Dilenci kadın beni dolandırdı galiba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üzerinizdeki 400 lirayı siz kendiniz çalışarak mı kazandınız, yoksa babanız harçlık mı verdi? 120 lira kolay kazanılmıyor hemen tanımadığınız birine yardım için verilmez. Yardım yapacaksanız da dilencilere değil de gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardım edin. Hadi dilenen birine yardım ettiniz sohbet etmeyin. Yaşınız çok genç galiba.

Evden ilk kez mi yanliz çıkıyorsunuz? Yani dilencinin biri isini yapmis het zamanki gibi..Ya tüp leri biter ya cocugu hastadır! Kanmayin boyle seylere..Ben dilenenlerle konusmsm bile..Cunku hep syni numaralar..

Bende konuşmam.
Bir bunlar bir anketörler
Bir arada bebek bezi maması istiyorlardı
Sonra tanıdık markete satıyorlarmış ucuza
Win win

Muhtar veya tanıdık aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşırdım eskiden. Her ay düzenli yardım yaptığım teyzeyle amcayı trafikte yanımda arabalarıyla gördüğümden beri onlara da yapmayyı bıraktım.
Artık sadeve güvenilir lösev kaçuv gibi derneklere bağış yapıyorum.

Eşimle bir tek tinercilere para veririz
O da korkudan :KK70:
Vermeyince takıyorlar bıçağı

Ailemin evinin orda kağıt toplayan bir çocuk var yazları gittiğimde görüyorum

Çalışıyor kazanıyor dilenci vb değil valla zorla para verdim 2 kez, elimde alışveriş poşeti vardı çıkarıp bir şeyler verdim

Tinerciler çalışan kesim değil tabi ama uçan kesim takdir etmek gerek😐

Bende konuşmam.
Bir bunlar bir anketörler
Bir arada bebek bezi maması istiyorlardı
Sonra tanıdık markete satıyorlarmış ucuza
Win win

Muhtar veya tanıdık aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşırdım eskiden. Her ay düzenli yardım yaptığım teyzeyle amcayı trafikte yanımda arabalarıyla gördüğümden beri onlara da yapmayyı bıraktım.
Artık sadeve güvenilir lösev kaçuv gibi derneklere bağış yapıyorum.
Dilenenlere hic pas vermem ama anketörler cogunlukla üniv ogrencisi oldugu icin kıyamıyorum. Isim yoksa durup cevapliyorum..Kiminin eli yüzu cok temiz oluyor onlara hic kıyamıyorum...

Merhabalar,
Burayı üye olmadan okurdum ama şimdi benim de bir derdim var ve sizlerden görüş almak için üye oldum.
Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ve ailemle yaşıyorum. Pazar günü marketten birkaç eksiğimizi almak için iki küçük kardeşim ile birlikte dışarıya çıktık. Marketten alacaklarımızı aldıktan sonra yakınlarda bulunan bir pastaneye uğrayıp kardeşlerime ekler almak istedim ve üçümüz tekrar yola düştük.
Yolda bir kadın, kucağında bebeği ile beni durdurdu. Acaba para mı isteyecek yoksa bir yeri mi soracak diye durdum. Bana bir şeyler anlatmaya başladı. Eşim vefat etti, bebeğim ve 2 tane daha küçük çocuğum var, elektrik faturamızı ödeyemedik çocuklar karanlıktan korkuyorlar, çocuklarım da ben de açız gibi şeyler söyledi. Benim de normalde çok param olmaz çok da para harcamam. Tesadüf bu ya 1 hafta önce babam bana ilaç ve supplementler alacağım diye 400 tl vermişti. Yani cebimde 310 tl gibi bir param vardı. (İlaçları babam daha sonra kendi kartı ile aldı para da bana kaldı.) Ben de başıma bir bela gelir geri çevirmeyeyim diye 20 tl verdim. Sonra kadın beni bırakmadı gerçekten çok zor durumdayım, inanın sokaktan ekmek topluyorum, erkeklere de söyleyemiyorum çok kötü niyetli insanlar var sizin karşınıza Allah tarafından çıkartıldım dedi. (Ben de tesadüflere inanırım kafamdan diyorum ki aaa bak ben ekler almayacaktım hatta dışarı bile çıkmayacaktım demek ki bu işte bir iş var görüyor musun.) Ben de bu kadar yardım edebiliyorum maalesef kusura bakmayın dedim. Bir dernek var bildiğim, orası aklıma geldi. Nerede oturuyorsunuz dedim. Ekmek büfesinin orada gibi bir şeyler dedi. (Olduğumuz yere yakın bir yer.) Bir dernek var, ben orayla görüşeyim onlar da size yardımcı olurlar dedim. Telefonunuz var mı dedim var dedi. Telefonumu da evde şarjda bırakmıştım ama yanımda not defterim vardı. Oraya yazdım. Adresini de sordum. Tuğba Apartmanı 1 numara dedi. Nişantaşı pazarının yanında dedi. Öncesinde ekmek büfesi demişti ama ikisi birbirine yakın olduğu için sorun etmedim, şüphelenmedim. Ben derneği arayıp sizi ararım dedim. (Hatta kafamdan şey diyorum dernek belki elektriğini falan öder, ben de babamla konuşayım yemek kartındaki harcamadığı paralar ile bu ablaya erzak alıp götürürüz.) Tamam görüşürsün ama gerçekten çok zor durumdayım falan filan dedi. Ben de size ne lazım şimdi tam olarak dedim. Kadın da tekrar işte elektriği, yiyecek sıkıntısını, çocuklarını söyledi. Diğer iki sabimin üzerine kapıyı kilitledim de geldim buralara dedi. Sen de annesin beni anlarsın dedi, kardeşlerimi çocuğum sandı. Ben de ablalarıyım dedim. Aaaa öyle mi çok pardon falan dedi. Yani tam olarak ne istiyorsunuz benden dedim. Basiretim bağlandı herhalde bir türlü yolumuza ilerleyemedik, çocuklarla kalakaldık yolun ortasında. Tüpüm bitti dedi. (Şimdi düşünüyorum da bunu öncesinde hiç söylememişti.) Ben de ne kadar tüp dedim. 3 aydan 3 aya doldurtuyorum 110 tl dedi. Ben de 100 tl daha verdim. Allah razı olsun dedi hemen gitti. Ama evinin olduğu yere doğru değil tam tersi yöne gitti. O an üzerinde çok düşünmedim, herhalde başkalarına da soracak dedim. Biz de çocuklarla ekler almaya gittik. Her neyse ekleri aldık eve döndük. Annemlere anlattım annem de 120 tl mi verdin dedi şaşırdı. Benim de içim bir kötü oldu. Acaba beni kandırdı mı diye aklıma düşünceler geldi. Ama ben iyi niyetle verdiğim için içimden "Allahım ben o ablanın iyi niyetine güvenerek verdim, eğer doğru söylüyorsa helal olsun ama yalan söyleyip beni kandırdıysa da sana havale ediyorum." dedim. Derneğe yazdım böyle böyle diye. Sonra ablanın verdiği numarayı aradım. Telefon çalmadı bile. Hat düşmedi. Ulaşılamıyor bile demedi. Acaba benim telefonumda mı sıkıntı var diye başkalarını aradım ama gayet de arayabiliyordum. Yine kötü düşünmeyeyim belki de telefonu ödeme yapamadığı için kapatılmıştır falan dedim içimden. En iyisi yarın bana verdiği adrese gidip bir bakayım dedim. Yarın oldu ve tarif ettiği yerlerdeki tüm binalara tek tek baktım ve Tuğba Apartmanı diye bir yer asla yok. Yine de kalbimi bozmayayım diyorum belki ben bulamamışımdır gibisinden ama yok yani. Bu abla sanırım beni kandırdı. Acayip zoruma gitti ya, kimseye güvenemeyecek miyiz? Neden iyi niyetimizden yararlanıp duygularımızla oynuyorlar, sinir oldum. Şimdi bu durumda bir bakdak soğuk su iç diyenleriniz olacaktır. Bunun dışında önerileriniz ya da hayata dair genel önerileriniz varsa kabulümdür. Polise gitsem şikayetçi olsam, sonra o kadını yolda falan bulursam polisi tekrar arasam falan diye kafamda kurdum ama yapmadım. Yapılır mı? O kadın muhtemelen bu taraflarda oturuyor çünkü sokağa çıkma yasağında nasıl buralara gelsin diyorum. Bugün gözümü dört açtım bulur muyum diye ama yoktu. Bu kadar uzun yazdığım için kusura bakmayın. Şimdiden çok teşekkürler.​
Neyse artık bırdaha yapmazsın

Ben de başıma gelen bir şeyi anlatayım. İstanbulda yaşlı bir amcaya bir miktar para verdim. Adam o elindeki paraları da ver dedi😶Valla yürüyüp gittim
senden yine para istemis benden CEKETIMI isteyen oldu hajahajaha bestekarda neredeyse yola sifir bir masada kahve iciyorum kadin yaklasti para istedi, yok ki dedim, o zaman ceketini ver guzelmis dedi :KK70: gulmekten cevap bile veremedim, o da guldu, biraz sohbet ettik gitti. sohbet uzasa verirdim kesin ben ceketi :KK70:

O zaman bir tanede ben anlatayım sene 2007 civarları Gazi tıpın ordan koştur koştur okula gidiyorum vize haftası sınava 15 dk. Filan var yani yA tam yetişicem ya geç kalıcam hastanenin ordan bir teyze fırladı önüme kızım hastayım hastaneye geldim yol param bitti eve dönmek için param kalmadı çok utanıyorum filan dedi nasıl üzüldüm kaç para teyze minibüs dedim 5 lira dedi galiba tam hatırlamıyorum çıkardım verdim sevindi gariban bende mutlu Mesut okula gittim içime bir huzur çöktü böyle sınava girdik çıktık Ankaray a bincez arkadaşlarla yürüyoruz bi baktım karşımda aynı kadın gelene gidene evladım bir bakar musın dio tepemden kaynar sular döküldü kadın sonra fark etti beni sırtını döndü duvara telefonu çıkardı çantasından oyalanıyor sözde yanından geçip gittim olanı Ankaralı arkadaşlara anlatınca çok güldüler böyledir gözünü aç bir daha asla para verme dediler otobüse binecekse bindir açsa ekmek al bana da ders oldu bu da size ders olmuştur

Dilenenlere hic pas vermem ama anketörler cogunlukla üniv ogrencisi oldugu icin kıyamıyorum. Isim yoksa durup cevapliyorum..Kiminin eli yüzu cok temiz oluyor onlara hic kıyamıyorum...
Anketörden kastım aslında güzellik merkezi, yabancı dil kursu vb kurumların önünde durup zorla çağırmaya çalışanlar. Bir kere yukarı çıktım. Zor kurtardım paçamı. Bir de zorla bağış isteyen yardım kuruluşu çalışanları

Yanlış ifade ettim sanırım :)

İnsan, yaptığı hayrın ya da verdiği paranın hesabını sormaz.
Verene kadar düşüneceksiniz onları, niyetiniz belli.
Artık dolandırıldınız mı, gitti ne aldı onu ilgilendirir.
Ama öyle karşınıza çıkan insanlara para vermek yerine gıda almayı teklif edebilirsiniz, en azından gıda.
Birilerinin karnını doyurduğuna emin olur, niyetiniz de yerine gelmiş olur.
Eskiden bir zincir markette çalışmış bir arkadasim var. O da şey anlatıyordu. Dadanan bazı çocuklar varmis, markete girene 'bebek kardeşim var,maması yok. Abla lütfen mama,lütfen bez. Para istemiyorum' diye agliyorlarmis. İnsanlar da 'ulan para istemiyor, mama alacagim' rahatlığıyla mama ve/veya bez alır verirmiş (para verse yirmi otuz lirayla belki kurtulacakken en az yüz lira verirlermis tabii ki mamaya)
Sonuç olarak bu çocuklar iade eder, nakit alirlarmis.
O yüzden kamu spotu olsun, Buna önlem olarak da bu tarz gıda, bez yardımı yapacak olan arkadaşlar ; ya bimkart gibi lüks ürün satmayan marketlerin hediye kartlarindan alın, aile market alışverişinde kullansın, ya da kasadayken fişi kesinlikle kapın, ödemeyi de kredi kartıyla yapın:)

Kendim de akıllı geçinirim aslında. Birden inandım ve verdim bilmiyorum demek ki paranın çıkacağı varmış. Ekler yakındaki bir pastanede 40 tl idi, gideceğimiz yerde 24 tl idi. Oraya kadar gitmeyi göze aldım parası için. Normalde kuruşun bile hesabını yaparım ama o paranın benden çıkacağı varmış diyorum artık. Kendimle çelişmişim resmen.
İnsanın bazen basireti bağlanır, saf bir yanı tutar. Sizinkisi o hesap olmuş. Şark kurnazı bunlar. Bir keresinde trafik sıkışıkken yaşlı bir amca dileniyordu. Hali perişan. Arabada bozukluk iki lira vardı, onu verdim, beğenmedi, camdan içeri attı parayı. Cebi dolu tabi, kesmiyor 20 liradan aşağısı.

onun yerine bizim Merdivenvci teyze vardı mesela, kadının evinde bazen sıvıyağ olmuyor. 70 yaşında hala merdiven silmeye geliyor harçlığını çıkarabilmek için. Başka bir tanıdığım var, 3 oğlunu tek başına Bodrum katlarda büyütüyor temizlikten aldığı parayla. Böyleleri asıl ihtiyaç sahipleri.

Vallahi haftaiçi ben de verdim yol parası lazımmış 38 lira 😂😂 38 veremez 50 verir diye küsuratlı istiyor heralde taktikler taktikler 😂😂😂 38 verdim artk hastaneden çıkmıştım niyetim iyi sen sadaka kabul et dolandırdıysa da allahım dedm verdim valla... normalde pek vermem.

Ben yanında çocuk olanlara asla özellikle vermyorum çünkü çocuklar için verildiğini anladıkça çocukları daha çok sokağa itiyorlar daha çok kullanıyorlar hatta çok ısrarcı olanlara da söylüyorum sen o çocuğa acıyor musun sokakta böyle gezdirmeye ben sana neden acıyayım diye ve ne yazık ki bir çoğunun da gerçekten ihtiyacı yok.

Dilenci seni dolandırmamış

Zaten sistemi o, amacı bu

İhtiyaç sahibi olmaktan öte amaç nakit toplamak

Arada verilir belki de o 20 yeterli imiş

Muhtemelen 20 çok olunca daha da verir demiş ısrar etmiş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X