Borç İsteyen Kayınvalide ve Üzüntüm

Göz ardı ettiyseniz açmayın merak edip. Kaşınmayın bence fazlaca.
O mesajı size yazmamış başka bir üyeye yazdığı mesajı bile üzerinize alınmışsınız, ki kerkenes’in tüm mesajları sizi haklı bulduğuna dair mesajlar.

Kayınvalidenizin depremzede olmasını bir kenara bırakarak yorum yapmak gerekirse, açtığınız diğer kayınvalide temalı konularınızın bazılarına da göz attığımda mesele kayınvalideniz değil, mesele eşiniz.

Eşiniz sizin söylediklerinizi dikkate almayıp ailesinin söylediklerini yapıyor diye kırılıp kayınvalidenizi suçlu buluyorsunuz ama altınlarınızı alarak size de krediyi ödeterek araba alan ve arabayı da kendi üzerine alan eşiniz, ailesi istediği kadar baskı yapsın, eşiniz istese o arabayı almazdı hadi aldı direkt kendi üzerine yapmazdı.

Bir rahatsızlığınız için doktor olan abinize gittiğinizde açtığınız konudan alıntılar:

Eşim bırakıp geldi annesini. Ertesi gün o akrabalar şehir dışına gidecekmiş diye kayınvalidemi tekrar oradan almamız gerekti beni götürfü bu kez eşim zorla

Az evvel eşimle tartıştık ben annesinin akrabalarında bizim evimize misafir çağırmasını sevmediğimi söyledim o da bana yabanisin dedi bizim eve kimse girip çıkmıyor senin yüzünden dedi. İnanın haftanın 6 günü bazen çalışıyorum ve eve gelince kendimize zor yemek yapıyorum. Ben annesinin bazen şuursuz davrandığını söyledim/ belki hata ettim bilmiyorum. Abimin kırıldığından bahsettim O da bana senin abin bile o ameliyat günü gelmediği yanımıza öğleden sonra geldi madem o kadar önem veriyordu sabah gelseydi dedi. Siz misafir sevmiyorsunuz dedi bize.

Konularınızın genelinde aslında problem eşiniz, kaldı ki kayınvalidenize kırıldığınız şeyler olabilir belki kötü biridir de ama depremde sizde kalmak zorunda kaldıklarında şöyle bir cümle kurmuş:
Kötü bir insan değilim ben tabii hakları kalmak. Hele de böyle bir olayda.. ama geçmiş de zihnimi bırakmıyor.. bana ilk zamanlar devamlı diyordu ki evlenirken yardımcı olmadık şimdi geldik üstünüze.

Beni kimse yanlış anlamasın ama daha biri sürü ufak şeyler oluyor. Biliyorum çok adice belki şu an bazı düşünecelerim. Bu insanlar mağdur, onlara karşı saygım sonsuz. Yüzlerine kötü davranamam da. Ama yerleşik kalmalarından ya da kayınvalidemin durumları kullanıp 2-3 sene yaşamasından nedense çekiniyorum

Sizin için dünyanın en kötü kayınvalideliğini yapmış olabilir lakin depremde evimiz yıkıldı hazır oğlumuzun evine gelmişken yeni bir evimiz olana kadar onlarda kalalım da dememiş başka bir yer bulup gitmişler şimdi de ev yaptırıp hayata kaldıkları yerden devam etmek istiyorlar, siz maddi katkı sağlarsınız sağlamazsınız orası sizin özeliniz ama kayınvalidenize değil eşinize kızmalısınız çünkü her konunuzda sizi asıl ezen eşiniz.

Gözardı etseniz bildirim gelmez ki, ben hiç görmüyorum gözardı ettiklerim ne yapıyor ne ediyor. Canım isterse gözardı ederim istemezse etmem, ricanızı reddedeceğim.
Baya da gurur eksikliği var demek ki. Siz bilirsiniz ama ben sizin isminizi görmek istemediğim için belirtmiştim.

Ailelerden biri bir şey alınması için yardımda bulunuyorsa o şeyin çocuğunun üstüne olmasını istemesi normal. Kendi parasıyla alınmış bir arabaya fikir belirtmiş sonuçta. (nitekim evlendiğimiz ilk dönem kpnin desteğiyle araba aldığımızda eşimin üstüne yapmıştık bir beis görmedim bunda) üstelik konu sahibini biraz stalkladım 2023 şubatının sonlarında eşi araba bakıyormuş. Daha yeni deprem olmuş, evsiz barksız insanlar o şartlarda sana 20 bin tl veriyor ve bana zaten az bilezik almışlardı gibi bahanelerle o paranın üstüne yatıyorsun. yani burda insanların kafasını sokacak yeri bile yokken oğluna para vermesine değil de araba oğlumun üstüne olsun demelerine neden takılıyorsunuz? odak noktası bu olmamalı.
Arkadaşlar alt tarafı 20 bin vermiş yani ben de ailem de depremzedeyiz, 20 bin verip de araba üstünde laf edecek kadar kimse düşmemeli. Versin parasını gitsin keşke baştan almasaydı. E ama adam nerde üstüne yapacaktı başka türlü 🙄

Arkadaşlar alt tarafı 20 bin vermiş yani ben de ailem de depremzedeyiz, 20 bin verip de araba üstünde laf edecek kadar kimse düşmemeli. Versin parasını gitsin keşke baştan almasaydı. E ama adam nerde üstüne yapacaktı başka türlü 🙄
Çocukken deprem geçirdik yazmamış mıydınız? çocukken geçirdiğiniz için şu an depremzede olmuyorsunuz ki 😬 ülkede hayatının bir bölümünde depremzede olmayan insan zaten yok gibi bir şey. Altı üstü 20 bin lirayı kendileri çıkartamamış sonuçta. O kadar küçük bir tutarsa almayabilirlerdi hadi aldılar geri verebilirlerdi. O ara dolar 18 liraydı şimdi 33 lira. Yani o parayı nerdeyse 2yle çarpmak gerek. Konu sahibi de bu paraları büyük paralar olarak görüyor. Onun için küçük değilmiş 🤷🏻‍♀️

Konu cok tartisma yaratmis usenmedim 9 sayfayi da okudum.

Konu sahibinin ulkenin yarisindan fazlasi gibi sahane egitim sistemimizin bir magduru olarak, Turkce'yi dogru kullanmayi ogrenememe sonucu derdini anlatamadigini dusunuyorum.

Soyle ki, bence para verilmesinden yana bir sikayeti yok ama zamaninda kendine yapilan asagilanmalari affedemiyor ve para verse de icine sinerek vermeyecek. Esinin kendisini anlamadigi noktada bu, karsi tarafin ihtiyacinin farkinda ama kendisine durduk yere yapilan asagilanmalar canini sıkmış, affedemiyor. Belliki esi de ayni sizler gibi "kendisini yetistiren depremzede aileden para esirgiyor" olarak bakiyor, konu sahibi de bundan yana olan rahatsizligini belirtmis, ancak konu icinde sonradan yorumlara verdigi cevaplarda amacindan sapip icindeki hirsa kurban gitmis. Bu yorumlar onu haksiz yapmis.

Kendi fikrime geceyim, ben depremzede degilim ama o aciyi (hamileydim o sirada) cok derinden hissettigim icin gidip esya toplama alanlarinda calismak, esya tasniflemek, para toplamak, yakinimiza yerlesen depremzede bir ailenin ev ihtiyaclarini, esyalarini karsilamak gibi yardimlarda bulundum. Yani 2.cocuguna hamile olan biri olarak elimden gelenin bi tik fazlasini yapmak istedim, bugun onlara yarin bize olabilir demedim, karsilik bekleyerek yapmadim. Bu sebeple depremzede birine yardim konusu oldugunda ben de hassaslasiyor, elimde 5 varsa 4'unu onlara verelim kafasinda oldugum icin de "iyi ki elimizde yok, yoksa vermek zorunda kalirdik" cumlesinden rahatsizlik duydum.

Ancak (2008 yapimli bir toki dairesinde yasayan biri olarak yaziyorum) Toki'nin yapacagi evi istemeyerek kendime ev yapacagim siz de 100 bin verin, kisminda hayretler icinde kaldim. Niye? Cunku, Allah korusun boyle bir yokluk/felaket zamaninda basimi sokacak bir dam ararken, hali hazirda bedelsiz verilecek bir evi reddedemezdim. (Bedelsiz olduguna emin miyiz bu arada? Zira Manavgat yangini sonrasi felaketzedelere Toki evleri parayla yapmisti, keza Izmir'de de?) Bir an once guvenli bir yere gecmek icin herseye razi olurdum. Bu uyenin kayin ailesi de (konuyu ben böyle yorumladim) razi gelmedigine gore demek ki evleri yikilsa da maddi durumlarindan pek bir kayiplari olmamis, evet felaketin manevi yaralarini saramamislardir illaki, ama maddi kayiplari cok olmamis diye yorumladim.

Konu sahibi de zaten durumlari var, niye ben gebeyken para istiyorlar, canimi da cok yaktılar diye kızgın.

Çocukken deprem geçirdik yazmamış mıydınız? çocukken geçirdiğiniz için şu an depremzede olmuyorsunuz ki 😬 ülkede hayatının bir bölümünde depremzede olmayan insan zaten yok gibi bir şey. Altı üstü 20 bin lirayı kendileri çıkartamamış sonuçta. O kadar küçük bir tutarsa almayabilirlerdi hadi aldılar geri verebilirlerdi. O ara dolar 18 liraydı şimdi 33 lira. Yani o parayı nerdeyse 2yle çarpmak gerek. Konu sahibi de bu paraları büyük paralar olarak görüyor. Onun için küçük değilmiş 🤷🏻‍♀️
Yok tüm aile küçükken geçirdik ama emeklilikten sonra da ailem başka yere taşındı ve orada da depremzede oldular. Cenabetlik mi demem lazım bilemedim 😅 her aşamada bulunduk, bana da kardeşime de para verdiler zamanında ama hiç kendi üstünüze yapın demediler.

Düğünde masraf yapmadilar diye insanlar evlatlarindan para isteyemeyecek mi
Yok eşya vermediler bilmem ne kadinlar neden böyle burda çok görüyorum böyle konuları düğünde ellerini ceplerine atmadilar diye nerdeyse ogullari onlarla düşman olsun diye bekliyorlar
Size bir iyilikleri dokunmasa da evlatları üzerinde hakları var
Bunu ben de anlamıyorum kadınlarda maalesef var böyle bir düşünce iki oğlan anası olarak korkuyorum ben de ve merak ediyorum bu düşünceye sahip karınların kendi aileleri ne kadar destek olmuş evlenirken

Maddi durumunuz yoksa bir şey diyemeyiz ama bir çocuğun deprem gibi bir durumda ailesine yardım etmek istemesi beklenen bir durum değil mi? Tüm ülke zaten elinden geleni yapmaya çalıştı.

Deprem sonrası toki konutları merkezden çok uzaklara yapılıyor. Ne zaman biteceği, ne zaman size çıkacağı belli değil. İmkanı olan, maddiyatı sağlayabilen herkes zaten yerinde inşaat için izin almaya uğraşıyor. Yani bunda da bir gariplik yok.

Tabi ben biraz taraflıyım. Benim de ailem depremden zarar gördü. Kardeşimle birlikte onlara yeni ev aldık, içini dayadık döşedik, yeni bir hayata başlamaları için fırsat oluşturduk. Geri ödemelerini de beklemiyoruz. Ne benim eşim, ne kardeşimin eşi bir laf etti. Böyle bi durumda bir şey deselerdi çok canım sıkılırdı. Ha yapacağımdan alıkoymazdı ama ilişkimizi baya zedelerdi.
Ne güzel hayırlı evlatlarmışsınız,imkanınızda varmış yapmışsınız ama eve lazım olan camiye haramdır derler. Zaten borçları varmış,bebekte yolda 100 tl değil ki bu şak diye çıkartıp veresin? Bilemiyorum böyle bir durumda ben zaten borç isteyemezdim.

X