Bu lüks takıntısı sizi de sinir ediyor mu

Hayatlarında 60 yaşına kadar bir şey sahibi olmaları zor olacak insan tipi diyeceğim de Allah böylelerine de veriyor rabbim …

30 k maaşı olan düzgün düşünen insan yalnız yaşıyorsa aile evindeyse 10 k yiyip 20 k altın hesabına atsa hayatı günden güne güzelleşir .
Ama bunlar işte her şeyin en iyisini hemen alıp maaş gününe kadar aç beklerim ne olacak diyen tipler yorumsuz

İyi de siz burdan kısılan parayla ev, araba ya da ciddi bir birikim yapılması mümkün değil. Parası var ki alıyor. Olmasa almazdı.
Şuan bir senelik bir işte geçici calısıyor sonrasında kendi meslegiyle ilgili girmeye calısacak. Birikimini telefona harcamasaydı yeni isiyle de biriktirmeye devam edip kredi cekip alırdı bence araba falan. Bilmiyorum ya sogudum

Şahsen benlik bir eş adayı değil. İki kişi çalışıyoruz eve yaklaşık 100bin giriyor. Oğlum bu yıl deneyapı kazandı. Rahatça yazılım çalışabileceği her programı kaldıracak bir bilgisayar aldık. Manitörüyle beraber yaklaşık 55bine geldi. Ve biz bunu yazılım uzmanı birinin önerisiyle aldık, rastgele de değil. Flörtünüz ne iş yapacak da 100binlik bilgisayar aldı. Oyun oynayıp youtuber olmak amacındysa onlardan çok var piyasada. Bunlar içmeye ayranı yokken taht-ı revan kullanmaya çalışan tipler. Arkadaş olarak bile hayatımda olsun istemem. Uzun süreli birliktelikte sizi de banka seçeneği olarak görmesi muhtemel.

Mesela 27 yasına gelmis daha meslegiyle ilgili ise girememis ve arabası yok. Cok Mantıksız degil mi bu durumda ben mi abartıyorum
İyi de almış işte, sonuçta parasını ödemeden vermez telefon satıcısı firma. Belki aileden almıştır. Şimdi genç bir bireyin 3310 ile gezmesini bekleyemezsin. Şu da bir gerçek o dediğiniz telefon çok kaliteli ve son teknoloji ürünü. Türkiye dışındaki gelir ve fiyat dengesine bakıldığında gayet alınabilir bir telefon. Sorun telefonun gereksiz lüks olarak kabul edilmesi. Gereksiz değil , Yurtdışında verilen parayı gayet iyi karşılayan bir telefon. Söyle düşünün, kullanıcılar memnun olmasa almazlardı, demekki memnunlar. Sorun Türkiye deki ekonomik durum. O telefonun yarısı vergi( söyle söyleyeyim dünyada vergi alıp üzerine verginin vergisini alan tek ülkeyiz) , telefonu yapan firmanın kendisi, satılan telefondan , bizim vergi dairesi kadar para kazanmıyor.

Bir ekonomist olarak asla sözde lüks markalara hevesim yok almiyorum da. Onlarin hedef kitlesi zaten zenginler degil, kendini gerekirse borclanarak bir canta alacak kafada olanlar. O yüzden gercek zenginleri kocaman Gucci yazili birsey ile göremezsiniz. Onlar 65 Euro luk cantaya 3500 Euro para verecek kadar salak degil cünkü

Size o zaman kötü bir haberim var son çıkan o telefonların hiç biri benim 5-6 senelik 11im kadar iyi fotoğraf çekemiyor.
İyi çektiğini anlamanız için çekilen fotoğrafı büyütün, sizinkilerde pikseller varken iPhone da olmuyor.
Bütçe ayırmak istemezsiniz ona tamam ama kendinizi kandırmayın.
O bahsettiğiniz markaların hiç biri apple ın yanından geçemiyor. Üzgünüm. Kullanmadığınız için size öyle geliyor

Eskiden en son model telefonu alırdım. Şimdi ise basit bir şey aldım. Hepsi de aynı işi görüyor sonuçta. Telefonla ekstra yaptığım bir şey yok.
Herkesin yaşam tarzı farklıdır tabi, ama eşimin bütçe üstü harcama yapmasını istemem

Bilgisayar mühendisi, ama bana da söylediğinde 100 bin diye şok olmuştum. Bari aldın yazılım calıs ise girmek icin diyorum hemen hemen her gün arladaslarıyla dısarda oturuyor is cikisi. Ben mi abartıyorum diye düşünüyordum ama doğru düşünüyorum değil mi

Hadi en son iphone 16 almazsın da 12 alırsın mesela. Kalite önemli şey son model olması şart değil benim görüşüm. Tabii ki borç batağına sürüklenmenin mantıklı bi yanı yok

10 bin dediğiniz yeme içme, özellikle bir kadının kıyafetini, bir hafta sonu arkadaşlarıyla dışarı çıkmasını karşılamaz. Bunlar genç insanlar ot gibi yaşamak istemiyorlar haklı olarak. 20 bini altına atmak da aslında uzun vadede iyi bir yatırım değil . Hayatı günden güne güzelleşir dediğiniz ne acaba.? Bir ev bir araba alamaz. Araba almak istedi diyelim. Sizin hesabınıza göre kaliteli bir araba için 1.200.00 biriktirmesi için 5 yıl ot gibi yaşaması lazım. Gene aile evinde , tatil yok , gezme yok, evlenme ya da sevgililik hiç yok. Tabi araba artık fiyatlarını saymıyorum bile. Bunu yapacağına gezip tozsun, telefon aldın.

Telefon iyi zaten cok iyi ona bir sey demiyorum. Ama o onu alabilecek gelir grubunda değil bence. Altını varmıs onları bozdurmus. Biraz mantıklı olsaydı bozdurmazdı yarın araba alırken kullanırdı haksız mıyım?

Mesela maaş 30 bin TL diyelim. Ama iphone 16 pro max alıyor hayatınızdaki kişi. İnsanın ayağını yorganına göre uzatması gerekmez mi? Çok saçma geliyor bana. Sizce?
Sosyal medyada gördüm siraya girmek bana göre saçma zaten rezillik diyorum bu seninki sirada bekliyorsa arkana bakmadan kac. App uygulamada satın alıp bekleyenebilirdi halbuki.. seninki hayatındaki kişi şuan eski telefonsa en yenisinden alıp 6-7 sene kullansa gene iyi veya elindeki telefon 15 pro ise onu satip üzerine 10 bin falan eklerse 16 pro alirsa. Benim telefon xs max annem benim telefonu istiyor diye bende para gelsin mecburen 16 pro alacagim giderlerimiz pek yok, 7 senede bir degistiriyorum telefonumu o da bu zamana denk geldi.
Durumuna göre en lüks seyler aliyorsa elinde para kalmiyorsa ilerde bu konuda kavga edersiniz gibime geliyor

Yarın araba alırken inanın 100 bin tl çok etkili bir rakam olmayacak. Gelir grubu dediğiniz aslında şu , büyük olasılıkla zaten araba alabilecek gelir grubunda bile değil. Ancak son model telefon alabilecek gelir grubunda. Grubuna uygun hareket ederek almış. Eğer araba alacak grupta olsaydı zaten almış olurdu .

Borcu harcı yoksa, herhangi bir bağımlılığı ve yükümlülüğü yoksa, aile yanında yaşıyorsa mesela; alabilir fakat gereksiz.

Ben şahsen beyaz eşyada ve telefonda bazı markalardan şaşmam. Ancak Türkiye’de artık çok ütopik fiyatlara ulaşmış, ben yurt dışından alıyorum; Türkiye’den alıp o kadar birim parayı verir miyim bilemiyorum. Avrupa’da 750 1200 birim arası veriyorsun, Türkiye’de 100000 birimlerde bu, çok fazla.

Bizim alacağımız araba 600 bin tllik bir araba zaten 1/6 oran etki etmez olur mu?

Mesela 27 yasına gelmis daha meslegiyle ilgili ise girememis ve arabası yok. Cok Mantıksız degil mi bu durumda ben mi abartıyorum
Eski konunuza da baktım 22 yaşında genç bir kadın için fazla maddecisiniz. Erkekleri kazançlarına, işlerine göre kategoriliyorsunuz. Tabi ki kriterleriniz olacak, olmalı. Ama sizinki takıntı boyutuna ulaşmış. Para biriktir, zengin koca bul diye hedeflemişsiniz. Bu şekilde mutluluğu bulabileceğinize inanmıyorum. %99 kötü bir evlilik yapacaksınız.

Parayı kazanan parasını istediği yere harcar sizden borç istemiyorsa sinirlenecek bir durum değil Hani evli olursunuz ortak bütçe vs.Su an ortak bir yaşam alanını paylaşmiyorsunuz degilmi.Mennun değilseniz ileriki hayatınız içinde de böyle olacağından eminseniz tabi bu ilişki evliliğe evrilirse çünkü bunlar sadece olasılık ayrılabilir siniz elbette.Bunlar tabiki işaret fakat o da sizle bir gelecek düşünmüyor olabilir ki buna yatırım yapmak yerine kendi isteklerine harcıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…