Çocuğumun adını değiştirmek istiyorum

Ya açıkçası kimseyi ilgilendirmez isim konusu, sert bir dille uyarırsanız zaten bir daha kimse dalga geçmeye cesaret edemez. O kadar farklı anlamda ülkede isim var ki Dalga geçmek istedikten sonra hangi ismi koyarsanız koyun dalga geçecekler "Ali, Veli , Mehmet ..." ile de geçiyorlar. Sanıyorsunuz ki isim değişince düzelir. Çocuğunuza bunun açıklamasını öğretirseniz anlamı şu bu sebeple ve dedemin isminin hatırası için kondu adını da seviyorum derse çocuklar zaten ilgilenmez. Çünkü alıngan bir çocuk yok.. Ha çocuk utanıp ya demeyin diye siz ve çevreden ismi konusunda kötü hisseder karşıdaki anlarsa çocuk, ve sınıf öğretmen dahi o dalga geçmeyi önleyemez. İsminde bir şey yok seviyorsanız değişmeye de gerek yok. Çocuğun aurası ve duruşuna göre yüklenir akranları, sağlam olanlara karşı pek o girişimler işe yaramıyor. Ama siz yetişkin olarak önce çevrenizin ağzını kapamalısınız. Çocuktan evvel ona sıra gelene kadar.

Duranı sildirsek sadece Han kalsa bu sefer de Hanım hanım diye dalga geçilecek
Bunun önüne geçemezsiniz ki. Hepimiz zorbalığa maruz kaldık, insanlar alay edecek yer arıyorlar. Çocuğunuzun ismini duyunca değişikmiş diye düşünür geçerim, asla alay etmem. Yeni nesil isimler de bana çok tuhaf geliyor ama gülmüyorum. Herkes çocuğuna istediği ismi koyar, kimlikte ikisi yazar siz sadece "han" diye seslenirsiniz. Birçok kişi böyle yapıyor. Han ismi de, anlamı da gayet hoş. Takılmayın öyle şeylere.

Evet alışma süreci var.ama henüz daha küçük olduğu için alışır diye düşünüyorum
2 yaşındaki çocuğun adına karar vermeyin, ülkede bir dünya pedagog var. O kadar basit değil o süreçler lütfen. Pat diye çocuğun adını değişmeye çalışıyorsunuz siz yetişkin, o bir bebek. Evet alışır ama geçiş süreci bebeği nasıl etkileyecek o yaş çok kritik

Duran han da cidden kötü bir tercih yani bu yüzden isim koymak saygı değildir diyorum bende kayinbabamin ismini koydum ama isim normal yani kötü anlamli yada dalga gecilmeye müsait olsaydı koymazdim okulda bizzat kendinsi bu konudaya maruz kalacak tam bilinci olmadan bencede değiştirin nüfus müdürlüğüne gidin sorun bilgi vereceklerdir yeni isminde de anlamına ve kullanımına dikkat edin

Han gayet güzel bir isim,hatta arkadaşımın oğlunun ismi.
Duran'da kızımın sınıfında vardı aslında hiç dalga geçtiklerine sahit olmadım(5.sınıfta dalga geçmiyorlardı). Şöyle hafifçe u'yu uzatarak Duuran dendiğinde(çocuklar öyle sesleniyordu)gayette hoş geliyor kulağa.
Ne kötü isimler var bunlara gelene kadar ama siz isteyerek koymadıniz sanırım, ondan birazda böyle düşünüyorsunuz.
Ben kızımın ismini Başak koymak istedim mesela ,burcu başak ne bileyim başak rengi sacları vardı falan ama,sonra kesin baş harfini değiştirip dalga geçerler(çocukken şahit olmuştum buna)dedim vazgeçtim ama hala aklımdadır Başak. Güzel isimlerle de pekala dalga geçilebiliyor.

İsim konusunda hatır gönül işine bakmamak gerek. Hiçbir çocuğun hayatıyla böyle oynanmamalı
Büyüklerin ismini vermek zaten saçma geliyor bana ya da ben mi çok duygusuzum. İsmi güzel bulursun tamam da sırf anne baba ismi diye…
Güzel anlamlı ama çağa da uygun bir isim güzel olur

Dalga geçmek isteyen her isimle dalga geçer de sizinkisi biraz farklı olmuş.
Direk bursa koza han geldi aklıma.
Sadece Duran, sadece Han olsa neyse .
Ama isim değiştirme konusunda da bebeğinizle beraber destek alın. O değişimin bebek tarafından kabul edilme süreci diye bir süreç var.

Sadece Han olarak mı?

Ben Süleyman bebek sandım 3tür aynı konuyu açmıştı bir üye
Süleyman bebek miydi? Ben koca bir adam diye biliyordum. Kadın onunla evlenecekti falan ismine takılmıştı her şey tamamdi ismi Süleymandi sorundu falan

Duranı sildirsek sadece Han kalsa bu sefer de Hanım hanım diye dalga geçilecek
Duran ismi bence de olmamış imkan varsa değiştirin, cocuğun afallamaması için Turan han uygun olur, 2 yıldır çocuk isme alışmıştır sonuçta. Normalde de büyüklerin isimlerini koymaya karşıyım. Çocuklara modern ve özellikle türk isimleri koymaktan yanayım.
Ayrıca nasıl bir çevreniz var merak ettim açıkçası. 40 yıl düşünsem Han ismine hanım hanım demek aklıma gelmez.

Süleyman bebek miydi? Ben koca bir adam diye biliyordum. Kadın onunla evlenecekti falan ismine takılmıştı her şey tamamdi ismi Süleymandi sorundu falan
Yok yok şu konu sürekli aynı şeyi soruyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…