ÇEYİZLERİMİ KARDEŞİME VERMEK İSTEMİYORUM.

Haklisiniz sonuna kadar!
Odaniz ayri ise kilitleyiin. Ve net bir sekilde yine söyleyin. Ne demek geline ona buna verecekmis? Hadsiz. Tabi hzirda buldular.... sizin gönlünüz varsa verirsiniz o ayri ama rizaniz disinda yapilmasi inanilmaz igrenc bir hareket!
Ben bu yasta is güc sahibi olunca aile evinde durulmamasi taraftariiym zaten... illaki bisey cikiyo sonra.
malesef atanamadım o da ayrı bir konu derttt :KK43: en önemlisi o

Zamanında ben de heveslenip ufak tefek şeyler almıştım, o zaman nişanlıydım, sonra nişan attım ablam evleneceğim dedi ne var ne yoksa hepsini ablama verdim. Ne annem ne ablam asla teklif etmediler, ben evlilik fikrinden soğudum uzun zaman da düşünmem deyip kendi isteğimle verdim. Sizin ailenizin yaptığı şey ise zorbalık. Siz belki biriyle tanışıp kız kardeşinizden önce düğün yapıp yuva kuracaksınız kim bilebilir ki ?
O yüzden gönlünüzden geçmediği halde kimse size zorla bir şey yaptıramaz. Anneniz de size haksızlık ediyor evlat ayrımı yapıyor. Sizin canınız yok mu ? Bir tane minnacık havlu olmuş 90-100 lira.

Sadece haklısın diyebiliyorum. Ben çeyiz adı altında 3-5 parça şey dışında hiçbşr şey almamıştım. Adayım yok, modası da geçer aldıklarımın diye. El emeği şeyleri ise annem yaptı ama al kızım bunlar senin diyerek değil, 6 seccade yaptıysa 2si senin diğer 4ü de erkek kardeşlerinin dedi. Düğün zamanı nerdeyse her şeyi sıfırdan cebimden aldım. Ve evet çok pahalı her şey ama sonuçta memurum ve ev eşyalarımız da dahil hepsinin borcunu 1 yıl olmadan ödedim/ödedik. Annem de kendi cebinden yatak örtülerimi, masa örtülerimi hep el işçiliğiyle yaptırdı. Hiçbir kardeşimden bir şey istenmedi.

Sizi evlenmeyecek olarak görebilirler, kiiii ben aldığım çoğu çeyizlik şeyi bekar evimde kullanmaya başlamıştım. Evlenmezsem eşyalar süs niyetiyle kenarda mı duracak, evlenirsem de kullanmaya devam ederim; bekarım diye saçma sapan eşyalar kullanarak hayat kalitemi düşüremem diye. Siz de eğer sizi evde kalmış(!) görüyorlarsa, evlenmezsem kendime ev açar mis gibi kullanırım elaleme kullandıracağıma deyin
evet ben zaten evi terkedersem bir gün hazırda eşyam olur gibi de düşündüm ama öyle değilmiş durum

Dolabınıza kilit koysanız ya da o tür kutular alıp kilitleseniz. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum. İşlerine gelmeyince kıskanç, çekemiyor derler. Benim de kız kardeşim benden önce evlendi. Ve hiç umursamazdı çeyiz falan. Bir iki şey dışında hiç vermedim. O parasını hep kendine harcarken ben onları alıyordum. Kimseyi aptal yerine koymasınlar biz zahmet.

şimdi bazı şeyleri ablamla ve geline verdiğini görünce almayı bıraktım ama ben de daha önce evlilik düşündüğüm bi sevgilim vardı onun için genel şeyleri almıştım ama maalesef kaldı.. ondan sonra da çok bişe almadım. aldıklarımda dağıtılıp gidiyo işte. benim aldığım bardak takımı geline verecekmiş mesela...
Büyük bi kavga çıkarın cinnet her şeyi çözer. Siz evlenmeye kalksanız size kimse bir şey almayacak. Gerekirse geline ve kardeşinize de söyleyin bir çöpünüzü bile vermeyin bu nasıl iş ya

arkadaşlar merhaba. Direk konuya giriyorum. ben 33 yaşındayım kardeşimde 30 yaşında ben bekarım ve hayatımda biri yok. kardeşim 1 aylık nişanlı. o memur ben işçiyim. annem benim çeyizimdeki havluları tabak çanak vs ne varsa işte kardeşimle paylaştırmak. istiyormuş. ben kendi aldığım hiçbir şeyi vermek istemiyorum. bunun en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum açıkçası ve kardeşimin çeyiz namına çöp aldığı yok. şehir dışında çalışıyor zaten. ben anneme asla vermem dediğim halde dün kaynanaya benim özenle seçip aldığım (ben bunları alırken kardeşim bana kıçıyla gülüyordu) havlulardan 1 tanesini koymuş. çektim aldım haberi yok geri aldığımdan. bir sürü havlumda ortada yok tam bilmiyordum sayısını. annemle de 2 gündür kavgalıyız. konuşmuyorduk dün görünce şok oldum. çektim aldım yerine koydum. ben kıskançmışım nasıl ablaymışım. bir sürü hakaret etti. anlayacağınız zaten yıllardır ilişkim yok annemle. Şimdi de böyle.

sizce ben haksız mıyım? bu çeyizleri ne yapsam nereye kaldırsam? bi akıl verin nolur. bir sürü para oldu şimdi bunlar ben asgari ücretle almışım herkes kendi alsın diyorum sen anne olarak sen al diyorum. sizce?
Hediye olarak verin tabi ama bir iki parça gerisi sizin siz biriktirdiniz ne hakkı var

sizce ben haksız mıyım? bu çeyizleri ne yapsam nereye kaldırsam? bi akıl verin nolur. bir sürü para oldu şimdi bunlar ben asgari ücretle almışım herkes kendi alsın diyorum sen anne olarak sen al diyorum. sizce?
Bence hepsini çöpe atın kendiniz de kullanmayın. Nereye kaldıracağınızı ben nasıl söyleyeyim evinizi mi biliyorum işinizi mi biliyorum. Getirin benim eve koyalım mı diyeyim.

Böyle kendi malına sahip çıkmak için akıl danışan biriyseniz zaten bugün vermeseniz de yarın başkası gelir alır. Şimdiden verin kurtulun

Millet dediğiniz kardeşiniz... ama kardeşle aranız iyi değilse iş değişir hak veririm ama normal bi abla kardeşseniz bir havlunun lafı olmamalı bence... tamamnı vermek istemezsnz haklısınız ama koyulmş havluyu çıkartmak 33 yaş için ergence bi tavır olmuş. "Anne buna tamam koymşsn ama diğerlerine dokunma"diyebilrsiniz.
İzinsiz almış bende derdim almışsın hediyem olsun başkada bir parçama bile elleme diye çeyiz yapmadım yapmazdım da zaten

Zamanında ben de heveslenip ufak tefek şeyler almıştım, o zaman nişanlıydım, sonra nişan attım ablam evleneceğim dedi ne var ne yoksa hepsini ablama verdim. Ne annem ne ablam asla teklif etmediler, ben evlilik fikrinden soğudum uzun zaman da düşünmem deyip kendi isteğimle verdim. Sizin ailenizin yaptığı şey ise zorbalık. Siz belki biriyle tanışıp kız kardeşinizden önce düğün yapıp yuva kuracaksınız kim bilebilir ki ?
O yüzden gönlünüzden geçmediği halde kimse size zorla bir şey yaptıramaz. Anneniz de size haksızlık ediyor evlat ayrımı yapıyor. Sizin canınız yok mu ? Bir tane minnacık havlu olmuş 90-100 lira.
ben kavga ettim vermem dedim bide

Ağustos böceği ile karıncanın masalı gibi olmuş. Kardeşiniz Ağustos böceği.
O gününü gün ederken, siz geleceğe yatırım yapıp yeri gelmiş hayatın keyfini çıkarmaktan vazgeçmişsiniz. Ve siz bunları yaparken sizinle alay etmiş.
Şimdi annenize ne oluyor pardon?
O evladı da siz nesiniz?
Diyelim paylaştınız çeyizleri kendi rızanızla, anneniz sizi takdir edecek mi? Hiç sanmıyorum.
Ben olsam tek çöpümü vermem bu muamele karşısında. (Bakın kendi çeyizimi ve tüm ev eşyalarımı evini kaybetmiş, hiç tanımadığım bir aileye bağışlamış biri olarak söylüyorum, vermeyin kıymet bilmeyen birine hiçbir şey.)
Kimin nasibi ne zamandır, ne zaman evlenir bilinmez.

Çeyiz niyetiyle aldınız diye, illa evlenip kullanmak durumunda değilsiniz; belki ayrı eve çıkacaksınız ve lazım olacak, belki paraya sıkıştığınız bir anda ikinci elden satacaksınız elinize iki üç kuruş geçecek. Annenizin, sizin özel eşyalarınıza hayrat muamelesi yapması, sizin isteğinizin olmadığını bildiği halde alması ve üzerine bir de sizi kıskançlıkla itham etmesi büyük pişkinlik ve sınır bilmezlik. Gönlünüzden geçerse zaten hediye yaparsınız tatlılıkla ama kendince manipüle etmeye çalışarak üç beş parça havlunun peşinde evladına böyle duygusal şiddet uygulayan bir annenin şu konumda karşınızda haklı olma ihtimali yok.

annem buna da kızıyor işte nasıl ablaymışım insan yardım edermiş kız memur ben asgarii HAY ALLAH IMMMMM
Kilitli sandık veya dolap vb bir şey alıp tüm çeyizinizi kilit altına alın, annenizin ablalık üzerinden baskı kurmaya hakkı yok, böyle paylaşımlar içten gelerek yapılırsa anlamı olur, zorla size sormadan eşyalarınızı gasp etmeye annenizin dahi hakkı yok.

O KİRA ÖDEMİŞ evi ayrı olduğu için yapamaış ben bunların yanında kaldığım için alabilmişim
Ben hem sehir dışında memur da değildim özel sektörde asgari ücret ile çalıştım hem ufak ufak taksit ile çeyizimi alıp kenara koydum elimden geldiğince aileme yuk olamak için. Hepsini aldım mı hayır ama en marka ürünleri de aldım yani gayet de alır bi de memurmuş

Canım tavrını net koy. Bak benim erkek kardeşim de benden önce evlendi. Sizin gibi aramızda 3 yaş vardı. Benim zamanında aldığım şeylerden gözümden çıkardıklarım vardı. Açıkçası beğenmiyordum. Anneme geline sor, beğenirse ona verirsin dedim. Benim dediklerim dışında bir iğne dahi verilmedi geline. Annem el emeği yaptığı şeyleri bile önce bana sordu, kızım sen hangisini istiyorsun; ona göre gelinlere ayıracağım diye. Annen diğer kardeşiniz de mahcup olmasın istiyor, haklı da; ama bunun yolu diğer kardeşe haksızlık yapmak değil. Tavrın net olsun
netim ama çok üzgünüm nasıl baş çıkacağımı bilmiyorum anne bu anne :KK43:

kardeşiniz işsiz olsa diyeceğim hani 3, 5 yardım olur ama memurmuş zateb madem evlenmeye karar verdi parasını ona göre ayarlayıp eksiklerini alsın. Onlar sizin hakkınız

Dolabınıza kilit koysanız ya da o tür kutular alıp kilitleseniz. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum. İşlerine gelmeyince kıskanç, çekemiyor derler. Benim de kız kardeşim benden önce evlendi. Ve hiç umursamazdı çeyiz falan. Bir iki şey dışında hiç vermedim. O parasını hep kendine harcarken ben onları alıyordum. Kimseyi aptal yerine koymasınlar biz zahmet.
evet benimki de aynı. 2 yıldır adamla konuşuyor çöp dahi almamış neymiş istanbula taşımak istememiş. ama benim evdekiler taşınıyor kolayca.........

Büyük bi kavga çıkarın cinnet her şeyi çözer. Siz evlenmeye kalksanız size kimse bir şey almayacak. Gerekirse geline ve kardeşinize de söyleyin bir çöpünüzü bile vermeyin bu nasıl iş ya
ya benim aslında huyum nettir başka şeylerimi de vermem zaten zar zor alıyorum. ama mesela bi kendime bi ona hediye alırsam onu veririm

X