Birikim yapabilme becerisi sonradan edinilir mi?

yenGEnC yenGEnC KudrAlobar KudrAlobar ya size bişi sorucam açıkta 7 bin kiram kaldı. Onu da harcamak istemiyorum. Sizce altın mı alayım dolar mı ?
Ben iyi bir yatirimci sayılmam, geçen yüklü miktarda altın ve dolar aldım tepeden:KK43:
Ama ben yerinde olsam altın alırdim. Sonuçta degerli maden.
Hani olmaz ama belki ekonomimiz düzelir, ne bileyim yeni biri gelir ekonomik reform yapar falan , çipras gibi :) hala böyle bir umudum var benim. Bakarsın o zaman dolar düşer :p

Ben iyi bir yatirimci sayılmam, geçen yüklü miktarda altın ve dolar aldım tepeden:KK43:
Ama ben yerinde olsam altın alırdim. Sonuçta degerli maden.
Hani olmaz ama belki ekonomimiz düzelir, ne bileyim yeni biri gelir ekonomik reform yapar falan , çipras gibi :) hala böyle bir umudum var benim. Bakarsın o zaman dolar düşer :p
Dolar bi kere daha 18 e gelsin :KK70: sonra isterse 1 ₺ olsun hdhdh

Evet ona baktım çok açık arası. Ben altıncıyım aslında. Ama bi çıktı ya 1000₺ ondan düşünce direkt 60 binim gitti. Bilerek bozmuyorum yükselince çünkü biliyorum boşta kaldığı anda aslında zarardayım😬
Dolar aldım bir gazla 20 olacak dediler , kocamdan arakladığımla aldım :KK70: 30 bin içeri girdim. Onu ne yapsam sence ?
Hiç bişey satma şu an ihtiyaç yoksa. Altının ons’u yükseliyor zaten, grama yansır yakında. Ayın 25’inde fed muhtemelen faiz artıracak, dolar ona paralel olarak yükselir bizimkiler müdahale etmezse. Doları şu an baskılıyorlar, patlarsa fena patlayacak umarım olmaz öyle bişe 🥺

Hiç bişey satma şu an ihtiyaç yoksa. Altının ons’u yükseliyor zaten, grama yansır yakında. Ayın 25’inde fed muhtemelen faiz artıracak, dolar ona paralel olarak yükselir bizimkiler müdahale etmezse. Doları şu an baskılıyorlar, patlarsa fena patlayacak umarım olmaz öyle bişe 🥺
Aynen ben zarar edeyim cidden sorun değil ama artık zamlanmayalım. Yok ihtiyacım yok. Artık ev masraflarını eşim ödüyor yine. E bana da babamdan gelen para kalıyor. Bu ay 3 harcadım bile 😬 gerisini hemen dönüştürücem.

Aynen ben zarar edeyim cidden sorun değil ama artık zamlanmayalım. Yok ihtiyacım yok. Artık ev masraflarını eşim ödüyor yine. E bana da babamdan gelen para kalıyor. Bu ay 3 harcadım bile 😬 gerisini hemen dönüştürücem.
Dönüştür dönüştür. Beben var senin kenarda paran olsun.

Günaydınn. Kızlar sırf getir'den ve yemek sepeti bana bi'den (yemekler hariç) o eksik bunu canımız çekti derken bu sene 3600₺ harcamışım, bu çok değil mi? Sabah kalktım söylediklerinizle uyandım, onu hesapladım. Bu aldıklarımın çoğu ihtiyaç değildi. Yani 3000₺ bi kenarda olabilirdi. Getir ve yemek sepeti uygulamasını siliyorum telefonumdan😬

Dün ABD Aralık perakende satışları açıklandı, %2 daralmış. Beklenti %0.1 idi. Christmas (yani normalde deli para harcadıkları ay) olmasına rağmen halk para harcamayı azaltmış. Bunun üstüne faiz artırırlarsa resesyona doğru gidilir adım adım, zaten enflasyon da var, bunu isterler mi bilmem. Buna rağmen faiz artırılabilir de tabi, öte yandan bak artıracağız haaa diye oyalıyor da olabilirler. Bekleyip görmek lazım.

Dün ABD Aralık perakende satışları açıklandı, %2 daralmış. Beklenti %0.1 idi. Christmas (yani normalde deli para harcadıkları ay) olmasına rağmen halk para harcamayı azaltmış. Bunun üstüne faiz artırırlarsa resesyona doğru gidilir adım adım, zaten enflasyon da var, bunu isterler mi bilmem. Buna rağmen faiz artırılabilir de tabi, öte yandan bak artıracağız haaa diye oyalıyor da olabilirler. Bekleyip görmek lazım.
Yani hiç bir şey garanti değil tabi ama beklentiler o yönde. Yıl içinde 4 kez faiz artırımı öngörülüyor. Enflasyonu düşürmek parayı ülkeye döndürmek için yükseltebilirler gibi geliyor bana.

Günaydınn. Kızlar sırf getir'den ve yemek sepeti bana bi'den (yemekler hariç) o eksik bunu canımız çekti derken bu sene 3600₺ harcamışım, bu çok değil mi? Sabah kalktım söylediklerinizle uyandım, onu hesapladım. Bu aldıklarımın çoğu ihtiyaç değildi. Yani 3000₺ bi kenarda olabilirdi. Getir ve yemek sepeti uygulamasını siliyorum telefonumdan😬

Ya ben o kdr faydalanıyorum ki
Kampanya ve kuponları takip ediyorum
Ayrıca sadece fiyat değil zaman kazancı ve kolaylığını da kullanıyorum
Yemeksepeti mahalle çok avantajlı oluyor.
Birde dikkatli kullanmayı deneyin bence

Ya ben o kdr faydalanıyorum ki
Kampanya ve kuponları takip ediyorum
Ayrıca sadece fiyat değil zaman kazancı ve kolaylığını da kullanıyorum
Yemeksepeti mahalle çok avantajlı oluyor.
Birde dikkatli kullanmayı deneyin bence
Evet haklısınız. Ben de zaten 25₺ kupon var, yok 10% indirimli diyerek bulaştım. Benim aram yok ya :KK43: Kendimi kontrol edemiyorum. Ama şu an inanılmaz motiveyim🙏🏻

Vazgeçtim tüm yazdıklarımdan.
Sanal market siparişi girdim 500 tl
Ortada 1kg et, 0.5kg kıyma var.
Baktım baktım eleyecegim birsey yok.

Minimalist yaşam videoları da izleyin.Onlar da çok etkili oluyor
Çok severim🙈 Evim de o kadar sade minimalisttir ki. Benim genel sorunum düşünmeden dışarda saçma sapan şeyler almak, gıda alışverişi dışında kafama göre eve bir şeyler söylemek. Bir de giymediğim şeyleri alıp iade etmemek🤦🏻‍♀️ Sanırım bu konuda minimal davranabilirim. Pintileri mi izlesem ne bir program vardı öyle😂
Mesela çocukları götürdüğümde asla onu da alın bunu da alın demem bu huyumu çok severim. Onlar da asla tutturmaz böylelikle. Markete gidersek 2 şey seçebilirsiniz derim onu alırlar. Çünkü benim gibi olmalarını istemiyorum asla.

Çok severim🙈 Evim de o kadar sade minimalisttir ki. Benim genel sorunum düşünmeden dışarda saçma sapan şeyler almak, gıda alışverişi dışında kafama göre eve bir şeyler söylemek. Bir de giymediğim şeyleri alıp iade etmemek🤦🏻‍♀️ Sanırım bu konuda minimal davranabilirim. Pintileri mi izlesem ne bir program vardı öyle😂
Mesela çocukları götürdüğümde asla onu da alın bunu da alın demem bu huyumu çok severim. Onlar da asla tutturmaz böylelikle. Markete gidersek 2 şey seçebilirsiniz derim onu alırlar. Çünkü benim gibi olmalarını istemiyorum asla.
Sağlıklı beslenmeye geçin. Böylece dışardan yemeğe, sağlıksız abur cubura para harcamamış hem de sağlığınızı korumuş/kazanmış olursunuz.

çocuğum yok ben biriktirdiğimi tamamen kendim için biriktiriyorum

ama mesela şöyle ki benim kendi ömrüm içinde bile biriktirdiğim bir milyon lirayla hiç bir şey yapamaz hale geldiğimizi gördüm. daha yaşım 40 değil. bir milyon liraya 1 tane daireyi zor alıyorsun. ben okurken bir milyon filan korkunç bir paraydı.

çocuklar için tabii ki birşeyler yapmak istersiniz ama kenara birşeyler koymak bunun sadece 1. adımı olabilir. önemli olan yatırım yapma becerisi edinmek. çocukları da o bilinçle yetiştirmek- bence. bence diyorum ama etrafımda da gördüğüm bu zamanında mükemmel ticari-yatırım fırsatları olan yerleri "ay ben köyümde yaşayacam" diye bırakıp giden aileler görüyorum mesela çocukları üniversite mezuu ama markette kasiyer (kasiyer olmak kötü birşey değil, ama aile ilgilense o çocuğa bir mekan açabilirdi çocuk hem turizm mezunu hem sektörde tecrübeli)... buna mukabil hiç bir meslek sahibi etmeyen bir bölümü öyle keyfine okuyan arkadaşlar ailerinin zamanındaki ticari-mülk vs. girşimileri sayesinde bir eli yağdabir eli balda yaşıyor. bu aileler 1 günde bu güne gelmemişler hep zamanında ufak ufak başlanmış, öğrenilmiş.

kendimi de bu noktada eleştiriyorum. birektirmekte iyiyim. kazanmakta iyiyim. ama yatırımda, yönetmekte, paranın ticaretinde iyi değilim.
Bu konu tam da onun için açılmış gibi aslında,bir yandan da soyledikleriniz çok doğru

X