Çocuk sahibi olmayı istememek

Filtrekahve gercekten öyle.
Cocuk yere düsüyor, anne hic ilgilenmiyor, cocuk aglamanin bir fayda etmedigini biliyor ve kendisi ayaga kalkip yola devam ediyorlar.
Veya yemekdeyiz cocugun önüne yemek konuluyor ( iki yasinda ) yedigini yiyiyor cocuk yemedigini annesi tamam o zaman elini yikamaya gidiyoruz sonrada disler fircalanacak sonrada yataga gidiyoruz masal okuyacagim sana diyip gidiyorlar. yarim saat sonra anne geliyor.
Cocuk dislerini annesinin yardimiyla fircalamis, pijamalar giyinmis, masal okunmus, cocuk uyumus,saat 20.00, biz büyüklerde basliyoruz sohbete...hersey rahat, hersey relax...
Allah Allah diyorum, bu nasil oluyor?

gözümle görmeseydim ben de inanamazdım, hatta abartılıyor diye düşünürdüm ama gerçekten böyle. tebrik etmeli gerçekten. o nasıl bir terbiye etmektir o nasıl bir görgü kurallarını öğretmektir... ses yükseltmek yok, bağırmak yok, çocuklarda da tutturmak yok, tek bir sözle susuyor, tek bir bakışla yerine oturuyor. aynı zamanda gülüyorlar, şakalaşıyorlar... disiplini ve eğlenceyi aynı kişi sağlayabiliyor çocuğa. bizde genelde anneyle yüz göz olunur, umursanmaz lafları, onlarda böyle bir durum yok. ülke ülke gezip kur verseler ya hatta tatile gittikleri ülkelerde de olur

ben şimdi çıkıyorum kızlar, eşim film ayarlamış , kahveyi de ben hazırlayayım, film izleyelim bakalım. öpüyorum sizleri.

ben de çıktım malum yarın işler güçler iyi geceler

Uzun süredir hiçbir konuyu bu kadar ilgiyle okumamıştım, görüş bildirmek istedim bende de bir çaki var ve biraz önce uyudu,

30 sayfa kadar okudum büyük bir atışma olmuş, topiğin asıl üyelerinin yazılarını okuduğumda çok sataşma göremedim çocuk istemeyenler aslında anne olmanın nedenlerini irdelemişler, açıkça söylemek gerekirki, bu ülkede çocuk sevdiği için doğuran, kocasını garanti altına almak için doğuran, gerekli olduğunu düşündüğü için doğuran, çoğalmak için doğuran, soyu devam ettirmek için doğuran, neden doğurduğunu bilmeden doğuran, istemeden doğuran, hastalıktan kurtulmak için doğuran kadınlar var bu türkiyenin gerçeği, ama hepsinin neticesinde psikolojik bir rahatsızlığı yoksa insan doğurduğunu deli gibi sever mantığı olmayan bir sevgi bu içten gelen zorlamasız...ve onu büyütmek istiyor insan....ben şahsen çocuk delisi anaç bi insan olmadım hamilelik hiç bana göre değildi çok sıkıcıydı hatta şu an bile bu kötü dünyaya çocuk getirmek doğrumuydu sorgularım, evet artık özgür değilim aynaya bakınca kendimi tanıyamıyorum, uykusuzum vs.vs ama çok ilginç o sevgi sayesinde bu duruma katlanıyorum, buraya kadar neden anne olunduğunu ve olduktan sonraki duyguları paylaştım

her anne çocuğunu sever elinden geldiğince bakmaya çalışır, ama asıl iş çocuğu yetiştirmekte, burada kadınlık falan değil insanlık devreye giriyor, sen nasılsan hayat felsefen neyse çocuğunda öyle yetişir, tabi yetiştirme gibi bir kaygısı varsa annenin... yetiştirme kaygısı yoksa zaten bahsettiğiniz bencil, sorumsuz, şımarık, sınırsız, çocuklr bu tür ebeveynlerin mahsülüdür, çocuk yesin içsin eğlensin istediğini elde etsin, empati denen şeyi hiç öğrenmesin biz de ayyy ne güzel çocuğum mutlu diyelim, maalesef ülkemiz annelerinin büyük kısmı artık evlat sevgisini abartmış durumdalar, o çocuğun bu dünyaya geliş amacı annenin düşündüğü gibi değil işte, ilk başta insan olarak yetişmek zorunda...

velhasıl, anneler belki kızacak bana ama annelerin tamamı kutsal falan değildir, iyi insan olursan kutsal anne olursun, mesele insanlıkta gizlidir...

Beloved 11 yorumun icin binlerce tesekkür ederim, o kadar ciddi ve gercekci yazilmiski, ben bu yorumu daha bir kac kere okurum.
Su anki hayatin tüm dogrularini yansitmissin.
Iste gercekci bir anne daha.
Cocugunla, esinle birlikte nice mutlu, saglikli ve huzurlu yillar diliyorum. Sizin gibi annelerden gurur duyuyor, saygiyla önünüzde egiliyorum.

Hic bir seyi abartmadan, tüm gercekleriyle yansittigin icin ayrica cok tesekkür ediyorum.
Sizin cok iyi bir anne oldugunuz yazinizdan belli, cocugunuzu cok iyi egiteceginizden eminim, cünkü insanlar bu hayatta gercekci oldugu sürece, hayatin tüm zorluklarini basariyor.
Süper bir yorum, süper bir anlayis, süper bir bakis acisi, elinize saglik.
sevgiler

o kadar güzel yazmışsınız ki çocuğunuzu alıp mıncıklayasım geldi "çaki" benzetmesi ise beni benden aldı

bu şekil çıkarım yapmış, gözlemlemiş, sindirmiş ve kendini tanımış olan insanların çocukları da eminim ki annesinden çok şey alacaktır. babayı karıştırmıyorum, anne kadar ilgilen(e)mez baba

sizin gibi annelerin hatta insanların çoğalmasını dilerim.

Herseyi o kadar dogal ve siradan yazmiski, sempati duymamak elde degil.

Paradoks olan, anneler herseyi siradan gördükce daha cok toplumdan deger kazaniyor veya daha cok sempati topluyor...
Bayiliyorum böyle kadinlara..
Veya 8. veya 9. ayda hamile olup hala sakir sakir kendisini dinc hisseden kadinlar beni mest ediyor. Ayagi yere saglam basan, kendisinden emin, cocukda yaparim, kariyerde diyenlere hayranim.
Hayattan pes etmeden yeri geldigine anne, yeri geldiginde esine hayat arkadasi geriside dis kapinin dis mandali diyip, calisan kendisine özgüveni olan esiyle cocuk bakimindan tutda ev isine kadar paylasan anneler görmek istiyorum.
Mutlu olup ve bu mutlulugunu cocuklarina yansitabilen, disiplinli ama bir o kadarda sevecen anneler görmek istiyorum.

Bu yaz Türkiye`den misafirim geldi oglu 6 yasinda ve hala annesi yemegini yediriyordu, delirdim, cildirdim inanamadim. Birde üstüne üstlük kalk bana su yemegi yap diye annesine emir veriyordu. O cocuk büyüyünce ne yapar bilemem artik.

özellikle erkek çocukları çok tembel yetiştiriliyor, erkek oğlum yapsın, erkektir her şey mübahtır, erkek iş yapmaz... ondan sonra burada okuyoruz işte, yakınılan kocalar onları yetiştirenlerin eseri. hem kız hem erkek çocuğu varsa birisinin eyvah eyvah. kıza iş öğretilir, daha küçükken masa kurmaya, masa toplamaya başlatılır, erkek çocuk yer içer çekilir içeri, hiç adil değil, hiç doğru değil ondan sonra 6 yaşına geldiğinde hala yediriyor olursun 20sine geldiğinde hala yerlere attığı çorapları oda oda topluyor olursun

Var evet...Bu tip kadınlar olduğu gibi, sadece ve sadece çocuk sahibi olmak, anne olmak, topluma ve ülkeye faydalı bir insan yetiştirmek için anne olan kadınların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bu konuya son zamanlarda gelen annelerin ya da anne olmak isteyenlerin de bu kategoriye giren insanlar olduğunu düşünüyorum.

Son derece katılıyorum bu yazdıklarınıza...
Yani eğer ortada bir sorun varsa, o sorun çocukta değil, onun yetiştiği ellerdedir...
Bu nedenle çocukları kabus gibi gören ve bu şekilde zikreden zihniyetlerin sizin mesajınızı okuyup bolca takdir etmelerini hayretle izlediğim gibi, gerekli çıkarımları yapıp asıl meseleyi anlamalarına da sevindim...

Son düzenleyen: Moderatör:

Zaten önemli olan anne değil midir..Çocuğu birey olarak hazırlamak babadan çok anneye düşen bir ''meziyettir''. Meziyettir diyorum çünkü, herkes çocuk yetiştiremez, herkes anne olamaz.
Günümüzde anneyi hiçe sayan çocuklar varsa eğer -ki var, eğer dememem lazım-, bu annenin çocuğu hiçe saymasından doğan bir davranıştır. Çocukla yeterli iletişimi kuramayan, kaliteli zaman geçiremeyen, çocuğuna yapmaması gereken bir hareketin sabırla neden yapılmaması gerektiğini anlatmak yerine kavga,dövüş,laf yarışına giren, tahammülsüzlüğü seçenlerin sonucudur.
Bir çocuk, o ailenin aynasınır. Çocuktan ailenin terbiyesini rahatça anlayabiliriz, çocuktan al haberi diye boşa denmemiş. Yalansızlar çünkü, hesapsızlar. Çocuk, kötü bir hareket yaptığında onun kötü olduğunu bilmeden yapar, öyle öğrenmiştir.
Çocukların hiç bir suçu yok, onlara kimsenin kızmaya da hakkı yok bence. Sevmemeye, itip kakmaya da hakkı yok.
Ve ben şuna kesinlikle inanıyorum ki, annenin verdiği ahlakla, eğitim düzeyinin hiç bir alakası yok.

Sevgili beloved11' ın dediği gibi anne önce insan olmalı.

İşte tüm bu nedenlerle çocuk sahibi olmak her şeyden önce büyük bir sorumluluk gerektirir...
O sorumluluğu alabilecek yeterlilikte olmayan insanlar çocuk doğurmamalı...

İşte tüm bu nedenlerle çocuk sahibi olmak her şeyden önce büyük bir sorumluluk gerektirir...
O sorumluluğu alabilecek yeterlilikte olmayan insanlar çocuk doğurmamalı...

Kesinlikle doğru olan bir şey varsa o da budur.
Toplum bilinçli insanların elinde gelişir ancak.

Bu sorumluluğu taşıyamayanlar çocuk doğurunca etraf böyle oluyor işte.
Sonra olivia, filtrekahve gibi bilinç sahibi olan insanlar annelikten vazgeçiyor malesef. Çocuğu da anneliği de kötü biliyolar

Ne kadar çok elmalar ve armutlar karışmış,hatta meyve sepetine sebzeler girmiş.

Konu bilinçsiz ve cahil,çocuğunu kafasının tepesine çıkartıp saygısız ve şımarık bir hale sokan ,sırf doğurmak için doğuran vs.. vs...
anneler değil ;

çocuğu sevimli ve saygılı olsun ya da olmasın hayatın içerisinde onu fazlalık gören/kısıtlayan unsur adleden ve hatta çekilmez canavarlar olarak onları görmeye bile tahammül edemeyen insanlar değil miydi???

Bu insanlar zaten o kadar bilinçli ve aklı başında iseler ; korkularıda olmayaccağına göre yanaklarını mıcıklayacak kendi çocuklarına sahip olurlardı.

Onlar yetiştiremeyeceklerinden korkmuyorlar ki;çocukları sevmiyorlar...O yazıya bu kadar övgü akıllarda soru işareti sadece.

NOT:Topiğin asıl sahipleri ne demek onuda hiç anlamadım?

Topiğin asıl sahipleri, çocuk sahibi olmayı istemeyenler, biz de dış kapının dış mandallarıyız

Tabi bu da çok can alıcı bir nokta....Evet konu buydu...Gündem değişmiş, uyum sağlayalım dedim
Ama morla renklendirdiğim kısım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim Ausencia..Zira takdir ettikleri arkadaşın çocuğuna olan sempatilerini sen de okudun sanıyorum?

Bir de bu konunun sohbet bölümüne taşınması daha iyi olacak sanki...
Zira "çocuk sahibi olmayı istememek" ile ilgili fikirleri okumak isterken, "günaydın, iyi günler,iyi geceler , öpüyorum, sarılıyorum" gibi şeyler okur olduk..

Topiğin asıl sahipleri, çocuk sahibi olmayı istemeyenler, biz de dış kapının dış mandallarıyız

Hmmm,peki.

Gerçeklerin tokat gibi yüzüme çarpılması beni fazla etkilemedi sanki;yüzsüz müyüm neyim?

Fikir teatisi yapıyoruz yahu...Belki ben okuya okuya 2. çocuğu düşünmekten vazgeçeceğim ; kime ne ki?

Zevkle takip ediyorum,etmeye de devam edeceğim

aslında bu işlerin içine hiç girmediğin için istemiyorsun. evlendikten sonra eminim düşüncelerin değişecek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…