Bu lüks takıntısı sizi de sinir ediyor mu

30bin maaşla bu ekonomide ev araba alamayacağına göre keyfince harcıyordur bu sizi ilgilendirmez. Eş adayı olarak bakıyorsanız size uymayacak biri belli ki. Senelik maaşı 360bin iki sene maaşına dokunmasa orta bi araba anca alır, bu seviyedeyken nasıl alsın ?
Bari istediğimi alayım diyordur. Bende tüm maaşı harcamaya yatırmam bi kısımı kenara koyarım acil ihtiyaç yada güzel bi fırsat çıkar kullanırız diye. Ayakkabı, saat, çanta, makyaj ve tatile parayı gömerim😄 masaj sauna cilt bakımları bunları yaptırım bi başka bunlara para verceğime altın alırım der, herkesin harcaması başka.
Bu ekonomide hayatta kalmak ile yaşamak arasında fark var.
Sana göre 30bin maaşlı birinin maaşının 3-4 katı telefon alması lükstür başkasına göre değildir. Bende maaşımın 2,5 katını (55-58 arası maaşım) tatile ayırıyorum millet o para verilir mi o parayla bilezik alırsın diyor takmam diyince tak takma altın al alınır diyor, sizinkide o hesap😄

Kızlar bu konuya 10 sayfa ne yazdınız Allah aşkına işsizlik yapıp dönüp hepsini okusam mı önemli bir şeyler var mı 🥲🫠🫠🤣
Yok.

Bir kısmımız sana ne harcar istediği şeye dedik, bir kısmımız 3 binlik telefon neyine yetmiyormuş dedik ama herkes konu sahibinin ayrılması gerektiği konusunda hemfikir sanırım.

Lüks çok değişken bir durum. Neye göre kime göre lüks?
Ben luksleri severim. Havuzun başında yatayım yatılı temizlik personelim falan olsun diye hayal ederim
Her ay kalici oje yaptırırım kuaföre giderim, yazin mutlaka tatile giderim, kıyafetlerim belirli markalardan olsun isterim. Şimdi bunlar eski nesil içim lüks mesela. Anadolu insanı için lüks. Benim için normal.
Benim lüks anlayışım iyi bir marka çanta yurtdisi tatili evde hizmetli ya da villa vs vs
Telefona o parayı verebiliyorsam normaldir. Ama 30 bin gelirim olsa almam.

Yazdıklarınıza ben katılmıyorum
aile evindeyim belirli bir maaş alıyorum 2 yıldır aştın hesabımda para biriktiriyorum evimin mobilyalarını alıp düğünüme katkım olacak kadar para biriktirdim 😊 hadi erkek kölesin yap ben karışmam diyip yıkmadım erkeğe her şey hayatta eşit olabilmeli tatillerimi de 7 gün fahiş fiyatlar vermek yerine kendi
Bütçeme uygun olarak minimal düzeyde yaptım , Ot gibi de yaşamadım elhamdulillah araba alamıyoruz ev alamıyoruz diye yarınımızı düşünmeden yaşayalım o zaman 😄 sürekli gezip tozup iPhone için kuyruklara girmek yerine yatırımı mantıklı bulurum
Yiyip içip ben ev araba alamam diyip gezeyim sonra ??? Sonrası 5 yıl sonrasında ne olmasını bekliyorsunuz bu hayat düzeninde giderse ? Soruyorum size
İşte sizin için evlilik çok önemli evinizin mobilyaları , halısı , yemek takımı , düğün, nişan kına. Bunlar size temel ihtiyaç geliyor . Başkası için ise düğün , nişan kına, mobilyalar falan gereksiz. Yaptığı işe , yaşadığı hayata göre iyi bir telefon ve bilgisayar temel ihtiyaç olabilir . Ben avukatım hala tuşlu telefon kullanan avukat var 65 yaşında , ama ben bir çok işim telefondan halledip , uygulamaları kullanıp ( banka , avukatlara özgü uygulamalar) ( duruşmalara bile uzaktan telefonla girebiliyoruz artık) hayatımı kolaylaştırıyorum . Bir kaç sene önce masaüstümü ve laptopumu yeniledim , iyi ki yenilemişim diyorum . Ama evlenme karar alana kadar hiç çeyiz, evlenme , düğün nişan parası düşünüp de bunun için para biriktirmedim

Ben gelirine göre harcama yapılması taraftarıyım.
Şahsen bir telefona o parayı vermem.
Şuan imkanım yok, çalışmıyorum ama
İmkanım olduğu zamanlarda da vermedim.

Bunun yerine gezmeyi,yeme içmeyi,
Farklı şehirler/Ülkeler görmeyi
Yerine göre birikim yapıp ev araba almayı
Daha münasip ve uygun bulurum.

2 sene önce canımm arabamızı satıp
Üstüne biraz nakit ekleyip,alacağım evin yarısını nakit kalanını kredi çekmek süreti ile 2nci evimi aldım.
8 ay sonra da ayağımı yerden kesecek kadar tekrar yeniden araba aldım kredi çekip.
Zaman içinde yavaş yavaş arabamı yükselttim.
Tabii bunda eşimin de benim gibi düşünüp hareket etmesinde payımız büyük.
Göreceli şeyler bunlar,yani ev araba alınamıyor diye har vurup harman savurmak da bana göre doğru şeyler değil.

Siz buna niye takild8niz ki anlamadim , kadinin maasi 30 bindir ama babadan zengindir sadece biyerde calisiyo gozukmek icin calisiyordur yada sigortasi yatsin diye .veya farkli bir yerden geliri vardir vayahut esi zengindir 30 bin aliyor diye sizin kafanizdaki standartlara gore yasamak zorunda degil :)

Adam bilgisayar mühendisi, neyle uğraştığını, ilgilendiğini bilmiyoruz. Konu sahibinin de bu tip şeyleri anlayıp onaylayabilecek bir karakter olduğunu sanmıyorum.

Ama en başta dediğim gibi, insan kendi parasını neye istiyorsa ona harcar, ister biriktirir, ister saçar. İster sırf marka diye para verir, ister ihtiyaç diye. Adamdan üç çocuk yapılmadıysa ayrılıp geçer insan harcama alışkanlıkları uymuyorsa.
4 çocuk yaptığım adamın çok değişik bir zevk silah ve atış ta harcadığı para bana anormal geliyor ama banene yani ailesine sağladığı imkanlardan kesmiyor sonuçta

Herkesin lüks anlayışı değişiktir. Ben anılara para vermeyi severim. Güzel bir konsere güzel bir para verebilirim. Yine sanat etkinliklerine para veririm. Mum koleksiyonum var geçen ay 3 bin liraya güzel güzel mumlar aldım. Bazılarına gereksiz gelebilir ama ben kendi sevdiğim ürünlere para harcamayı severim. Biriktirince bu enflasyonda paranın değeri bile yok ancak kredi ile bir şeyler alabilirsin. Sana uymuyorsa ayrıl. Erkeklerin çoğunun teknoloji ürünlerine,oyunlara zaafı var sağlam para ayırıyorlar

4 çocuk yaptığım adamın çok değişik bir zevk silah ve atış ta harcadığı para bana anormal geliyor ama banene yani ailesine sağladığı imkanlardan kesmiyor sonuçta
Hemen boşan karşim 😂

Heh işte anlatmaya çalıştığım bu aslında. İnsanların hobisi olur ve bunlar her zaman ekstra bir gelir sağlamak zorunda değildir.

Sizin için durum farklı tabi, çoluk çocuk sıkıntı. Ama adam sorumluluklarının farkındaysa başkasının bu harcamaları lüks olarak görmesinin pek bir önemi yok bence.

Senin kocan zengin, seninkini karıştırma. 🤣

Ben artık böyle insanlardan çok sıkıldım hatta bazen arkadaşlarıma ben köyüme dönmek istiyorum diyorum 😂😂
Anlattığınız olay çevremizde malesef çoğu kişide var bunu da sosyal medyaya bağlıyorum malumunuz insta kapandığında tatilini iptal edenleri gördü bu gözler veya sırf ünlü yerlerde tatil yaptım diyebilmek için akşamları sahilde yatanların haberlerini okuduk.
Genç olmama rağmen artık midem bulanıyor resmen onlar için kötü, kendim için iyi bişey oldu ve kendi kabuğuma çekildim ve inanın öyle insanlardan kendimi soyutladım hatta daha da minimalize yaşamayı tercih etmeye başladım.
Aynı maddi gelirimiz olmasına rağmen kendini fazla göstermeye çalışanlar bence normal değil hayat boyu oldukça lüks şeyler almaya çalışmak, erişmek istemek bence bir azap diye düşünüyorum.

Tipe bak Zeytinburnulu haliyle her sene Eylül ayında aynı sıkıntıyı çekiyormuş. 🤣

Bak bu tiplerden beyle uzaklaşacaksın. Iphone 16 alması bir şey değil, bir de sıra bekliyor. Az bekle, çatladın mı?
IMG_7015.jpeg

Kıyafetlerde çantalarda marka kullanmıyorum ama telefon 16 olmasa bile yakın modelini kullanıyorum kullanmakta isterim. Çünkü telefon bence lüks değil. Bi alo diyorum ne gerek var diyenlere de saygı duyarım tercih meselesi.

Telefonda kıstasım bir maaşımı geçmemeli. Bütçemi zorlamıyorsa alırım. Bundan önceki telefonumda malum markaydı 4 sene ilk günkü kalitesinde kullandım. Sonra iki model üste çıkardım. Bazı kaliteli uzun ömürlü şeyleri hak ediyoruz bence

İşte sizin için evlilik çok önemli evinizin mobilyaları , halısı , yemek takımı , düğün, nişan kına. Bunlar size temel ihtiyaç geliyor . Başkası için ise düğün , nişan kına, mobilyalar falan gereksiz. Yaptığı işe , yaşadığı hayata göre iyi bir telefon ve bilgisayar temel ihtiyaç olabilir . Ben avukatım hala tuşlu telefon kullanan avukat var 65 yaşında , ama ben bir çok işim telefondan halledip , uygulamaları kullanıp ( banka , avukatlara özgü uygulamalar) ( duruşmalara bile uzaktan telefonla girebiliyoruz artık) hayatımı kolaylaştırıyorum . Bir kaç sene önce masaüstümü ve laptopumu yeniledim , iyi ki yenilemişim diyorum . Ama evlenme karar alana kadar hiç çeyiz, evlenme , düğün nişan parası düşünüp de bunun için para biriktirmedim
O o yorum için verilen cevaplardı ama tabi insanların öncelikleri farklıdır burada size katılıyorum elektronik baştan başa bir ihtiyaç ama ucu ucuna para yetiştiren insanlar için her şeyin en iyisi olması şart mı ? Olay bu

X