hiçbir şey yapmayan veliler 1. Sınıfa kayıt yaptırdı diye ben o okulu direkt eledim. Aynı şeyleri bir dört sene daha yaşayacak değilim.

Ben öğretmenim. Ama anne olsaydım ne yapardım diye empati kurarak cevaplıyorum, kafasını klozete sokan bir öğrencimiz vardı saçlarını yıkamak için. Herkesin silgisini yalayan çocuklara toplu iğne batıran. Ama çocuk bir gün olsun dışlanmadı sürekli çözüm arandı bu duruma. Veliler ayaklanıp okula gelmedi. 2. Senesinde çocuk aldığı ilaçlar ve rehberlik + öğretmen değişimi sayesinde bambaşka bir çocuk oldu. Uyumlu sessiz sakin. Böyle bir öğrenci bile kabul görüldüyse o kadar da problem olacağını düşünmüyorum. Okuma yazma bilen çocuklar bilmeyenlerin yanında çok çok sıkılırlar. Öğretmenin o çocuğa ayrı yetişmesi gerekir. Özel okulsa bu kabul edilebilecek bir durum değil. Devlette hadi neyse de. Para veriyorsun ve çocuğun okuma yazma bilmesine rağmen bilmeyenlerle beraber. Bence de gidin okula ifade edin kendinizi.
Veliler keşke şikayetçi olsaymış.
Ben kolejde okudum. İlkokulda zorba bir velet vardı hepimizin burnundan getiren.
Bizim zamanımızda da anne babaların okula hesap sorma huyu yoktu.
Çocuk kimimizi şişman diye kimimizi civciv diye zorbalar şiddet de uygularlardı. Yemin ederim ilk özgüven eksikliğimin başlamasının sebeplerinden biridir o çocuk. O yüzden bunu okuyan annelere sesleniyorum çocuğunuzun canını sıkan bir sınıf arkadaşı varsa asla izin vermeyin çocuğunuza herhangi bir şekilde sataşmasına. Kimsenin çocuğunun davranış problemi sizin çocuğunuzdan önemli değil.
Konu sahibinin çocuğu anladığım kadarıyla saldırgan veya zorba bir çocuk değil sadece biraz geveze ona bir şey diyemem ama bahsettiğiniz örnekteki çocuğu kurtaralım diye kaç çocuğun duygusal olarak etkilenmesine sebep olmuş okul kim bilir

Ya konunuz beni dehsete dusurdu. Anaokulunda okumayi tam sokememis ne demek? Zaten sokmemesi gerekiyor. Daha ilk asamadan cocuklar okumayi sokememis diye mimlenmis. Bu ne sacmalik. 5 yasinda oglum var, anaokuluna basliyor bu sene. Resmen dehsete dustum.

Tembellerin olduğu sınıflara genellikle tecrübesiz, iyi olmayan öğretmenleri koyuyorlar. İyi öğretmeni iyi sınıfa koyuyorlar özellerde.
Daha cocuklar 1. Sinif? Neyin tembeli? Zaten okumayi bilmemeleri gereken donem. Tembel diye de mimlenmisler simdiden.

Eşinize sorun bakalım başka veliler sizden az para mı veriyorlar ki sizin çocuğunuz yüzünden onlarınkiler rahatsızlık yaşasın… hem suçlu hem güçlüsünüz. Geçen sene benim çocuğuma zorbalık yapan ve aileleri (kendileriyle dafalarca iletişime geçtiğini, her şeyi bildiklerini söyledi öğretmen) hiçbir şey yapmayan veliler 1. Sınıfa kayıt yaptırdı diye ben o okulu direkt eledim. Aynı şeyleri bir dört sene daha yaşayacak değilim.
Sizin yaşadıklarınızı bilmiyorum ama ben Türk dilini kullanarak çocuğumun uyumsuz davranışlarını düzeltmek adına yaptıklarımı yazmıştım. 4-5-6 yaşındaki çocuğumun kolunu bacağını kırıp cami önünde dilendirmek yada zincirle kalorifer peteğine bağlamak gibi bir düşüncem yok. Orada yada burada yaklaşık 16 yıl daha okullara gidecek.
Ki eşimin de yükselmesini tasvip etmediğimi okulda rezil olmaktan çekindiğimi de yazmışım. Sanki “oooooohhhhh erkek oglum herkesin icinden gec aferim, oooooohhhh erkek kocam git o ogretmenlerin sacini basini yolll” demisim gibi manasız bir tepki vermenizi manasız buldum.

Sizin yaşadıklarınızı bilmiyorum ama ben Türk dilini kullanarak çocuğumun uyumsuz davranışlarını düzeltmek adına yaptıklarımı yazmıştım. 4-5-6 yaşındaki çocuğumun kolunu bacağını kırıp cami önünde dilendirmek yada zincirle kalorifer peteğine bağlamak gibi bir düşüncem yok. Orada yada burada yaklaşık 16 yıl daha okullara gidecek.
Ki eşimin de yükselmesini tasvip etmediğimi okulda rezil olmaktan çekindiğimi de yazmışım. Sanki “oooooohhhhh erkek oglum herkesin icinden gec aferim, oooooohhhh erkek kocam git o ogretmenlerin sacini basini yolll” demisim gibi manasız bir tepki vermenizi manasız buldum.
Oldu

Ya konunuz beni dehsete dusurdu. Anaokulunda okumayi tam sokememis ne demek? Zaten sokmemesi gerekiyor. Daha ilk asamadan cocuklar okumayi sokememis diye mimlenmis. Bu ne sacmalik. 5 yasinda oglum var, anaokuluna basliyor bu sene. Resmen dehsete dustum.
Haklisiniz daha simdiden cogu kolejde 1.siniflar okuma yazma bilenler ve bilmeyenler diye ayriliyor. Yukarda bir arkadas yazmisti. Ust klasmandaki okullarda ingilizce seviyelerine gore de ayriliyor. Mesela suan eski veli grubunda 1-C sinifi icin okuma yazma bilmeyenler sinifi diye etiketlenme yapilmis durumda.

X