Birikim yapabilme becerisi sonradan edinilir mi?

Aranan evlât gibi evlât
Ben işte zamanında hiç böyle olmadım ama sonradan olabiliyor insan örneğiyim.
Kız yaranamiyorum ki. Geçen haftalarda babam korona oldu, izolasyonu beni kapsamıyor diye alışverişleri ben yaptım.
Babam bugün diyor ki 'kizim neden markasız sucuk alıyorsun,bak yenmiyor' .
Markasız dediği de pınar
A101'den süt alıyorum , annem göz deviriyor, bir tek ben içiyorum. İsraf olmasın diye taneyle meyve sebze alıyorum, 'utanmadın mi şu kadar şeyi poşete koyarken' diyorlar
Sem zengin olursun yalnız ileride
Ben direkt 5 yıldızlı otele giderim
Taksi kullanırım para harcamak icin elimden geleni yaparım
Ahsgsgs
Aaa bebiş takvimini yeni gördüm , hayırlı olsun Amy, ben mi seni biriyle karıştırıyorum yoksa sen Tee yıllar önce evine kedi giren, kendi eviymis gibi sizde yaşayan kedinin ev arkadaşi mıydın????

Sağ ol canim. Bilmem o muyum? Ama evime kedi girdiği ve doğurup bebelerini orda bıraktığı doğrudur van kedisi hemde

Geçmiş olsun babacigina
Seçiciler demek ki ama aldiklarin da iyiymiş ama
Meyve sebze bende ihtiyacimiz kadar aliyorum.

Hiç zorda kalmamakla ilgili bu. Bi defa parasız kalsanız mecburiyet insanı engelliyor.
Önce biriktirip sonra harcayın. Mesela çeyrek altın alın kalanı harcayın gibi. Ya da tutamam kendimi derseniz uzun vadeliye para atın harcamadan önce.
Birikimi bir fatura kabul edin. Ayda örneğin bin lira gibi... Bana biraz şımarıklık gibi geldi ifade edil biçiminiz. (Kazanma ve harcama hususunda sadece)

Yapabilirsiniz neden olmasın çok güzel motivasyon mesajları da gelmiş
Ben kendimi bildim bileli biriktirirdim lisede sevmediğim derslerden kaçıp sinemaya giderdim mesela.. kendime kitap alırdım..
Maddi anlamda zorluk yaşadığımız yıllardı o yüzden kısa süreli olur kullanılırdı. Sonra çalışmaya başladım Hem ani biriktirdim hem para. Ne yaşamayı erteleyin ne biriktirip gelişmeyi. Öncelikle küçük adimlar atın, mesela benim lüksüm ev kıyafetleri çok severim belkide çocukluktan kalma heves ama öyle sayısız almam her mevsim için 1 yada 2 tane eklerim eskiyen yıpranan konforsuz olan elenir. Sizde ne kdr biriktirmek istediğinizi neyden vazgecebileceginizi yazın. Önce aylık sonra 3 ve 6aylik plan oluşturun. Finansal kitaplar okuyun en azından sosyal medya hesaplarını inceleyin
Mesela ben son dönemde toplu taşımaya geri döndüm. Özel araç maliyeti ile aradaki farkı birikime aktarıyorum belirledigim 1 hisseyi ekliyorum. Bu tarz amaclar edinin başardıkca mutlu olacaksiniz

Hmm aslında gerçekten şımarık biri değilim. Hiç olmadım. Bu alışkanlıklarımın neden olduğunu az çok tahmin edebiliyorum ama uzun hikaye bunlar. Şimdi çocukluğuma inip hüzünlenmeyelim

Hmm aslında gerçekten şımarık biri değilim. Hiç olmadım. Bu alışkanlıklarımın neden olduğunu az çok tahmin edebiliyorum ama uzun hikaye bunlar. Şimdi çocukluğuma inip hüzünlenmeyelim
Özellikle belirttim genel anlamda şımarık demedim, diyemem. Sadece kazanma ve harcama alışkanlığınız böyle demek istedim.

Kızlar ya bisey soracağım.Ben böyle para durumların da çocuğumun geleceğini de düşünüyorum.Kiz yada erkek farketmez de.Hani ilerde bir güvencesi olsun diye.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.Kendi büyüyünce başının çaresine baksın mi,yoksa çocuk için ufak tefek kenara atiyormusunuz?Ha benimde birikmisim yok.Sadece altınlarım var

Kenarda bir miktar olmadan kendimi güvende hissetmem. Aşiri garanticiyim saglama almayi severim her seyi.
Çalismaya basladigim bir iki yil kazandigimi harcadim çok az miktar attim kenara. Sonradan birikime başladim o gün bugündur de hep biriktiririm.
Biriktirdigim parayi yok sayarim yokmuş gibi aylik ayni bütceye sadik kalirim.
Bir seyler pahalandi evet ama iki degil bir alirim çok gereklileri ön plana koyarim.
Ayirabileceginiz en küçük rakamdan başlayin ve onu yok sayin o paraniz yok. Isterseniz günluk kullandiginiz hesap disinda ayri hesapta actirabilirsiniz. Sonra miktari yavas yavas arttirin. Zamanla birikim isteginiz de artacak.

çocuğum yok ben biriktirdiğimi tamamen kendim için biriktiriyorum

ama mesela şöyle ki benim kendi ömrüm içinde bile biriktirdiğim bir milyon lirayla hiç bir şey yapamaz hale geldiğimizi gördüm. daha yaşım 40 değil. bir milyon liraya 1 tane daireyi zor alıyorsun. ben okurken bir milyon filan korkunç bir paraydı.

çocuklar için tabii ki birşeyler yapmak istersiniz ama kenara birşeyler koymak bunun sadece 1. adımı olabilir. önemli olan yatırım yapma becerisi edinmek. çocukları da o bilinçle yetiştirmek- bence. bence diyorum ama etrafımda da gördüğüm bu zamanında mükemmel ticari-yatırım fırsatları olan yerleri "ay ben köyümde yaşayacam" diye bırakıp giden aileler görüyorum mesela çocukları üniversite mezuu ama markette kasiyer (kasiyer olmak kötü birşey değil, ama aile ilgilense o çocuğa bir mekan açabilirdi çocuk hem turizm mezunu hem sektörde tecrübeli)... buna mukabil hiç bir meslek sahibi etmeyen bir bölümü öyle keyfine okuyan arkadaşlar ailerinin zamanındaki ticari-mülk vs. girşimileri sayesinde bir eli yağdabir eli balda yaşıyor. bu aileler 1 günde bu güne gelmemişler hep zamanında ufak ufak başlanmış, öğrenilmiş.

kendimi de bu noktada eleştiriyorum. birektirmekte iyiyim. kazanmakta iyiyim. ama yatırımda, yönetmekte, paranın ticaretinde iyi değilim.

Allahım kızımı şöyllee bi hatun yap bizde kavga ederdik babamla. Ama ben 1000₺ neden olmuyor diye bağırırdım

Elinize geçen paradan önce birikim için ayırın sonra kalanı harcayın. Evinizde kumbara yapın, bozuk paralardan çok güzel birikimler oluyor. İhtiyacınız olmayan şeyi almayın, aldığınız şey gerçekten ihtiyaç mı sorgulayın. Mutfak masraflarını düzenleyin, abur cubura para yatırmayın. Devir zor, daha da zor olacak gibi duruyor, savurmayın paranızı. Bireysel emeklilik yaptırın, dokunamadığınız bir birikim olur, altın hesabı açın ordada biriktirin

Siz de karı koca birikim yapamamak iyi olmamış. Bizim evde eşim birikim yapar ama ortak hesap ve kasada durur yani ikimizin de erişimi var. Bunun dışında evliliğimizden olan altınlar bendedir eşim ev/araba alırken ısrar etmeme rağmen kullanmadı. Topu topu 3 bilezik kaldı diğerlerini ben harcadım evlendiğimizde öğrenci olduğum için. Onun dışında babam rahmetli olduğu zaman arabayı satmıştık anneme verdik ama annem hepimize böldü oradan 3000 dolarım var bunu da eşim zarfa koyup ayrıca adımı yazdı üstüne. Yani ortak birikim dışında benim adıma da birikimim var. Onun dışında 3 senedir çalışmıyorum kredi, borç vb bittiği ve ben 18 yaşımdan beri çalıştığım için. Aylık 1500 TL harçlık alıyorum eşimden ama ev/çocuklar için de eşimin kredi kartlarından biri bende. 1500 TL içinden her ay bir iki smalı çocuğa 100-200 ne gönderebilirsem gönderiyorum. Bir de 5-10 TL bir kutuya atıyorum ayda bir 250 lira filan gibi bozukluk parayı da ihtiyacı olan birilerine veriyorum( site komşularımız duyarlı genelde birileri için ya da sokak hayvanlarının veteriner bakımları için toplayan oluyor). Özetle borç bittiğinden beri eşim biriktiriyor ben de o sorumluluk yok(olmaması beni rahatlatıyor). Siz de en azından günlük 5-10 lira atsanız evdeki bozuklukları toplasanız, getirden siparişi azaltsanız ayda yarım gram ya da fazlasını alır kenara koyarsınız.

Ben bunun yolunu buldum, belki fikir olur size de :) bankadan bir yatırım hesabı açtım. Her gün bir çikolata parası olsa dahi mutlaka dolar alıyorum. Bir gün 100 tl, bir gün 50 tl, ne kadar param varsa artık. Bazen de elime toplu paralar geçiyor, onları komple yatırıyorum. İnstagramda birikim hesapları var onlardan görmüştüm, bu sene yıl sonuna kadar güzel paralar biriktiririm diye düşünüyorum.

Çok hoşsunuz birikim topiğiniz vardı galiba eşiniz askeri personel miydi

Kendimi size benzettim, bende oğlak burcuyum kötü günümde kimseye muhtaç olmamak için kenarda param olmalı, kendi kendine birikim yolları buluyorum bende. Aybaşinda birikimini yapınca da rahatca harciyorsun. Üstelik kenarda paran olunca büyük ihtiyaçları nakit aliorsun ve borca, borç faizine girmiyorsun.

Dolar al ama pazartesi sabah al. Piyasalar kapalıyken makas çok açık olur.
Evet ona baktım çok açık arası. Ben altıncıyım aslında. Ama bi çıktı ya 1000₺ ondan düşünce direkt 60 binim gitti. Bilerek bozmuyorum yükselince çünkü biliyorum boşta kaldığı anda aslında zarardayım
Dolar aldım bir gazla 20 olacak dediler , kocamdan arakladığımla aldım 30 bin içeri girdim. Onu ne yapsam sence ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…