Borç İsteyen Kayınvalide ve Üzüntüm

Ben eşime kaç kere verelim dedim o hayır dedi çünkü bize hiçbir şey yapmamıştı kayınvalidem vaktinde ben bir ay içinde altın olarak ödeyeceğim o borcu nakit değil bir şekilde bulup güncel kur değeriyle ödeyelim dedim. Kimsenin parasına yatmadık.
Parayı hala ödemediğinize göre bir miktar üzerine yatmış oluyorsunuz aslında. Geçmişte aile ile sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz, haksızlığa uğramış hissediyor olabilirsiniz, beklentileriniz de karşılanmamış olabilir ancak yine de olmayan paranın verilmesi düşüncesi bile sizi bu kadar rahatsız ediyorsa ilerleyen süreçte daha fazla sorun yaşayabilirsiniz. Buradan bakınca aileye aşırı kinlenmiş gözüküyorsunuz ancak unutmayın çocuğunuz inşallah doğduğunda,torunlarını görmek isteyecekler ,gelmek isteyecekler yani ev parasını vesaire geçtim akrabalık bağlarınız devam ediyor

Haksız bulununca niye bu kadar gerildiniz? Bizim kafamız falan kaynamıyor, ayaklarımızı uzattık yorum yapıyoruz. Dertlendiğimizi düşünmeniz komik.

Oturmasaydınız, bize ne? Kendinizi idare edecek maddi gelir seviyesine erişmeden evlenmeseydiniz birlikte yaşamak zorunda kalmazdınız. Evlenirken hesap kitap yapma, çocuk yaparken hesap kitap yapma sonra vay efendim kimse bize para vermedi karnımızı doyurmadı.
Merak etmeyin güzel bir devlet kurumunda çalışıyorum karnım aç değil. Sadece bir zamanlar sen bizim gelinimizsin sana değer verdil al bu minik şeyi denmediği için kızgınım. İstediğim şeylerle karnım doymazdı zaten. Karnımız aç değil sizinki aç olduğundan karıştırmayın kendinizle.

Parayı hala ödemediğinize göre bir miktar üzerine yatmış oluyorsunuz aslında. Geçmişte aile ile sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz, haksızlığa uğramış hissediyor olabilirsiniz, beklentileriniz de karşılanmamış olabilir ancak yine de olmayan paranın verilmesi düşüncesi bile sizi bu kadar rahatsız ediyorsa ilerleyen süreçte daha fazla sorun yaşayabilirsiniz. Buradan bakınca aileye aşırı kinlenmiş gözüküyorsunuz ancak unutmayın çocuğunuz inşallah doğduğunda,torunlarını görmek isteyecekler ,gelmek isteyecekler yani ev parasını vesaire geçtim akrabalık bağlarınız devam ediyor
Haklısınız. Geçen sene başında alınmıştı. Benim düğünde takılan çeyreklerimi vs depremden evveldi kayınvalidem almıştı. Sanırım bilmiyorum eşim onunla da alakalı veresi gelmedi ama ben hep dedim. Zaten dediğim gibi güncel kurla hesaplayıp iade edeceğim. Söylediklerinizde haklısınız

Bu sitede, ev almak isteyen bir akrabasının TL cinsinden istediği borç para için, bir üyeye 'ekmek parası için değil mal sahibi olmak için istiyor, mal sahibi olmak isteyen ayağını yorganına göre uzatacak', diye yorumum var. Önce peşinen onu bir söyleyeyim. Öyle ev almayı/yapmayı, tabir-i caizse, kutsayanlardan değilim.

Deprem bambaşka. Deprem korkunç travmatik bir felaket. 'Depremde evleri yıkıldı' diye deyip geçtiğiniz anda, sizinle yollarımız ayrıldı.

Geçen sene borç aldık diyorsunuz, deprem geçen senenin başında oldu, siz o borcu ne zaman aldınız ? Depremzede ana babadan aldığı borcu bile ödemediği halde, yıkılan evini yerini koymak isteyen depremzede insanlara, lütufmuş gibi, borcunu altın cinsinden öderim ancak demek, bence, sizi kindar ama o kini de yakışık alır bir şekilde yaşayamayan bir insan yapıyor. Parayı verirsiniz vermezsiniz, vardır yoktur o ayrı... Ama düşünce biçiminiz, bence, çok kötü.

Hiç olmazsa kayınvalidenizin taktığı, sizin de kalın diye beğenmediğiniz beş bileziğin birini ikisini verin bari, zaten beğenmemişsiniz, bir işe yarar hiç olmazsa, siz de altın verdim altın isterim dersiniz.

Allah gönlünüze göre versin.

Son düzenleme:
Merak etmeyin güzel bir devlet kurumunda çalışıyorum karnım aç değil. Sadece bir zamanlar sen bizim gelinimizsin sana değer verdil al bu minik şeyi denmediği için kızgınım. İstediğim şeylerle karnım doymazdı zaten. Karnımız aç değil sizinki aç olduğundan karıştırmayın kendinizle.
Güzel bir devlet kurumunda memursunuz, eşinizin de öyle olduğunu varsayıyorum. Yani evinize aylık yaklaşık 100 bin giriyor olması gerek bu hesapla. Bir aylık gelirinizi depremzede kayınaileye vermemek için bin dereden su getirdiniz ki insanlar yedi yabancıya bağışladı bir aylık maaşını. Onu da geçtim geliri iyi bir memur ailesi olarak bir önceki mesajda yaptığınız fakir edebiyatıyla bu mesajda yazdıklarınız birbirine tamamen zıt şeyler.

Ekonomi kötü diye ağlamasın kimse sokakta 100 bin tl para değilciler var. Sizin için olmayabilir ama türkiyede %50 için hala çok büyük para . 5,5 asgari ücret. Bunu kimse bağışlayamaz şu an. Sizin maddi gücünüz var ne güzel.

Ben asgari ücretle çalışıyorum. 100 bin tl maalesef artık para değil. 100 bin tl yaptırılacak evin neyine yetecek? Sizden milyon para istememişler. O evin yaptırma masrafı milyon tutacak.

Eşinin ailesi düğününde altın bilezik takmışlar ama, çeyizler dizmedikleri için kötü insan olmuşlar. Ve şuan depremzede insanlara bu kadar kincisin. Bir insan bu kadar kötü kalpli olmamalı, özellikle anne olma yolundayken.

Bu sitede, ev almak isteyen bir akrabasının TL cinsinden istediği borç para için, bir üyeye 'ekmek parası için değil mal sahibi olmak için istiyor, mal sahibi olmak isteyen ayağını yorganına göre uzatacak', diye yorumum var. Önce peşinen onu bir söyleyeyim. Öyle ev almayı/yapmayı, tabir-i caizse, kutsayanlardan değilim.

Deprem bambaşka. Deprem korkunç travmatik bir felaket. 'Depremde evleri yıkıldı' diye deyip geçtiğiniz anda, sizinle yollarımız ayrıldı.

Geçen sene borç aldık diyorsunuz, deprem geçen senenin başında oldu, siz o borcu ne zaman aldınız ? Depremzede ana babadan aldığı borcu bile ödemediği halde, yıkılan evini yerini koymak isteyen depremzede insanlara, lütufmuş gibi, borcunu altın cinsinden öderim ancak demek, bence, sizi kindar ama o kini de insana yakışık alır bir şekilde yaşayamayan biri yapıyor. Parayı verirsiniz vermezsiniz, vardır yoktur o ayrı... Ama düşünce biçiminiz, bence, çok kötü.

Hiç olmazsa kayınvalidenizin taktığı, sizin de kalın diye beğenmediğiniz beş bileziğin birini ikisini verin bari, zaten beğenmemişsiniz, bir işe yarar hiç olmazsa, siz de altın verdim altın isterim dersiniz.

Allah gönlünüze göre versin.
amin teşekkür ederim. Onları eşim sattı araba aldı. Kayınvalidem o alana kadar her gün aradı al kendi üzerine yap dedi. O yüzden ben de karışmadım artık. Kendileri aralarında hallettiler bir süreden sonra. Bana verilmiş olsa o bilezikler deidğiniz yardımı da yapardım. Amin Allah herkesin gönlüne göre versin.

Ben asgari ücretle çalışıyorum. 100 bin tl maalesef artık para değil. 100 bin tl yaptırılacak evin neyine yetecek? Sizden milyon para istememişler. O evin yaptırma masrafı milyon tutacak.

Eşinin ailesi düğününde altın bilezik takmışlar ama, çeyizler dizmedikleri için kötü insan olmuşlar. Ve şuan depremzede insanlara bu kadar kincisin. Bir insan bu kadar kötü kalpli olmamalı, özellikle anne olma yolundayken.
Eşimin ailesinin milyon birikmiş parası var çünkü deprem zamanı bile altına yatırım yapıyordu hala kayınvalidem. O yüzden son 100 bin kalmış birkaç borç da almışlar. Haklısınız.

Olaya sizin tarafınızdan bakamayacağım. Kadın depremzedeymiş. Size çeyiz yapmadı diye şimdi laf etmeniz asla doğru değil. O eşinize para vermiş zamanında. Eşinizin de ona vermesi gerekir şu an. Bence tartışmaya bile kapalı.
Bize verileni kur ile ödeyeceğiz zaten. Tartışmaya orası elbet kapalı

Güzel bir devlet kurumunda memursunuz, eşinizin de öyle olduğunu varsayıyorum. Yani evinize aylık yaklaşık 100 bin giriyor olması gerek bu hesapla. Bir aylık gelirinizi depremzede kayınaileye vermemek için bin dereden su getirdiniz ki insanlar yedi yabancıya bağışladı bir aylık maaşını. Onu da geçtim geliri iyi bir memur ailesi olarak bir önceki mesajda yaptığınız fakir edebiyatıyla bu mesajda yazdıklarınız birbirine tamamen zıt şeyler.
Fakir edebiyatı yapmıyorum. Tamamen yepyeni bir ev dizildi ve araba alındı kayınvalidemin ısrarıyla yine. Bir sürü harcama yine onların ısrarıyla oldu. Eşime laf dinletemedim. Maalesef yüz bin tlyi de bulmuyor iki memur maaşı. Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum.

Ondan kaçmıyorum ki ben. Zaten o hakları.
Ben esasen neyden dolayı üzüldüğünüzü de anlamadım. Karı koca çalışan iki insansınız. Bu şartlarda bir çocuk yapıp borçlarınızı kapatamıyorsanız başkaları nasıl yaşasın? Derseniz ki borçlar evlilik borcu,o halde çocuk sahibi olmayı erteleyebilirdiniz.

Ben esasen neyden dolayı üzüldüğünüzü de anlamadım. Karı koca çalışan iki insansınız. Bu şartlarda bir çocuk yapıp borçlarınızı kapatamıyorsanız başkaları nasıl yaşasın? Derseniz ki borçlar evlilik borcu,o halde çocuk sahibi olmayı erteleyebilirdiniz.
Aslında şöyle oldu benim aralık ayında bir hastalığım çıktı. Sık sık kontrol edilmesi gerekti rahim ağzında kanser olabilir dendi vs. Biz aslında bir sene daha erteleyecektik ama maalesef öncelik vermek zorunda kaldık. Doktor önerisiyle oldu eğer rahatsızlık olursa direkt aldırabilmek için rahmimi. En azından bir evlat sahibi olmak istiyordum. Bunu yazmayacaktım ama o kadar üstelendi ki size cevap vermek istedim. Bir daha kimseye de cevap vermeyi düşünmüyorum bu konuda. Yoksa evleneli 1.5 sene oldu borçt aben de istemezdim. 1+1 evde oturmak istedim kv hayır asla olmaz sen yeni gelinsin dedi meğerse akraba göndermek istiyormuş arada bizim geniş eve geçmemizi sağladı. Genelde akrabalara gidin kalın vs diyen biri. Ben de beni düşünüyor sandım ozamanlar. Neyse daha fazla cevap yazmayı dğşünmüyorum

Ben eşime kaç kere verelim dedim o hayır dedi çünkü bize hiçbir şey yapmamıştı kayınvalidem vaktinde ben bir ay içinde altın olarak ödeyeceğim o borcu nakit değil bir şekilde bulup güncel kur değeriyle ödeyelim dedim. Kimsenin parasına yatmadık.
E yatmışsınız işte üzerine. En azından eşiniz yatmış. Böyle bir gündem olmasa geri ödemeyecektiniz bile. Adam parayı kendi hakkı görüyor zaten.

Aslında şöyle oldu benim aralık ayında bir hastalığım çıktı. Sık sık kontrol edilmesi gerekti rahim ağzında kanser olabilir dendi vs. Biz aslında bir sene daha erteleyecektik ama maalesef öncelik vermek zorunda kaldık. Doktor önerisiyle oldu eğer rahatsızlık olursa direkt aldırabilmek için rahmimi. En azından bir evlat sahibi olmak istiyordum. Bunu yazmayacaktım ama o kadar üstelendi ki size cevap vermek istedim. Bir daha kimseye de cevap vermeyi düşünmüyorum bu konuda.
Anlıyorum,peki borçlarınızın sebebi nedir? Hala düğün borcu mu ödüyorsunuz yoksa maaşlarla geçinemiyor musunuz? Ben bir cümlenize takıldım “eşim olsa da versek kafasında” demişsiniz. Hiç verilecek parası olmayan bir insan bunu veremediğine değil de düşüncesine dahi katlanamıyorsa o işte bir gariplik vardır diyorum.

X