Çocuk sahibi olmayı istememek

limoncuğum özet kısmında haklısında,aslında etki tepki konusu oldu,hanı sız ölesinizde çocuk istemıyosunuz denildiği zamanbizde açıkladık yanı sızde şölesınki bu doğru değil,iletşim biçimi bıraz örneklmeyle geçti

Gerçekten , bebek istemyen ve kendince mantıklı gerekçeler sunan ,edebiyle bunu dile getirenleriniz olduğu gibi,
Alaycı ve pişkin bir tavırla , anne olanları anneliği tatmak isteyenleri iyi kötü ayırmadan yadırgayarak yorum yazanlarınızda var malesef.
Ve ben bu msjlara takıldım ,
Bu alaycı ve pişkin karekterler yanlış düşündüklerinin ve kendilerininde dedikleri gibi "bebek düşünmüyomusun" diyen mahalle baskısıyla
aslında kendi bilinç altından anneliğe aşık kadınlara ön yargıyla yaklaştıklarının farkında değiller
Kusura bakamyın ben tarışma çıkarmak , topiğinizi dağıtmak niyetinde değilim ,
Aksine anne olmak istemeyebilir ,sorumluluk almak istemeyebilir bi insan , en doğal hakkı ,ama bu hakkını anneliğe aşık kadınları aşağlıyarak elde edemez.

Yani dıştan gördüğünüz bazı şeyler hiçte öyle değil, emin olun artık çoğu anne bilinçli ,
"Anlamıyorum kadınların bu çocuk isteğini , mıncık mıncık seviyorlar şapur şupur öpüyolar, deli oluyolar vs vs " tarzında yorumlar var
Bu kadar bilinçli kişilersiniz peki anne olma isteğinin hormanal ve iç güdüsel olduğunun bilincinde değilmisiniz?

Ve bende geçmişimde saraylarda yaşamadım annem babam ayrı büyüdüm ,
çok sıkıntılar geçirdim , ama geçmişe takılırsanız yol alamazsınız , olduğunuz yerde sekersiniz,

Evlenmeden önce çocukları çok sevsemde çocuk isteği yoktu , evlendikten 1 kaç sene sonra tarifsiz bi istekti bu , sardı beni
Deli gibi istiyordum bir bebeğim bir evaldım , ikimziden bir parça olsun diye. Hatta ağladığımı hatırlıyorum :)
Ama eşim istemiyordu ,çok üstüne düşmüyordum ama için için tutuşuyodum ,beni çok sevdiği için bu karara vardık
Ki artık bu istem dışı istek vucüdumada etki yapmaya başlamıştı
Şimdi pişmanmıyız ? asla , çok yıprandım , uykusuz geceelrim oldu , arkadaşlarım rahat rahat gezerken ben evde oturmak zorunda kaldım.
Kendimden önce onu düşündüm, düşünüyorum, her planımızı ona göre ayarlıyoruz
Ama hiç bir zaman çocuğuma karşı bi tepkim olmadı , onunla mutlu oldum onunla oynadım onunla güldüm .
Çok şükürki aklım bilincim yerinde cahil değilim ,asla diyemem ama ikinci çocuğu düşünmüyorum
Rabbime çok şükür tattım evlat sevgisini. Olmayanlara isteyenlere nasip etsin.
Ki sizin bebek istemeyeşinizi yadırgayan çevreniz olduğu gibi benimde ikinci çocuk istemeyimişimi yadırgıyorlar
"Yok kardeşi olsun yok demee öyle vs vs " Bu diyenler gelip bakmıycak sonuçta bu çocuğa
Düşündüğüm şeyler var ve mantıken ikinci çocuk bu şartlarda onada eziyet banada eziyet olur, güçüm yok çünkü
Allah herşeyin hayırlısını bilir ama önce tebiri alalım geriisi onun bileceği iş, he şuda var tedbir aldığımız halde kaderde olucaksa olur zaten. Taktiri İlahi .
Önce bu evladımı Allahın izni ile hayırlısıyla yetiştirebileyim ben bunun bilincindeyim
Yoksa çok çocuk doğur , doğurmak mesele değil , önemli olan hepsine aynı imkanı aynı vericiliği sağlayabilecekmi onu düşünmeli , bu da herkesin harcı değil
Hatta azınlık 4-5 çocuğunada aynı imkanları sağlayan
Bu konuda hemfikiriz yani,
Bunları nedenmi yazdım , ben gibi deli divane olup bebek isteyen kadınları bilemden tanımadan yadırgamayın diye, emin olun siz kadar bilinçli annelerde var .
LÜTFEN ...
iyi paylaşımlar diliyorum...

Son düzenleme:

Baştan topik bu şekilde ilerliyordu zaten Endulus arkadaşında topiği açma amacının bu olduğunu düşünüyorum. Topiği o açmasına rağmen arada sırada yazdığını görüyorum,kendisinin bir tane irrite mesajını görmedim, çocukları çocuk sahibi olanları yargılamadı, senin gibi istememenin nedenleri üzerine durdu.

Ve Olivia sana bu tutumları hiç yakıştıramıyorum. Topiğiniz çok takip ediliyor diye ilgi görülüyor diye böyle bir kibirli tutum içine neden giriyorsun? neden imrenildiğinizi düşünüyorsun. Bu topikte tartışma olduğu için takip ediliyor en çok. Bilirsin tartışma olan topiklerde reyting tavan yapar. :)) Özeline mesaj attı diye özeline giriyor öyle mi ne komik bir düşünce. Bende bazen daha iyi anlaşılmak tartışmaya mahal vermemek için özel mesaj yöntemini kullanırım zaten bu yüzden var, kimsenin özeline tecavüz ettiğimi düşünmüyorum, epey abartmışsın.

Ve hala neden anlamak istemiyorsun? kimsenin sizin çocuk sahibi olmamanızı eleştirdiği yok bu topikte, çocuklar için çocuk sahibi olanlar için yazdıklarınıza tepki veriliyor. Böyle düşündüğüne göre o zaman uçlarda şeyler yazıyorsunuz ki insanlar gelip sizinle tartışsın, dikkat çekmek için yapıyorsunuz. Öyle mi düşünelim yani? Kimsenin size imrendiğini düşünmüyorum. Hele ki 4 yaşında çocuğu bencillikle suçlayan, çocukla hayvanı kıyaslayan birine zerre imrenmem, kendi doğrusudur kendi düşüncesidir böyle bir platform da dile getiriyorsa bende karşıt düşüncemi dile getiririm. Hangi topik olursa olsun fark etmez.

Ben zaten biri ile karşıt görüşe sahip olunca tartışınca hemen "kıskanıyor beni, çekemiyor" düşüncesine kapılmasına hiç anlam veremiyorum, gerçek hayatta da, hayatımda hiç kavga ettiğim biri için beni kıskanıyor, çekemiyor diye düşünmedim. Çok çocukça bir düşünce değil mi bu? kendini rahatlatmak için başvurulan bir şey.

Ayrıca çocuk isteyenlerin topiklerinde çocuk istemeyen biri için eleştiri yapılırsa o da gider cevabını verir. Aaa bu topik çocuk isteyenlerin topiği aksi düşünenler giremez diye bir kural yok. Vize ile girilmiyor topiklere. Ama çocuk istemeyenlerin düşüncelerini paylaştığı bir topikte gelip çocuğa özendirmeye çalışmak bana da abes geliyor. Başta böyle yazanlar oldu kötü niyetli değillerdi tabi, zaten ilgi görmeyince, sizler böyle şeyler duymak istemiyoruz deyince bir daha uğramadılar zaten.

Son düzenleme:

çocukları çocuk sahibi olanları yargılamadı senin gibi, istememenin nedenleri üzerine durdu.
.

Ama depresifçim virgülü yanlış yere koymuşsun Hani oku, baban gibi eşek olma ve oku baban gibi, eşek olma arasında fark vardır ya, bi an düşündüm ben yargıladım mı diye Virgül "senin gibi"den önce olmalıydı sanki di mi canım :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Gel B&M biz de seninle 2. çocuğu istemeyenler diye başlık açalım :)))

Şaka şaka kimseyi bu düşünce içine çekmek istemem. Düşünsene kimsenin 2. çocuğu yapmadığını ortada kardeşlik diye bir olgu kalmaz.

2. çocuk istemeyişim benim kendi doğrum, kendi imkanlarım doğrultusunda verdiğim bir karar, belkide değişir ileride, bunu kimseye empoze etmeye çalışmam, eleştirenlere de kendimi tasdikletme ihtiyacı duymam. 2. yi 3. yü doğuranlara da karışmam. İmkanı yokken yapanları eleştiriyorum tabi ama bir yere kadar, çünkü yargılamak, müdahale etmek bana düşmez.

niye bu baskıcı tutum
neden birbirimizin hayatı üzerine bir otorite getirmek isteği
tabi bunu yapanlara sözüm herkeze değil
herkez istediği şekilde düşünür fikrini savunur banada saygı duymak düşer
şimdi arkadaş istemez çocuk fikrine bile belki tahammül edemez
peki bana üç gün konuşsa yazsa benim içimdeki çocuğa karşı duyduğum sevgiyi ihtiyacı duygularımı değiştirebilirmi asla
çünki bunlar benim benliğimde olan bütünleşmiş duygular
ben buyum böyleyim
peki istemiyen arkadaşımada üç gün anlatsam eğer
o oysa kararını vermişse duyguları onunla bir bütün olmuşsa fikrini değiştirebilirmiyim hiç sanmıyorum
ama ne olur birbirimize düşüncelerimizi anlatırız empati yaparız anlamaya çalışırız
metazori olarak fikir aşılanmaz buda baskıcılığa ukalalığa girer
herkez birbirini lütfen rahat bıraksın kimsenin kalbide kırılmasın

Keşke herkes sizin bakış açınızla yaklaşsaydı..

:90:
Çok şükürki herkes aynı fikirde değil,
çünkü herkes çocuk istemese , dünya yaşlılar dünyası olur ,bi süre sonra insanlığın yaşamı biter ,
yada dediğin gibi tek çocuk olsa herkeste , kardeşlik olgusu olmaz
zaten hayatın böyle olmayacağı kesin , benim tepkili olduğum böyle bi işleyen düzen olduğunun bilincindeki kişiler
Anne olmayı isteyen kadnları aşağılanması (bazı kişiler tarafından )

Aslında gönlüm istiyo tabiki 2. yi , hiç istemiyorum diye büyükte konuşamam
Ama dediğim gibi verimli olamıyacağımı , güçlü olmamayacağımı düşündüğüm için ve vs bir kaç nedenden dolayı ikinci çocuk uzak şuan

bak buda bir fikir banada sorsan
keşke üçüncü çocuğumu yapsaydım şimdi ötekiler tamda büyümüşken ne güzel olurdu diye düşünüyorum
bir kızım olsaydı bıcır bıcır çevremde dolaşsaydı upuzun saçlarına rengarenk tokalar alsaydım
ama ama oda büyüycek
bebeklerin o mis kokusu ağır parfüm kokusuna dönüşecek
hadi defolun bu düşünceler beynimden size geçiş yok
buda benim düşüncelerim mesela sadece sizinle paylaşmak istedim!

Bu düşüncelere bende kapılıyorum. Benim de oğlum var ama sonra kovalıyorum, yok diyorum maddi ve manevi kaldıramam. Soranlara da böyle söylüyorum, aa kardeşsiz olmaz diye devam edişlerine tebessüm ederek konuyu değiştiriyorum.

arkadaşlar ilk çocuğunuzu neden yaptığınızı, ikinciyi neden yapmayı düşünmediğinizi öğrenmek gerçekten içimi rahatlattı.

bide bu var
birinciyi istersin veya istemeyip biraz geciktirirsin
başlarlar yap artık yap artık
hadi dersin biran önce yapayımda çenelerinden kurtulayım
çocuk az biraz büyür bu sefer ikinciyi yap neden yapmıyorsun tek büyürmü
ee ikinciyi yapsam neolacak bir kere altını alcanmı bir gece uykusuz kalıcanmı bir gün yemek hazırlıycanmı
peki büyüyünce anneee ben bu ayakkabyı istiyorum indirime girmiş 200 tl'mişte 150 tl cik olmuş alsana
bak bu çantadan arkadaşımda almış ucuz yav 100 tl bende hafta sonu gideyim bir alışveriş yapayım
lan bu telefonda kazma oldu bir senede modası geçti değiştirsekmi artık
diyince ihtiyaçlarından birini alıcaklarmı
tabikide hayır öyle bir zorunluluklarıda yok ama karışmaya gelince zorunluluk hissediyorlar her nedense
yav sizene üç tane erkek kardeşimin eşi var bir gün bile sormak ihtiyacı hissetmedim bebek varmı ikincisi ne zaman gelicek vıdı vıdı
banane kardeşim bu anneyle babanın arasında yani iki kişiye düşer
üçüncü şahıslara değil

arkadaşlar ilk çocuğunuzu neden yaptığınızı, ikinciyi neden yapmayı düşünmediğinizi öğrenmek gerçekten içimi rahatlattı.

eyvallah arkadaşım çok haklısın sende
diyosunki çocuk sahibi olmak istemiyenlerin topiğnde gelip bunları anlatmanın alemi ne
niye maydonoz oluyosunuz bu benim tabirim alınmasın kimse
doğru haklısında işte fikir paylaşımı yazma dürtüsü
cidden özür diliyorum

evet bizim konu başlığı dışında konuşmamız tuhaf , ama konunun buraya gelemsine sebep önceki yapılan yorumlar
rahatsızlık duymanız gayet doğal
ama daha önce dediğim gibi, şuan sizinde yazdığınız bu tarz alaycı yorumlarla birşey elde edemezsiniz

Son düzenleme:

hiçbir şey elde tmek niyetinde değilim arkadaşlar sohbetinizi böldüm özür dilerim.

Gerçekten mi? İçini rahatlatabildiysek ne mutlu bize, bir anne olarak değil ama belki de bir öğretmen olarak işine yarar yazdıklarımız.

onlarca soru sordum, olumlu ifadeler kullandım bir ses seda gelmedi sizlerden, olumsuzluk görünce cevaplıyorsunuz sadece. çok üzücü gerçekten. (

bu konuya olan aboneliğimi kaldırıyorum. herkese mutluluklar.

Bakın ben daha çok yeni hamilelik heyecanı yaşıyorum, (çok şükür Rabbime),
eğer size çok özeniyor ve kıskanıyor olsaydım, çocuk yapmazdım olur biterdi.
Çocuk yapmayanları çok kıskanıyorum ve özeniyorum ama yine de çocuk yaptım,
demek kadar saçma bir düşünce olabilir mi?
Sizin hayatınızı kıskanacak birşey göremedim ben ortada.
Ama siz kendinizle yüzleşemediğiniz için, kendi nedenlerinizle yüzleşemediğiniz için,
hep birilerinden bahsedip, onları kendinize malzeme edip, neden edip,
arkasına sığınıyorsunuz.
Benim ne demek istediğimi limon ağacı arkadaşım gayet güzel anlamış ve yazmış.
Siz de şunu bir anlasanız, kimse size çocuk yapın demiyor,
kimsenin umurunda değil sizin çocuk isteyip istememeniz,
yani bizim derdimiz siz değilsiniz, ama sizin derdiniz başkaları (çocuklu kişiler) malesef.
E size kolay gelsin o zaman, yine eğleniyoruz yazmışsınız, eğlencenizi daha fazla
bölmeye niyetim yok, iyi eğlenceler, ama keşke herkes kendiyle eğlense.

Biz sorumsuz annelerden,sorumsuzca yapılıp kaderine bırakılan çocuklardan bahsettik hep..Kendinizle nasıl bağlantı kurdunuz ki?Ancak yarası olan bu kadar gocunur,YETER ARTIK!,susmakta fayda etmiyor demek ki!!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…