Çocuk sahibi olmayı istememek

bende evlılık lafını duyunca nefret duyardım
23 yasıma kadarda oyle oldu sonra dusuncelerımı degıstıren bırı cıktı karsıma ve kısmet ıste evlendım
sıkayetsıde degılım hatta dahada ıyı oluyor eskı hayata gore bence
cocuk olayındada aman aman ısteklı degıldım suan 8 aylık gebeyım
merakla beklıyorum
ama bazen karnımda tekme atınca bı garıp oluyor ıcım
sora dusunuyorum ılerde bıse olsa hayırlı evlatsa senın ona yaptıgın ıyılıklerı bakımı oda sana yapar dıye dusunuyorum
bıde ev cok sakin oluyor bebeksız cocuksuz onlarla daha cıvıl cıvıl gıbı
benım kardesımın oglu var
bıgun bıze geldı tek basına dedıkı bu ev ne boyle sessız tuzsuz cocuksuz ev sıkıcı yaa dedı alısmıs sese gurultuye
valla arkadaslar sızın gıbıydım ama hormonalmıdır nedır vaktı gelınce yavas yavas ınsan herseyı ıstıyor
yeterkı allahtan herseyın hayırlısını ve saglıklısını ısteyın ama ıstemıyorsanızda yapmayın bu hayat sızın

ALLAH hayırlı etsin,aslında çocuk istemeyenlerin demek istediği bu değil,duygularını güzel yazmışsın,ama çocuk istemeyenler evliliğe karşı değil,bunun için evlenılmeye,ve istemeyınce dayatılmasını karşı,insan fikri değişir dğişmez,ayrı,ama şu an hıslerimiz bu,aslında herşeyın atısı eksisi var,herkesin tercihi,amaaaa istanılmemesiini türkiye kaldırmıyor,toplum anlamıyor,acı olan bu,

Hayatımın hiçbir döneminde çocuk sahibi olmak istemedim. Sanırım geçmişimin gölgesinden kurtulamadım. Anne ve babamı hiç birarada göremediğimden kaynaklandı belki de bilemiyorum. Kızkardeşlerim anne sütünün arınmışlığına erdiler ama ben onların bu konuda gösterdiği cesareti gösteremedim. Kendimden birey dünyaya getirip, o bireyin sorumluluğunu taşımak fikri beni nedense hep ürküttü. Şimdilerde ise beynimin en arka köşesinde çocuk sahibi olmak. Özgürlüğüne sonsuz düşkün biri olarak ''iyi ki'' dediklerimin arasında. ısteyenlere de Allah versin derim.

Ben de önceden çocuk istemiyordum, nasıl bakarım, onu nasıl yetiştiririm, çevreden insanlardan etkilenip kötü bi' insan mı yetişir benim yüzümden diye kafamda bir sürü soru vardı... Ama sonra sonra dedim ki, bu dünyaya bir kere geldim, ve zamanı gelince gideceğim, neden arkamda bi' iz, beni hatırlatacak ve hatırlayacak benden bir parça bırakmayayım diye düşünmeye başladım. Şimdi en az iki tane çocuğum olmasını istiyorum

çok güzel yazmışın düşünceleri,aslında bana tercüman oldun,kesinlikle geçmişe dayanan birşeylerin getirisi bu istek..yanı ıstememek..

2. çocuğa hamile kalma riski bile ürkütüyor beni..
Az bi şüphem olsa kafam allak bullak oluyor kesinnikle istemediğimi çok daha iyi anladım..

bende bu iz bırakma olayını anlayamıyorum saçma geliyor bana ölmüşüm gitmişim iz kalsa ne olur olmasa ne olur.hiç takılmıyorum bu konulara kimse beni hatırlasın diye uğraşmıyorum.hiç böyle bi düşüncem olmadı benim olmasınıda istemem.

aynen bende sizin gibi düşünüyorum..
Olan ölene oluyor geride kalana hiç bişe olmuyor 3 göbek öten seni tanımıyor..
Dünyanın çrkımı böyle derler bilemiyorum..
Doğmak üretmek ölmek..
Devran dönüyor bi şekilde bizde olağan olan herşeye ayak uyduyoruz sadece..

aynen ölmüşüm gitmişim bu dünyadaki görevim bitmiş benden bi parça olmasada olur.zaten ne kadar benim gibi olabilir nasıl anımsatabilir oda ayrı konu.gereksiz buluyorum yani

Ben de hiç istemiyorum çocuk.Yok yani annelik diye bir duygum hiç yok. Kendimi bildim bile çocuğum olsun bakarım diye düşünmedim hatta şu gelinliklere falan da hiç özenmedim. Küçük kızlar gelinlere kuyruk olurlardı ben bu ne yaa falan derdim. Hiç özencim yok böyle şeylere... Çocukları da pek sevmem...ıyi anlaşırım aslınd açocuklarla çok kolay kandırırırım, yaramazsa uslandıırırım ufak tefek taktiklerle...Ama yok ben çocuk bakamam asla. O doğumu düşündükçe anaamm..

Doğurmakla da bitmiyor ki bunun çişi var, kakası var kusmuğu var. Uykunun en tatlı yerindesin gece olmuş 2-3, ordan ingaaa diye viyaklayan birşey adam emzeremiycene göre mecbur sen kalkcan. Gecede 1 kere de değil emzirir uyutursun haydee gazı var çıkartırsın iki dakka sonra altına eder yok efendim sonra susar, Bazen sırf kucak için uyanır bu deyuslar :)) Hastalanır, bir yerlerden düşer off uğraş dur...

Bebeklik bitti ömürden ömür gitti büyüdü dertler de büyüyor tabi okulu, dershanesi, geleceği,üniversitesi, arada cahillikten yaptığı yanlışlar, onları telafi et, üzül.. Askerlik onun zaten üzüntüsü, evlilik iyi bir yere mi gidecek ne olacak ne etcek bir ton masraf, geçinecek mi falan ayyyyy içim sıkıldı..

Birde bunların hayırsız çıkmayacağı ne malum. Sen gözün gibi bak besle büyüt sonra atsın seni bir darülecezeye. Veya hiç aramasın sormasın. Ama gelinin ama damadın yüzünden veya sırf kendi paşa gönlü istemediği için kocanla beraber bekle evlat arasın , baksın diye.. Bakmaz etmez...

Evladını sigorta olarak görenlerin karşılaştığı durumdur bu hayırsız evlat. Bana bakıp bakmayacağı garanti olmayan bir mahluk için ne ömürümü çürüteyim, ne o kadar masraf yapayım...

Annelik zor. Öyle ver suyunu yemeğini otursun köşede değil. Birde bunu iyi, hayırlı evlat olarak yetiştirmek var,terbiyesini güzelce vermek, kişiliği sağlam ,akıllı , doğru kararlar veren, kendinden emin, kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir çocuk olarak yetiştirmesi var...Bunlar için önce annenin iyi yetişmiş lması gerek..

Yok ben bunları yapamam ve çocuk da yapmayacağım.

Ayrıca arkadaşlara katılıyorum yani ben ölmüşüm gitmişim benden bir parça kalsa ne olur kalmasa ne oluuurr.. Arkamdan yasin okuayacağındna hiç garantisi yok başını zorla örtüyor ayol bunlar Zaten o benden, bizden bağımsız bambaşka biri. Sen onu kendi değer yargılarınla yetiştirsen de su akıp yolunu buluyor. O sizden bir parça taşısa da kendi inandığı gibi yetişiyor, kendini öyle yetiştiriyor...Çünkü o kendi hür iradesi olan, beyni ,aklı olan sizden farklı bambaşka bir birey. Sizin gibi düşünmeyeck sizin gibi inanmayacak....

Keşke herkes bizim gibi kendini bilse de çocukları doğurup doğurup sokağa salmasalar. Veya çocuklara kötü davranmasalar. Hazır olmadan anne olanları görüyoruz ya bakmıyorlar ya da şiddet uyguluyorlar.. Çocukların hayatlarını mahvediyorlar...

Son düzenleme:
kızlar hepinizin düşünceleri çok güzel,iz bırakmak yanlış tabı..

ama sırf bu yüzden evlenemedım,yalnız kaldım,yaş 30 geçti,etrafımdaki herkeks evli,akşam olunca el-ayak çekiliyor,haftasonları,bayramlar,hep yalnız geçiyor,peki bunu nasıl aşıcaz..çok moralım bozuk..

Çocuk istemeyen adam bulacaz ama o da zor tabi.. Aslında erkekler de istemiyor ama toplum baskısı, annesine karşı istermiş gibi yapıyorlar zorla kendilerine istetiyorlar. Kolay mı çocuk bakmak. Maddi anlamda hiç dert değil para bulunur, ihtiyaçları iyi kötü karşılanır ama ya manevi boyutu. Bizim toplumumuz çocuğu düştü diye döven bir toplum. Yalan mı.. Çocukları şiddetle büyüten bir toplumuz şimdi şimdi genç anne babalar bilinçlendi. Ya bir önceki kuşak anne babaları düşünün bakiim. Kendi anne babalarımızı düşünün. Çocuklarına sevgisini gösteremeyen despot anne babalar değiller miydi.Sonra bunlar aman annesi babası düşünsün deyip torunlarını şımartan dedeler, ananneler, babanneler değiller mi? Kendi çocuğuna göstermediği sevgiyi torununa gösterip suyunu çıkartmıyorlar mı.. Şimdi bu insnalar çocuk yapmanın erdemlernden nasıl bahsedebiliyorlar kardeşim hakkıyla bakıyor musun çocuğa. ınanın çocuğun istediği dolgun harçlık, süper ötesi paralı kolajler değil sevgidir sevgi.. Ailesinden tek istediği sevgi, ilgi ve değer görme.. Uzmanlar ne diyor çocuğunuzla konuşurken onla göz teması kurun, üstünden bakmayın gerekirse diz çökün ki aynı seviyeye gelin çok da mantıklı ve yapılması gereken birşey.. heheeeyyy nerdeeee.... defol git başımdna senle mi uğraşcam demek varken ne demek dünkü çıkardığım mokla aynı seviyeye gelmek tepeme mi çıkarayım onu... Böyle düşünen yok mu hiç toplumum %80i....

Döve döve sevgisiz, alakasız çocuk bakmakla övünmek marifet değil.. Bunla rkendini anne sanıyor birde...Dokuz ay karnımda taşıdım falan tabiki taşıyacaksın çocuk yapmaya karar vermişsin koza da mı büyüyecek bu çocuk yani bu övünelecek birşey değil doğanın gereği sistem bu yani içinde büyüyecek bu canlı..Deniz atı da değiliz ki erkek hamile kalsın, doğursun :)) Sonra doğan bebek kendi kendine bakamyıcana göre tabiki anne bakacak. Madem yaptın çocuğu bakacaksın zor geldiyse yapmasaydın. Bana zor geliyor ve yapmayacağım yaptıktan sonra da YAPMAM GEREKEN ŞEYLERLE DE TUTUP ÖVÜNMEYECEM,ÇOCUĞUMUN BAŞINA KAKMAYACAĞIM..

VE BıRÇOK KıŞıNıN ÇOCUK YAPMAKTAKı AMACI YAŞLANINCA BANA BAKSIN, YAŞLILIK SıGORTASI OLARAK GÖRÜLÜYOR. HELE ANADOLU'DA EN AZ ÜÇ TANE YAPARLAR NıYE BıRı BAKMAZSA ÖBÜRÜ BAKAR DıYE...Ama onun da garantisi yok. Atıverir seni bir yaşılar yurduna veya evde kocanla beraber beklersin arasın diye anca işte yatalak olunca veya ölüm döşeğinde gelirler. Kimisi karısından kimisi kocasından çekinir aramaz anasını babasını.

Neyse biraz sert oldu ama bu konuda çok doluyum..

Bazen dşünüyorum nedne çocuk sevmiyorum diye çünkü ben de çk sevgisiz, hakaretlerle dayakla büyüdüm... Annem de o şekilde büyümüş ve aynısını bana yaptı ben de çocuğuma yapar mıyım korkusu fena halde var ki yaparım.. Aşırı siniliyim acaip piskopat bir anne olurum eminim tüm hıncımı bana karşılık veremeyecek yavrudan alırım...Kıyamazsın diyorsunuz ama annem nasıl kıydı bana ya da döven anneler nasıl kıyıyor. Hiç mi patlamadınız çocuklarınıza insan dayanamıyor değil mi? Annem yüzünden içimde hiç çocuk sevgisi gelişmedi.. Bilmem belki Allah sonradan içime analık bıdı bıdısı aşılar...

Son düzenleme:

Canım benim, çok iyi anlıyorum seni. Ben de benzer sebebplerden çocuk istemediğimi tespit ettim kendimde. Fiziksel şiddet değil ama sürekli ailesiyle annesiyle babasıyla geçinemeyen, çünkü o anneyle baba birbiriyle de geçinemeyen, sürekli huzursuz bi evde büyüdüm ben. Anne çocuk ilişkisinin nasıl kurulamadığını bizzat gördüm ama nasıl kurulabilecegine dair hiç bir fikrim ve rol modelim yok. Etrafımda annesiyle iyi geçinen kız görmüyorum sanırım, babasıyla iyi geçinen erkekleri de çok gözlemleme imkanım olmadı. Arada bir, çok çok nadiren çocuk isteği oluşuyor içimde, dünyada her ilişki yalan, herkesten kopulacak birgün, seni sürekli seven özleyen çocugun olacak diyorum. kendime bakıyorum ve ben annemleri hiç özlemiyorum belki beni özleyen bi çocugun olduğunu bilme hissi hoşuma gidecektir diyorum. Bi de, çocuk doğacak, iyi arkadaşlar edindirmeye çalışmak, iyi okulları kazansın diye dersler, sınavlar, dersaneler, bin tane lüzumsuz insanın büyüttüğü çocukla arkadaşlık edecek, saçma sapan birine aşık olacak , üzülecek, ergenlik sorunları vs.vs. Gözümde büyüyor. Sanırım aile sevgisini yaşamadığım için, nasıl yaşatılırı da bilmemekle birlikte diğer taraftan da o sevgiyi merak ediyorum yaşamak istiyorum. Zaten PKO var bende, belki de zaten olmayacak çocugum, düşünmeme de gerek kalmayacak. :gitme:

kendime çocuk istetmeye çalışıyorumohaoldumsmile ama nafile olamıyor. isteyemiyorum. bi hevesleneyim diyorum yok. burada doğum bölümünü okuyorum v.s bebek cicilerine bakıyorum yok yani olmuyor. 2 senelik evliyiz en son daha 4 sene düşünmüyorum dedim ki zaten sonra yaş geçiyorakannehir. en yakın arkadaşımın bebeği oldu, çevremdeki herkez doğurdu, benden üç yaş küçük kuzenim hamile. ama yok yani ben de. korunuyorum ona rağmen reglim gecikse hemen panik oluyorumeyvahedigeldismile. bi de travmatik bir çocukluk da yok ortada, mutsuz v.s değildim yani.ben de çocuk isteyeceğim tutacak ama yaş kemale ermiş oalcak diye korkuyorum:1no2:

Uffff evet aynen. Ben de kendime çocuk istetmeye çalışıyorum ama olamıyor. Belki de birlikte çok ağlencez diyorum, insanları pek sevmeyen mesafeli ben belki o çocukla hayatla ilgilenmeye ,hayata güzel bakmaya başlıcam diyorum. bebekler sevimli geliyor bir an, ama sonra diyorum bu bebek kalmıcak, önce evlensin barklasın diye uğraşcaz kaynana olcaz, bi cadalozla da biz uğraşcaz istediğimiz kadar iyi de olsak.Kendi çocuguna söz dinlettin diyelim, elin çocuguna ne diyeceksin ? Benim arkadaşlarımın çoğu henüz bekar , belki etraf yavaş yavaş çocuk sahibi oldukça ben de isterim diyorum. Ya da mutlaka olması gereken birşey diye görsem belki elimi çabuk tutarım diyorum. Yani çocuk olmadan da olmaz sanki, 27 yaşımda şimdiden hayat baymaya başladı, sanki bi ikinci hayat lazım artık, bi çocuk olursa 2. bi hayat olacak diyorum ama yine de olmuyor eyvahedigeldismile

limon agacı sonra travma yaşama,doktora git,gerçekten hazırsan yap derim,

limon agacı sonra travma yaşama,doktora git,gerçekten hazırsan yap derim,

işte gerçekten hazır değilim bence.Çok tereddütler var halen kafamda. Herşeye sıfırdan başlayacak olmak korkutuyor beni. Bir de daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi, anne babamız bizimle mutlu huzurlu ve sağlıklı bir ilişki kurmadığı için ben de şu an bir çocukla nasıl iletişim kurulur bilmiyorum hiç :gitme: genelde çocuklarla 5-10 dakikadan fazla da ilgilenemem, oynayamam. Diğer taraftan da gözümün önüne onunla alışverişe, oyuna, sinemaya gideceğimiz sahneler geliyor gözümün önüne ve hoşuma gidiyor o görüntü. Sanki kendi çocugum olmadan gerçek anlamda kendi hayatım da olmayacak gibi. Kendimi bi şeylere adamak mı istiyorum artık nedir :) İŞ dünyasının filan yalanlığını 2 senede çok neT gördüm. Sanırım bana çocuk istetecek şey çocuklarıyla iyi ilişkiler kurabilen annelere şahit olmak, onların bunu nasıl becerdiğini anlamak. Öyle olursa gözüme daha kolay görünecek belki de . Çünkü onca zahmeti benim çocugum olduğu için mutlu olacak biri olacağını düşünürsem çekebilirim. Hatta böyle bir konu açabilirim uygun forumun altına aslına.Sayende sesli olmasa da yazılı düşündüm endülüs34 opuyorumnanaktan Teşekkür ederim.

zorlamayın kendinizi relax olun herkes doğum yapacak diye bişey yok.opuyorumnanaktan

size bakan annelere acıdım çok yazık ,boşuna uykusuz kalmışlar hiç mattah bişey yapmamışlar

size bakan annelere acıdım çok yazık ,boşuna uykusuz kalmışlar hiç mattah bişey yapmamışlar

canım benım çok genelleme yapmış,bize bakan anneler tercih yapmışve burda istemeyenlerde nefretlerınde değil bir duygularından söz ediyorlar,bıraz farklı düşün,örneğin sen iyi bir anne olmuş olabilirsin,doğurup neler yapan enneler var,benım annem eskiden bıze yaprdı şimdi torunlarına yapıyor,sevemediği ablamın kızının hatası olsa gülüyor eğlenıyor,sevdiği ablamın çocukları neler yapıyor,örtüyor,ikiside benım ablma ve yeğenlerim,bu beni çok yaralıyor,çocuk anenam neden böle yapıyor teyze diyor,ağlıyorum,ağbim zengin,onun oğluna para veriyor,sevmediği ablamın kızna zırnık vermıyor,daha ne sayayım sana...bencede matah birşey yapmaışlar,acaba uykusuz kalıp allah içn örnek namaz kılmışlarmı,yada sen yaptın böle birşey..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…