Borç İsteyen Kayınvalide ve Üzüntüm

Haddini bilerek yapıln her yoruma güzel cevap verdim beni haksız bulan bir sürü kişi var onların hepsine aynı yorumu yapmadım. Ama sırf klavye başında diye normal hayatta karşılıklı olsa yapamayacağı diyemeyeceği şeyleri söyleyebilme cesareti olan herkese karşı acılaşırım. Bana bu kadar boş yorum yapacak kadae vakti varsa acılaşmama da katlansın. Pışpışlamak tabirini de size iade ediyorum. Yorum yaparken lütfen yazdıklarınıza dikkat edin. Haklı bulsanız bile hoş değil sadece haksız bulanlara değil sitemim gördüğünüz gibi .

yoo gayet eliniz belinizde şeklinde insanlara saydırmışsınız.
evet, burada aynı durumda kaldıklarında kendilerinin göstermeyecekleri özverileri göstermediğiniz için sizi yargılayacak birçok insan var. bu konuda sonuna kadar haklısınız. hatta açık şekilde şunu diyebilirim ki, kayınvalidenizin depremzede olduğunu yazmasaydınız muhtemelen bu denli tepki de almayacaktınız. söz konusu depremzede olduğunda haklılık ya da doğruluk gibi kavramlar bir anda yok olabiliyor.
ama burasının nasıl bir forum olduğunu unutuyorsunuz. soru soruyorsanız her arkaplandan kadın karşımıza çıkıyor ve gelebilecek her cevaba açık ve hoşgörülü olmak gerekiyor. buyrun pışpışlamak tabirini bana iade edin. bilinaçaltınızda bu kelimeye dair her ne var bilmiyorum ama iade ettiğiniz tabiri tekrar kullanıyorum. pışpışlanmayı beklemeyin.

Ben de aynen sizin gibi yaptığım tüm yardımları yazacak değilim. Yazmadım diye hiçbir şey yapmamışım gibi saldırmanız hoş değil. Onu söylemeye çalıştım.
Aynı şeyi üçüncü kere yazıyorum. Çünkü okuduğunuzu anlamıyosunuz 🤦🏻‍♀️ size neden para vermiyorsunuz demiyorum çünkü olmayan para verilemez (üstüne yattığınız borç hariç onu gerekirse kendinizden kısıp vermek zorundasınız). Ben sizin fesatlığınızdan bahsediyorum. Hala bilezik aşağı bilezik yukarı bilezik de bilezik diye alakasız bir şekilde sürekli bana bilezik almadılar diye söz etmenizden bahsediyorum. Kendi paranızın olmamasına sevinmenizden bahsediyorum. Anlaması çok kolay bir şey aslında. kötü niyetlisiniz ve bu paranız olup olmamasından bağımsız bir durum.

Ben olaya farklı bakıyorum. Sizi anlamaya çalıştım. Bir ailenin durumu olmaz tabi ki düğünde bir şey yapamaz lafı bile edilmez. Ama sizin kayınvalide oğlunu durmadan fişfiklemiş anladığım kadarıyla yok altınları üstüne al yok arabayı al. Bunlar hoş değil. Bu yüzden yardım etmek içinizden gelmeyebilir. Ama deprem fln hassas konular.

Neden benim evliliğimde söz hakkına sahip olduğumu düşünmem, maddi olarak bir kadın olarak yani ayaklarımın üzerinde durduğum için bunu savunmam sizi bu kadar rahatsız etti? Yaranız mı var? Neden gocundunuz?
Evliliğinizde söz hakkınız olduğunu sadece siz düşünüyorsunuz yalnız problem orda. Eşiniz dahil kimse bu düşüncede değil.

Neden benim evliliğimde söz hakkına sahip olduğumu düşünmem, maddi olarak bir kadın olarak yani ayaklarımın üzerinde durduğum için bunu savunmam sizi bu kadar rahatsız etti? Yaranız mı var? Neden gocundunuz?
Yaram yok, gocunmadim da ama mesajlarınızda her şeyin kayinvalide zoruyla yapılmış olduğunu söylüyorsunuz ya, hani sizin söz hakkınız diyorum. Düşündüğünüz gibi olsanız kimse size zorla bir şey yaptıramaz. Bi tezatlık var dediklerinizde. Paramız yok diye seviniyorsunuz resmen neden acaba. Bana kızmak yerine bunları düşünün.

Son düzenleme:
Hanımlar, 6 şubat kabusunu yaşayıp, evsiz kalan insanların ev parasından bahsediyoruz. Kayın ailesi kendisine lüks villa yaptırmıyor. Depremde evlerini, eşyalarını kaybetmişler, korkunç bir süreç yaşamışlar. Bu insanlar için yeri geldi para toplandı, o kadar yardın yapıldı. Kaynananın antalya tatili değil konu. Para vermem yazanlar çok farklı bir merhamet vicdan anlayışına sahip olmalı.

Eşiniz yaptığına göre her şeyi siz çalışmıyorsunuz. Maddi olarak pek de o aşlede söz söyleme hakkınız olamaz zaten.
Çalışıyorum. Onu nerden çıkardınız? Eşim yaptı derken ailesi adına eşim altın aldı, düğün salonunu eşim tuttu vs. Eşyaları falan zaten ortak ödedik yani eş ailesinden bize bir yardım dokunmadı bunu kastettim.

Oturdum zaten bir süre kafanızı serin tutun. Kaynamasın kafanız. :)
İnsan kalbinin ekmeğini yermiş
Bu üslüp ve merhametsizliğiniz ile siz daha çook ağlarsınız.
Borç istemişler. Çok üzülmüş bilmem neymiş
İyi ki yokmuş… bu vicdanla daha çook olmaz
Asıl siz kafanızı serin tutun sıcaklar çarpmasın, kötü
enerjiler yüklenmesin bebeğe…
Birde aldığınız borcu ödeyin insanlara biran önce, paraların üzerine yatmışsınız

İyi geceler herkese. Daha evvel de kayınvalideyle ilgili birçok konu yazdım buraya. Canım yine acayip sıkkın. Kayınvalidem gil evlendiğimizde bize hiçbir masraf yapmadı sadece birkaç bilezik aldı onu da oğlunun olsun diye almış öyle dedi o zamanlar. Onun dışında bana kendi evindeki eskiler dışında hiçbir şeyi vermeyi teklif etmedi. Her şeyi kendimiz aldık, yaptık. Hala da çok yüklü kredi kartı borçlarımız var. Şu an 4 aylık hamileyim. Depremzede oldukları için ev yapılacak, tokiden yaptırsalar para ödemeyeceklermiş ama o tokiyi beğenmiyor, kendi evinin yerine ev yaptırmak istiyor. Bugün eşimi aramış bizden 100 bin tl borç istiyorlar. Geçen sene biz araba aldık kredi çekmiştik , onlardan da 20 bin tl almıştık eşim ailemle aram çok iyi ödemesem de olur vs demişti o zamanlar .

Bugün eşimden 100 bin isteyince ben de sadece zamanında olan o borcu altın kuruyla hesaplayıp karşılığını verebiliriz belki dedim. ( eşim diyor ki annem öyle bir kadın değil o paraya karşılık istemiyor yanlış anlama falan diyor.) kayınbabam emekli ve daha çevreden de bir sürü borç alacaklarmış hepsini 2-3 yıldan evvel ödeyemezler, bizimki ödenir mi o bile belli değil zaten.

Daha bebek gelecek bir sürü masraf olacak ben bebek doğunca çalışmayı düşünmüyorum birkaç sene yakınımızda kimsemiz yok ben kendim bakmak istiyorum evladıma. Canım aşırı sıkıldı böyle bir teklif bile yapmalarına. Eşim elimizde olsa da versek havasında.
Eşim tarafından hiç anlaşılmamış olmak beni en üzeni. Çok üzgünüm.

Ortada deprem gibi bi durum varken böyle para hesapları çok çirkin geliyor. Tamam namus davası olur çok ağır birşey olur anlarım. Ama onu takmadı bunu etmedi diye deprem gibi ağır birşeyde sırt çevirmek merhametsizlik bence. (Olsaydı tabi siz yok diyorsunuz o yüzden zaten veremezsiniz)

Ayrıca çocuk demek maddi olarakta ağır yük demek. Bukadar borç harç içine bile bile getirmek ona haksızlık değilmi? Keşke biraz toparlayıp ondan sonra düşünseydiniz.

Hanımlar, 6 şubat kabusunu yaşayıp, evsiz kalan insanların ev parasından bahsediyoruz. Kayın ailesi kendisine lüks villa yaptırmıyor. Depremde evlerini, eşyalarını kaybetmişler, korkunç bir süreç yaşamışlar. Bu insanlar için yeri geldi para toplandı, o kadar yardın yapıldı. Kaynananın antalya tatili değil konu. Para vermem yazanlar çok farklı bir merhamet vicdan anlayışına sahip olmalı.

yalnız toki'den ev çıkmasına rağmen o evi beğenmedikleri için başka ev yaptırmaları gibi küçük bi ayrıntı var.
yani demek oluyor ki artık bu mesele, bir ihtiyaç olmaktan çıkıyor ve lükse kaçıyor. sapla samanı karıştırmayınız.

yalnız toki'den ev çıkmasına rağmen o evi beğenmedikleri için başka ev yaptırmaları gibi küçük bi ayrıntı var.
yani demek oluyor ki artık bu mesele, bir ihtiyaç olmaktan çıkıyor ve lükse kaçıyor. sapla samanı karıştırmayınız.

Toki'nin evleri hiç sağlam yapıya sahip değil. Kaç kere haberlerde tokiler için haber yapıldı, evler düzgün tamamlanmadan veriliyor. Ki çoğu verilecek denilip, anahtarlar verilmiyor bile.

varsayımlar üzerinden konuşuyorsunuz.

Hayır varsayım değil.

Birde bu tokiler merkezde eski evlerin olduğu yerde değil. Evler sağlam değil. Evin içinin kalitesi belli değil. İnsanlar sırf depremzede diye bu evlerde yaşamak zorunda değiller. Sen zaten muhtaçsın, al bu ev, ev ne haldeyse umursama git yaşa diyemeyiz.

Ev yaptırmakta lüks sayılmaz, havuzlu villa yaptırmayacaklar, barınma ihtiyaçlarını karşılamak için ev yaptıracaklar. Kaynanam evinin kapılarını amerikan kapı istiyor bunun için para istiyor konusu değil bu. Üstelik konuyu açan kişi sırf kendisine evlenirken hediyeler paralar altınlar takılmadı diye bu parayı vermek istemiyor.

Toki daha izmirdeki deprem bloklarını doğru düzgün yapıp teslim edemedi, üzerine milyonlar istedi falan. Varsayımsa asıl varsayım toki ev verdi kısmı oluyor.

Depremzede yakınlarımız var, hepsi bir şekilde borçla harçla kendi evlerini yaptırmaya çalışıyorlar. Bu insanların hepsi salak değil sanırım devlet ev verecek de oturmayacaklar. O evlerin her depremzedeye verilmesi en az 10 seneyi bulur.

Toki evlerin kalitesini, sağlamlığını bilmiyorum ama bir tanıdığımın aileside depremde evlerini kayıpettiler, çok sayıda aile ferleri göcük altında vefat etti.
Yakın akrablarının 3 çocuğu vardı o göcükten sade 2 kardeş sağ çıktı, amcaları başka göcükten sağ çıktı o çocuklara sahip çıktı. Toki belki çıkardı ama çocuklarda yükselik korkusu kaldı. Hepsi el ele verdi tek katlı müstakil ev yaptırıyorlar şimdi akrablarına.
Depremde insanlar ölüm ile burun buruna gelmişken tekrar yüksek binalarda yaşamak istememesi anlaşılır birşey bence.

Hayır varsayım değil.

Birde bu tokiler merkezde eski evlerin olduğu yerde değil. Evler sağlam değil. Evin içinin kalitesi belli değil. İnsanlar sırf depremzede diye bu evlerde yaşamak zorunda değiller. Sen zaten muhtaçsın, al bu ev, ev ne haldeyse umursama git yaşa diyemeyiz.

Ev yaptırmakta lüks sayılmaz, havuzlu villa yaptırmayacaklar, barınma ihtiyaçlarını karşılamak için ev yaptıracaklar. Kaynanam evinin kapılarını amerikan kapı istiyor bunun için para istiyor konusu değil bu. Üstelik konuyu açan kişi sırf kendisine evlenirken hediyeler paralar altınlar takılmadı diye bu parayı vermek istemiyor.

Toki daha izmirdeki deprem bloklarını doğru düzgün yapıp teslim edemedi, üzerine milyonlar istedi falan. Varsayımsa asıl varsayım toki ev verdi kısmı oluyor.

Depremzede yakınlarımız var, hepsi bir şekilde borçla harçla kendi evlerini yaptırmaya çalışıyorlar. Bu insanların hepsi salak değil sanırım devlet ev verecek de oturmayacaklar. O evlerin her depremzedeye verilmesi en az 10 seneyi bulur.

toplu şekilde cevap vereyim ve bu meseleyi uzatmayacağım çünkü hiçbirimiz bir diğerinin düşüncesini değiştirmeyeceğiz. dolayısıyla uzatmaya gerek yok.
Depremzede oldukları için ev yapılacak, tokiden yaptırsalar para ödemeyeceklermiş ama o tokiyi beğenmiyor, kendi evinin yerine ev yaptırmak istiyor.
toki evini "beğenmediği" için kendi evini yaptırmak istemesi artık ihtiyacın ötesinde bir durumdur.
ülkede binlerce aile toki'den çıkacak eve muhtaç durumda ve oturmuş oradan gelecek evi çaresizce bekliyor. kayınvalide ihtiyacının ötesinde bir koşulu arıyorsa başka kimseye güvenmeden elde etmenin yoluna bakmalıydı.

Ben de eski depremzedeyim, aylarca aç susuz çadırda kocaman lağım fareleri bizi gece yiyecek diye korkuyla yattık çocuktum. Hala da etkileri var. Ama insan deprem gördü diye ya da ölümcül hastalık atlattı diye tüm yaptıkları silinmez. Kanser konusu açılır hemen affet büyüklük sende kalsın denir. Neden ya? Kalmasın büyüklük bende. Deprem konusu olur hemmen masum beyaz melek karşıdaki 🙄 ya kadın düğünden sonra oğlunu aramış, altınları sat arabayı üstüne al demiş. Adam da almış. Yani bence ilk hatalı konu sahibi, neden izin veriyor? Sonra da eş ve eş ailesi. Evleri yıkıldıysa devletin verdiğine razı olacaklar. Ya da zamanında çocukların aile işlerine karışmayip arabayi çocukları üstüne alsınlar diye direnmeyeceklerdi. Her şeyi yapıp sonra da biz de başka konuda mağduruz diyip tüm hatalardan siyrilamazsiniz. Paran olsa da verme ablacım, biraz oturup düşünsünler biz nerede hata yaptık diye. Otursunlar toki evinde.

Toki evlerin kalitesini, sağlamlığını bilmiyorum ama bir tanıdığımın aileside depremde evlerini kayıpettiler, çok sayıda aile ferleri göcük altında vefat etti.
Yakın akrablarının 3 çocuğu vardı o göcükten sade 2 kardeş sağ çıktı, amcaları başka göcükten sağ çıktı o çocuklara sahip çıktı. Toki belki çıkardı ama çocuklarda yükselik korkusu kaldı. Hepsi el ele verdi tek katlı müstakil ev yaptırıyorlar şimdi akrablarına.
Depremde insanlar ölüm ile burun buruna gelmişken tekrar yüksek binalarda yaşamak istememesi anlaşılır birşey bence.

99 yılında depreme Gölcük'te yakalanmış biri olarak her bir bireyin şu anda sahip olduğu korkuyu çok iyi anlıyorum. bende de yüksek sese karşı hassasiyet var ve sabahları alarm kırmadan uyanmak zorundayız. sabah alarmında bile panik nöbetleri geçiriyorum. maalesef bu gibi korkular terapi ile düzeltilemiyor.
dolayısıyla ailenin tek katlı ev yaptırma motivasyonu çok masumane ama hanımefendi kayınvalidesinin "beğenmemesi" gerekçesiyle ev yaptırdığını belirtti.

Her şeyi yapıp sonra da biz de başka konuda mağduruz diyip tüm hatalardan siyrilamazsiniz.

İyi de burada hatalı, suçlu eş ailesi değil. Kadının kocası. , Konuşturmayacaktı ailesini. Her şeyi yapıp yapıp dediğin sadece kadının konuşması? Sırf bunu dedi diye, derme çatma evde kalması normal mi? Hapishaneden kaçmış mahkum mu bunlar? Zaten bu insanlar vefat edince ev vs her şey bunlara kalacak.

X