ÇEYİZLERİMİ KARDEŞİME VERMEK İSTEMİYORUM.

Çok haklısınız. Orta yolu bulmak için anneniz ile konuşsanız. Bunları ben özenerek aldım vs... diye. Kardeşinize de birkaç çeyizlik alsanız, ikna olmazlar mı? Oda kullandıkça sizi hatırlar, kendi beğenerek almış olur hem arayı bulmuş olursunuz.
ben almam demiyorum ki ama dedim ya sevgilimle evleneceğim diye aldım olmadı yarım kaldı.. şimdi kednime özenerek aldığım şeyleri ona vermek istemiyorum... eksiği olursa alırım yoksa da ufak bi hediye takı yeter bence

arkadaşlar merhaba. Direk konuya giriyorum. ben 33 yaşındayım kardeşimde 30 yaşında ben bekarım ve hayatımda biri yok. kardeşim 1 aylık nişanlı. o memur ben işçiyim. annem benim çeyizimdeki havluları tabak çanak vs ne varsa işte kardeşimle paylaştırmak. istiyormuş. ben kendi aldığım hiçbir şeyi vermek istemiyorum. bunun en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum açıkçası ve kardeşimin çeyiz namına çöp aldığı yok. şehir dışında çalışıyor zaten. ben anneme asla vermem dediğim halde dün kaynanaya benim özenle seçip aldığım (ben bunları alırken kardeşim bana kıçıyla gülüyordu) havlulardan 1 tanesini koymuş. çektim aldım haberi yok geri aldığımdan. bir sürü havlumda ortada yok tam bilmiyordum sayısını. annemle de 2 gündür kavgalıyız. konuşmuyorduk dün görünce şok oldum. çektim aldım yerine koydum. ben kıskançmışım nasıl ablaymışım. bir sürü hakaret etti. anlayacağınız zaten yıllardır ilişkim yok annemle. Şimdi de böyle.

sizce ben haksız mıyım? bu çeyizleri ne yapsam nereye kaldırsam? bi akıl verin nolur. bir sürü para oldu şimdi bunlar ben asgari ücretle almışım herkes kendi alsın diyorum sen anne olarak sen al diyorum. sizce?
bende vermem gitsin alsın kendine

Ben de anlamiyorum bu ceyiz duzmenin mantigini. Hepsi eskiyor ve modasi geciyor.
valla 2016 dan beridir almışım hiç de geçmemiş modası felan hatta o kadar kaliteli ve özenli bişe yok artık. ki iyiki almışım çok pahalı önceden gidip alabiliyormuşum bişeyler. şimdi bunları almaya kalksam en az 4 ay taksit gerekir

beni evde kalmış olarak görüyor ve hazırda da ortada bir çeyiz var ordan verip gönderecek. ben asla vermem dedim yüzüne dedim bağırarak dedim hatta beni ciddiye almamış demekki :/
Ne alaka evlenmemekle, belki açıp kullanmak isteyeceksin ilerde. Evlenmeyince yeni tabak havlu kullanılmıyor mu, üstünde çeyizdir kullanılamaz mı yazıyor

ben almam demiyorum ki ama dedim ya sevgilimle evleneceğim diye aldım olmadı yarım kaldı.. şimdi kednime özenerek aldığım şeyleri ona vermek istemiyorum... eksiği olursa alırım yoksa da ufak bi hediye takı yeter benc
Zaten size diye alınmış ona hayır etmez. Ben böyle şeylere inanıyorum, sizin için alındı o sizin nasibiniz. Ona uğursuzluk getirir bence. Bir aile büyüğü bunu söylese belki anneniz onu dinler.

İlla evlenmek zorunda da değilsin ki, olur ya ilerde kendi evine geçersin eşyalarını orada kullanırsın. Annen çok saçma davranmış ben olsam ben de vermem. Asla hiçbir şeyini verme, şuan her şey ateş pahasına. Gerekirse bir yere sakla kilitle, ama neden kendi evine çıkmadın onu merak ettim

arkadaşlar merhaba. Direk konuya giriyorum. ben 33 yaşındayım kardeşimde 30 yaşında ben bekarım ve hayatımda biri yok. kardeşim 1 aylık nişanlı. o memur ben işçiyim. annem benim çeyizimdeki havluları tabak çanak vs ne varsa işte kardeşimle paylaştırmak. istiyormuş. ben kendi aldığım hiçbir şeyi vermek istemiyorum. bunun en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum açıkçası ve kardeşimin çeyiz namına çöp aldığı yok. şehir dışında çalışıyor zaten. ben anneme asla vermem dediğim halde dün kaynanaya benim özenle seçip aldığım (ben bunları alırken kardeşim bana kıçıyla gülüyordu) havlulardan 1 tanesini koymuş. çektim aldım haberi yok geri aldığımdan. bir sürü havlumda ortada yok tam bilmiyordum sayısını. annemle de 2 gündür kavgalıyız. konuşmuyorduk dün görünce şok oldum. çektim aldım yerine koydum. ben kıskançmışım nasıl ablaymışım. bir sürü hakaret etti. anlayacağınız zaten yıllardır ilişkim yok annemle. Şimdi de böyle.

sizce ben haksız mıyım? bu çeyizleri ne yapsam nereye kaldırsam? bi akıl verin nolur. bir sürü para oldu şimdi bunlar ben asgari ücretle almışım herkes kendi alsın diyorum sen anne olarak sen al diyorum. sizce?

Haklısınız. Siz çeyizlik ürün alıp kenara koymuşsunuz; kardeşiniz de tüm kazancını günlük harcamadıysa, kenara bir miktar para koymuştur. Çeyiz ihtiyacı varsa birikiminden alabilir.

ailemle pek aram yok zaten de birsürü de hakaret işitince millet yazdım ama sizde haklısınız sinirlendim öfkelendim. ne yapacağımı bilemedim. almasam gidecek çok üzüldüm belki alıp geri koymuştur hedilerin içine ama vermek istemiyorum.

Vermeyin. Tüm hediyeleri kontrol edin ve içlerinde size ait bir kürdan dahi varsa çıkarın.

Kendi paranızla almışsınız. Bende olsam paylaşmam. Onunda maaşı var. Alsın atsın kenara.

Merhaba,
Çeyiz hazırlama motivasyonu yüksek bir aileyiz. 😃 Bizim akrabalarda iki kız kardeş arasında geçmişte bu konuda neredeyse 10 yıllık süren bir küslük var. Küçük kardeş, büyüğü henüz evlenmediği için ailesi izin vermiyor diye kaçıyor, hem de ablasının çeyizini de alarak 🙄 Barıştılar ama kaçak gelinin kaçırdığı çeyizler hala anılır. 😃
Ablam evlenirken ben öğrenci idim, annem ikimizi de aldı, tek tek aile yadigarı çeyizleri gönlümüzü alarak bize paylaştırdı. Kimsenin el işini kimseye vermedi. Ben yaptığım bir iki takımı kendi rızam ile hediye ettim. Ama bir adaletsizlik olsa idi, hayatta onu da vermezdim.
Anneniz; arabulucu, hakem rolünde olması gerekirken ara bozucu olmuş. Sadece iki kız kardeşin arasını bozmamış, anne kız ilişkisini de bozmuş.
Vermemeniz sizi, mali kıymetli, cimri, bencil yapmaz. Hakkınızı koruyan biri yapar. Annenizin size fırsat vermeden hakkınızı koruması gerekirken bunu yapmadığı için iş size düşüyor. 😔
Kolay gelsin.💐

millet bana ne dermiş kınarmış nasıl ablaymışım kışkannçmışım. gören beni adam sanırmış. o nişanlanmış ben istemezmişim....................

millet bana ne biçim abla demez bu nasıl anne şu yaşa kız getirmiş bir çeyiz koyamamış der ,

zaten millet kendini kınamasın diye senın çeyizine musallat oluyor ,

benım helat etmediğim malla kızın mutlu olmaz bunu bil de

Çok haklısınız. Orta yolu bulmak için anneniz ile konuşsanız. Bunları ben özenerek aldım vs... diye. Kardeşinize de birkaç çeyizlik alsanız, ikna olmazlar mı? Oda kullandıkça sizi hatırlar, kendi beğenerek almış olur hem arayı bulmuş olursunuz.

Konu sahibi neden kendi maaşıyla kardeşine çeyiz alsın ? Kardeşi de çalışan, yetişkin insan. Ne lazımsa kendisi alsın.

millet bana ne dermiş kınarmış nasıl ablaymışım kışkannçmışım. gören beni adam sanırmış. o nişanlanmış ben istemezmişim....................
sen de ona sen nasıl annesin kızına çeyiz yapmıyorsun de. bunun aynısını ben de yengemle yaşıyorum maalesef o da çeyizlerimde gözü var. annem bir baş örtüsü oyalamış bana dedi bunu ver bana sen zaten açıksın

Eşimin kardeşi zamanında beyaz eşyalarını komple set olarak aldı sonra çocukla ayrıldılar biz evleneceğimiz zaman abi bu eşyaları sana vereyim dedi geri ödemek koşuluyla kabul etti eşim. Şimdi seneye evlenmeyi düşünüyor eşyalarını yarısından çok parasını eşim ödedi rakamlar bu kadar artmasaydı hepsini öderdi. Biz böyle bir şey yaşadık yani kardeşin ben de sana evlenince alırım diyorsa ne ala ama ses etmiyorsa verme tabiki

Millet niye biliyor ki bu konuyu?
Ayrıca kime ne?
Millete ne?
Size sorsa yada dese ki kızım sen ver bunları ben sen evleneceğin zaman alacağım,oturur bir düşünürsünüz belki de verirsiniz ama bu şekilde alamaz. Bu hırsızlık.
Kardeşiniz de ćeyiz istiyorsa düzsün bir zahmet. Yada desin ben evlenince alacağım bunları gerektikçe,çeyizim yok. Sanki mecburi olmazsa olmaz yani. Okudukça çıldırdım.

X