Bu arkadaş bozuntusuna ne yapmalı? Savcılığa mı vermeli?

Ne yapalım? Kime şikayet edelim? Doğrusu nedir sizce?

• Savcılığa şikayet

OY: 278 68,0%
  • Anne-babaya şikayet

OY: 146 35,7%
  • Ortak arkadaşlarına yaptığı şeyi anlatmak

OY: 51 12,5%
  • Kendisiyle konuşmak neden yaptığını sormak

OY: 135 33,0%
  • Tamamen sessiz kalmak

OY: 2 0,5%

• Ankete Katılan
    409
Savciliga verin direk. Ben de uní öğrencisi oldum, alkol de aldım. Gidip kimsenin malina mulkune zarar vermedim. Ot mot da almistir o. Icsin sicsi kendi napiyorsa ama bugün bunu yapan yarın neler yapmaz. Bir de arayıp yapani buldun mu deyisi niyetini ortaya koyuyor
Vala aynen bayılana kadar içtik yeri geldi ama efendi gibi döndük. Durduk yerde gidip de birinin bişeyine zarar vermek alkol kafası değil zaten. Başka bi kinin sonucu bu ben anlamlandıramıyorum. Ama soruyorum yok bişey olmadı aramızda güldük eğlendik zaten sürekli görüştüğüm insan biliyosun ki diyor. Aklım almıyor.

Bence erdem Mehmet'ten uzak dursun müge Anlı'da böyle arkadaş kurbanı gençler çoğalıyor Allah korusun... Erdem de umarım bu durumdan ders alır ve Mehmet ile arkadaşlığına son verir. Böyle saçma arkadaşlık olmaz.

Aynen bu yüzden daha da gerilmelisiniz ve savcılığa vermelisiniz Samantha.
Cezasız kalırsa yüz bulacak. Bi sürtülsün burnu. Arkadaş diye onun sçtığı bkları mı kucaklayacak Erdem?
Dimi doğru diyosun. Arkadaş olması daha mide bulandırıcı zaten. Bir arkadaşım bana bunu yapsa bi daha kendime gelemem. Nası güvenir ki insan bi daha.. Bir de bugün sabahtan beri 3 defa aradı yüzsüz naptın kanka bulabildiniz mi yapanı diye. Deli olucam

Ben olsam 21-22 yaşındaki üniversite öğrencisinin sicilinde ömür boyu yer alacak bir suça bulaşmasını istemezdim. Daha aklı başında değildir. O yüzden anne-babaya haber vermek diye oyumun kullanıyorum.
aa cok enteresan bır bakıs acısı
ıyıde bu konu sahıbının sorunu degıl bunu cocugun anası babası dusunsun :)
bu tarz seyler kısılık karakterle alakalıdır orada 3 genclerdı bırı bunu yaptı dıgerlerı degıl hepsıde aynı yaslarda
neden bu boyle yaptı cunku ahlaksız terbıyesız bırı ondan boyle yaptı

ınsan hata yapınca bedelını odemelı kı bu aslında cocuga ıyılık olur
konusularak ustu kapanırsa bana bırsey olmadı dıyerek cesaret etmesın tekrar
ve acıkcası boyle karakterde olanları da anlamanın yolu bu ...ılerıde ıs guc sahıbı olacagı zaman evlenecegı zaman ne oldugu bılınsn de kımsenın bası da yanmasın

yanı boyle kısılerı sıcılınde leke kalmasın dıye saklamak hem cocuga kotuluk hem baska ınsanlara zarar vermesıne ımkan tanımak olur

Bence erdem Mehmet'ten uzak dursun müge Anlı'da böyle arkadaş kurbanı gençler çoğalıyor Allah korusun... Erdem de umarım bu durumdan ders alır ve Mehmet ile arkadaşlığına son verir. Böyle saçma arkadaşlık olmaz.
Zaten daha gider konuşursa pes yani... Şimdiye kadar ne mal olduğunu anlayamamış olması bile bi sorun bence. Salak mıdır nedir öbürü mü yoksa çok iyi rol yapıyor. Tekrar karakola gittiklerinde orda aşırı aşırı gülmüş eğlenmiş falan polisler bunları kovsun diye özel bi çaba sarfetmiş resmen. Oscarlık performans yemin ediorum.

aa cok enteresan bır bakıs acısı
ıyıde bu konu sahıbının sorunu degıl bunu cocugun anası babası dusunsun :)
bu tarz seyler kısılık karakterle alakalıdır orada 3 genclerdı bırı bunu yaptı dıgerlerı degıl hepsıde aynı yaslarda
neden bu boyle yaptı cunku ahlaksız terbıyesız bırı ondan boyle yaptı

ınsan hata yapınca bedelını odemelı kı bu aslında cocuga ıyılık olur
konusularak ustu kapanırsa bana bırsey olmadı dıyerek cesaret etmesın tekrar
ve acıkcası boyle karakterde olanları da anlamanın yolu bu ...ılerıde ıs guc sahıbı olacagı zaman evlenecegı zaman ne oldugu bılınsn de kımsenın bası da yanmasın

yanı boyle kısılerı sıcılınde leke kalmasın dıye saklamak hem cocuga kotuluk hem baska ınsanlara zarar vermesıne ımkan tanımak olur
Ben de böyle düşünüyorum. Küçük dağları ben yarattım çok akıllıyım kafasına girecek. Halbuki biraz beyni olsa 2021 yılında her yerde kamera olduğunu düşünür. Salak ve adi olduğunu biri hatırlatmalı ona. Bu arada kışkırtıldığı bi durum da yok Erdem hesabını da ödemiş zaten sadece ödediği için kaçmasına engel olduğu için gıcık olmuş olabilir olayda başka hiçbi şey yok onu sinirlendirecek. Olsa bi de demek ki adam falan öldürecek durduk yerde arkadaşına bunu yapan insan beni şoka sokuyor.

İnsanlığa dair umudum her geçen gün azaldığı için aşırı sinirliyim yoksa gerçekten parasında pulunda değilim. Çoluğu çocuğu olan insanlardan özellikle tavsiye istiyorum. Olay şu ki kuzenim Erdem, 7-8 senelik Barış ve Mehmet isimli iki arkadaşıyla dün akşam bir restorana yemeye içmeye gidiyorlar. Ben yurtdışına çıkacağım için kendi arabamı Erdem'e vermiştim emaneten kullansın diye. Kendisi de arkadaşları da üniversite öğrencisi 21-22 yaşlarındalar üçü de. Hesap istemişler 700 lira mı ne tutmuş o sırada Erdem kapının önünde telefonla konuşuyormuş kız arkadaşıyla. Bu Barış ve Mehmet hesabı fahiş bulup ödemeden kaçmaya karar vermişler nasıl bi kafaysa artık. Sonra adamlar nereye falan diye bağırınca Erdem de dönmüş bi yere değil ben telefonla konuşuyorum burdayız gitmiyoruz diye açıklamış şaşkınlıkla ve ödemiş hesabı. Öderken yanında Barış varmış sadece Mehmet dışarı çıkmış dışarda benim arabanın yanında beklemiş. Erdem geldiğinde iki yan aynanın da kırıldığını görmüş. Mekana girip güvenlik kamerasına bakmak istemişler adamlar da doğal olarak karakoldan yazı istemiş. Karakola gidip yazıyı alıp gelmişler. Yazıyı arabanın arka koltuğuna Mehmet'in yanına koymuş Erdem. Mekana geri gelip açtığında kapıyı yazıyı görememiş nerde demiş Mehmet de bilmem ki buraya koymadın sen kafam iyi hatırlamıyorum falan demiş. Adamlar yazısız izletemeyiz falan demiş karakola geri dönmüşler karakoldaki polisler kızmış bunlara otuz kere mi yazı vercez size sarhoş musunuz nesiniz diye kovmuşlar.

Sabah beni aradı Erdem olayı anlattı mekanın ismini söyleyince baktım sahibi arkadaşım. Yolladı bana videoyu tahmin edeceğiniz üzere bu Mehmet denen lüzumsuz oğlan kırıyor ikisini de. Neyin hıncı bu bilmiyorum çok yakın dostlar güya. Sadece Mehmetin ailevi problemleri var annesi babası ayrı babasının başka bir kadından çocukları var onlarda kalıyor çoğunlukla, maddi durumları iyiydi arabası falan vardı oğlanın sonra adamın durumu kötüye gitti oğlanın arabasını sattılar falan ondan mı böyle bilmiyorum ya bir insan arkadaşına nasıl böyle bir şey yapar. Bu çağın çocukları mı çok tuhaf ben mi büyütüyorum bilmiyorum ama gerçekten çok sinirlendim bu adiliğe kendi arkadaşım olsa çoktan şikayette bulunmuştum savcılığa. Ne yapmak gerekir sadece küselim mi anasına babasına mı söyleyelim arkadaşları arasında mı rencide edelim nedir sizce çözümü? Erdem diyo ki ben konuşayım neden yapmış sorayım eminim ki suçu alkole atacak ne diyebilir ki başka. Anket de koydum işaretlerseniz sevinirim kolay görürüm.(birden fazla işaretleyebiliosunuz)

Düzenleme: *Ha bu arada da asıl delirdiğim kısım dünden beri naptın kanka yapan bulundu mu diye arayıp soruyor Erdem'i.

*Çocuğun ve ailesinin meblağı karşılayacak durumu yok zaten ben de o kadar parayı cebimden verecek değilim kasko bozulacak o yüzden şık olarak koymadım. İstemem de para almayı zaten.
Aman aman lütfen Erdem uzak dursun ondan. Kininden kıskançlığından yapmış, alkol falan değil. Savcılığa şikayet edin.

Zaten daha gider konuşursa pes yani... Şimdiye kadar ne mal olduğunu anlayamamış olması bile bi sorun bence. Salak mıdır nedir öbürü mü yoksa çok iyi rol yapıyor. Tekrar karakola gittiklerinde orda aşırı aşırı gülmüş eğlenmiş falan polisler bunları kovsun diye özel bi çaba sarfetmiş resmen. Oscarlık performans yemin ediorum.
Ozaman ikisi ile de görüşmemesi lazım zaten hesabı sadece Erdem'e kilitlemek bile karaktersiz olduklarını gösteriyor... Bunlar sarhoşken Erdem'e de zarar verir... Bu neyin kini ki camları kırıyor...

Ezel’deki cengiz-ömer-ali üçlüsüne dönmüşler kesinlikle erdem uzak dursun bunlardan. Bugün malına zarar veren yarın manevi ne zararlar verir. Çok dost kazığı yedim, düzelir diye umut etmesin asla düzelmezler. Savcılık güzel çözüm. Maddi hasarı karşılayamasalar bile göz dağı olur.

Üniversite öğrencisi daha maddi zararı karşılayabilcek durumu yok. Ailenin de yok dediğim gibi durumları iyi değil. Yani çıkarıp parayı verse ne değişecek insan dostum dediği kişiye şunu yapar mı onu aklım almıyor. Dostuna böyle yapıosan durduk yerde, kinlendiğin tanımadığın insana neler yaparsın. Cezasız kalınca hepten kendinde zıvanadan çıkma hakkı bulacak diye endişe ettim.
Eğer masrafı karşılayacak durumu yoksa böyle işlerin altına girecek cesareti de olmamalıydı. Kesinlikle ödetin ve ailesine söyleyin. Öç almak için değil, bir daha böyle ve daha da ileri safhada vukuatlar işlemesin diye. İşin maddi boyutuda var tabi.

Savcılık bir sonraki düşüncem olurdu yani işi çirkinliğe vurursa..

Şöyle ki bu kadar küçük bir suçta hükmün ertelemesi verilir en fazla siciline bir şey işlemez. Tanıdık bir insan olması sebebiyle hani o kadar ortamı germeye gerek var mı ama ben tanıdık olduğu için zaten daha çok gerildim o da ayrı mesele.
daha once hakkında boyle bır sıkayet olması ılerıde yapacagı kahabatlerde yetkılılerın karar vermesını kolaylastıracak :KK66:
bu karakterde bırı bu davranısı devam ettırecektır sımdı sız sıkayet etmezsenız ucuz kurtuldugunu dusunup sevınecek
sevındermeyın ucuz da kurtulmasın anası babası parasını odeyıp temız temız hayatına devam etmesın zaten o zararı karsılamak zorundalar ama karsılıgı resmı bır sekılde kayıtlı kalsın

Dimi doğru diyosun. Arkadaş olması daha mide bulandırıcı zaten. Bir arkadaşım bana bunu yapsa bi daha kendime gelemem. Nası güvenir ki insan bi daha.. Bir de bugün sabahtan beri 3 defa aradı yüzsüz naptın kanka bulabildiniz mi yapanı diye. Deli olucam

Yalana devam, güya hal hatır soruyor. Akıllıya(!) bak "Ortaya çıktı mı acaba benim yaptığım?" diye yokluyor, bi de sizin zekanızı küçümsüyor.

Biz de olduk Samantha 20 yaşında.
Alkol de aldık, ot da denedik, gençlik işte.
Ama kalkıp da arkadaş dediğimiz insanlara, ki onu bırak tanımadığımız bilmediğimiz insanların malına, bile göre zarar vermedik, kazara birinin canını yaktıysak da "Benden oldu, özür dilerim" dedik konuştuk ettik. Valla canım bu genç en hazzetmediğim tiplerden. Sorumsuz, zararlı, bi de yüzsüz kendini akıllı sanan samimiyetsiz. İlk mesajımda da dedim, hiç uğraşamam elin sorunlu tipleriyle, beni bağlamaz ne psikolojide yaptığı. Ben benim ailemden olana, onun aldığı darbeye bakarım. İnsanın arkadaşım dediği biri bunu yapıyorsa, Erdem'in aldığı duygusal hasarı düşünemiyorum. Veririm savcılığa, öyle arabanın aynalarını kırmak, üzerine yüzsüz yüzsüz sormak, hesabı ödemeden kaçmayı planlayıp Erdem'in durumunu sallamamak (Ki Erdem'de yeterli para olmasaydı, gittikleri restoranda bela çıksaydı tanıdık restoran çıkmasaydı, Erdem dayak yeseydi vs her şey olabilirdi) neymiş bi görür.

Ben de böyle düşünüyorum. Küçük dağları ben yarattım çok akıllıyım kafasına girecek. Halbuki biraz beyni olsa 2021 yılında her yerde kamera olduğunu düşünür. Salak ve adi olduğunu biri hatırlatmalı ona. Bu arada kışkırtıldığı bi durum da yok Erdem hesabını da ödemiş zaten sadece ödediği için kaçmasına engel olduğu için gıcık olmuş olabilir olayda başka hiçbi şey yok onu sinirlendirecek. Olsa bi de demek ki adam falan öldürecek durduk yerde arkadaşına bunu yapan insan beni şoka sokuyor.
cahıl ve terbıyesız bırı bellı
bu sahıstan arkadasları da uzak durmalı tam basa bela ...

20 yas hem kucuk hem buyuk bır yas
evlenmek ıcın kucuk ama calısmak ıcın - bu tarz seylerın suc oldugunu bıldıgı aklın mantıgın yerınde oldugu buyukde bır yas
bıle bıle tamamen tercıhıne gore davranıyor sonuclarına katlansın
boylelerı elını kolunu sallayarak bana bırsey olmadı dıye gezememelı azıcık strese gırsın bıraz zorlansın sımarık velet
hele o resmen agız yoklar gıbı konusması araması nasıl mıde bulandırıcı arsız resmen

Bizim burda bi cinayet oldu. 22-23 yaşlarında bir kaç arkadaş teknede alkol alıyorlar. İçlerinden biri benim tanıdığım... Ve 2 genç kavga ediyor benim tanıdığım çok yakın arkadaşının kalbinden bıçaklıyor😔 biri mezera biri hapise... Teknede normalde kamera var ama olay teknenin içinde olmuş içinde de kamera yokmuş... Ve kimse bu çocuğun en yakın arkadaşını öldürebilecegine inanmıyor çocuk da 3 gün sonra tam kendine gelmiş. Olay olduktan sonra hepsi kaçıyor sadece bu benim tanıdığım kalıyor orda ve arkadaşına tampon falan yapıyor. Ama o mu öldürdü bilemem belki de onun üzerine attılar... Gerçi bıçaktan anlarlar...

Ortak arkadaşlara anlatmak ve anne babaya şikayet çocukça olur bence, sonuçta genç de olsa kanunen yetişkin ve ne yaptığını bilecek yaşta, bu sebeple ben olsam arabaya zarar verenin o olduğunu bildiğimi, elimde kamera kayıtları olduğunu söyleyip zararımın karşılanmasını talep ederdim, bu arada park halindeki araçların zarar görmesi halinde tutanak tutuluyor muydu? Onu da yaparım, masrafım karşılanmıyorsa yetkili yerlere resmî şikayetimi yapardım.
Bir sürü ortak arkadaşları var sormayacaklar mı Mehmet ile neden küstünüz konuşmuyorsunuz diye? O noktada söylenmeli mi ve bunu onlara söylemek yeterli bir ders olur mu yoksa polise şikayet etmek yarın bigün başkasına zarar vermesin diye gerekli mi bunu düşünüyorum. Kaskoyu yapan sigortacı ayarlıyor gerekirse yani meblağ yüksekse onlar zaten kamera kayıtlarını istiyor. Ama bak yazarken aklıma geldi şimdi sigortacıya bastırıyım ben onlar istesin kamera kayıtlarını ve sigorta üzerinden şahsa şikayette bulunulsun en iyisi.

Ben de aynı şekilde maalesef şikayetçi falan olmazdım. Durumları olmadığı için.

Ama bundan sonra da bana zarar verecek durum olusturmazdım

Bir sürü ortak arkadaşları var sormayacaklar mı Mehmet ile neden küstünüz konuşmuyorsunuz diye? O noktada söylenmeli mi ve bunu onlara söylemek yeterli bir ders olur mu yoksa polise şikayet etmek yarın bigün başkasına zarar vermesin diye gerekli mi bunu düşünüyorum. Kaskoyu yapan sigortacı ayarlıyor gerekirse yani meblağ yüksekse onlar zaten kamera kayıtlarını istiyor. Ama bak yazarken aklıma geldi şimdi sigortacıya bastırıyım ben onlar istesin kamera kayıtlarını ve sigorta üzerinden şahsa şikayette bulunulsun en iyisi.
Ortak arkadaşları aradaki kırgınlığı sorarsa Erdem anlatmak isterse anlatır ama şu an anlatılması çocukça bir tavır olur bence.
Bu arada dediğim gibi genç olabilir ama yaptıklarının farkında, o yüzden zararın karşılanması için resmî olarak ne yapılması gerekiyorsa yapmalısınız, ister araç sahibi olarak siz şikayet edersiniz ister sigorta şirketiniz ama yaptığının bedelini ödemeli, karşınızdaki 8-9 yaşında çocuk değil arkadaşına kızıp elindeki boya kalemiyle arabaya resim yapmamış.

X