Bu arkadaş bozuntusuna ne yapmalı? Savcılığa mı vermeli?

Ne yapalım? Kime şikayet edelim? Doğrusu nedir sizce?

• Savcılığa şikayet

OY: 278 68,0%
  • Anne-babaya şikayet

OY: 146 35,7%
  • Ortak arkadaşlarına yaptığı şeyi anlatmak

OY: 51 12,5%
  • Kendisiyle konuşmak neden yaptığını sormak

OY: 135 33,0%
  • Tamamen sessiz kalmak

OY: 2 0,5%

• Ankete Katılan
    409
Doğru diyosun Strobe. Bunun yaşla ilgisi yok zaten saf kötülük bu. Cinayet mahaline ilk geri gelen katilin kendisi olurmuş hesabı bi de aklı sıra ortamı kolaçan edio açığa çıktım mı diye. Tam bi süzük ya. Bugün çıkmasa yarın çıkar açığa zaten nası böyle bişey yapıosun hiç mi aklın yok. Erdem dün geceden beri yatıyor vala ölü gibi sesi ben anlamadım niye yaptı deyip duruyor. İnsanlar ne hale geldi ya saçma sapan.. Hem kendini evden aldır eve bıraktır, hem iç iç hesabını ödet, ödemeden kaçmaya kalk başına bela aç, ödemeyecektim kaçacaktım ben diye sinirlen bi de arabasına zarar ver üstüne. Nası bi yüzsüzlük.

Bunu bir yakınım değil yakın arkadaşım yapsa şikayetçi olurum, o sizi tanıdık diye düşünmemiş ama neden bu kadar detaylı düşünüyorsunuz

Şu an gidip anlatmayacak işte soran oldukça anlatması yeterli bir ceza olur mu diye yazdım. Doğru diyosunuz başka zaman olsa reşitim ben diye bas bas bağrınmayı bilirler.

Hiç acımadan verin savcılığa varsa aklı başına gelsin .böyle tekin olmayan tipleri de ailenizden uzak tutun bence bugün birinin malına zarar veren insanın yarın başkasının canına kast etmeyeceği ne malum

Kocaman adam çocuk diyip küçültmeyin Allah aşkına. Yaptıklarının bir bedeli olduğunu bilmesi lazım bunu göze alarak yapmış besbelli. Dünden beri yapan bulundu mu diye ağız yoklaması da bu yüzden. Savcılığa şikayet edin. Başı belaya girince görür anyayı konyayı.

soran olursa gercegı soylesın tabı bana bu sekılde zararı oldu bu yuzden gorusmuyorum dıye
saklanacak bırsey degıl bu

sımdı sız sıgortadan zararım karsılansın o taraftan resmı kagıt gıdınce aılesınınde haberı olur zaten dıye dusunmek yerıne dırekt savcılıga sıkayet etsenız mala zarar vermekten dolayı ve bu davranıslarından oturu uzaklastırma ıstıyorum desenız. yıne sıgortayla da gorusun ama kısıyı de sıkayet etsenız daha ıyı olacak

aracın masrafının karsılanmasından ote bır durum var ortada kısı korkusuzca bu kadar kolay mala zarar verebılıyor . bu buyuk sıkıntı . parayı cok buldum deyıp odemekten kacmaya calısması da cabası ... kucuk mafyacık .

Ozaman ikisi ile de görüşmemesi lazım zaten hesabı sadece Erdem'e kilitlemek bile karaktersiz olduklarını gösteriyor... Bunlar sarhoşken Erdem'e de zarar verir... Bu neyin kini ki camları kırıyor...
Diğer oğlan Barış da kaçacakmış zaten aslında. Onun da kafaya yattığına göre bunların ikisinin birden bi kini var Erdem'e bence. Daha doğrusu hayatla aralarında ne sorun varsa acısını Erdem'den çıkartıyorlar. Barışa bi sorsa mı ki acaba sence Mehmet mi yaptı diye? Bakalım o ne diyecek yok bence o yapmamıştır derse Barışın da parmağı vardır bence bu işte.

Bir sorun olmasına da gerek yok bence de tamamen kıskançlık olabilir... Diğer ikisi aynı kafada. Ve Erdem'e karşı kıskançlıktan dolayı bir öfke var... Uzak durulması gerek. Baş başa kalmaları bile tehlikeli yani ben bu ikiliden korktum açıkçası... Aslında böyle bir olayın olması da Erdem açısından iyi olmuş daha kötü şeyler olmadan görmüş oluyor dostlarının gerçek yüzlerini...

Sigortaya bastırayım onlar şikayet etsin demişsiniz ama burada oluşan suç mala zarar verme. Ve şikayet hakkı olan sadece sizsiniz. Sigorta ancak ödediği paranın tazminini ister bu da ceza yargılaması değil hukuk yargılaması bünyesinde olur.

Şu an gidip anlatmayacak işte soran oldukça anlatması yeterli bir ceza olur mu diye yazdım. Doğru diyosunuz başka zaman olsa reşitim ben diye bas bas bağrınmayı bilirler.
İyilikten maraz doğar, valla biraz katı konuşacağım kusura bakılmasın, maddi imkanların yoksa bir mekana içmeye de gitmezsin, cebine güveniyorsan takılırsın, ki içki bu arada da olsa alkol alıyorsanız hesabın 2 çay parası kadar gelmeyeceğini bilirsiniz, bu 3 kafadar da biliyordur, hesabı bir kişiye yüklemek yerine paylaşabilirlerdi ama maksat etinden sütünden faydalanılan arkadaşa hesap yüklemekse bilemem, hadi hesabı ödemedin ödeyemedin arabaya zarar vermenin bir mantığı yok, sebep ne olabilir mesela? Mantıklı bir gerekçe bulabiliyor musunuz?
Ben şahsen bir sebep bulamıyorum, paranız yoksa arkadaşlarınıza benim cep delik mekan falan olmasın, şuradan 2 bira alıp sahilde takılalım dersiniz, ailevi sorunlarınız varsa sorumlusu arkadaşlarınız değil, nedir yani mevzu?

Önce kendisiyle konuşun zararı karşılasın. Yok ben ödemem derse aileye, yok onlar da odemezse savcılığa şikayette bulunun

Yorumlarinizdan gördüğüm kadarıyla çocuklar kendi ödemez ama aileleri de karışırsa onlar karşılar mi bilemedim. Savcılığa suç duyurusunda bulunun direkt, muhatap olup zarar görmeyin.

Sevgili samantha;

Burdaki bazı arkadaşlar 21 yaşını "çocuk" kabul edip şikayetçi olmayin demiş olabilir.

Bu olayı tersine çevirelim. Aynaları kıran, kağıdı yok eden ve borcu arkadaşına yıkan bi de üstüne arayıp agız yoklayan kişi bi kiz olsaydi ne olurdu.

Herkes şikayetçi ol derdi çünkü erkeklerin 21 yaşına gösterilen müsamaha hiçbir zaman kızlara gösterilmez.

Ben 2 şık seçtim. Anne babaya şikayet ve savcılığa şikayet.

Anne babaya şikayet edip zararınızı tazmin etmelerini talep edin. Hem maddi hem manevi olarak zararınız kapansin.

Manevi tazminden kastım da samimiyetle özür dilemek ve gerçekten mahcubiyet göstermek.

Adama bak ya. Terörist misin sen? Içmeyi bilmeyen icmesin arkadaş. Milletin delisinin derdini çekmek size mi düştü. Olaya bak.

Ne biçim gençlik bu be. Bi kedi başı okşayan, bi insanlik belirtisi gösteren gençlere hasret kaldim görünce gözlerim doludolu oluyor.

Herkes manyak. Vallahi kimseye eyvallahımız kalmamıştır.

Kuzeniniz içmiyor mu? Bu olayda buna takıldım. Alkol alacağı zaman taksiyle gitmek yerine emanet arabayla gidiyor öyle mi?

Ben ısmarlıcam derse bile arkadaşın gene mahçup olup gitmezsin paran yoksa. Bunlar ne rahat çocuklar anlamış değilim doğru diosunuz. Benim yorumum Erdemin arkasından ikisi bir olup iş çevirmeye kalkmış bu hazır orda yokken kaçacaklardı bunu sap gibi bırakıp belki de. Bu hesabı ödeyince hem planlarını bozmuş oldu hem de parasıyla onların küçük aklını alt etmiş oldu. Ona kinlenmiş Mehmet bence. Allah bilir o Barış da onun yaptığını anlamış iyi yaptın falan demiştir gibime geliyor. Ama Barış dünden beri ahmet ne adiymis gibi konusuyormuş doğal olarak tabi.

Ya iyi de yapan 21 22 yaşında. 13 yaşında çocuk değil ki.
Mekana gidip içki içmeye yetiyor aklı da bunu yapmaya mi yetmiyor yapmayın Allah aşkına
Şu yaşta aklı başında değil bu yaşta aklı başında değil e ne zaman aklı başında bu insanların?
Ben 13 yaşındaki halimle dahi bir insanın malına kasten zarar vermemeyi, karakoldan çıkarılan yazıyı saklamamam gerektiğini, hesabı arkadaşıma kitlemenin iğrenç bir davranış olduğunu bilirdim.

samantha bizlerde genç olduk, alkol de aldık birlikte bir yerlerde de takıldık, zaten bir yere gidiyorsanız genelde samimi arkadaşlarınızla gidiyorsunuz herkes birbirinin cebinde para var mı yok mu biliyor, parasız olmak utanılacak bir şey de değil hele samimi arkadaş çevrende, yeri gelir ya boş ver paran yoksa ben öderim hesabı da denir deniyor da ama sizin delikanlının arkadaşları çok afedersiniz kaba tabirle arkadaşlarından geçinen türden.

Ben bu arkadaşlarının ilk vukuatı olduğunu da düşünmüyorum, sadece sizin delikanlının şahit olduğu ilk olaydır bence, o yüzden de hayal kırıklığına uğramıştır.

Ayna kırmak hafif bir zarar gibi görünse de müsamaha göstermenin o delikanlıya ders olacağını sanmıyorum, bazısı verdikleri zarar görmezden gelindikçe daha da beter olabiliyor.

Hem araç da sizin, hoşgörülü olmak zorunda değilsiniz, bu bizim araca ilkokul çocuklarının tebeşirle Ayşe Yasin yazması gibi bir olay değil, yetişkin birinin zarar vermesi ve delillere ulaşmayı engellemek için evrak saklama.

21 22 yaş küçük mü? Yaptiklarinin sonuclarına katlanmak zorunda. Hesabi ödemeden kaçmayi düşünebilecek kadar da suça meyilli zaten. Bu tarz konularda merhametten maraz doğar.

Hiç katı değil Mune, olması gereken bu. Herkes ayağını yorganına göre uzatır, durumu yoksa, aşıyorsa bunu paylaşır gelemem der ki arkadaşında varsa da gönlünden kopar ısmarlar zaten. Arkadaşlıklar, dostluklar böyledir, temelinde güven, sevgi, iletişim vardır.

Cebinde parası yoktur, çekinir utanır. O zaman da bir şeyi bahane eder, gelemiyorum der. Maddi durumunu arkadaşları ile paylaşabileceği açık sözlülüğe, güvene gelene kadar da kendini geri çekebilir.

Ama bu apayrı bir şey. Çok sinirlendim konuyu okur okumaz.
Bu ne pişkinliktir, ahlaksızlıktır yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…