Borç İsteyen Kayınvalide ve Üzüntüm

Çocuktan sonra birkaç yıl çalışmayi düşünmeyen bii kadın olarak eşinize karisamayacaksiniz o zaman. Eline imkan geçerse ailesine rahat rahat yardım edebilir.
Edemez ki tek maaşa düşeceğiz benim ailemden gerekirse yardım alır yine söz hakkımı kaybetmem ben merak etmeyin kafanızı yormayın 🌸💕

Ben eşime kaç kere verelim dedim o hayır dedi çünkü bize hiçbir şey yapmamıştı kayınvalidem vaktinde ben bir ay içinde altın olarak ödeyeceğim o borcu nakit değil bir şekilde bulup güncel kur değeriyle ödeyelim dedim. Kimsenin parasına yatmadık.
Siz evleniyorsunuz diye kimse bir sey yapmak zorunda değil iki olgun kişi kendisi evini düzer olması gereken de budur

Edemez ki tek maaşa düşeceğiz benim ailemden gerekirse yardım alır yine söz hakkımı kaybetmem ben merak etmeyin kafanızı yormayın 🌸💕
Sizin aileniz maddi yardımda bulunuyor diye kıymetliler, siz de böylece kıymetli oluyorsunuz ama eş ailesi düğün dernek yapmadı diye at çöpe gitsin.

Evlat sahibi olacaksınız. Umarım eşinize çeker evladınız vicdani açıdan. Size çekerse işiniz zor. Verdiğiniz sürece sever sizi, vermediğinizde çöpe atar.

s
Siz evleniyorsunuz diye kimse bir sey yapmak zorunda değil iki olgun kişi kendisi evini düzer olması gereken de budur
aynen öyle zaten biz de kendimiz düzdük olgun olarak ve kendi kendimizi çevirmeye çalışıyoruz. Dediğiniz gibi tam da böyle. Ama gelenek görenek olarak bir bohça da mı gelmez. Neyse olgun olduğumuzdan o gelenek görenekleri de boşverdik. :) hiçbir şey tek tüy bile hani yardım için değil de şekerlik olsun diye bile gelmedi. Kimsenin yardımına muhtaç değilim. Olgunum sonuçta. Ama hani gelenek görenek diyince bir gelin alma da yapılmadı hiçbir şey.

s

aynen öyle zaten biz de kendimiz düzdük olgun olarak ve kendi kendimizi çevirmeye çalışıyoruz. Dediğiniz gibi tam da böyle. Ama gelenek görenek olarak bir bohça da mı gelmez. Neyse olgun olduğumuzdan o gelenek görenekleri de boşverdik. :) hiçbir şey tek tüğ bile hani yardım için değil de şekerlik olsun diye bile gelmedi. Kimsenin yardımına muhtaç değilim. Olgunum sonuçta. Ama hani gelenek görenek diyince bir gelinalma da yapılmadı hiçbir şey.
O da onların ayıbı artık konu senden cıkıyor esin farkında değil mi sanıyorsun sadece sana belli etmiyor her ne olursa aile bu

Tek işiniz bana cevap vermek oldu bugün de yorulmasaydınız keşke bu kadar 🥹🥹🥹
Konunuza iki yorum yaptım sadece neden bu kadar zorunuza gitti ?

Ailenizden her ay yardım alacaksınız yani yillar boyu, madem o kadar paralari var çocuğunuz için yapamadığınız alışverişlerde de yardım etsinler. Kendinizi kandırmayın başkasına çalışmıyorsan karışamazsın derken bizzat aynı duruma düşeceksiniz. Eşinizin parası olursa verir yani, hayat bu belli olmaz belki değişir bazı şeyler.

İyi geceler herkese. Daha evvel de kayınvalideyle ilgili birçok konu yazdım buraya. Canım yine acayip sıkkın. Kayınvalidem gil evlendiğimizde bize hiçbir masraf yapmadı sadece birkaç bilezik aldı onu da oğlunun olsun diye almış öyle dedi o zamanlar. Onun dışında bana kendi evindeki eskiler dışında hiçbir şeyi vermeyi teklif etmedi. Her şeyi kendimiz aldık, yaptık. Hala da çok yüklü kredi kartı borçlarımız var. Şu an 4 aylık hamileyim. Depremzede oldukları için ev yapılacak, tokiden yaptırsalar para ödemeyeceklermiş ama o tokiyi beğenmiyor, kendi evinin yerine ev yaptırmak istiyor. Bugün eşimi aramış bizden 100 bin tl borç istiyorlar. Geçen sene biz araba aldık kredi çekmiştik , onlardan da 20 bin tl almıştık eşim ailemle aram çok iyi ödemesem de olur vs demişti o zamanlar .

Bugün eşimden 100 bin isteyince ben de sadece zamanında olan o borcu altın kuruyla hesaplayıp karşılığını verebiliriz belki dedim. ( eşim diyor ki annem öyle bir kadın değil o paraya karşılık istemiyor yanlış anlama falan diyor.) kayınbabam emekli ve daha çevreden de bir sürü borç alacaklarmış hepsini 2-3 yıldan evvel ödeyemezler, bizimki ödenir mi o bile belli değil zaten.

Daha bebek gelecek bir sürü masraf olacak ben bebek doğunca çalışmayı düşünmüyorum birkaç sene yakınımızda kimsemiz yok ben kendim bakmak istiyorum evladıma. Canım aşırı sıkıldı böyle bir teklif bile yapmalarına. Eşim elimizde olsa da versek havasında.
Eşim tarafından hiç anlaşılmamış olmak beni en üzeni. Çok üzgünüm.

Borçlarınız bitmeden ayağınızı yorgana uzatmadan çocuk yapmaya kalkışmanız hoş olmamış. İnsan oturur düşünür bu çocuk doğduğunda nasıl geçiniriz, ona göre planını yapar.

Toki evleriyle ilgili çok fazla şikayet var. Tokiye girmemesi çok çok iyi olmuş. İnsanlar depremzede. Bu insanlar kendilerinin keyfine para istememişler.

O da onların ayıbı artık konu senden cıkıyor esin farkında değil mi sanıyorsun sadece sana belli etmiyor her ne olursa aile bu
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum. Bazı işsizler boş boş saldırmış sorun gerçekten gelenek görenek olarak da bir şey yapılmaması. Hani bana kızım bile demek istemeyip anne diyeceksin diye baskı yapan bir kadın. Tamamen onun ayıbı haklısınız. Ama eşimin ailesi ne de olsa onu da anlıyorum. Yani beni tek rahatlatan birinin beni az da olsa anlaması yoksa herhangi bir şey değil. Teşekkür ederim.

s

aynen öyle zaten biz de kendimiz düzdük olgun olarak ve kendi kendimizi çevirmeye çalışıyoruz. Dediğiniz gibi tam da böyle. Ama gelenek görenek olarak bir bohça da mı gelmez. Neyse olgun olduğumuzdan o gelenek görenekleri de boşverdik. :) hiçbir şey tek tüy bile hani yardım için değil de şekerlik olsun diye bile gelmedi. Kimsenin yardımına muhtaç değilim. Olgunum sonuçta. Ama hani gelenek görenek diyince bir gelin alma da yapılmadı hiçbir şey.
Aynı gelenek görenekte kayınaile yanında oturmak, oturmuyorsan bile yakında olup evinin işine yardım etmek, hizmetlerini görmek de var. Bunlara var mıydınız?

Borçlarınız bitmeden ayağınızı yorgana uzatmadan çocuk yapmaya kalkışmanız hoş olmamış. İnsan oturur düşünür bu çocuk doğduğunda nasıl geçiniriz, ona göre planını yapar.

Toki evleriyle ilgili çok fazla şikayet var. Tokiye girmemesi çok çok iyi olmuş. İnsanlar depremzede. Bu insanlar kendilerinin keyfine para istememişler.
Biz kendimizi borçlarımızı ve çocuğumuzu ayarladık siz hiç merak etmeyin. Derdine düşmeyin. Çocuk borç muhabbetinde korkmayın hiç çocuğumuza kadar bir şekilde ayarlayacağız. Kalbinizi ferah tutun ey çocuk borç muhabbetçileri 🥹😅😅

s

O zaman kendi geleneğine uyan ailenin oğluyla evlenecektin. İstediklerini söyleyecektin, kabul olmazsa evlenmeyecektin. Bu talepler artık modern başlık parası oluyor. Her evin düzeni, geleneği farklıdır. Senle uymuyor diye evlendikten sonra şikayet edemezsin. Yolun başında sesin çıkacaktı

O zaman kendi geleneğine uyan ailenin oğluyla evlenecektin. İstediklerini söyleyecektin, kabul olmazsa evlenmeyecektin. Bu talepler artık modern başlık parası oluyor. Her evin düzeni, geleneği farklıdır. Senle uymuyor diye evlendikten sonra şikayet edemezsin. Yolun başında sesin çıkacaktı
bohça modern bir başlık parası mı? Güldürmeyin beni iki patik üç yazma vermenin neresi başlık parası :)

Üstüne üstlük doğulu aile onların gelenek göreneği bizden daha bile ağır ama bana hiçbşr şey yapası gelmedi. Güldürmeyin nolur sanki doğuluyken batılı adam almışım. :)

Konunuza iki yorum yaptım sadece neden bu kadar zorunuza gitti ?

Ailenizden her ay yardım alacaksınız yani yillar boyu, madem o kadar paralari var çocuğunuz için yapamadığınız alışverişlerde de yardım etsinler. Kendinizi kandırmayın başkasına çalışmıyorsan karışamazsın derken bizzat aynı duruma düşeceksiniz. Eşinizin parası olursa verir yani, hayat bu belli olmaz belki değişir bazı şeyler.
İnşallah o kadar parası olur. Aminnn.

Oturdum zaten bir süre kafanızı serin tutun. Kaynamasın kafanız. :)
Haksız bulununca niye bu kadar gerildiniz? Bizim kafamız falan kaynamıyor, ayaklarımızı uzattık yorum yapıyoruz. Dertlendiğimizi düşünmeniz komik.

Oturmasaydınız, bize ne? Kendinizi idare edecek maddi gelir seviyesine erişmeden evlenmeseydiniz birlikte yaşamak zorunda kalmazdınız. Evlenirken hesap kitap yapma, çocuk yaparken hesap kitap yapma sonra vay efendim kimse bize para vermedi karnımızı doyurmadı.

bohça modern bir başlık parası mı? Güldürmeyin beni iki patik üç yazma vermenin neresi başlık parası :)

Üstüne üstlük doğulu aile onların gelenek göreneği bizden daha bile ağır ama bana hiçbşr şey yapası gelmedi. Güldürmeyin nolur sanki doğuluyken batılı adam almışım. :)

Onların bir şey yapacağı gelmedi diye bir şey yok. Yetişkin insan olarak evlenirken oturur "benim geleneğimde bunlar var, bunlar yapılırsa evlenirim" diyecektin. Evlenmişsin, çocuk yapmışsın ee? İş işten geçmiş "bana bunlar yapılmadı" diyemezsin. Saçmalık.

Benim annemler doğulu, çeyizlerini anneannemler daha onlar küçük çocukken hazırlamaya başlamış bir aileler. Kıyafetler, tabaklar beysz eşya vs her şey. Ama annem evlenirken hiç bu çeyiz açma çeyiz takı vs işleriyle uğraşmamış ve istememiş birisi. Bir kere annemin "bana bir şey yapılmadı" dediğini duymadım.

Evin ekonomisi için oturup konuşup, borçlarınızı planlayıp öyle çocuk işine girişmek gerekir.

100 bin bugün bu ekonomide para değil. İnsanların eve ihtiyacı var, ev yaptıracaklar. Depremzede insanlar çok zor şarttalar. 100 bin için bu yapılmaz. Tatile gidilmeyecek bu para ile.

Onların bir şey yapacağı gelmedi diye bir şey yok. Yetişkin insan olarak evlenirken oturur "benim geleneğimde bunlar var, bunlar yapılırsa evlenirim" diyecektin. Evlenmişsin, çocuk yapmışsın ee? İş işten geçmiş "bana bunlar yapılmadı" diyemezsin. Saçmalık.

Benim annemler doğulu, çeyizlerini anneannemler daha onlar küçük çocukken hazırlamaya başlamış bir aileler. Kıyafetler, tabaklar beysz eşya vs her şey. Ama annem evlenirken hiç bu çeyiz açma çeyiz takı vs işleriyle uğraşmamış ve istememiş birisi. Bir kere annemin "bana bir şey yapılmadı" dediğini duymadım.

Evin ekonomisi için oturup konuşup, borçlarınızı planlayıp öyle çocuk işine girişmek gerekir.

100 bin bugün bu ekonomide para değil. İnsanların eve ihtiyacı var, ev yaptıracaklar. Depremzede insanlar çok zor şarttalar. 100 bin için bu yapılmaz. Tatile gidilmeyecek bu para ile.
Ekonomi kötü diye ağlamasın kimse sokakta 100 bin tl para değilciler var. Sizin için olmayabilir ama türkiyede %50 için hala çok büyük para . 5,5 asgari ücret. Bunu kimse bağışlayamaz şu an. Sizin maddi gücünüz var ne güzel.

Evet evlatları üzerinde hakları var. Bana alınan her şeyi evladım sana aldım bununla araba al ha aman ona kalmasın gibi sözler söylendi vaktinde. Ben kimse düşman olsun istemem ama en azından benim ve evladımın hakları da bilinsin isterim. Ben elimden gelen yardımı vaktinde yaptım kendilerine. Ama böyle toplu bir parayı şimdi istemek asıl bu insafsızlık üstüne üstlük toki imkanı da var açıkta kalmayacak açıkta kalacak olsa haklısınız belki ama o imkanları beğenmiyor hiçbir zaman .
İyi de yine evlatlarından istiyorlar zaten.
Sevmediginiz insanalra para gitmesini istemiyorsunuz anlıyorum ama Sabredip eşinize engel olmazsaniz siz kazanirsiniz benden söylemesi. Eşinizin size sevgisi daha da artar. Hangisi daha kıymetli iyice ölçüp biçin

X