Çocuğumu kaynanama göndermelimiyim

20sinde kitaplara gömülüp okumak yerine koşarak evlen, seni umursamayan adamdan çocuk yap sonra yapamıyorum artık de kaynanaya bırak…
Yok ya….

Şimdi korunmayı bilmiyordum da dersin.
Hangisi biliyor ki zaten ? En kolay yapabilecekleri haptır onu bile almaktan acizler. Evlenip ilk aydan da çocuk yapmış şaşırdık mı ? Hayır. Şimdi de anneliğime laf edemezsiniz diyor komedi gerçekten.

20 yaşında doğurmuşsun koca kaçıyor gibi, şimdi de üniversiteye gidiyor herkes ben gidemedim diyorsun.
Yavrum sen 18 yaşındayken napıyordun? Yaşıtların üniversiteye o zaman gidiyordu?
Valla çocukla da yaparsın, yapacak olan her türlü yapıyor. Daha geçen 5 ders aldım 2 tanesini verdim ama verdim yani öyle böyle biter çocuklarımdan kıymetli mi? Ki bende 2 tane 2,5 yaş bebe var.
Ben haziranda taşınırken annem ayrı, babam ayrı dediler ki “kabul etmeyeceğinizi biliyoruz ama isterseniz çocuklar bizde kalsın 2-3 gün, siz eşyaları götürünce ertesi günü getiririz” bunu çekine çekine söylediler, bende olamayacağını söyledim getirdim annemi oturttum kayınvalidemin evine çocuklara baktılar.
Ne demek ya “ben yaşayamadım gençliğimi çocuğumu göndereyim mi?” Yine de bakmak istemiyorsan ver yurda, ziyan olmasın çocuk.

Cogu yorumu okudum ve herkes ne kadar acimasiz dedim. Cok sinirlendim. Konu sahibi 22 yasinda. Kucucuk cocuk. Evet 18 yas resit olma yasi ulkemizde ama pratikte oyle degil bu isler. Ailesinin zoruyla bu yola girmis, kendisi de karsi cikamamis veya gorememis neyse ne.. ve su an 2 yasinda bir cocuk sahibi. Bebegi cope aticam demiyor ki kiz. Olmaz ama yorgunlugun, bezmisligin getirdigi hisle aklinca boyle bi cozum bulmus iste. Bu kiz bunalmis yani bunalmis. Soyle hemen herkesin ustune gitmeyin ya. Herkes kendinden ornek vermis ne guzel anneyim falan diye. Iyi aferin size.. keske biraz empatik de davranabilseniz ama.

Canim bu dusuncelerin seni kotu bir insan, kotu bir anne yapmiyor oncelikle. Ama baska sehir fazla 2 yasinda bir cocuk icin. Hani 12 olsa, gonder sana da bi nefes alma arasi olsun derdim. Ama 2 yas bebegi gonderilmez oyle. Bi kullanici, kayinvaliden gelsin demis. O secenek guzel mesela. Ayni evde olursun ama biraz ara vermis olursun tempoya. Onun disinda maalesef bi secenegin daha yok. Bebek cok kucuk.

Ama su kocani da devreye sok. Bu sekilde kenara cekilemezsin de. sen de sorumluluk alicaksin de. Psikologa gitmek istedigini de soyle. Sen calismadigin icin mecbur ondan para isteyeceksin diye dedim. Veya kenarda paran varsa git bi psikolog bul, bi sure terapi al.

Ve mutlaka calismaya basla bir sekilde. Maddi guvencen olsun. 19 yasindaki kizlarinin aklina otur evinde cocuk buyut fikrini sokan aileden hayir gelmez sana olasi bir yalniz kalma durumunda. Maalesef kocan da umut vaadetmiyor cunku.

Kisacasi, kayinvalideni evinize davet et, cocuguna bi sure baksin.
Psikologa gitmeye calis.
Sekreterlik falan gibi guzel bi yerde bi is bulmaya bak kendine.

Yahu günlerce ayrı kalacaksınız cocugunuzdan, bu durumun o çocukta yaratabileceği duygusal travmayı az çok tahmin edemiyor musunuz?

Sizi özleyecek, sizi arayacak, yoksunluğunuzu hissedecek, artık sizin tarafınizdan sevilmediğini, terk edildıgini düşünecek, kendisini değersiz hissedecek... Sebebi her ne olursa olsun çocuğunuza böyle bir hayal kırıklığı ve travma yaşatmaya hakkınız yok.

Malesef bu hayatta herkes kendi tercihini yaşıyor. İyi veya kötü. Değiştirebilmek sizin elinizde. Öncelikle başınızdaki sizin koca değil, olsa olsa koca müsveddesi olur. Siz çocukla evde tek başınıza cebelleşirken, o muhtemelen 20 li yaşlarının tadını çıkarıyordur. Eninde sonunda sizin de canınıza tak edecek bu durum, cinnet çünkü size geliyorumm diye bas bas bağırıyor. Sonuç belli aslında, ilişkiniz uzatmalara girmiş. Bunun sebebi o hayatını yaşıyor, ben evde çocukla tıkıldım kaldım diyerek çocuğa sebep buluyorsunuz. Azıcık daha büyüsün, zaten hayat öyle bir yoluna koyacak ki herşeyi, inan sende düzenini oturtacaksın. O adam hayatında olmaz muhtemelen. (hem de senin tercihin olacak inan) o kuzucuk senin yanında olacak, ona tutunup hayata katılacaksın.
Çocukluk arkadaşım vardı benim. Kendisi senin yaşlarında tatsız bir evlilik yaptı, gül gibi bir kız evladı oldu. Sonra anlaşamadı boşandı. O kız evladını kayınvalidesine bıraktı. Döndü geldi memleketine. Bir kaç sene sonra başka biriyle tanıştı evlendi. Onda da tatlı mı tatlı bir oğlu oldu. Beni aldattı dedi. Oğlunu da babasına/halasına bırakıp boşandı. Çok kısa bir zaman önce dışarıda rastladım. Karnı 3. ye yine burnunda. Baktım yanında yine at hırsızı kılıklı başka bir herif. Nikahsız yapmış bunu da. Geçenlerde sosyal medya da bu arkadaşımı gördüm. Nikah kıymış. Adam ben koca olmam/olamam diye yüzünden bas bas okunuyor zaten.
Sen sen ol ablacım, bu arkadaşım gibi yanlış talihsiz kararlar verme. Bırak bir kaç sene böyle geçsin, bu da vermen gereken bir sınav olsun. Çocuğuna sahip çık, sımsıkı dört elle sarıl. Yarın öbür gün seninle gram ilgisi olmayan vasıfsız kocayı başından attığın zaman en büyük destekçin o olsun. Şimdi de sen ondan vazgeçme, yarınlarını düşün. Su akacak yolunu bulacak, sen çok güçlü bir kadın olacaksın. Kendini geliştirmek için bu süreçte elinden ne kadar, nasıl ne geliyorsa yapmalısın. Hayatta iyi şeyler de kötü şeyler de elbet geçiyor. Bu zamanlarda geçecek... Sadece sabır...

Konu sahibinin kvsi gelemiyor sanırım kayınpeder de olduğu için , kreş seçeneğinede soğuk, güvenmiyormuş, e başkada seçenek kalmıyor. Kendi seçeneklerini kendisini bitirdi bence en güzeli yarım gün kreşe verip 3-4 saat kendine zaman ayırması zaten çocuk büyüdükce bu şekilde zorluk olmayacak. Kendisi hala gençken çocukta büyümüş olacak. Yapıcı yorumlara uğraşıda yok yani en kolayını düşünüyor sadece

Yalniz sopa gostererek yorum yapan ben degilim, onu bana verdiginiz ilk cevapta siz yaptiniz "Kusura bakmayin da linc ederim..." diye baslarken bayaği eliniz belinizde diger elinizde de sopaniz vardi. Ben size ve herkese gayet sakince linc etmenizin cocuga faydasi olmaz dedim (ozetle)

Ben anneyi değil cocugu koruma odakli istedigim duzeyde "poncik" yazdim, herkesin tarzi tavri farkli.

Yorumlari okuyordum ve gercekten cogu cok acimasiz bir sekilde elestirmis sizi.
• Genc yasta evlenmissiniz ve cocuk sahibi olmussunuz, olan oldu artik cocugunuz dunyaya geldi simdi kalkip neden dogurdun, aklin nerdeydi felan desem bile faydasi yok.
• Sana ilk ve en onemli tavsiyem : iyi korun cunku bu durumda kaza ile bile olsa ikinci cocugu asla kaldiramazsiniz.
• ikincisi cogu kisininde soyledigi gibi, su an kaldiramadiginiz ev isleri var, sadece cocuk olsa idare edersiniz, sadece ev isi olsa, yine idare edersiniz ama ikisini bir arada yurutemiyorsunuz. Bu konuda esinizin destegi sizi hafifletir ancak esinizden size hayir gelmedigini belirtmissiniz. Ona ayri bir rest cekmenizi oneririm ama sanirim onu yapmaya bile gucunuz yok. O zaman cocugunuz belirli bi yasa gelene kadar bosverceksiniz bazi seyleri. Mesela ev isleri dort dortluk olmasina gerek yok. Cocugunuzuda yonlendirerek size yardim etmesini saglayabilirsiniz. Mesela her gun cocugunuz aksam uyumadan once beraber toplama aktivitesi yapin. Bulasiginiz varsa aksam cocugunuz uyuduktan sonra yikayin/makineye dizin. Camasirlarinizi her aksam 1 makine calistirin ki birikmesin. Gun icerisinde cocugunuzla ilgilenin, disari cikmasaniz bile giyinin disari cikacakmis gibi hazirlanin pyjamalarla evde dolasmayin. Esinizden size hayir yoksa sizde cocugunuzla ayri bir dunya kurun. Haftalik olarak planlamanizi yapin. Yemegi fazladan yapin ertesi gunede kalsin. Oglunuzu alin disari cikin parka goturun. Mutlaka yuruyus yapin beraber yaniniza cay/kahve alarak.
Aklima daha baska oneriler gelmiyor ama mutlu bir cocuk yetistirmek istiyorsaniz mutlu olmaniz gerekiyor. Kendi mutlulugunuzu ufak tefek seylerden almaya calisin. Sabah gune baslarken kendinizi motive edin : bugun cok guzel bir gun olacak diye. Lutfen cocugunuzu kendinizden mahrum birakmayin. Belirli bir yasa geldikten sonra yine okuyup veya calisma durumunuz olur, ama simdi sirasi degil. Allah yardimciniz olsun

Ne diye yangindan mal kaciri gibi cocuk yasta evlenip birde cocuk dogurdun? Cok seviyorduk asiktik deme, kocan sevse sana detektei olur

O yastaki cocuklar icin kres oldugunu bilmiyordum. A Ayferre bak guzel bi secenegin daha varmis. Soguk bakacak bir olay yok, iyice arastirirsin guvenilir bir yer bulursun. Biraz kafani dinlersin cocugun kresteyken. Kresleri arastir bi

Kreşlerde çocuklara yapılanları biliyoruz o olmaz okuma hevesi demek yanlış olur gelecek lazım bana bunun için istiyorum
Olmaz diyip kestirip atmayin. Belediyeye devlete bagli kresler su an cok sıkı takip ediliyor. Arkadasim belediye kresine gonderiyor cok memnun. Yemek listesini gonderdi bana, benim ozel diye gonderdigim kresle ayni seviyede yemekler. Sinif 10 kisilik. Gayette memnun, oglu 3.5yasinda ve 2.5yasindan beri gidiyor. Ve 3bin lira oduyor sadece. Siz de arastirin mutlaka bulursunuz. Hem yavrunuz akranlariyla vakit gecirir hem de siz kendinize vakit ayirirsiniz hayalleriniz icin calisirsiniz.

Hiç kimse 20 yaşında çocuk yapmamalı

Erken evlenenler çok mutlumuz diye dursun kabul etmiyorum

İç ruhsal olgunluğa gelmeden hayattan hevesler alınmadan çocuk yapılmaz nokta

Hangisi biliyor ki zaten ? En kolay yapabilecekleri haptır onu bile almaktan acizler. Evlenip ilk aydan da çocuk yapmış şaşırdık mı ? Hayır. Şimdi de anneliğime laf edemezsiniz diyor komedi gerçekten.
Kolay geliyor erken evlenmek

Ders çalışmak zor kitap okumak zor işe girmek zor geliyor herkes okuyup profesör olacak değil ama temel olarak hayata karışırsın 20 yaşta çocuk nedir

Her şey zamanında güzel

Olan olmuş çocuğuna iyi annelik yaparsın umarım

Ders çalışamıyorsan çocuğun suçu değil senin suçun

valla gönder derim gitsin dinlenmiş olursun... ben hep gönderdim sıkıntısı olmadi.. sonra gelmek istemez evinde bakmasin sen evinde dinlenmelisin. ayri olsun .
Eş ailesiyle ilgili yaşadığın sorunlar, senin kızını kendi çocukları gibi görmeleri, çocuğun üzerinde senden çok söz hakkına sahip olduklarını sanmaları. Ne çabuk unuttun bunları? Şaka gibi bu konuya yaptığın yorumlar.

Henüz çok kucuk siz biraz kafa tatili yapın kaynananizda sizle gelsin ilgilensin ama yanınızda olsun iki tarafli çocuk büyütmek kolay birşey değil geri yaniniza aldiginizda daha büyük skntiya sebeb olursunuz henüz yaşınız çok genç yapabilirsiniz yine birçok şeyi doktora gidip kan tahlili verin önce daha sonra yardım almaya çalışın.
Kaynananizda ne kadar kalacak bu çocuk benim yigenim mecburi iki taraflı büyüdü 2 yaşına yakındı okadar zor ki çocuklara üzülüyorum cidden.
Dediğim gibi çok sıkıntıli bir donemdeyseniz baba vasıflı kişiyi önce irdeleyin size bolca zaman tanısın şu sürede.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…