Bu lüks takıntısı sizi de sinir ediyor mu

Mesela maaş 30 bin TL diyelim. Ama iphone 16 pro max alıyor hayatınızdaki kişi. İnsanın ayağını yorganına göre uzatması gerekmez mi? Çok saçma geliyor bana. Sizce?
Ben birkaç sene gittiğim bir kursta asgari ücretli sekreterle alay ettiklerini gördüm.Haklilardi.İphone alacağım diye gitmiş altın bozdurmuş.

Mesela maaş 30 bin TL diyelim. Ama iphone 16 pro max alıyor hayatınızdaki kişi. İnsanın ayağını yorganına göre uzatması gerekmez mi? Çok saçma geliyor bana. Sizce?
iPhone alıyor ama faturayı ödeyemediği için sadece çağrı atıyor insanlar. Aslında ne kadar acınası durumdalar ama farkında değiller.

İyide bu keyif öncelik meselesi. Bir insan maaşını öncelikli olarak gezmeye tozmaya harcar, kimi yeme içme, kimi kuaför güzellik bakım, kimi giyim kuşam

Eğer ev geçindirme sorunu vs yoksa harcayabilir neden olmasın bana normal geliyor

Ha ülkemizde 5 kuruşa muhtaç olup telefon peşinde olan yok mu ? Dolu var.

Size öyle geliyorsa öyledir, ne diyeyim. Ama burada konu sahibinin bahsettiği kişi sizin yaptıklarınızı yapmıyor o malzemelerle, fark bu. Hatta pek çok insan yapmıyor. Eşiniz sesle uğraşıyorsa onun kullandığı alet edevat program zaten buna göredir ve fiyatta buna göredir. Ben işine özel alanlara laf söylemedim ki. Her iphone 16 alan sizin gibi edit işiyle uğraşmıyor sadece elmanın çekim kuvvetinden kaynaklı alım yapıyor. Bu da bana akıllıca gelmiyor.
Konudaki Adam bilgisayar mühendisi yalnız. Tabiiki ihtiyaç duyabilir
Ayrıca kalite ve uygun fiyat diyorsunuz sonra Çin menşeili telefon övüyorsunux.
Eşim Samsung kullanıyor androide aşınayım. Bakın Samsung diyorum sizin dediğiniz Çin’den gelenler de değil. Ona rağmen arada devasa bir fark var.
Boşuna kullanmaları özenti bulmayın. Arada fark olduğu için insanlar bu telefonu alıyor/

Tabii ki vardır. Miami’de marinası olan adamın Rolexle dolu dolabı vardır. Ben demiyorum ki adam bir tane 3500 liralık saat almış tek onu takıyor. Ama rahatsız olmadan takmış işte.
Bundan neden rahatsız olsunki zaten?
Kimse silah zoruyla taktırmamıştır o saati koluna
Benim yorumum daha çok sizin her saatde akrep ve yelkovan var olan kısmınaydı. Sanki adamcağız okadar para içinde yüzerken hep çok mütevazi yaşıyormuş istese alasını alır ama almamış gibi.

Flörtüm geçen hafta iph 16 almak istedi ben de abartı geliyor bana dedim ama mevcut kullandıgım telefon kasıyor dedi. Ben de format at dedim şayet devam ederse iph 13 vs alırsın. Neyse bugün telefonu yere düşmüş kırılmış iph 16 alacağım dedi bir şey demedim. 100 bin liraya da laptop almıstı onceden. Ama bu cocugun maası 30 bin tl. Gecici meslek yapıyor hatta suan. Kendi isine bile girmedi. 1.5 senedir issizmiş. Haretlerinde ben pek bir rasyonalite göremedim. Nedenini açıklamadan kessem mi konuşmayı?
Ben bin tlm bile olsa onu yatırıma kullanıyorum. İlerde cok anlasamayız gibi, sizce?
Gorusmeyi kes, olmaz bunla

Eşim Samsung kullanıyor androide aşınayım. Bakın Samsung diyorum sizin dediğiniz Çin’den gelenler de değil. Ona rağmen arada devasa bir fark var.
Boşuna kullanmaları özenti bulmayın. Arada fark olduğu için insanlar bu telefonu alıyor/

Konudaki şahıs bilgisayar mühendisiymiş evet ama işini yapmıyor hatta işini yapmak için çaba da sarf etmiyor. Bu durumda o para da sadece ziyan benim gözümde.

Kendim samsung kullanıyorum, o telefonu kızıma aldım ben. Liseyi bitirmeden de eline iyi bir marka vermem, ha iyi marka da asla apple olmayacak. Çok isterlerse kendi paralarını kazanınca alsınlar. Ha samsung da olsa kesemi zorlayan ya da işimi görecek olandan fazlasını asla almam.

Siz istediğinizi alın kullanın. Bence devasa fark fiyatta. Elimde 4 yıldır a51 var. Ne yavaşladı ne de dondu. İndirip kullanamadığım uygulama da yok. Bu da benim için yeterli. Öyle 100bin ödenecek bir fark da hayal edemiyorum. O garantisi bu garantisi, yok kırılan camın telafisi. O garantilerin hiçbirine de ailecek ihtiyaç duymadık. Bize Lazım değil yani.

Hadi diyelim samsung ve iphone arasında teknolojik olarak devasa bir fark yok. Ama firma garantisi olarak deli dehşet bir fark var. Bin yıl önce aldığın telefonu götürdüğünde çok cüzi bir ücret karşılığında aynısını ya da artık üretilmiyorsa muadilini veriyor adamlar. Sırf bunun için bile tercihim.

Çok başka, alakasız bir üründen örnek vereyim. Stanley termosları herkes bilir. Ablamda eniştemin babaannesinden kalan bir stanley vardı yaklaşık 40-45 yıllık tahminimizce. Boyaları bile dökülmüştü. Biz onu firmaya gönderdik bu artık termos işlevini yerine getirmiyor diye. İki hafta içinde yenisini gönderdi adamlar. Çünkü ömür boyu garantili.

Yine aynı şekilde öyle çok abartı pahalı olmasa da yaklaşık 8-10 yıl önce aldığım bir lacoste çantam var. Bu yaz fermuarının ucundaki parça koptu ama kullanımda bir sıkıntı yok fermuar çalışıyor. Ne yapabiliriz diye aldığım yere götürdüm, biz bir gönderelim firmaya dediler. Aynısının yenisi geldi yine. Hatalı üretimmiş öyle dediler. Neredeyse 10 sene tepe tepe kullandım ben o çantayı 😂

İnsanlar markaya para verdiğimizi sanıyor ama aslında kaliteye ve arkasındaki firma güvencesine para veriyoruz. 1 sene sonra çöp olacak çin malı almadığımız için müsrif oluyoruz 🙄

Ya oğlak naptı şimdi =(
Ben de gayet para harcıyorum, daha dün 1300 tl'ye gömlek aldım.
tutturmuşlar bi oğlaklar cimri diye =(
benim de yukselenim oğlak cimriyim:)
daha dogrusu salak salak seylere para harcayacagima biriktirip bana keyif verecek seylere harcamayi tercih ediyorum
bu da beni cimri yapiyor
Senin dünyan bambaşka zaten ama bak senin kriterlerinin içinde de bütün parasını bir bilgisayar ve bir telefona gömem adam yok. Benim kocamın da evlendiğimizde hiç birikimi yoktu kredi çekip evlendik ama parayı mümkün olduğu kadar gezerek yemişti. Şimdi fırsat buldukça birlikte geziyoruz ama bir ev bir araba almayı da başardık tek eksiğimiz 100binlik telefon ve bilgisayar, peki neden? Çünkü hayatta para harcanacak ya da biriktirilecek daha güzel ve kaliteli şeyler var 😁 60bine bulaşık makinesi var hadi en pahalısını alalım demiyoruz kalite ve makul fiyat diyebiliyoruz. Telefon da aynı şey, işini iyi görmek için en pahalısı gerekmiyor.
iste herkes kendine göre insan bulmali..ne guzel sen kocani gonlune gore secmissin. konu sahibi zor bir hayat gecirmis. dunyada en buyuk zevki kenara para atmak. üniversitede bile kit kanaat geçinip (ailesi para gonderemezken ve para icin temizlikcilik yaparken) kyklarini biriktirip yuz bin tl biriktirmis. bu kadina boyle bir adam gitmez. bosa oyalanmasin hic.
benim telefonum da 7 bin mi 8 bin mi ne. eskisi sadece alo diyecek kivama gelince dogum gunumde ailem aldi. tam modelini bile bilmiyorum, fiyati da faturayi bana mail atmışlar garantidi için, öyle gördüm.
laptopum lenovo , baharda enistem sagolsun teknolojiye hakim sifir ama gecen seneki fiyatindan ayarladi bana 7,5a aldim.
ikisi de isimi görüyor yani. alt tarafi film izleyip sims oynuyorum, bazen excelll yapiyorum. en iyisini alicam da ne olacak yani bir anda yazilim mi ogrenicem online ticarete mi girişicem.
neyse ki sevgilim de benim gibi. ikimiz beraber 10 ülke gezdik. neredeyse hep 20 euroluk odalarda/ evlerde kaldik. tr icindeyse neredeyse hep kamp yaptik. market ve yol hariç hic para harcamadan tatilde gunler gecirdigimiz oldu:) ama mesela özel bir eventimiz olursa en guzelini, jakuzili olanini- kopuk banyosu yapabilecegimizi tercih ediyoruz. ya da hep evde yiyoruz, pazardan sebzeyi taneyle aliyoruz ama listemizde birkac ortalama üstü restoran var. guzel haberlerimizi kutlamak uzere bekletiyoruz.
bugun mesela ben bir kültür turu kapsaminda ucretsiz bir etkinlik buldum..cikista emirgan korusuna gittik, isparka para vermemek icin hemen giriste bir yere park ettik. koruda yürüdük, tirmandik, eglendik. cay 7 tl olan koskte biseyler yedik :)) mis gibi cumartesi geçirdik. Ama iste hayatimdaki insan da benim gibi..ben mesela az da kazansam cok da kazansam hep paramin 3te1ini biriktirirdim. hatta kkya da yazardim birikim topiklerinde. sevgilimle konusurken iki banka hesabi oldugunu, birini hep kullandigini, digerine de maasini alir almaz 3te1ini attığını söyledi. cok hosuma gitti mesela. asiri bonkör insanlari sevmiyorum :) ama asiri bonkor bir insan da beni sevmez, sonsuz hak veririm. bu yüzden sevgilim haric kimseyle tatile gitmem, tek giderim. cunku çevremdeki insanlar "bir kere geldik en iyisine gidelim" kafasinda. bense "e az harcayalim hep gelelim" kafasindayim :)
bir arkadasim var, iyi kazanmiyor ama "ucuza alacak kadar zengin degilim" modunda. ister ki en kalitelisini alayim, yıllarca kullanayim. mesela beyaz esyalari hem kaliteli bir marka aldi, hem de epey para verdi + bilmemkac yil daha sigortalatti..ama bir kocasi var, adam bime gelen buzdolabini aldirmak ister "hepsi ayni degil mi ne gerek var" diye. sigortaya ekstra paraya falan hep "ne gerek var" dedi. eve bir sey alinacakken - mesela mutfakta ekstra dolap. kiz cam agacindan guzel ve uzun omurlu bor sey istiyor. adam plastik alalim diyor. onlar mesela bana göre berbat bjr cift..kadin kendi gibi biriyle evlenseydi "akili kadin" derdi belki kocasi, simdiki "müsrifsin" diye sucluyor. ya da o adam konu sahibiyle evlense belki kadin mutlu olurdu "her seyin en uygununy buluyoruz, artanla altin aliyoruz" diye:)
onemli olan kendine denk, sen gibi düşünen adami bulmak

benim de yukselenim oğlak cimriyim:)
daha dogrusu salak salak seylere para harcayacagima biriktirip bana keyif verecek seylere harcamayi tercih ediyorum
bu da beni cimri yapiyor

Ben de doğuştan cimriyim Yengenç, aşmaya çalışıyorum =)) Kesinlikle para tutmayı seven bi burcuz.

Bu tipleri hiç anlayamadım gerçekten. Bence altta tamamen aşağılık kompleksi yatıyor

Iphone'u birçok faydalı özelliğinden dolayı seviyorum ve yıllardır kullanıyorum. Kişinin beklentisiyle alakalı. Ama sadece marka olduğu için almak tamamen lükse özenmek, gösteriş için almak bana göre. Özellikle de şuan ki fiyatları insanı borca sokacak seviyede. '' Önceden araba alıyorduk bu fiyata '' muhabbeti hiç bitmez biz de :) Ha parası olan alsın ben zenginin ölümüne yiyip içmesini asla garipsemem ben olsam ben de alır, yer, içer, gezerim hiç acımam napıcam o kadar parayı..
Ama gelirinin üzerinde bir ürünü ortama ayak uydurmak, marka takıntısından dolayı almayı istemek o kişinin sorumluluk sahibi olmadığını gösterir.

Hadi diyelim samsung ve iphone arasında teknolojik olarak devasa bir fark yok. Ama firma garantisi olarak deli dehşet bir fark var. Bin yıl önce aldığın telefonu götürdüğünde çok cüzi bir ücret karşılığında aynısını ya da artık üretilmiyorsa muadilini veriyor adamlar. Sırf bunun için bile tercihim.

Çok başka, alakasız bir üründen örnek vereyim. Stanley termosları herkes bilir. Ablamda eniştemin babaannesinden kalan bir stanley vardı yaklaşık 40-45 yıllık tahminimizce. Boyaları bile dökülmüştü. Biz onu firmaya gönderdik bu artık termos işlevini yerine getirmiyor diye. İki hafta içinde yenisini gönderdi adamlar. Çünkü ömür boyu garantili.

Yine aynı şekilde öyle çok abartı pahalı olmasa da yaklaşık 8-10 yıl önce aldığım bir lacoste çantam var. Bu yaz fermuarının ucundaki parça koptu ama kullanımda bir sıkıntı yok fermuar çalışıyor. Ne yapabiliriz diye aldığım yere götürdüm, biz bir gönderelim firmaya dediler. Aynısının yenisi geldi yine. Hatalı üretimmiş öyle dediler. Neredeyse 10 sene tepe tepe kullandım ben o çantayı 😂

İnsanlar markaya para verdiğimizi sanıyor ama aslında kaliteye ve arkasındaki firma güvencesine para veriyoruz. 1 sene sonra çöp olacak çin malı almadığımız için müsrif oluyoruz 🙄
Bazen marka ürünler cidden çok kaliteli oluyor ama bazen de kalitesiz çıkıyor. Şans işi herhalde.

Bu arada o nasıl babaanne ya, stanley termosu varmış!? Vayy be!! Bizim babaannelerden bakır bardak, krom bardak gelir anca. 😁😁

X