Birikim yapabilme becerisi sonradan edinilir mi?

Yengenç ben de yengeç burcuyum ama senin tam tersinim. 8 yıldır çalışıyorum. Benden daha az maaş alanların hem evleri hem arabaları var. Benim sadece hala borcunu ödediğim bir arabam var. Aldığım maaşın hepsini harcardım. Hala etiketi üzerinde, hiç giyilmemiş bir sürü kıyafetim var. En büyük müsrifliğim kıyafet konusu. Bir ara marka takıntım vardı. Maaşımın 4 te 1ini tek parça bir ürüne verebiliyordum. Hala insanlar arkamda epey birikmiş param vardır diye düşünüyorlar ve birikimim olmamasına inanmıyorlar. Arabayı da krediyle aldım onu ödediğim için zaten harcayacak para kalmıyor. Bu gereksiz harcamaları kesmenin en iyi yolu buymuş. Borca girmesem o arabayı da alamazdım. Alışveriş sitelerinde geziniyorum, sepete ekliyorum, almışım gibi hayal kuruyorum :))) sürekli şunu tekrarlıyorum: buna ihtiyacım yok, buna ihtiyacım yok. Yani benim istisna yengeçler de var

Biberleri çöpten toplatan adamı görmediyseniz onun videosunu izleyin :))kesin çözüm

Dolap hesabından satsana kıyafetlerini. Benim gibi pek çok pinti dolap'tan alışveriş yapıyor ustunde etiketli mis gibi , aldığın fiyatin biraz altına satarsın.

Son düzenleme:
Yani bilemedim, hiç kıyafet hevesim olmamıştır o yüzden bir yorumda bulunamayacagim.. zaten moda zevkim falan da yok. Tüm yazı bahçıvan kot içi crop, alta sandaletle geçirdim.
Kıyafet benim için üstüne giyindigin şey sadece.
Bu ay on günlük tatile çıktım, bir sırt çantasına iki pantalon, bir içlik, altı kazak/body , çorap, çamaşır koydum,
Sırt çantama sigdi diye valiz bile goturmedim.
Instagramda neredeyse tüm fotolarımda aynı kiyafet var,sanki bir günde gezmiş gelmişim gibi o derece bir heves yokluğu yani.
Küçükken karton bebeği giydirme oyununda ve sıkılırdım

Şu hayatta beni en çok mutlu eden şeylerden biri eve ya da kendime yeni bisey almak. En büyük heyecanım da onu ilk kullanışım. Bir çoraba bile sevinirim, giymek için heveslenirim. Evde yalnızken bile uyumlu giyinmeye çalışırım. O yuzden 1 haftalık gittiğim yere 1 valizle giderim. 1 çantaya sadece bakım ürünleri sığar

Konu sahibi ihtiyacınız olmayan şeyleri almayın. Almanız gerekenleri de uygun fiyata almaya çalışın. Kalan paranızı TL olarak tutmayın. İster döviz, ister altın hesabı açın. Giderlerinizi hesaplayıp kalan parayı hemen altın ya da dolara çevirin. Kendinize limit koyun ve harcamalarınızı ona göre yapın. Ben son yıllarda böyle birikim yapabilmiştim. Evde kullanmadığım, giymediğim şeyleri değerlendirmeye çalıştım. Uzun süredir alışveriş yapmıyorum. O kadar uzun zaman olmuş ki kredi kartı bilgilerimi unutmuşum

valla benim bu hayatta en çok güvendiğim şey bankaya zamanında akıllılık edip üç beş demeden attığım için damlaya damlaya göl olan param. tabii ki tl olarak durmuyor, bir kısmı altın bir kısmı da dolarda. ben bu paraya kendimden bile çok güvenirim. ve bu para her zaman kullandığım bankada durmaz. o yüzden unutuyorum varlığını, harcayamıyorum bile. harcayabilmem için tee bilmem neredeki atm'sinden çekmem lazım ama çekmeden önce tl'ye çevirmem lazım, düşün. maaş hesabımın olduğu banka ise sık kullandığım banka. onda da minik bir kısım döviz, geri kalanı tl şeklinde duruyor. oldum olası alışveriş delisi olmadım, bişey alacağım zaman kırk kez düşünürüm. yokluktan gelmiş olmanın etkisi var. çok moralim bozuk olduğunda kendi kendime, kızım sen deli misin, işin var, kenarda birikimin var, senden mutlusu olmamalı şu an deyip teselli ediyorum bu para bi anda bu miktar olmadı, öğrenciliğimden beri harçlıklarımı biriktirdim. çalışmaya başlayınca maaşımdan kalanı biriktirdim. 1 sene çalışıp ilk kez işsiz kaldığımda 6 bin civarı vardı param şu an o para 10'a katlanmış durumda. işsiz kalsam beni bir süre götürür. bir şekilde şu birikim trendini yakalayın ve ucundan kıyısından az da olsa mutlaka biriktirin. minik minik dolar alın, altın alın. üçe beşe bakmayın atın gitsin yani damlar damlar göl olur.

Esim ve ben de hic para biriktiremeyen insanlariz. Ama guzel borc oderiz o yuzden biz borclanarak mal sahibi oluyoruz genelde. Borc olunca mecbur oduyoruz ama diger turlu kenarda biraz para biriksin ikimize de batiyor o para.

Son zamanlarda ben de böyleyim şimdi beğendiğim bi şeyi alamazsam 1-2 ay sonra hiç alamıyorum çünkü. O yüzden ne beğensem al kız inekobasi diyorum. Yazın konu açmıştım 1200 civarında kahvaltı takımı çok beğendim ama elim almaya gitmiyor diye şimdi aynı kahvaltı takımı 4 bin olmuş. Keşke o zman alsaydım diyorum ölümlü dünya gözümüzde bırakmamak gerek

Biz eşimle maaşı alır almaz ayırıriz. Sonra kalanını önce ihtiyaç sonra istek sıralamasında harcariz.
Evlenmeden önce 100 kabanim olsun 101. yide alırdım. Gardolabimin kırıldığini biliyorum abartmıyorum. Fakat şimdi almak beni mutlu etmiyor. Kalabalık hiç birşeyi sevmiyorum. Kafamı sakinlestirdim sanırım.
Ama çocukların eğitimi kitap gibi şeylere çok para harcıyorum

Tiyolar için çok teşekkür ederim. Akrep, Balık ve ya Yengeç burcu musunuz?

Bize taşınmak ister misin? Ben sana çok güzel oda yaparım. Sen zaten onu mislisiyle çıkarırsın sene sonuna şaka maka süpersin ya.
Küçükken bana tek alınan şey o hiç unutamadığım rugan sandaletlerdi. Kendim seçmiştim inanılır gibi değildi Sonra yurtdışına gidince baya zorlandık bizi tek mutlu eden şey yemek ve bir şeyler almaktı. Aslında Türkiyedeki hayatımı genel olarak mutlu hatırlıyorum ama bildiğin yoksulmuşuz bence. Sonra bir de çalışmaya başlayınca uçtum ben. Baskı da vardı (parama karışılmazdı ama gezip tozamadım hiç). Herhalde böyle kendimi mutlu ettim bilemiyorum. Şimdi çocuklarımın oyuncaklarıyla bile oynuyorum çok seviyorum, onlar da her şeye heycanlanırlar. Yukarıda birinin dediği gibi çorap alsam onunla yatabilirim
Hayat hikayemi dinlediğiniz için teşekkürler

yenGEnC bence yengeç burcu değil zaten hahaha yükseleni ay burcu falan bam başkadır. Tanıdığım Yengeç burçları hep çok savurgan, param olsun çok isterler ama ellerine geçer geçmez harcarlar sonra yine başa dönerler

Ben aslan
Eşim terazi
Büyük kızım kova 3 ümüzz de müsrif
Küçük kızım başak tutumlu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…